Konfederace nezávislých systémů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konfederace nezávislých systémů
Confederacy of Independent Systems
 Galaktická republika 24 BBY–19 BBY Galaktické impérium 
Aliance rebelů 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Mapa galaxie, v níž se Konfederace nachází
Stalgasinský úl, planeta Geonosis
Raxulon, planeta Raxus
obyvatelstvo
Basic (písmo Aurebesh)
státní útvar
konfederace, politická aliance
konfedrační kredit
vznik:
24 BBY – počátek politické krize
zánik:
19 BBY – bitva o Coruscant, masakr separatistických vůdců na planetě Mustafar, vyhlášení Impéria a zánik Separatistického státu a jeho připojení k Impériu
státní útvary a území
předcházející:
Galaktická republika Galaktická republika
následující:
Galaktické impérium Galaktické impérium
Aliance rebelů Aliance rebelů

Konfederace nezávislých systémů (anglicky Confederacy of Independent Systems, zkráceně CIS), též Separatistická aliance (anglicky Separatist Alliance), Separatistický stát (Separatist State), zkráceně jen Konfederace nebo jednoduše Separatisté, je krátkodobě existující vesmírné společenství separatistů ve fiktivním světě Star Wars. Tvoří jej tisíce planet a souhvězdí a bylo založeno separatistickým hnutím vedeném hrabětem Dooku, to mělo za cíl definitivně se oddělit od Republiky z důvodů nepřiměřenému zdanění a rostoucí korupce v Galaktickém senátu.

Konfederace se zformovala oddělením mnoha tisíců planetárních a sektorových vlád od Republiky včetně velkých mega-korporací jako byly Obchodní federace, Techno Unie, Maloobchodní klub, InterGalactiktický bankovní klan, Komerční cech a Korporátní aliance, tvořící si vlastní Separatistický senát. Ve skutečnosti jsou Separatisté a jejich konflikt s Republikou pouhými nástroji tajemných aktérů působícími v pozadí, jejichž skutečným cílem je oslabit Republiku a uchvátit veškerou moc pro sebe.

Politická krize nakonec dle připraveného scénáře vygradovala v otevřenou občanskou válku mezi Separatisty a Republikou nazývanou jako Klonové války, za jejíž počátek se považuje (první) bitva o Geonosis. Obě strany byly ve válce střídavě úspěšné. Po sérii mnoha bitev se stále dominantní Republikou se šance na vítězství Separatistů ztenčovaly, až byli Separatisté, navzdory svým úspěchům, definitivně poraženi. Některé přeživší izolované skupinky Separatistů pokračovaly v odporu i po Klonových válkách, a později, po přebudování Republiky na Impérium, přispěly svým dílem ke zformování Aliance rebelů. Klonové války nicméně zapříčinily dle očekávání pád Republiky, když v Senátu zvolený kancléř Sheev Palpatine na základě tlaku a korupce obdržel od zasedání „zvláštní pravomoci“, které pak využil k jeho rozpuštění a vyhlášení Impéria roku 19 BBY, sám se pak prohlásil za prvního císaře.