Star Wars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hvězdné války)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Strategická obranná iniciativa, přezdívaná „Star Wars“ (obranný projekt amerického prezidenta Reagana z dob studené války).
Star Wars
Logo franšízy
Logo franšízy
Základní informace
TvůrceGeorge Lucas
Původní díloStar Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
Tištěné publikace
Knihaseznam knih

Ikona zvuku Poslechnout si článek · info

Tato zvuková nahrávka byla pořízena z revize data 15. května 2017, a nereflektuje změny po tomto datu.
Více namluvených článkůNápověda

Star Wars (česky původně též Hvězdné války) je americká multimediální franšíza žánru space opera, vytvořená Georgem Lucasem. Její hlavní částí je devítidílná řada celovečerních filmů, ke které se postupně přidala další díla.

Franšíza vznikla v roce 1977 uvedením prvního filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, který se stal celosvětovým popkulturním fenoménem. V dalších letech jej následovaly sequely Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediů (1983), které společně tvoří původní trilogii. Tzv. prequelová trilogie, která byla vydána na přelomu 20. a 21. století, zahrnuje snímky Skrytá hrozba (1999), Klony útočí (2002) a Pomsta Sithů (2005), a dějově předchází původním třem filmům. Po další přestávce začala vznikat tzv. sequelová trilogie, dějově navazující na původní trilogii. Její první snímek Síla se probouzí byl uveden v roce 2015, následován byl roku 2017 filmem Poslední z Jediů a v roce 2019 závěrečnou epizodou hlavní ságy, snímkem Vzestup Skywalkera. Všech devět vydaných filmů bylo nominováno na Oscary a zaznamenalo značný komerční úspěch. K odvozeným snímkům patří animované Klonové války (2008) a dvojice hraných, tzv. antologických filmů Rogue One (2016) a Solo (2018).

Série Star Wars zahrnuje produkty i v dalších mediálních oblastech, jako jsou romány, televizní seriály, videohry a komiksy, které společně významně rozšiřují celý fikční svět.

Původním distributorem filmů, které produkovala společnost Lucasfilm (vlastněná Lucasem), bylo studio 20th Century Fox. V roce 2012 byl Lucasfilm odkoupen mediálním konglomerátem The Walt Disney Company, pod jehož vedením začala vznikat tzv. sequelová trilogie. Součástí obchodu se stal i převod práv na filmovou ságu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Celé dílo představuje konflikt mezi řádem Jedi a Sithy, jejichž přívrženci mají schopnost ovládat vesmírnou Sílu. Celá původní hexalogie popisuje životní příběh Anakina Skywalkera (Dartha Vadera), který se z rytíře Jedi stane učedníkem temné strany Síly. Vedle toho stojí snažení Dartha Sidiouse, antagonisty, který chce ovládnout galaxii. Kromě hlavní linie má děj mnoho zápletek, chvíle napětí, humor, mezilidské vztahy, vesmírné bitvy a další ingredience space opery.

Specialitou ságy jsou souboje se světelnými meči, které George Lucas vymyslel.

Chronologicky první díl sleduje padawana Obi-Wana Kenobiho a jeho mistra Qui-Gon Jinna, kteří jsou vysláni na diplomatickou misi s Obchodní federací. Během mise se je však vůdce Obchodní federace na rozkaz tajemné postavy v kápi, pokusí zabít s pomocí plynu a následně bojových droidů. Jediům se podaří utéct na palubě jedné z invazních lodí, která má spolu s celou flotilou namířeno na planetu Naboo. Na povrchu planety zachrání Qui-Gon Jar Jara Binkse, příslušníka rasy Gunganů. Trojice se vydá do hlavního města, kde zachrání královnu Padmé. Při útěku z Naboo je jejich loď poškozená a musí přistát na planetě Tatooine. Jediný obchodník, který má potřebné díly, odmítá republikové kredity, a tak s uzavře s Qui-Gonem sázku. Pokud obchodníkův otrok Anakin vyhraje nadcházející závody kluzáků, získá svobodu a potřebné díly. Těsně před jejich odletem jsou napadeni Darth Maulem, učedníkem Dartha Sidiouse. Anakin je velmi citlivý na sílu, a tak ho Jinn předvede před radu Jediů na Corusantu, avšak ta ho považuje za příliš starého. Jediové jsou cvičeni již od velmi útlého věku, aby nebyli ovlivněni negativními emocemi, které vedou k temné straně síly a aby nebyli vázáni na rodinu. Padmé je frustrovaná zkorumpovaností senátu a tak se hodlá vrátit na svou rodnou planetu a krizi vyřešit osobně. Podaří se jí vyjednat alianci s gungany. Gungani vylákají většinu droidí armády mimo královský palác, kde svedou bitvu. Zbytek skupiny, vedená Padmé Amidalou infiltruje palác, kde jsou konfrontováni Maulem. Skupina se rozdělí. Piloti nastoupí do stíhaček a pokusí se zničit orbitální základnu, která řídí droidy. Obi-Wan a Qui-Gon se utkají s Maulem mezitím, co se Anakin schová v jedné ze stíhaček. Padmé a její vojáci se vydávají napříč palácem, aby zatkli vůdce federace, což se jim podaří. Anakin zničí orbitální základnu, čímž zneškodní všechny droidy. Mezitím Maul zabije Jinna. Cítí se neporazitelný, čehož využije Kenobi a rozsekne ho v pase. Sithský učedník je poté mylně považován za mrtvého. Qui-Gonovo poslední přání je, aby Obi-Wan trénoval Anakina. Rada Jediů jeho přání respektuje a umožní mladému Skywalkerovi vstoupit do řádu. Na konci se dozvídáme, že vždy je pouze jeden sithský mistr a jeho učedník. Toto pravidlo vzniklo, protože sithové lační po moci, a tak se často spolčilo více slabších sithů, proti jednomu mocnějšímu. Celý řád tak byl tak oslabován a nebyl jednotný.

