Jar Jar Binks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostým Jar Jar Binkse

Jar-Jar Binks je fiktivní postava ze série Star Wars. Je příslušníkem fiktivní rasy Gunganů, žijících na planetě Naboo. Pro svoji nešikovnost byl vyhnán z podvodního světa. Vrátí se ale zpět s Qui-Gon Jinnem a jeho padawanem Obi-Wanem Kenobim. Když senátorka Padmé Amidala opouští ve druhé epizodě Coruscant, ustanoví Jar-Jara svým zástupcem. Ten pak na popud kancléře Palpatina vyzve senát k hlasování o speciálních právech pro kancléře, díky nimž se Palpatin stane ještě silnějším.

Hlas a pohyby postavě propůjčil Ahmed Best.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jar-Jar Binks se narodil na planetě Naboo, v blíže neznámém hvězdném datu, pravděpodobně několik desetiletí před bitvou o Yavin. Byl příslušníkem zdejší rasy Gunganů, která žila v symbióze s pozemskou cilizací Naboo. Kvůli mnoha nezdárným pokusům o zapojení se do gunganského života byl vyhoštěn z hlavního města a potuloval se po lesích planety až do doby, než v roce 32 BBY došlo k invazi droidů Obchodní federace na Naboo. Tehdy se potkal s rytířem Jedi Qui-Gon Jinnem, který mu zachránil život. Spolu s Qui-Gonem a jeho padawanem Obi-Wan Kenobim se vydali do podvodního města Gunganů, kde vyjednávali o pomoci pro lidskou polovinu obyvatel Naboo. Vláda Gunganů to však odmítla a darovala jim ponorný člun, takže se Jar-Jar vydal na cestu s oběma rytíři Jedi. Propluli středem planety, načež zachránili královnu Padmé Amidalu ze separatistického zajetí. Poté prorazili separatistickou blokádu planety a museli nouzově přistát na planetě Tatooine, kde se Jar-Jar stal součástí výzkumného týmu, kterému svou nešikovností přivodil řadu problémů. Stal se svědkem nalezení mladého Anakina Skywalkera, tzv. Vyvoleného.

Později na žádost královny Amidaly dohodl mír mezi Gungany a lidskou částí obyvatelstva planety, za což byl povýšen na generála a vedl gunganská vojska v rozhodující pozemní bitvě, která sloužila jako zástěrka pro vzdušný a diverzní útok. Gunganská vojska pod jeho vedením se statečně bránila na planinách Naboo, nakonec však před přesilou droidů začali ustupovat. Jar-Jar se vlastní nešikovností ocitl v zajetí, ale brzy se z něj dostal, když byli deaktivování zničením řídícího centra Obchodní federace, odkud byli ovládáni. Jar-Jar se stal hrdinou a byl jmenován senátorem do galaktického senátu za rasu Gunganů.

O 10 let později se stal zástupcem senátorky Amidaly v senátu, po jejím odjezdu s Anakinem do úkrytu před atentátníky hraběte Dooku. Na popud kancléře přednesl v senátu návrh na svolání klonové armády do boje a udělení speciálních pravomocí kancléři, čímž vpodstatě započal velký sithský plán, který vyvrcholil ovládnutím galaxie o 3 roky později.

Jako senátor se zúčastnil klonových válek, zúčastnil se zápasu o ovládnutí planety Rodia, ve které sehrál rozhodující úlohu, když zmátl separatistické síly a umožnil tak senátorce Amidale převzít kontrolu. Dále vyjednával s piráty, kteří mu nakonec vydali rytíře Jedi, Anakina Skywalkera a Obi-Wana Kenobiho. Vyšetřoval snahu separatistů o otrávení vody na Naboo, byť zde způsobil spíše více škod než užitku. Naboo později bránil s gunganskými silami proti generálu Grievousovi, kterého dokonce zajali, ale nakonec byli nucení vyměnit za Anakina Skywalkera. Zúčastnil se i války na Mon Calamari, kde pomáhal calamarianům s porážkou soupeřící rasy. I přes konečnou bezvýchodnou situaci se povedlo Republice i zde uspět a válka na této vodní planetě skončila úspěchem. Ke konci války Jar-Jar spolu s mistrem Macem Windu vyšetřoval spiknutí okolo královny Julie, vládkyně planety Bardotta. Z královny se stala jeho milenka. Nakonec Mace Windu zjistil, že celé spiknutí je vedeno Matkou Talzin, bývalou vůdkyní tzv. Sester noci. On i Jar-Jar se zúčastnili rozhodující bitvy proti Talzin, když sami dva zabránili velké katastrofě a vraždě královny Julie. I přesto, Jar-Jarovo úsilí během války bylo zbytečné, jako všech co bojovali na straně Republiky. Poslední zmínka o něm pochází z pohřbu Padmé Amidaly, kterého se zúčastnil s velikým zármutkem. Je tedy jisté, že žil i dále, ale už v područí Galaktického impéria.