Klonové války

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Konflikt: Klonové války
[[Soubor:{{{obrázek}}}|300px|{{{popisek}}}]]
Trvání: 22 BBY - 19 BBY[1]
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: celá galaxie
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Vítězství Republiky
Přeměna Republiky v Impérium
Porážka Konfederace nez. systémů (CIS) a její absorpce do Impéria
Zničení řádu Jedi
Změny území: {{{území}}}
Strany
Republika
 • Řád Jedi
 • Velká republiková armáda
 • Sithové (potají, dokud se Jediové nepokusili zatknout kancléře Palpatina)
CIS
Velitelé
Nejvyšší kancléř Palpatine

Rada Jediů

Senát (např. Amidala†, Organa a další)

Darth Sidious (alias Palpatine - potají)
Síla
Klonová armáda,
Celý řád Jedi
Armáda droidů
Ztráty
{{{poznámky}}}

Klonové války je série fiktivních bitev a konfliktů ze světa Star Wars od producenta a režiséra George Lucase. Klonové války byly poprvé zmíněny ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, avšak bez větších podrobností. Jejich průběh byl představen až v Epizodě II – Klony útočí a Epizodě III – Pomsta Sithů a plně rozvinut byl ve filmu Klonové války a stejnojmenném animovaném seriálu. Další detaily ohledně konfliktu jsou obsaženy v další na Star Wars orientované literatuře či v počítačových hrách.

Klonové války začaly odtržením tisíců planetárních soustav od Republiky, které následně utvořily Konfederaci nezávislých systémů (CIS). Na straně Republiky bojovala klonová armáda proti armádě droidů CIS. Konflikt se rychle rozšířil do celé známé galaxie a nevyhnul se ani hlavní republikové planetě Coruscant. Válka skončila s vyhlazením rytířů Jedi, vyhlazením vedení CIS na Mustafaru a inaugurací Galaktického impéria, jež nahradilo Republiku.

Konflikt[editovat | editovat zdroj]

Přestože měl tento konflikt začít až v roce 22 BBY, bylo k němu nasměrováno už o deset let dříve, když došlo k blokádě planety Naboo. To mělo za následek svržení tehdejšího Nejvyššího kancléře Valoruma, jehož nahradil nabooský senátor Palpatine, o jehož skutečné identitě coby Temného Pána ze Sithu nikdo neměl potuchy.

Jeho nový učedník hrabě Dooku kontaktoval svého přítele z řádu Jedi Sifo-Dyase, jenž byl nahlodán Palpatinem, aby bez vědomí rady Jediů na Kaminu objednal pro Republiku armádu klonů. Vzápětí jej hrabě Dooku zavraždil a ten pak z archivů Jediů v chrámu vymazal veškeré údaje o Kaminu. Poté najal Jango Fetta, aby se stal předlohou pro armádu klonů.[2][3]

Po několik dalších let se nedělo nic, avšak v roce 24 BBY se náhle objevil hrabě Dooku jako mluvčí nově vzniklé Konfederace nezávislých systémů (CIS), které deklarovaly touhu odtrhnout se od Republiky. Díky vzniklé krizi byl Palpatine ponechán ve funkci déle, než povolovala ústava. K této konfederaci se brzy připojilo mnoho dalších světů a také některé gigantické korporace jako např. Techno Unie nebo InterGalactický Bankovní Klan a mnoho velkých zbrojních podniků.

V roce 22 BBY se udála série atentátů a teroristických útoků na Coruscantu, převážně na senátory (nepohodlné CIS i Palpatinovi). Když byl jeden z nich spáchán na senátorku Amidalu, navrhl Palpatine, aby ji střžili rytíři Jedi. Mise byla svěřena Anakinu Skywalkerovi a Obi-Wanu Kenobimu. Po dopadení pachatele útoků Zam Wesell ukryli senátorku na její domovskou planetu a v senátu ji zastoupil její asistent Jar Jar Binks, zatímco se Obi-Wan pustil do vyšetřování.

Nakonec se i přes chybějící údaje v archivu Jediů dostal až na Kamino, kde si prohlédl již téměř dokončenou klonovou armádu a promluvil si i s Jango Fettem, který si Zam najal. Fett unikl i se svým klonovým „synem“ na Geonosis, kam se za nimi vydal i Kenobi, avšak upadl do zajetí. Před tím ale odeslal radě Jediů důkazy (i když ty nejpodstatnější nezískal) o veškerém pozadí a o CIS připravující armádu droidů na galaktickou válku. Kenobiho přijel na Geonosis zachránit Anakin s Padmé, avšak i oni padli do zajetí. Spolu s Kenobim byli odsouzeni k popravě v aréně.

