R2-D2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
R2-D2

R2-D2 (vyslovuje se [ártúdýtú]) je fiktivní robot vystupující ve filmové sérii Hvězdné války. Jedná se o malého kosmického servisního robota (astrodroid) sériové výroby, bílomodré barvy a válcovitého tvaru s půlkulovou hlavou.

Označení R2-D2 znamená Robot druhé generace, Droid druhé série. R2-D2 je astromechanický droid, který funguje místo opraváře na lodi. Je nejinteligentnějším droidem tohoto typu. Jeho nerozlučným přítelem je robot C-3PO.

Poprvé vystupoval na palubě lodi královny Amidaly, když jako jediný z astrodroid přežil útok a zachránil loď s hrdiny. Za tento skutek obdržel vyznamenání planety Naboo. Postupně se stal majetkem Anakina Skywalkera. Na konci třetí epizody spadal do držení kapitána jménem Raymus Antilles.

Ve čtvrté epizodě obdržel od princezny Leiy Organy úkol, aby našel a kontaktoval Obi-Wana Kenobiho na planetě Tatooine. Také se aktivně zapojoval do Klonových válek, kde několikrát zachránil Republiku. Jednou se dokonce málem stal zdrojem informací Separatistů kvůli tomu, že mu Anakin nikdy nemazal paměť.

Naposledy se objevil ve filmu Star Wars: Síla se probouzí. Autoři této postavy jsou George Lucas a herec Kenny Baker.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]