Přeskočit na obsah

Droid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Droid je ve sci-fi literatuře označení pro inteligentního robota se schopností se přemisťovat. Název je odvozen od slova android [1], což je humanoidní typ inteligentního robota (týká se vzhledu – podobný člověku), droid však nemusí být nutně humanoid. Zato i droid má značně autonomní vlastní umělou inteligenci, ba i uvědomění sebe sama a vlastní vůli. Pro svět Star Wars vytvořil droidy pracovník speciálních efektů John Stears a na slovo droid má registrovanou ochranou známku společnost Lucasfilm Ltd.[2][3][4]

První použití

[editovat | editovat zdroj]

Termín droid se poprvé objevil v roce 1952 v sci-fi povídce autorky Mari Wolfové "Roboti světa! Povstaňte!", publikované v "If Worlds of Science Fiction", červenec 1952. Napsala: "Jack zavrtěl hlavou. "To je šílené. Rojí se po celém Carron City. Zastavují roboty na ulicích -- domácí roboty, komerční droidy, prostě všechny."[5]

V sérii Star Wars se objevuje rozmanitá škála droidů, kteří plní různé úkoly. Humanoidní robot C-3PO je "protokolární droid", který se specializuje na překlad, etiketu a místní zvyklosti; R2-D2 a BB-8 jsou příkladem "astromech droida", což jsou "údržbářští roboti obecně používaní pro údržbu a opravy hvězdných lodí a odvozené technologie";[6] a HK-47 je příklad humanoidního vojenského robota, který je sestrojen jako násilný zabiják.

Příklady droidů

[editovat | editovat zdroj]

Naše technologie ještě k samostatné uvědomělé umělé inteligenci nedospěla, příklady droidů jsou tedy jen fiktivní.

  • Příklady nejznámějších astromech droidů jsou R2-D2, BB-8 a android C-3PO ve Star Wars, příkladem tamějšího bojového droida je Vulture droid.
  • Jiným příkladem droida schopného měnit si své cíle je WALL-E.
  1. droid, The Word Guy (9. listopadu 2009)
  2. DROID. USPTO. 11. únor 2010. Získáno 2010-08-24.
  3. Droid. The Free Encyclopedia. 1981. Získáno 2015-12-25.
  4. Hachman, Mark (6. července 2010). TweetUp Buys, Renames Twidroid Twitter App. PC Magazine. Získáno 13. července 2010.
  5. Robots of the World! Arise!. Mari Wolf.
  6. Astromech Droids v Official StarWars.com Encyclopedia


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]