Světelný meč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světelný meč Jediů

Světelný meč (anglicky lightsaber) je fiktivní zbraň z filmů, her a literárních příběhů vesmíru Star Wars. Jedná se o futuristickou verzi klasického meče, která má místo kovové čepele proud jasně zářící bílé energie obklopené barevnou korónou (vzhledem připomíná barevnou zářivku). Samotný meč tvoří jen asi 20 cm dlouhý kovový jílec, který ukrývá zařízení emitující energetický paprsek čepele.

Světelný meč je původním vynálezem Sithů, ale převzali ho od nich Jediové. Sithové také vyvinuli pec pro vyrábění syntetických krystalů (V Expanded universe, v novém Kánonu od Disney musí pro získání vlastního meče zabít Jediho a nechat krvácet krystal v jeho meči, který pak získá krvavě rudou barvu). Tradičně si svůj meč vyrábí každý Jedi sám.

Barvy[editovat | editovat zdroj]

V původní trilogii existovaly světelné meče ve čtyřech barevných variantách: červené, modré, fialové a zelené. Později (v PC hře Jedi Knight: Dark Forces a pak i v nové filmové trilogii a dalších hrách) se objevilo mnoho dalších barevných variant (žlutá, oranžová, černá, zlatá...). Barvu meče ovlivňují kyber krystaly, usazené uvnitř rukojeti, které usměrňují energii emitovanou uvnitř meče do čepele o délce do 1 m. Tyto krystaly se nacházejí ve volné přírodě na mnoha světech, ale jde je i velmi složitým způsobem vytvářet synteticky. Například sithští lordi si své červené krystaly v sithských mečích vytváří většinou uměle.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Běžnou verzí je „obyčejný“ meč s čepelí na jednom konci, v průběhu historie od vzniku prvních světelných mečů však vzniklo mnoho různých modifikací. Existuje i vzácně se vyskytující varianta (používána většinou jen do jedné ruky) u které je rukojeť mírně zahnutá, takže se pohodlně drží a dovoluje provádět velmi efektní triky a výpady. Tento typ meče používal např. Darth Tyranus, alias Hrabě Dooku, nebo jeho učednice Asajj Ventress. Ventress používala hned dva takovéto meče, navíc si je mohla spojit dohromady a vytvořit tak poslední variantu – oboustranný meč (kvůli zahnutým rukojetím je pak celková spojená rukojeť mírně zakroucená, kopírující tvar ~ ). A tak se dostáváme k další – poměrně vzácné modifikaci. A tou je oboustranný světelný meč, který emituje hned dvě čepele – každou na jednom konci rukojeti. S touto modifikací přišel mocný sithský lord a bývalý Jedi jménem Exar Kun. Z toho důvodu oboustranný meč vešel obecně ve známost jako sithská zbraň (používal ho i např. Darth Maul ve Skryté hrozbě), ale používali ho i někteří rytíři Jedi. Poslední variantou je krátký světelný meč, jeho nejznámějším uživatelem byl Freedon Nadd. Světelný meč může odrážet střely z blasterů a útoky druhého světelného meče. Čepel projde vším kromě jiné čepele, střely z blasteru nebo několika vzácných materiálů, např. phriku, cortosisu nebo mandalorianské oceli, ze které je vyrobeno brnění nájemného lovce Jango Fetta (později ho zdědil jeho syn Boba Fett). V sedmé epizodě Star Wars: Síla se probouzí, se setkáváme s další verzí světelného meče, který se nejvíce podobá středověkým mečům. Meč se skládá z rukojeti a z ní vycházející směrem vzhůru čepele a dalších dvou paprsků namísto křížové záštity. Tvarem se potom nejvíce podobá obrácenému kříži (†). Tento meč si sám vyrobil a používal vnuk Darth Vadera, [Kylo Ren], potomek Hana Sola a princezny (později generálky) Leiy v již zmíněné sedmé epizodě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]