Generál Grievous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Generál Grievous je fiktivní postava ze Star Wars. Byl příslušníkem rasy Kalesh a svůj věhlas si získal ve válce mezi Kaleshy a Huky. Po havárii vesmírné lodi, kterou zosnoval Darth Sidious na San Hillamův návrh, se Grievous ocitl na prahu smrti, avšak byl vzkříšen.

Přeměna v kyborga[editovat | editovat zdroj]

Sidious se velmi zajímal o průběh Grievousovy operace, kterou prováděli geonoští technici, a sám jim poslal na pomoc lékařské droidy pro chirurgické a kybernetické operace. Nakonec z tohoto Kaleshe zbyl jen mozek, mícha a vnitřní orgány, které byly přeneseny do pancíře, aby mohl žít jako kyborg. Zároveň v jeho mozku bylo pozměněno centrum hněvu a paměti. Přestože jeho tělo obsahovalo většinou robotické součástky, nepovažoval se za droida a reagoval popuzeně na jakoukoliv poznámku v tomto smyslu. O tom se přesvědčily jeho oběti a místokrál Obchodní federace Nute Gunray, který se dopustil té chyby, že Grievouse považoval za jednoho ze řadových droidských důstojníků.

Ačkoli nebyl citlivý k Síle a nepočítal se ani k Sithům, byl tento kyborg vycvičen Hrabětem Dooku v boji se světelným mečem. Při boji bravurně využíval své robotické stránky, kdy se mnohdy pohyboval až nepřirozeně nebo roztočil své meče velkou rychlostí. Byl těžkým protivníkem mnohých Jediů. Po jejich porážkách si bral jejich světelné meče jako trofeje, aby s nimi zabíjel další a další.

Grievous jako generál[editovat | editovat zdroj]

Grievous se zúčastnil bitvy na Geonosis, kde rozpoutal masakr. Ten se však odehrál v skrytu katakomb pod komplexem hnízd arcivévody Poggla Nižšího. Vzápětí byl jmenován vrchním velitelem armády droidů a vnesl do války nový prvek - celé světy proměňoval v obrovská jatka a zanechával krvavé stopy na celém Vnějším okraji galaxie.

Jediové se s ním poprvé setkali během bitvy na Hypori. Jeho protivníky bylo šest Jediů, včetně Ki-Adi-Mundiho, Shaak Ti a Aayly Secury. Kromě těchto tří mistrů žádný nepřežil. Grevious utekl, když na něj legie klonovaných vojáků spustila křížovou palbu.

Na podnět Dartha Sidiouse a Hraběte Dooku Grievous naplánoval a podnikl únos Palpatina z Coruscantu. Zažil při tom spoustu potíží. Znovu se utkal s Shaak Ti a spolu s tuctem Magnagardistů, které osobně vybral, zabil další dva Jedie, kteří chránili Palpatina. Během bitvy se také naskytlo odhalení, že své dvě ruce může rozdělit na čtyři a zaútočit čtyřmi světelnými meči současně. Když s unášeným Palpatinem vbíhal do své lodi, sevřel mistr Jedi Mace Windu jeho ocelový krunýř použitím Síly tak, že mu zmáčkl vnitřnosti. Od té doby generála po zbytek života trápil astmatický kašel. Únos se vydařil, avšak Grievous netušil, že Sidious a Palpatin jsou tatáž osoba. Nechápal tedy, proč kancléře nesmí zavraždit.

Na jeho vlajkovou loď však již nad Coruscantem vnikli Anakin Skywalker a Obi-Wan Kenobi, kteří kancléře osvobodili, přičemž přišel o život Hrabě Dooku. Grevious uprchl a nechal odstartovat všechny záchranné moduly. Plán na zabití dalších dvou Jedi ale nevyšel, Skywalker s křižníkem přistál na Coruscantu.

Na rozkaz Dartha Sidiouse poté z planety Utapau poslal vůdce separatistů na vulkanickou planetu Mustafar. Opět ho však napadl Generál Kenobi. Při nelítostném souboji přišel Grievous o dvě ze svých čtyř rukou, všechny světelné meče a nakonec i o život. Kenobi generála Grievouse zastřelil jeho vlastním blasterem. „Jak barbarské!“, prohlásil Obi-Wan, když mrtvému Generálovi házel blaster k nohám.

Generálovou smrtí skončily Klonové války. Palpatin se prohlásil za císaře, Republiku za Impérium a vyhladil téměř všechny Jedie. Grievousův odkaz však přetrvával dlouho v době Impéria, jelikož ve válce patřil mezi nejlepší vojevůdce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]