Galaktické impérium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Galaktické impérium
Galactic Empire
 Galaktická republika
 Konfederace nezávislých systémů
 Obchodní federace
19 BBY–4 ABY Nová republika 
Imperiální zůstatek 
První řád (Star Wars) 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Imperiální pochod
geografie
Mapa
mapa galaxie Star Wars
obyvatelstvo
počet obyvatel:
cca 300 bilionů
Imperiální Basic s písmem Aurebesh
náboženství zakázána,
Nový řád
státní útvar
Imperiální kredit
vznik:
19 BBY – kancléř Palpatine rozpustil Republiku a nastolil Impérium
zánik:
4 ABY – zničena druhá Hvězda smrti, rozdrcena imperiální armáda
11 ABY – kapitulace, definitivní porážka
planety v okupační zóně
(např. Tatooine, Endor)
státní útvary a území
předcházející:
Galaktická republika Galaktická republika
Konfederace nezávislých systémů Konfederace nezávislých systémů
Obchodní federace Obchodní federace
následující:
Nová republika Nová republika
Imperiální zůstatek Imperiální zůstatek
První řád (Star Wars) První řád (Star Wars)

Galaktické impérium (anglicky Galactic Empire) nebo zkráceně Impérium (anglicky the Empire), historicky První Galaktické impérium (First Galactic Empire) nebo také Staré impérium (Old Empire) je jedna ze stran ve fiktivním světě Star Wars, rozsáhlý státní útvar v galaxii. Ve Star Wars představuje zápornou stranu. Jedná se o nedemokraticky vedený totalitní režim, prostřednictvím kterého ovládají představitelé temné strany síly celou galaxii. Hlavním nepřítelem Galaktického impéria je Aliance rebelů, proti kterým Impérium bojuje po celou dobu své existence.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Galaktické impérium je oficiálně konstituční monarchie(později absolutní monarchie), v jejíž čele císař Sheev Palpatine s pomocí všechn různých autorit drží moc nad polovinou místní galaxií. Impérium až na pár výjimek vládne polovině hvězdných systémů a jakákoli vzpoura proti němu se trestá smrtí. Hlavní páteř imperiální armády je tvořena pořádekovími vojáky, takzvanými stormtroopery. Impérium disponuje také obrovskou vesmírnou flotilou a dosud neznámou zbraní hromadného ničení – Hvězdou smrti, obrovskou bitevní stanicí schopnou likvidovat celé planety.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Vznik Impéria (22 BBY–19 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Vlivný politik původem z planety Naboo, Sheev Palpatine, původně senátor, byl r. 22 BBY zvolen nejvyšším kancléřem Galaktického senátu. Nikdo netušil, že Palpatine je ve skutečnosti temný sithský pán Darth Sidious a po léta korumpuje Galaktický senát, spřádá plány a intriky na jeho oslabení. K tomu nakonec došlo v podobě konfliktu vyvolaného Sidiousem mezi bohatou Obchodní federací a planetou Naboo, lokální spor nakonec přerostl v rozkol mezi Republikou a separatisty až po Klonové války, občanskou válku galaktických rozměrů mezi oběma znesvářenými stranami. Palpatine tajně velel oběma válčícím stranám. Tedy byli poprvé proti bitevním droidům Konfederace nasazeni klonoví vojáci. Po letech válek byly obě strany značně oslabeny, čehož Palpatine využil v senátu ke stržení moci na sebe – aby se zbavil nejednotné galaxie a zahladil všechny stopy, nechal vyvraždit zbývající vůdce separatistů a přesvědčil senát, že Jediové zradili Republiku. Podle jeho nařízení, takzvaného Rozkazu 66, měli být všichni členové řádu Jedi zlikvidováni. Přežila jich jen malá hrstka. Mezitím Palpatine svedl rytíře Jedi Anakina Skywalkera na temnou stranu. Poprvé mohlo dojít k odhalení, že Palpatine a Sidious je jedna a táž osoba, ale tou dobou měl už nad Republikou absolutní moc. Teď už však Republika nefungovala tak jako dřív, proto bylo s jásotem uvítáno, když byla moc senátu přenesena na císaře a Republika zrušena. Nyní Palpatine se svým učedníkem Anakinem, nyní Darth Vaderem, mohli konečně nastolit Impérium a vládu Sithů nad galaxií. Boj však ještě úplně neskončil, kromě budování Impéria bylo ještě třeba se vypořádat s hrozbou separatismu a s posledními zbytky separatistů v galaxii. K přestavbě Republiky v nově se rodící Impérium byly zapotřebí značné finanční prostředky, kvůli tomu Palpatine udeřil na Obchodní Federaci a její majetek znárodnil. Galaktický senát byl přejmenován na Imperiální senát, Galaktické město na Coruscantu bylo přejmenováno na Imperiální město, Velká armáda republiky na Imperiální armádu apod. Senát jen plnil zdání, že má rozhodovací moc, veškerou moc již však držel Palpatine a vojenští vůdci.