První bitva o Geonosis[editovat | editovat zdroj]

První rok (22 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Zdroje inspirace a náhled George Lucase na Klonové války[editovat | editovat zdroj]

Klonové války a jejich důsledky jsou ve Star Wars ukázány jako zástěrka, která posloužila přeměně demokratické Republiky v diktaturu Impéria. George Lucas v roce 2002 v rozhovoru pro Time Magazine řekl: "Každá demokracie se nakonec přemění v diktaturu, nikoliv však převratem. Lidé sami se vzdávají demokracie ve prospěch diktátora, ať už to je Julius Caesar, Napoleon nebo Adolf Hitler. Bývá to tak proto, že se běžní lidé nechávají strhnout ideálem. Otázkou je, co lidi a instituce přivede k takové změně směru? To je věc, na kterou poukazuji: jak se Republika stane Impériem? ... Jak se z dobrých lidí stanou špatní lidé a jak se z demokracie stane diktatura?"[4]

V prvních třech epizodách Palpatine zrežíroval silné separatistické hnutí, aby získal moc, a aby uvedl obyvatelstvo galaxie do atmosféry strachu. Nakonec tak přinutil senát, aby mu odhlasoval mimořádné pravomoci.[5] Během epizody III se pak Palpatine prohlásil císařem a všechny problémy z posledních let, které způsobil, včetně pokusu o převzetí vlády nad Republikou, svedl na Jedie a ospravedlnil tak rozkaz 66, který "musel" být vykonán.[6][7]

Někteří jako např. Clyde Lewis přirovnávali Klonové války k událostem směřujícím ke druhé světové válce a Palpatina přirovnávali k Adolfu Hitlerovi, neboť oba využili válečnou mašinérii a obětní beránky k manipulaci veřejností, které nabídli vyvedení z krize výměnou za podporu a obrovskou moc jim svěřenou.[8] Nicméně sám Lucas potvrdil, že jeho primární inspirací pro politické pozadí Klonových válek (a i pro zbytek Star Wars) byly válka ve Vietnamu a aféra Watergate, během nichž byla pro nejvyšší politiky tím nejlepším řešením problémů korupce.[9] Podobné paralely souvisí i s Irákem, k čemuž George Lucas řekl: "Když jsem sepisoval příběh Klonových válek, žádný Irák ještě nebyl". Nicméně paralela s děním v Iráku a s Vietnamem připadala Lucasovi až neuvěřitelná.[9]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Wallace, D., Hidalgo, P., Star Wars Insider číslo 84 - "Republic HoloNet News Special Inaugural Edition 16:5:24", 2005, bez ISSN
 2. Star Wars: Bounty Hunter
 3. Star Wars: Jango Fett: „Mě najal muž jménem Tyranus.“
 4. "Star Wars: Attack of the Clones", TIME Magazine, 21. 4. 2002. Ověřeno k 3. 4. 2013. 
 5. Scénář k epizodě III George Lucas. Star Wars: Revenge of the Sith Script at IMSDb [online]. IMSDb a Lucasfilm, 19. 5. 2005, [cit. 3. 4. 2013]. [1]. (anglicky) 
 6. "Palpatine: Veliteli Cody, čas právě nadešel. Vykonejte Rozkaz 66." George Lucas. Star Wars: Revenge of the Sith Script at IMSDb [online]. IMSDb a Lucasfilm, 19. 5. 2005, [cit. 3. 4. 2013]. [2]. (anglicky) 
 7. "Palpatine: Abychom zajistili přetrvávající bezpečnost a stabilitu, Republika bude reformována v první Galaktické impérium, pro společnost bezpečnou a spravedlivou, která přetrvá po následujících deset tisíc let!" George Lucas. Star Wars: Revenge of the Sith Script at IMSDb [online]. IMSDb a Lucasfilm, 19. 5. 2005, [cit. 3. 4. 2013]. [3]. (anglicky) 
 8. Clyde Lewis. The Sith Sense [online]. Ground Zero, 2005, [cit. 6. 7. 2006]. [4]. (anglicky) 
 9. a b (anglicky)David Germain."'Star Wars' Raises Questions on US Policy", May 17, 2005. Ověřeno k July 6, 2006. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]