Druhý díl se odehrává 10 let po předešlém. V galaktické republice panují napjaté vztahy, protože všechny planety platí stejné poplatky, avšak ne všechny dostávají stejné výhody, situace je obzváště špatná na vnějším okraji galaxie, kde je pro mnohé skupiny nevýhodné v Republice setrvat. Z toho důvodu se formuje aliance separatistů, kteří chystají otevřený konflikt s Republikou. Jejich vůdcem je hrabě Dooku, nový sithský učedník, který je považován za mistra. Padmé Amidala, nyní senátorka za Naboo, se vydává na Corusant, aby podpořila hlasování o vytvoření armády, jež by se postavila armádě separatistů. Při příletu je na ni spáchán pokus o atentát, a tak je umístěna pod ochranu Obi-Wana a Anakina, který je nyní Obi-Wanovým padawnem (učedníkem). Další noc je na Amidalu spáchán další atentát, jemuž Jediové zabrání. Pronásledují nájemného vraha, ten je ale zabit, než dokáže říct, kdo jej najal. Anakin bere Padmé na její domovskou planetu, aby ji chránil, zatímco Obi-Wan pátrá po tom, kdo si objednal smrt senátorky. Jeho pátrání ho zavede až na Kamino, které je proslulé klonováním. Je mu sděleno, že mistr Syfo Dias před několika lety objednal armádu klonů pro Republiku. Vzor pro armádu je nájemný lovec Jango Fett, jenž je přítomen na planetě. Po setkání s Jangem a jeho synem Bobou si Obi-wan uvědomí, že to on si najal smrt Amidaly. Fett uteče, ale Kenobimu se podaří umístit na jeho loď sledovací maják. Sleduje ho na planetu Geonosis, kde se buduje armáda droidů. Mezitím má Anakin vize o smrti své matky. Vydá se na planetu Tatooine, kde ale zjistí, že ji unesli Tuskeni, píseční lidé. Vydá se ji zachránit, ale je pozdě, a tak mu matka umírá v náruči. Padawan pak ve vzteku vyvraždí celou vesnici, což je proti kódu Jediů. Na Geonosis je Obi-Wan zajat, ale před tím se mu podaří poslat zprávu Anakinovi, aby ji předal radě Jediů. Anakin a Padmé se vydávají Obi-Wana zachránit, jenže jsou zajati. Pro pobavení místních jsou předvedeni do kolosea, připoutáni ke sloupům a mají být sežráni trojicí dravců z celé galaxie. Na poslední chvíli jsou zachráneni skupinou Jediů. Při bitvě je zabit Jango Fett. Z počátku se útok daří, avšak záchranná skupina je nakonec poražena zdánlivě nekonečnou legií droidů, která je nyní posílena i o novou a značně nebezpečnější variantu zvanou B2. Zbylí Jediové jsou nakonec zachráněni armádou klonů a jsou převezeni na nedaleké bojiště, kde okamžitě zaujmou roli generálů. Během bitvy sleduje Anakin a Obi-Wan Dookua do hangáru, odkud se chystá uletět ve své osobní lodi. Jsou poraženi a Anakin přijde v souboji o ruku. Jsou zachráněni mistrem Yodou, avšak Dooku uniká. Bitva o Geonosis (později první bitva o Geonosis) končí výhrou Republiky, avšak ztráty na obou stranách jsou obrovské. Oficiáně tak začínají Klonové války. Anakin a Padmé se vrací na Naboo a v tajnosti se vezmou.