Éra Impéria (19 BBY–0 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku své existence bylo Impérium podporováno, neboť obyvatelstvo bylo přesvědčeno v nutnost nastolení míru a pořádku v galaxii. Impérium však využilo čas k posílení vlastní moci, rozšířilo se o planety, do té doby náležející Huttům, mezi nimi i Tatooine. Z dosud rovnoprávných mimozemských ras žijících v galaxii po boku lidí se stali občané druhé kategorie. Byla zahájena výstavba Hvězdy smrti, obří vesmírné bitevní stanice schopné ničit vesmírná tělesa. Darth Vader také pronásledoval poslední žijící Jedie, aby mohl být jejich řád konečně zničen. To se mu částečně podařilo – všichni Jediové zemřeli až na poslední dva – Obi-Wana a mistra Yodu. Mezitím, různě po galaxii, začaly vznikat první povstalecké skupiny, které začali brojit proti tyranské vládě Impéria. Císaři a jeho přisluhovačům nemohla taková situace vyhovovat a povstání tvrdě potírali. Roku 2 BBY byla oficiálně založena Aliance rebelů.

Boje s rebely (0 BBY–6 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Darth Vader zajal priceznu Leiu, aby z ní dostal, kde je skrytá základna rebelů. Poté, co Leia odmítne vyzradit polohu základny, Vader pro výstrahu Hvězdou smrti zničí Leinu rodnou planetu Alderaan a Leiu uvězní. Obi-Wan se mezitím vydává na planetu Tatooine, kde se setkává s mladým farmářem Lukem Skywalkerem. Obi-Wan a Luke si najmou pilota Hana Sola, aby je odvezl na planetu Alderaan. Když zjistí, že planeta je zničena, letí k nedalekému tělesu. Blíže k němu zjistí, že je to Hvězda smrti. Odsud osvobodí Leiu a všichni kromě Obi-Wana uniknou. Obi-Wan se totiž pustil do souboje světelnými mečem s Darth Vaderem, aby ho zdržel a dal tak Hanovi, Lukovi a Leie čas na útěk. Obi-Wan v souboji padne. Luke se záhy přidává k rebelům a společně v Bitvě o Yavin zničí Hvězdu smrti, což Impériu zasadí silný úder, avšak Vader i Sidous přežijí.
V dalších letech Obi-Wanův duch a Yoda Lukovi pomáhají na cestě stát se Jediem. Vader obsadí planetu Bespin, kde se nachází tzv. Oblačné město. Zde se Luke od Vadera dozví, že je jeho syn. Luke ale nedokáže přijmout skutečnost, že lord Vader je ve skutečnosti jeho (rozuměj Lukův) otec Anakin, později se s tím ale vyrovná. Tou dobou Impérium začne stavět druhou Hvězdu smrti.

Roku 4 ABY je téměř dokončena druhá Hvězda Smrti. Rebelové, kteří už pro impérium nejsou jen skupinkou odbojářů, ale rovnocenným soupeřem, zaútočí na Hvězdu smrti. Na planetě Endor se odehraje bitva mez rebely a Impériem, zatímco na Hvězdě smrti se Luke utkává s Vaderem. Vader se během souboje se synem odvrátí od zla a císaře Palpatina shodí do šachty, čímž ho zabije. Palpatine ho však ještě stihne ranit a Vader umírá, už ale jako Anakin. Rebelové pak zničí druhou Hvězdu smrti, podobně jako tu první.

V celé galaxii se oslavuje vítězství nad Impériem. Zničením Druhé Hvězdy smrti Impérium utrpělo silnou porážku, neboť se zde nacházela většina jeho vojska a flotily, navíc přišlo o své vrchní velitele. I přes to se ale ještě v galaxii udržely pozůstatky Impéria.

Úpadek a zánik Impéria (4 ABY–11 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Po prohrané Bitvě o Endor se octlo Impérium v troskách – většina vojáků a velitelů padla, ústřední základny a stanice (např. Hvězda Smrti) byly zničeny a hlavní město obsadili Povstalci. Přesto se ho ale ještě někteří jeho přívrženci pokusili postavit na nohy. Roku 6 ABY oficiálně vzniká Nová republika, která se ještě aktivněji zapojuje do boje proti Impériu. Povstalci vyhrávají jednu bitvu za druhou včetně osvobození Coruscantu roku 7 ABY a moc Impéria se pomalu hroutí. V Coruscantu Impérium ztratilo svou nejdůležitější oporu. Roku 11 ABY došlo mezi Novou republikou a Starým impériem (či spíš toho, co z něj zbylo) k mírové dohodě a ukončení občanské války, díky tomu mohlo v galaxii znovu nastat období míru. O tom, co se dělo dál, hovoří jinak kánon a jinak legendy. Podle nejnovějšího kánonu dle zfilmované série vznikla z Imperiálního pozůstatku nová organizace zvaná První řád, vojenská moc vedená důstojníky zaniklého Impéria, která rozpoutala proti Nové republice další konflikt. Podle starší literatury podstatně rozšiřující svět Star Wars se nesourodé a někdy i vzájemně soupeřící pozůstatky sjednotily v nové Felovo impérium, které se později rozpadlo do dvou menších samostatných částí, Darth Kraytovo Galaktické impérium a Impérium v exilu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]