Aliance rebelů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aliance pro obnovu republiky
Alliance to Restore the Republic
 Galaktická republika
 Konfederace nezávislých systémů
2 BBY–4 ABY Nová republika 
Odboj (Star Wars) 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
mapa galaxie Star Wars
Dantooine, Yavin 4, Hoth,
planeta 5251977
obyvatelstvo
Basic
státní útvar
hnutí odboje, vojenská aliance
Galaktický standardní kredit
vznik:
2 BBY – Galaktická smlouva
zánik:
4 ABY – zreorganizována nejprve na Alianci svobodných světů, poté na Novou Republiku
Státní útvary a území
Předcházející:
Galaktická republika Galaktická republika
Konfederace nezávislých systémů Konfederace nezávislých systémů
Nástupnické:
Nová republika Nová republika
Odboj (Star Wars) Odboj (Star Wars)
Organizace rebelů
Ogranizace hnutí odboje
Zakládající dokument Corellianská smlouva
Soudní moc žádná
Zákonodárná moc Poradní sbor
Výkonná moc Civilní vláda aliance,
Alianční vysoké velení
Vůdce de facto Mon Mothma

Aliance pro obnovu republiky (anglicky Alliance to Restore the Republic), zkráceně Aliance rebelů či Povstalecká aliance (anglicky Rebel Alliance), nebo jen rebelové, povstalci apod., je odbojové společenství ve fiktivním světě Star Wars, bojující proti tyranii ztělesněné impériem. Existence aliance rebelů je přímou reakcí na zvěrstva, kterých nový režim v galaxii se dopouštěl po zániku Republiky. Zakládajícími členy aliance jsou Galen Marek, princezna Leia Organa a imperiální senátoři Mon Mothma, Bail Organa a Garm Bel Iblis. Členové aliance rebelů byli hlavními protagonisty původní trilogie Star Wars (epizody IV, V a VI).

Založení aliance[editovat | editovat zdroj]

První náznaky založení aliance přišly už v době vrcholících klonových válek v roce 19 BBY, kdy se utvořila skupina Delegace 2000, mezi něž patřila Padmé Amidala, Bail Organa, Mon Mothma a další, kteří se obávali téměř neomezené moci, jakou svěřil senát do rukou kancléř Palpatine, a zejména jeho rozhodnutí delegovat pravomoci senátu na jím dosazené guvernéry (moffy). Po inauguraci impéria však raději hlasovali pro jeho vznik, přestože například Bail Organa věděl, že je Palpatine ve skutečnosti temný pán ze Sithu, ale ten měl velkou podporu u lidu galaxie.

Jenže všeho do času. První náznaky, že nový galaktický režim nebude nic dobrého, přišly záhy po inauguraci, když dal císař Palpatine zatknout některé signatáře Delegace 2000 (např. Garm Bel Iblis byl o několik let později odsouzen k trestu smrti, ale povedlo se mu uprchnout) a zbylé zastrašil brutální údernou akcí na Kashyyyku a na Naboo, kde lidé odmítali novou imperiální vládu. Nejhorší případ ale nastal v roce 18 BBY, když velkomoff Wilhuff Tarkin přistál se svou vlajkovou lodí na Ghornamu na hlavy demonstrantů, kteří protestovali proti imperiální přítomnosti a zvyšování daní, což si vyžádalo stovky obětí a tisíce zraněných.[1] Mnoho zkušených důstojníků pak odešlo z imperiální armády, protože na podobné věci neměli žaludek.

To bylo dost i na Baila Organu, jenž se zatím vyhnul represím, a začal shánět lidi, kteří by proti impériu aktivně bojovali, ale věděl, že není vhodná doba.[1] Proto se pouze stýkal s Mon Mothmou a Iblisem na tajných jednáních, ale i ty brzy skončily, neboť po jednom svém projevu v imperiálním senátu byla Mon Mothma označena za zrádkyni a musela uprchnout. V galaxii se našlo mnoho různých skupin, jež začaly bojovat proti impériu, ale jejich nesmělé akce byly zpravidla rychle likvidovány imperiálními stormtroopery nebo Darth Vaderem.

Ke zrodu skutečné aliance rebelů napomohla nakonec dvojice sithských lordů, Sidious i Vader. Při trestné výpravě na Kashyyyk, o němž byla zmínka výše, našel Vader malého kluka jménem Galen Marek, z něhož si vycvičil tajného učedníka Starkillera, jenž mu měl pomoci císaře svrhnout, aby vládl galaxii sám. V roce 2 BBY tohoto Starkillera posílal na mise zabíjet zbylé Jedie, aby dokázal svou připravenost postavit se císaři. Ten ho však odhalil a Vader byl nucen Starkillera zabít. Ovšem droidi medici ho dokázali zachránit a za půl roku ho mohli probudit. To mu dal Vader nový úkol: sjednotit rebely a disidenty do jednoho hnutí, které bude bojovat proti císaři, aby odlákal jeho pozornost. Starkiller neochotně misi přijal a vyhledal na Bespinu mistra Rahma Kotu, prvního Jedie, kterého měl na rozkaz Vadera před rokem zabít, ale ten nějakým způsobem přežil, ačkoliv byl nyní oslepen, zmrzačen a závislý na alkoholu.

Kota však byl dávným spojencem Baila Organy, jenž stále sloužil v senátu, kde občas vystupoval proti císaři. Tehdy se impérium rozhodlo Baila vydírat a jeho dceru Leiu drželo na Kashyyyku jako rukojmí. Starkiller ji vysvobodil a získal si senátorovu důvěru, později i Mon Mothmy a Iblise, kteří se vrátili z exilu a na Corellii chystali stvořit a podepsat dokument Corellianská smlouva, kterým by oficiálně založili alianci rebelů. Ovšem setkání přerušila Darth Vader, který rebely dal zatknout a odvléct na nedokončenou Hvězdu smrti. Starkiller dokázal z Corellie uprchnout a spolu s pilotkou Juno Eclipse rebely našli. Zde se Starkiller, jenž odmítnul temnou stranu a přijal své skutečné jméno Galen, utkal s Vaderem i císařem. Porti oběma sice neměl šanci, ale dal rebelům dost času, aby stihli z hvězdy smrti uniknout. Sešli se na Kashyyyku v rozvalinách Galenova rodného domu, kde dokončili podepsání Correlianské smlouvy a zvolili si za svůj symbol rodový erb rodu Marekových. Sidious a Vader nebyli z takového vývoje, jenž se jim vymknul z rukou, nadšeni a věděli, že pokud rebely, jež posílila Marekova oběť, nevyhladí, bude to jejich konec.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rebel Alliance Sourcebook. West End Games. duben 1994. ISBN 0-87431-209-4.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]