Lando Calrissian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lando Calrissian
První výskytStar Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
Poslední výskytStar Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera
ZtvárniliBilly Dee Williams (epizódy: V, VI, IX)
Donald Glover (Solo: Star Wars Story)
NamluviliJan Dolanský, Martin Kolár, Zdeněk Podhůrský, Miloslav Mejzlík
Informace o postavě
Rasačlověk
Pohlavímuž
Narození43 BBY, Socorro
Povolánípůvodní kapitán lodi Millennium Falcon
povstalecký generál
Barón Administrator Oblačného města na Bespinu
Gold Leader
PříslušnostiOblačné město
Aliance rebelů
Nová Republika
Odboj
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lando Calrissian je fiktivní postava z americké filmové ságy Star Wars. Poprvé se objevil ve filmu Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. Byl známým pilotem, pašerákem, gamblerem, byznysmenem v galaxii až do doby, než prohrál svoji loď v kartách s Hanem Solem. Později vlastnil město v oblacích na Bespinu po jehož okupaci Galaktickým impériem se stal povstaleckým generálem.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Lando Calrissian se poprvé objevuje v Epizodě V jako správce Oblačného města na planetě Bespin, starý přítel Hana Sola a původní majitel Hanovy lodi Millenium Falcon. Když Han, princezna Leia, Chewbacca a C-3PO dorazí do Oblačného města, Lando je přivítá jako čestné hosty – jen aby je zradil a předal Darth Vaderovi, který je plánuje použít jako návnadu k polapení jeho syna Luka Skywalkera. Lando byl donucen souhlasit se zradou Hana a jeho přátel poté, co mu Vader pohrozil, že pokud odmítne, bude Oblačné město obsazeno galaktickým impériem. Lando nechá zmrazit Hana v karbonitu na žádost Vadera a ten ho pak odevzdá lovci odměn Bobu Fettovi, který ho doručí Jabba Huttovi. Když však Vader přikáže Landovi uvěznit Leiu a Chewbaccu, Lando dohodu s Vaderem poruší a při následné evakuaci Oblačného města hrdinům pomůže uniknout ve Falconu. Později se vrátí záchranit i Luka a společně odlétají na základnu povstalců. Později se s Chewbaccou v Millennium Falconu vydávají hledat Bobu Fetta, aby mohli zachránit Hana.

V Epizodě VI Lando v přestrojení pomáha Lukovi, Leie a ostatním zachránit Hana Sola před zločineckým bossem Jabbou Huttem. Během bitvy u jámy Sarlacca s Jabbovými vojáky je Lando prohozen přes palubu jednoho z Jabbových člunů. Han zachrání Landa předtím, než ho Sarlacc pohltí a Lando pak pomůže Hanovi a ostatním zničit Jabbův koráb. Za své hrdinství z minulosti byl jmenován generálem Aliance rebelů. Lando poté usedne do křesla pilota své staré lodi Millenium Falcon a je pověřen vést útok flotily rebelů na druhou Hvězdu smrti. Lando osobně zničí její energetické jádro, což způsobí explozi celé stanice. Poté se připojí k svým přátelům na Endoru a s nimi oslavuje jejich vítězství nad Impériem.

Po konci galaktické občanské války s Impériem se Lando usadil a založil si rodinu – zplodil dceru. Z dcerky se ale Lando dlouho netěšil, jelikož byla v pouhých dvou letech unesena neznámými pachateli. Tato událost Landa dost poznamenala. Časem se ukázalo, že za jejím únosem a taky za únosy dalších dětí bývalých vůdců rebelů stál První řád. Po této tragédii Lando pomáhal ve výpravě Luku Skywalkerovi, který pátral po sithském trasovači a jistém lovci jediů, tyto stopy je měly dovést na Sithskou planetu Exegol. Zde mohl Luke najít odpovědi na rostoucí temnotu v Síle. Tato mise byla bohužel neúspěšná, a tak se zlomený Lando usadil na pouštní planetě Pasaana a přijal život v samotě a zapomenutí.

V epizodách VII a VIII žije Lando pořád jako poustevník na Pasaaně. Lando se objevuje až v epizodě IX na Pasaaně, kde se potkáva s Rey, Poem Dameronem, Finnem, BB-8, Chewbaccou a C-3PO. Hrdinové na čele s Rey navazují na Lukovu výpravu a pátrají po Sithském trasovači, který by je navedl na Exegol, kde se skrývá znovuoživený Císař Palpatine. Lando jim vypráví o tom, jak s Lukem sledovali loď lovce jediů Ochiho z Bestoonu kvůli vodítku, které by je navedlo k lokaci trasovače. Dostali se až na Pasaanu, ale když dorazili k lodi Ochiho, našli loď opuštěnou. Lando hrdiny navede k lokaci Ochiho lodi a Rey požádá Landa, aby pomohl Odboji, ale Lando odmítá s tím, že už dlouho nelétá, ale srdečně pozdravuje Leiu. Lando se ale nakonec vrátí do své staré pozice generála a přicházi Odboji na pomoc.

Ve filmu se znovu objeví mnohem později, po Leiině smrti, a motivuje truchlícího Poa, že on, Luke, Leia a Han byli podobně nepřipraveni, když bojovali proti Impériu, ale že uspěli díky tomu, že měli jeden druhého. To inspiruje Poea k zahájení ofenzivy proti silám Palpatinovy obří Sithské flotily a armády. Lando je pověřen cestovat po galaxii a naverbovat veterány Rebelů, příznivce Odboje a běžné lidi, aby pomohli v závěrečné bitvě proti Sithské flotile. Právě když to vypadá tak, že je Odboj v bitvě poražen a Poe s Finnem ztrácejí naději, Lando, Chewbacca a Wedge Antilles dorazí v Millennium Falconovi spolu s masivní flotilou lidí, veteránů, spojenců a stoupenců Odboje z celé galaxie. Lodě pomáhají zničit obří Sithskou flotilu a vyhrát bitvu a válku. Na konci filmu, když hrdinové a celá galaxie oslavuje vítězství, Lando sedí daleko od ostatních o samotě a pravděpodobně truchlí nad ztrátou jeho starých přátel (Han, Luke a Leia). Bývalá stormtrooperka Jannah k Landovi přistoupí a ptá se ho, odkud pochází, Lando odvětí že ze soustavy Gold a tutéž otázku položí i on jí. Jannah mu řekne, že neví a Lando ji slíbí, že jí to pomůže zjistit.

(Jannah by podle všeho měla být Landova ztracená dcera)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lando Calrissian na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]