Přeskočit na obsah

Mon Mothma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mon Mothma, senátorka a pozdější prezidentka Nové Republiky je fiktivní postavou světa Hvězdných válek. Svým celoživotním úsilím se zasloužila o svržení Impéria a založení Nové Republiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mon Mothma se na narodila na světě Chandrila. S otcem, který byl republikovým vrchním soudcem, procestovala velkou část galaxie. Jako jedna z nejmladších, poté ve svých 20 letech, nastoupila do republikového Senátu jako zástupce sektoru Chandrila. Zde si brzy, díky svým schopnostem, získala respekt a uznání. V době Klonových válek se jí narodila dcera Lieda. Těsně před invazí Yuuzhan Vongů zemřela ve spánku.

Vznik Aliance[editovat | editovat zdroj]

S koncem Klonových válek se císař Palpatine zmocnil trůnu a začal utiskovat nevinné (Ghormanský masakr). Mon Mothma se proto stala brzy jedním z největších kritiků Palpatinova Nového Řádu. Spojila se s Bailem Organou, ten s novým zřízením také nesouhlasil, a po tajných jednáních na Coruscantu (známých jako "Canthamské schůzky") spolu založili povstalecké hnutí. Mothma do něj zapojila i generála ve výslužbě Jana Dodonnu a získala podporu protiimperiálního hnutí Codyho Sunn-Childe.

Aktivity Mon Mothmy postupně přilákaly pozornost Císaře. Byla prohlášena za zrádkyni a měla být popravena. Utekla proto z Coruscantu do bezpečí úkrytů povstalců. O několik měsíců později Mon Mothma, Bail Organa a senátor Garm Iblis Bel z Corellie sjednotili 3 největší hnutí proti Impériu. Mon Mothma se postavila do čela Aliance a svým charismatem přesvědčila mnoho světů, aby se přidaly k Povstalcům.

Nová Republika[editovat | editovat zdroj]

Po bitvě o Endor a smrti Císaře Palpatina, stála Mon Mothma u vzniku Nové Republiky. Zorganizovala také postupné osvobozování všech vnitřních světů - osvobodila tedy i svůj domov, Chandrilu, kde byla přivítána jako hrdinka a kde si následně nechala vystavět své sídlo.

Novou Republiku spravovala vládní rada, kde byla Mothma první radní. Během svých prvních let, byla Nová Republika a její hlavní představitelé několikrát ohroženi (např. Velkoadmirálem Thrawnem), nikdy se však za vlády Mothmy nerozpadla. Mon Mothma se obávala o udržení demokracie, proto změnila skladbu vlády a stala se prezidentkou Republiky.

Pokusy o vraždu[editovat | editovat zdroj]

Mon Mothma přežila několik pokusů o vraždu. Za války s Lordem Zsinjem byla terčem několika nájemných vrahů ze Zsinjova projektu Minefield. Zachránil ji však Malan Tugrina, její blízký spolupracovník, který při tom přišel o život. Další útok, pomocí molekulárního jedu, který zosnoval velvyslanec Furgan z Caridy, však Mothmu natolik poznamenal, že předala prezidentský úřad Leie Organa Solo a odešla do ústraní. Se svou dcerou žila pokojný život ve svém hlavním sídle na Coruscantu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WALLACE, Daniel. Star Wars: The New Essential Guide to Characters. New York: Del Rey Books, 2002. 221 s. ISBN 0-345-44900-2
  • ANDERSON, Kevin J. Champions of the Force. Spectra, 1994. 368 s. ISBN 978-0553298024
  • ALLSTON, Aaron. Solo Command. Spectra, 1999. 352 s. ISBN 978-0553579000
  • RUSCH, Kristine K. The New Rebellion. Spectra, 1997. 560 s. ISBN 978-0553574142