Leia Organa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leia Organa
Narození Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3225233

Leia Organa (po svatbě pak Leia Organa Solo) je postava z filmové série Star Wars. Leia je dcerou Padmé Amidaly a Anakina Skywalkera. Je také sestrou - dvojčetem Luka Skywalkera. Leie udělil titul princezna její adoptivní otec Bail Organa. Ve filmu ji ztvárňuje herečka Carrie Fisher. Stejně jako její bratr je citlivá k Síle (Star Wars).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Epizoda III. - Pomsta Sithů[editovat | editovat zdroj]

Po svém narození byla ukryta na planetě Alderaan, aby ji nebylo ublíženo ze strany Impéria. Adoptoval ji Bail Organa, senátor Republiky a přítel rytířů Jedi, a díky němu získala Leia titul Princezna. Stejně jako její bratr Luke Skywalker má schopnosti ovládat vesmírnou Sílu, ačkoliv ve filmu svou schopnosti příliš nevyužívá. Právě pro tyto schopnosti jsou pro Impérium nebezpečím (ale ani sám císař Palpatine dlouho nevěděl, že má Luke sestru).

Epizoda IV. - Nová naděje[editovat | editovat zdroj]

Protože se přidala k Povstalecké Alianci, v Epizodě IV. se dostala do zajetí na superzbrani jménem Hvězda smrti, od které Aliance předtím ukradla plány a Leia sama je poslala pryč uložené v astromechanickém droidovi R2-D2. Darth Vader ji chtěl přinutit, aby prozradila umístění základny Aliance na Yavinu 4 a plány vrátila. Mučil ji a když i přesto odmítla, zničil pro výstrahu Alderaan výstřelem ze superlaseru Hvězdy smrti.

Nakonec ji zachránil Luke s pomocí Bena (Obi-Wana) Kenobiho a Hana Sola. Princezna z vězení unikla odpadovou šachtou, ale při útěku ztratila skupina Bena Kenobiho, který se pustil do předem prohraného souboje s Temným Pánem, aby jim dal čas k útěku.

Epizoda V. - Impérium vrací úder[editovat | editovat zdroj]

Impérium napadlo základnu na Hothu a Leia ji narychlo opustila v lodi Hana Sola a jeho parťáka, Wookieho Chewbaccy. Společně se schovali v pásu asteroidů.

Epizoda VI. - Návrat Jediho[editovat | editovat zdroj]

V tomto díle se Leie a Lukovi podařilo vypnout štít na měsíci Endoru, což významně pomohlo ke zničení druhé Hvězdy smrti.

Epizoda VII. - Síla se probouzí[editovat | editovat zdroj]

Leia působí jako generálka "Odboje", již dlouho nežije s Hanem Solem se kterým se rozešli po zdrcující ztrátě syna. Po letech se znovu setkávají a znovu řeší ztrátu syna Bena (který přešel k Temné straně pod jménem Kylo Ren). Následně řídí útok na planetu-zbraň Prvního řádu, při kterém Kylo zabije Hana. Leia nese ztrátu těžce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]