Lando Calrissian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lando Calrissian
První výskytStar Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
Poslední výskytStar Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera
ZtvárniliBilly Dee Williams (epizódy: V, VI, IX) Donald Glover (Solo: Star Wars Story)
NamluviliJan Dolanský, Martin Kolár, Zdeněk Podhůrský, Miloslav Mejzlík
Informace o postavě
Rasačlověk
Pohlavímuž
Narození43 BBY, Socorro
Povolánípůvodní kapitán lodi Millennium Falcon

povstalecký generál

Barón Administrator Oblačného města na Bespinu

Gold Leader
PříslušnostOblačné město

Aliance rebelů

Nová Republika

Odboj
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lando Calrissian je fiktivní postava z americké ságy filmu Star Wars. Poprvé se objevil ve filmu Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. Byl známým pilotem, pašerákem, gamblerem, businesmanem v galaxii až do doby, než prohrál svoji loď v kartách s Hanem Solem. Po pár letech vlastnil město v oblacích na Bespinu a po okupaci Galaktickým impériem se stal povstaleckým generálem.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Lando Calrissian se poprvé objevuje v Epizodě V, jako správce Oblačného města na planétě Bespin, starý přítel Hana Sola a původní majitel Hanovy lodi Millenium Falcon. Když Han, princezna Leia, Chewbacca a C-3PO dorazí do Oblačného města, Lando je přivítá jako čestné hosty - jen aby je zradil a předal Darthů Vaderovi, který je plánuje použít jako návnadu k polapení jeho syna Luka Skywalkera. Lando byl donucen souhlasit se zradou Hana a jeho přátel poté, co mu Vader pohrozil, že pokud odmítne, dá Oblačné město pod kontrolu Galaktického impéria. Lando nechá zmrazit Hana v karbonitu na žádost Vadera a ten ho pak odvezdá lovci odměn Bobu Fettovi který ho doručí Jabba Huttovi. Když však Vader přikáže Landovi uvěznit Leiu a Chewbaccu, Lando dohodu s Vaderem poruší a při následné evakuaci Oblačného města hrdinům pomůže uniknout ve Falconu. Později se vráti záchranit i Luka a spoločne odlétají na zákaldnů povstalců. Později se s Chewbaccou v Millennium Falconvi vydávají hledat Bobu Fetta aby mohli zachránit Hana.

V Epizodě VI Lando v přestrojení pomáha Lukovi, Leii a ostatním zachránit Hana Sola před zločineckým bossem Jabbou Huttem. Během bitvy u jámy Sarlacca s Jabbovými vojáky je Lando prohozen přez palubu jednoho z Jabbových člunů. Han zachrání Landa před tím, než ho Sarlacc pohltí a Lando pak pomůže Hanovi a ostatním zničit Jabbův koráb. Za své hrdinství z minulosti byl jmenován generálem Aliance rebelů. Lando poté usedne do křesla pilota své staré lodi Millenium Falcon a je pověřen vést útok flotily rebelů na druhou Hvězdu smrti. Lando osobně zničí její energetické jádro, což způsobí explozi celé stanice. Poté se připojí k svým přátelům na Endoru a s nimi oslavuje jejich vítězství nad Impériem.

Po konci galaktické občanské války, s Impériem se Lando usadil, založil si rodinu a měl dceru. Z dcerky se ale Lando dlohuho netěšil jelikož byla v pouhých dvou letech unesená neznámymi jedinci, táto udalost Landa dost poznamenala. Časem se ukázalo, že stávajíci První řád stál za jejím únosem a taky za únosy dalších dětí bývalých vůdců rebelů. Po této tragédii Lando pomáhal ve výpravě Luku Skywalkerovi, který pátral po sithském trasovači a jistém lovci jediů, tyto stopy je měli dovést na Sithskou planetu Exegol. Zde mohl Luke najít odpovědi na rostoucí temnotu v Síle. Bohužel tato mise byla neuspěšná a tak se zlomený Lando usadil na pouštní planetě Pasaana a přijal život v samotě a zapomenutí.


V době epizod VII a VIII žije Lando pořád jako poustevník na Pasaaně. Lando se objevuje až v epizodě IX na Pasaaně, kde se potkáva s Rey, Poem Dameronem, Finnem, BB-8, Chewbaccou a C-3PO. Hrdinové na čele s Rey navazujou na Lukovu výpravu a pátrají po Sithském trasovači, který by je navedl na Exegol kde se skrýva obživlý Císař Palpatine. Lando jim vypraví o tom jak s Lukem sledovali loď lovce jediů Ochiho z Bestoonu kvůli vodítku, které by je navedlo k lokaci trasovače. Dostali se až na Pasaanu no když dorazili k lodi Ochiho našli loď opuštěnou. Lando hrdiny navede k lokaci Ochiho lodi a Rey požádá Landa, aby pomohl Odboji, ale Lando odmítá s tím, že už dlouho nelétá, ale srdečně pozdravuje Leiu. Lando se ale napokon vrátí do své staré pozície generále a přicházi Odboji na pomoc. Ve filmu se znovu objeví mnohem později, po Leiině smrti a motivuje truchlíciho Poa, že on, Luke, Leia a Han byli podobně nepřipraveni, když bojovali proti Impériu, ale že uspěli díki tomu, že měli jeden druhého. To inspiruje Poea k zahájení ofenzívy proti silám Palpatinově obří Sithské Flotily a armády. Lando je pověřen cestovat po galaxii, a naverbovat veterány Rebelů, příznivce Odboje a běžné lidi aby pomohli v závěrečné bitvě proti Sithské Flotile. Právě když to vypadá tak, že je Odboj v bitvě poražen a Poe s Finnem stráci naději Lando, Chewbacca a Wedge Antilles dorazí v Millennium Falconovi spolu s masivní flotilou lidí, veteránů, spojenců a stoupenců Odbojě z celé galaxie. Lodě pomáhají zničiť obří Sithskou Flotilu a vyhrát bitvu a válku. Na konci filmu, když hrdinové a celá galaxie oslavuje vítězství Lando sedí daleko od ostatních osamotě a pravdepodobně truchlí nad strátou jeho starých přátel (Han, Luke a Leia). Bývalá stormtrooperka, Jannah k Landovi přistoupí a ptá se ho odkud pochází, Lando odvětí že ze soustavy Gold a tu též otázku se zeptá i on Jannah. Jannah mu řekne, že neví a Lando ji slíbi, že jí to pomůže zjistit.

(Jannah by podle všeho měla být Landova stracená dcera)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lando Calrissian na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

https://starwars.fandom.com/wiki/Landonis_Balthazar_Calrissian - stránka Star Wars Wikipedie věnovaná Landovi Calrissianovi