Galaktické impérium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Galaktické Impérium
Forma vlády Absolutistická monarchie a sithská teokracie (de facto)
19–0 BBY: Konstituční monarchie (de jure)
od 0 BBY: Vojenská vláda (de jure)
Úřední jazyk Imperiální Basic
Hlavní město Coruscant, později i Thyferra, Byss, Ord Cantrell, Bastion
Hlava státu Císař Palpatine
Předseda vlády 19 BBY – 4 ABY: Velkovezír
jinak Nejvyšší velitel
Zákonodárná moc 19–0 BBY: Imperiální senát
od 0 BBY: Rada moffů
Výkonná moc 19 BBY – 4 ABY: Imperiální vládní rada
5 ABY: Ústřední výbor velkomoffů
od 12 ABY: Rada moffů
Založení 19 BBY
Rozpad 11 ABY
Reorganizace 19 ABY: jako Pozůstatek Impéria
Měna Imperiální kredit

Galaktické impérium je jedna ze stran ve fiktivním světě Star Wars. Jedná se o nedemokratický a velmi mocný totalitní státní útvar vládnoucí celé známé Galaxii. Přestože nakrátko poraženo, nakonec, sto let po bitvě u planety Yavin, opět vládne celému známému vesmíru.

Epizoda 3 (Pomsta Sithů)[editovat | editovat zdroj]

Jedna z hlavních postav celé série, Nejvyšší kacléř Palpatine, transformoval Galaktickou republiku na první Galaktické Impérium s využitím dvou lstí; jednak tajně řídil obě strany bojující proti sobě v Klonových válkách a dále přesvědčil Senát, že se Jediové proti Senátu a Republice spikli. Vzhledem k tomu, že celá Galaxie byla silně roztrpčena korupcí a nestabilitou Republiky, bylo Impérium přivítáno s nadšením a Císař Palpatine zpočátku čerpal velkou podporu obyvatelstva. Nicméně nikdo, kromě špiček v nejvyšším imperiálním vedení netušil, že Císař opevňuje Impérium před nejhorším nepřítelem, kterému kdy Galaxie čelila, Yuuzhan Vongům a jejich biologickým zbraním. Proto vyvolalo silné zbrojení za cenu vysokých daní, vývoj nových superzbraní a omezování svobod nelidi (jiných druhů, než lidských obyvatel Galaxie. Yuzhan Vongové se uměli dokonale maskovat za nelidské obyvatele Impéria, proto Impérium neumožňovalo vstup nelidských druhů do imperiální armády a flotily. Tento postup byl ovšem mylně vysvětlen xenofobickými postoji Císaře a vzbudil vlnu nevole. Skutečností ovšem je, že lidé byli pro Yuzhan Vongy hůře napodobitelní a snáze odhalitelní, a proto hrozila menší možnost yuuzhanvongské infiltrace) sociální bouře a nepokoje. Toho využila Palpatinova politická soupeřka, ambiciózní senátorka Mon Mothma, která spolu se senátorem Bailem Organou založila povstaleckou Alianci a vedla proti Impériu ozbrojený boj. Císař toto povstání uvítal, povstání pro něj nebylo zpočátku žádnou hrozbou a imperiální vojáci cíl, na kterém mohli získávat zkušenosti z boje.

Epizoda 4 (Nová naděje)[editovat | editovat zdroj]

V této epizodě byl rozpuštěn senát. Povstalci bojující proti Impériu byli nesrovnatelně slabší, než imperiální armáda, takže se museli neustále skrývat. Nicméně i tak se jim dílem štěstí a náhody, podařilo zasadit Impériu velký úder.

Byla zničena první Hvězda smrti, do níž Impérium investovalo obrovské výrobní prostředky. Jednalo se o bitevní stanici, jednu z Císařových superzbraní, které měly čelit budoucí yuuzhanvongské invazi. Aby byla otestována v boji a ukončila destabilizující Mon Mothmino povstání, zaútočila Hvězda smrti na planetu Yavin, kde se v té době ukrývaly hlavní síly rebelů. Zanedbáním při stavbě a konstrukci, byla ovšem namísto rebelů zničena právě Hvězda smrti a s ní zahynuly tisíce zkušených imperiálních vojáků, techniků, pilotů a jiných členů imperiálního personálu, kteří pak citelně chyběli jak v bojích proti rebelům, tak i při yuuzhanvongské invazi.

Epizoda 6 (Návrat Jediho)[editovat | editovat zdroj]

Darth Vader se odvrátil od zla a zabil Palpatina; zároveň byla zničena druhá Hvězda smrti. Tím Impérium utrpělo zdrcující porážku, byť ne na dlouho.

Thrawnova trilogie (nekánon)[editovat | editovat zdroj]

Pět let po Císařově smrti se Galaxie dál zmítá ve vnitřních nepokojích, zatímco se obávaný nepřítel blíží. Impérium drží jen čtvrtinu z těch hvězdných soustav, které drželo za svého rozmachu. Povstalci, bojující proti Impériu již nejsou štvanou kořistí, ale přinejmenším rovnocenným soupeřem. Hlavním vojevůdcem Impéria je Velkoadmirál Thrawn, který se, aby obnovil stabilitu a imperiální pořádek, snaží zvrátit boj ve svůj prospěch využitím klonovacích strojů, noghrijských válečníků a služeb temného Jediho.

ner