Ian McDiarmid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ian McDiarmid
McDiarmid v červenci 2013
McDiarmid v červenci 2013
Narození11. srpna 1944 (79 let)
Spojené království Carnoustie, Skotsko, Spojené království
Alma materUniverzita v St Andrews
Royal Conservatoire of Scotland
Aktivní roky1968–dosud
Významné rolePalpatine
Český dabingJiří Plachý
Cena Tony
Nejlepší herec v hlavní roli v divadelní hře
2006Faith Healer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ian McDiarmid (* 11. srpna 1944 Carnoustie, Skotsko) je skotský divadelní herec a režisér. Úspěšná je především jeho divadelní kariéra. Také ale přijal role v několika filmech a televizních filmech. Ve světě se stal slavným zejména díky roli Sheeva Palpatina alias Darth Sidiouse ve Star Wars (hrál jak v originální trilogii, tak i v nových trilogiích). Od roku 1976 vystupoval zhruba ve 47 filmech. McDiarmid je mistrem v modulaci svého hlasu, nejčastěji však mluví jemným, ale důrazným hlasem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve skotském Carnoustie. V divadle se poprvé objevil v pěti letech, když ho otec vzal na hru Tommy Morgan v divadle v Dundee. Brzy se rozhodl, že začne studovat herectví na Royal Scottish Academy of Music and DramaGlasgow. V roce 1968 obdržel McDiarmid zlatou medaili za svou práci.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Hraje v britských divadlech především ve Shakespearových hrách, například v Hamlet (1972), The Tempest (1974,2000), Much Ado About Nothing (1976), The Merchant of Venice (1984) nebo v King Lear (2005).

V roce 2002 vyhrál McDiarmid cenu Almeida Theatre's Critics Circle za roli Teddyho ve Faith Healer. O pět let později v roce 2006 opakoval tuto roli na Broadwayi. Hrál také po boku Ralpha Fiennese či Cherry Jones a získal cenu Tony v kategorii herec v hlavní roli (divadelní hra). Naposledy se objevil v titulní roli Johna Gabriela Borkmana na Donmarském divadle v Londýně. Jedno divadelní představení za zmínku, je jeho zobrazení Harryho Hackamoreho ve hře Sama Sheparda. K zahrání této role potřeboval spousty doplňků, včetně falešných vousů a dlouhých nehtů.

Od roku 1990 až do roku 2001 sloužili McDiarmid a režisér Jonathan Kent jako umělečtí ředitelé v divadle Almeida, které se nachází v Islingtonu v Londýně. V roce 1998 se McDiarmid a režisér Jonathan Kent chtěli podílet na Evening Standard Award za divadelní počin roku. Jejich funkční období bylo poznamenáno řetězcem vysoce úspěšných představení, v nichž účinkovali herci jako Kevin Spacey a Ralph Fiennes.

Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Po filmu Dragonslayer byl vybrán režisérem Georgem Lucasem do filmu Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho do role císaře Palpatina. Šestnáct let po filmu přijal roli mladšího senátora a kancléře v nové trilogii Star Wars. V roce 2004 byla znovu natočena scéna z filmu Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder mezi Darth Vaderem a hologramem císaře Palpatina, ve které hrál Císaře McDiarmid (Císař byl originálně dabován Clivem Revillem).

McDiarmid také pracoval ve Star Wars Expanded Universe, kde zapůjčil svůj hlas Palpatina do videoher Lego Star Wars: The Video Game, a v Lego Star Wars 2: The Original Trilogy, a nedávno také ve Star Wars Battlefront: Elite Squadron.

V roce 2019 roli zopakoval ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera.

TV a rádio[editovat | editovat zdroj]

Hrál roli mladého Mickeyho Hamiltona, který hodlá pomstít smrt svojí manželky a svého dítěte v seriálu Profesionálové. Účinkoval také v roli policejního detektiva Porfiryho Petroviche na BBC v roce 2002. V roce 2003 přijal roli Stuarta v seriálu: Charles 2: The Power and the Passion. McDiarmid hrál také roli šéfa rozvědky LeClerka v roce 2009 v dramatizaci The Looking Glass War Johna LeCarrese na BBC Radiu.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1976 The Likely Lads Vicar
1980 Sir Henry at Rawlinson End Reg Smeeton
Richard's Things Zloděj
The Awakening Dr. Richter
1981 Dragonslayer Brother Jacobus
1983 Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů Císař Palpatine/Darth Sidious
Gorky Park Prof. Andreev
1988 Dirty Rotten Scoundrels Arthur
1995 Restoration Ambrose
1999 Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba Senátor Palpatine/Darth Sidious
Sleepy Hollow Dr. Thomas Lancaster
2002 Star Wars: Epizoda II – Klony útočí Nejvyšší Kancléř Palpatine/Darth Sidious
2004 Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder Císař Palpatine/Darth Sidious Znovu natočená scéna mezi Darthem Vaderem a hologramem Císaře Palpatina
2005 Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů Nejvyšší Kancléř/Císař Palpatine/Darth Sidious Nominován – Cena Saturn v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli
Nominován – Teen Choice Awards v kategorii nejlepší padouch
2009 The Odds gamber krátkometrážní film
2016 Ztracené město Z George Goldie
2019 Star Wars: Vzestup Skywalkera Císař Palpatine/Darth Sidious

Divadelní hry[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ian McDiarmid na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]