Nute Gunray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nute Gunray je fiktivní záporná postava ze světa Star Wars. Vyskytuje se ve Střední trilogii, tedy v epizodách I, II a III, kde působí jako vůdce Obchodní federace a separatista. Ztvárnil ho Silas Carson.

Popis a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Nute Gunray je druhem Neimoidian z planety Neimoidia. Je to chamtivý vůdce Obchodní federace, který stále myslí na obchody a na to, jak by zbohatl. Má šedou, svraštělou kůži a oči s červeným bělmem s černými zornicemi, protáhlými přes celé bělmo. Nosí vysoký a členitý klobouk a honosný oblek jako symbol bohatství.

Role ve Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Epizoda I[editovat | editovat zdroj]

V dějově první epizodě, Skryté hrozbě, Nute Gunray vystupuje jako místokrál (vůdce) Obchodní federace a jako přisluhovač a spojenec Dartha Sidiouse. Na začátku první epizody Gunray na Sidiousův popud zahájí blokádu planety Naboo s pomocí své flotily, která se skládá z mnoha bitevních lodí a více než 400 000 bojových droidů. Na Gunrayovu vlajkovou loď jsou nejvyšším republikovým kancléřem vysláni Jediové Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi, kteří mají za úkol ujednat s Obchodní federací zrušení blokády. Gunray dostane od Sidiouse rozkaz zabít Qui-Gona a Obi-Wana, oba se ale zachrání větrací šachtou a dostanou se na povrch Naboo, na kterou mezitím Obchodní federace zaútočila. Gunray poté vysílá své vojáky, aby zajali a přivedli Nabooskou královnu Padmé, kterou chce Gunray přimět k podepsání smlouvy o převzetí moci nad planetou. Padmé s pomocí Qui-Gona a Obi-Wana uniká na planetu Tatooine, kde se setkávají s Anakinem Skywalkerem. Na konci první epizody Gunray vede útok na Naboo, ve kterém se proti němu postaví Gungani. V bitvě je Gunray poražen, poté je zatčen a vyslýchán senátem.

Mezi I. a II. epizodou[editovat | editovat zdroj]

Gunray se setkává s generálem Grievousem a hrabětem Dooku a přidává se k separatistům.

Epizoda II[editovat | editovat zdroj]

V dějově druhé epizodě, Útočících klonech, je Gunrayova role malá. Pouze zasedá v radě separatistů během bitvy o Geonosis.

Epizoda III[editovat | editovat zdroj]

V dějově třetí epizodě, Pomstě Sithů, je většina separatistů, jako třeba Dooku nebo Grievous, vyvražděna. Poslední přešivší separatisté, mezi nimi i Gunray, se ukryjí na lávové planetě Mustafar. Darth Sidious svede Anakina na Temnou stranu Síly a pošle ho na Mustafar, aby zabil poslední separatisty, se kterými dříve byl sice spojenec, ale teď je již nepotřeboval. Anakin poslechne Sidouse a vydá se na Mustafar, kde pomocí Síly a svého světelneho meče povraždí poslední separatisty. Tak byl Nute Gunray zákeřně zavražděn.

Související články (odkazy)[editovat | editovat zdroj]