Ian McDiarmid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ian McDiarmid
Narození 11. srpna 1944 (74 let)
Spojené království Carnoustie, Skotsko
Alma mater Univerzita v St Andrews
Royal Conservatoire of Scotland
Aktivní roky 1972–
Významné role Palpatine
Umělecké ceny
Tony Award
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ian McDiarmid (* 11. srpna 1944 Carnoustie, Skotsko) je skotský divadelní herec a režisér. McDiarmid má úspěšnou především kariéru v divadle. Také ale přijal role v několika filmech a televizních filmech. Ve světě se stal slavným zejména díky roli císaře Palpatina ve Star Wars (hrál jak v originální trilogii, tak i v nové trilogii). Od roku 1976 vystupoval zhruba ve 47 filmech. McDiarmid je mistrem v modulaci svého hlasu, nejčastěji však mluví jemným, ale důrazným hlasem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve skotském Carnoustie. V divadle se poprvé objevil v pěti letech, když ho otec vzal na hru Tommy Morgan v divadle v Dundee. Brzy se rozhodl, že začne studovat herectví na Royal Scottish Academy of Music and DramaGlasgow. V roce 1968 obdržel McDiarmid zlatou medaili za svou práci.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Hraje v britských divadlech především ve Shakespearových hrách, například v Hamlet (1972), The Tempest (1974,2000), Much Ado About Nothing (1976), The Merchant of Venice (1984) nebo v King Lear (2005), zatímco na Almeidě režíroval hry, jako jsou: Venice Preserv’d (1986) a Hippolytus (1991). V roce 2002 vyhrál McDiarmid Almeida Theatre's Critics Circle Award za roli Teddyho ve Faith Healer. O pět let později v roce 2006 opakoval tuto roli na Broadwayi. Hrál také po boku Ralpha Fiennese či Cherry Jones a získal cenu Tony Award za nejlepší výkon herce ve hře. Naposledy se objevil v titulní roli Johna Gabriela Borkmana na Donmarském divadle v Londýně. Jedno divadelní představení za zmínku, je jeho zobrazení Harryho Hackamoreho ve hře Sama Sheparda. K zahrání této role potřeboval spousty doplňků, včetně falešných vousů a dlouhých nehtů. Od roku 1990 až do roku 2001 McDiarmid a režisér Jonathan Kent sloužili jako umělečtí ředitelé v divadle Almeida, které se nachází v Islingtonu v Londýně. V roce 1998 se McDiarmid a režisér Jonathan Kent chtěli podílet na Evening Standard Award za divadelní počin roku. Jejich funkční období bylo poznamenáno řetězcem vysoce úspěšných představeních, v nichž účinkovali herci jako Kevin Spacey a Ralph Fiennes. McDiarmid měl jenom 37 let, když ho George Lucas a Richard Marquand vybrali na roli mnohem starší osoby, císaře Palpatina.

Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Po filmu Dragonslayer byl vybrán Georgem Lucasem na film Návrat Jediho jako císař Palpatine. Šestnáct let po Návratu Jediho přijal roli mladšího senátora a kancléře v nové trilogii Star Wars. V roce 2004 byla znovunatočena scéna z Impérium vrací úder mezi Darth Vaderem a hologramem Císaře Palpatina, ve které hrál Císaře McDiarmid (Císař byl originálně dabován Clivem Revillem). S touto rolí účinkoval McDiarmid ve všech filmech Star Wars, ve kterých vystupoval Palpatine. Příprava masky, kterou musel McDiarmid nosit během natáčení scén Dartha Sidiouse v Epizodě III, byla velmi náročná na přípravu. Maskérům trvalo vždy dvě hodiny, než ji nanesli a dvě hodiny, než ji zase sejmuli. O další postavě Star Wars, mistru Yodovi, prohlásil: „Je strašný. Nikdy se neobjeví na scéně. Jen za sebe posílá tu svoji malou srandovní loutku, aby se ochomýtala kolem. To je nanejvýš neprofesionální!“ O císaři Palpatinovi řekl: „Myslím si, že je to opravdu dobrá postava. Líbí se mi ta představa, že nemá žádnou duševní hloubku, že je naprosto zlý a nejhorší slovo, které má ve slovníku, je 'přítel'. Myslím si, že to opravdu nahání strach.“ McDiarmid také pracoval ve Star Wars Expanded Universe, kde ztvárnil hlas Palpatina ve videohrách Lego Star Wars: The Video Game, a v Lego Star Wars 2: The Original Trilogy, a nedávno také ve Star Wars Battlefront: Elite Squadron.

TV a rádio[editovat | editovat zdroj]

Hrál roli mladého Mickeyho Hamiltona, který hodlá pomstít smrt svojí manželky a svého dítěte v Profesionálech. Účinkoval také v roli policejního detektiva Porfiryho Petroviche na BBC v roce 2002. V roce 2003 přijal roli Stuarta v seriálu: Charles 2: The Power and the Passion. McDiarmid hrál také roli šéfa rozvědky LeClerka v roce 2009 v dramatizaci The Looking Glass War Johna LeCarrese na BBC Radiu. McDiarmid projevil zájem o opakování role Palpatina pro Star Wars live-action TV series.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Film Role Jiné poznámky
1976 The Likely Lads Vicar
1980 Sir Henry at Rawlinson End Reg Smeeton
Richard's Things Zloděj
The Awakening Dr. Richter
1981 Dragonslayer Brother Jacobus
1983 Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho Císař Palpatine/Darth Sidious
Gorky Park Prof. Andreev
1988 Dirty Rotten Scoundrels Arthur
1995 Restoration Ambrose
1999 Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba Senátor Palpatine/Darth Sidious
Sleepy Hollow Dr. Thomas Lancaster
2002 Star Wars: Epizoda II - Klony útočí Nejvyšší Kancléř Palpatine/Darth Sidious
2004 Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder Císař Palpatine/Darth Sidious Znovu natočená scéna mezi Darthem Vaderem a hologramem Císaře Palpatina
2005 Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů Nejvyšší Kancléř/Císař Palpatine/Darth Sidious Nominován – Saturn Award for Best Supporting Actor
Nominován – Teen Choice Awards for Choice Movie Bad Guy
2009 The Odds neznámá (Krátce)

Divadelní hry[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ian McDiarmid na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]