Tatooine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatooine
Tatooinecity.jpg
Vzdálenost od galaktického jádra 43 000 světelných let, 13 183 parseků
Oblast Vnější pás, Arkaniský sektor
Systém Tatooinský
Počet sluncí 2 (Tattoo 1 a 2)
Oběžná doba 304 místních dní
Počet měsíců 3 (Ghomrassen, Guermessa a Chenini)
Průměr 10 465 km
Délka rotace 23 standardních hodin
Podíl vody 1 %
Populace 200 000
Politická příslušnost Lidé, Pouštní lidé, Jawové a Huttové

Tatooine je fiktivní pouštní planeta z filmové ságy Hvězdné války, kde žila Shmi s malým synem Anakinem. Po jeho pádu je sem poslán Luke, aby ho vychovali jeho strýc a teta. Zde se také ukrývá Obi-Wan Kenobi před Darth Vaderem a Císařem. Na Tatoonii je známé město Mos Eisley, kde se Luke Skywalker seznámil s Hanem Solem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o pouštní planetu s velmi skromnými zásobami vody (krom vzácných oáz) pod nadvládou Huttů, na které se čile obchoduje s otroky a neplatí zde Republikové kredity. Ve městech žijí převážně lidé a další rasy ze všech koutů vesmírů, ale právě nejpočetnější skupina obyvatel patří mezi otroky.

V poušti žijí domorodí obyvatelé. Patří mezi ně mírumilovní sběrači kovů Jawové, kteří cestují pouští v několik století starých těžících rypadlech, které na planetě po sobě zanechaly galaktické těžební společnosti, jež chtěly zbohatnout na těžbě surovin. Jejich dolování bylo extrémně náročné a nerentabilní, proto planetu opustily a zařízení zanechaly Jawům. Druhou skupinou domorodců jsou velmi agresivní Tuskenové - pouštní lidé. Ti provádí pravidelné nájezdy na obydlí Jawů a zejména osadníků, které považují za škodnou. Často jsou právě oni považováni za příčinu, proč se nikdy nepodařilo lidem na Tatooine dlouhodobě usadit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]