Imperiální zůstatek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Imperiální zůstatek
Imperial Remnant
 Galaktické impérium
 Spojené válečné flotily
 imperiální frakce Vnějšího okraje
 Pentastar Alignment
12 ABY–44/127 ABY První řád (Star Wars) 
Felovo impérium 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
mapa galaxie Star Wars
Orinda (12 ABY–17 ABY),
Bastion (od 17 ABY)
obyvatelstvo
Imperiální Basic
Nový řád
státní útvar
vojenská oligarchie (12 ABY–44 ABY),
demokracie (od 44 ABY)
vznik:
12 ABY – sjednocení roztroušených frakcí zaniklého Impéria
zánik:
44–127 ABY – včlenění do Prvního řádu nebo přestavba na Felovo impérium
státní útvary a území
předcházející:
Galaktické impérium Galaktické impérium
Spojené válečné flotily Spojené válečné flotily
imperiální frakce Vnějšího okraje imperiální frakce Vnějšího okraje
Pentastar Alignment Pentastar Alignment
následující:
První řád (Star Wars) První řád (Star Wars)
Felovo impérium Felovo impérium

Imperiální zůstatek (anglicky Imperial Remnant) je ve fiktivním světě Star Wars vesmírné společenství, jedná se de facto o původní Galaktické impérium poražené Aliancí rebelů, zbavené kontroly nad nejdůležitějším centrem na Coruscantu a připravené o císaře Palpatina po prohrané bitvě o Endor. Impérium se v důsledku jeho smrti a ztráty některých planetárních systémů včetně toho nejdůležitějšího rozdrobilo, velká část byla připojena k Nové republice, zbytku se ujali věrní loajalisté, bývalí vůdci a důstojníci Impéria.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Mezi přijímaným kánonem zfilmovaného Star Wars a jinými literárními díly však nepanuje o Imperiálním zůstatku shoda. Dle přijatého kánonu zfilmovaného Star Wars byl zůstatek mezi lety 44–127 ABY včleněn do nové vojenské organizace zvané První řád, vedeným vysokými důstojníky bývalého Galaktického impéria. Podle některých knih byl zůstatek přebudován na Felovo neboli Druhé Galaktické impérium, které se později rozštěpilo do dvou vzájemně soupeřících menších impérií. Někdy se pod tímto pojmem chápe spíše různé navzájem soupeřící autonomní frakce imperiálních pozůstatků, které vedou různí vojenští vůdci nezávisle na sobě.

Imperiální zůstatek jako jednotná frakce měl vzniknout v roce 12 ABY, kdy admirál Gilad Pellaeon sjednotil vzájemně soupeřící skupiny věrné někdejšímu Impériu a byl zvolen na post Nejvyššího velitele imperiální flotily, de facto se stal hlavou státu a mohl pokračovat v otevřeném boji proti Nové republice. Nejvyšším představitelem státu v Imperiálním zůstatku má tedy být „Nejvyšší velitel imperiální flotily“ (12 ABY–41 ABY), později přejmenován na „Hlavu státu“ (od 41 ABY).

Imperiální zůstatek tak hraje významnější roli v literatuře universa Star Wars, tedy v takzvaných legendách, nežli v hlavním kánonu pozdějších let. V moderním kánonu se Imperiální zůstatek se ani nevyskytuje a je plně nahrazen Prvním řádem, když ve filmu „Star Wars: Síla se probouzí“ z roku 2015 vystupuje jako jediný pokračovatel Impéria. Naopak v legendách (literatuře) První řád vůbec nefiguruje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]