Třetí díl se odehrává 3 roky po druhém díle a galaxie už se právě 3 roky topí ve válce. Film začíná ve vesmírné bitvě o Corusant. V této bitvě sledujeme Anakina a Obi-Wana, jejichž úkolem je zachránit uneseného kancléře. Vniknou do lodi Generála Grievouse, kde se má kancléř nalézat. Nakonec se operace podaří i se smrtí Hraběte Dookua rukou Anakina. Grievous uniká a stává se vůdcem Separatistů. Poté na Corusnatu Pádné oznamuje Anakinovi, že je těhotná. Dále se mistr Yoda vydává na Kashyyyk, který má ubránit před armádou droidů s klony a podporuje ho i pomoc místních Wookiů a Obi-Wan se se svou 212. legií klonů vydává na Utapau, kde se údajně má nacházet Grievous a nakonec ho Obi-Wan na dobro porazí. Mezitím na Corusantu je stále zjevnější motání kancléře kolem Anakina, jelikož je Grievous mrtev, tak se kancléř odhalí jako sithský lord Anakinovi, kterého už má z části zmanipulovaného na temnou stranu. Nakonec, ale tuto informaci Anakin oznámí Winduovi ( jeden z nejhlavnějších jediů) a ten se s dalšími jedii vydá kancléře polapit. Nakonec s velkými ztrátami ho Windu porazil, ale ještě nezabil. V tu chvíli se v Anakinovi převrhne temná strana a vnikne do senátu a nakonec společně s kancléřem/Darthem Sidiousem zabijí Windua a tak se Anakin stane Darthem Vaderem. Sidious mu slíbí, že zachrání Padmé před smrtí a že mu poskytne možnosti temné strany. V tu chvíli vydá Sidious rozkaz 66, který velí klonům se postavit proti svým generálům a zničit všechny jedie. Přežije jich velmi málo, ale hlavní jsou Obi-Wan a Yoda. Mezitím Darth Vader se vydá vyvraždit chrám jediů a na jeho čepel padnou i mladí žáci jediové. Nakonec Obi-Wan i Yoda zjistí, co se stalo z Anakina, a tak se Yoda vydá utkat se s Sidiousem a Obi-Wan zavítá na Mustafar, aby se utkal s Vaderem, který tam mezitím zničil všechny zbývající Separatisty. Na Mustafaru je i Padmé a ta zjistí, co se z Anakina stalo a ten ji uškrtil do bezvědomí. Obi-Wanovi nezbývá, než se utkat se svým starým žákem. Po jejich epickém souboji Obi-Wan vyhraje a myslí si, že Vader zemře a je tím i přesvědčen mnoho let poté. Mezitím na Corusantu v senátu je souboj Yody a Sidiouse. Souboj skončí nerozhodně a Yoda uniká do vyhnanství na další desítky let. Po jejich střetu se Siduous vydává na Mustafar a před takřka jistou smrtí zachrání Vadera. Republiku, ze které se stalo impérium nyní ovládá samozvaný císař Sidious a tím se stane budoucím zlém. Film končí porodem Padmé, která má potomky Leiu a Lukea, kteří budou v budoucnu důležití. U tohoto porodu Padmé umírá, protože už nemá vůli žít. Děti byly rozděleny, aby je císař nikdy nenašel a pak už jen následují titulky

Toto byla první trilogie Star Wars a pak následují ještě další dvě.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

George Lucas

První díly byly jedinečné díky svým speciálním efektům. Režisér George Lucas kvůli nim založil zcela novou trikařskou společnost, Industrial Light and Magic. První díl, Nová naděje (dnes se kategorizuje jako čtvrtý), byl sice natočen s relativně nižšími náklady, odezva od diváků však byla ohromná. Další dva díly – pátý a šestý tak už mohly být natočeny s vyššími náklady a ještě lepšími efekty. V roce 1997 nechal Lucas první tři staré díly digitálně remasterovat a přidal do nich i dříve nepoužité scény. Pomocí remasteringu byly odstraněny i některé nedostatky způsobené starou trikovou technikou.

Po remasteringu se Lucas pustil do natáčení série dalších tří dílů, dějově zařazených před dříve natočené tři díly. První film Skrytá hrozba byl promítán v kinech v červnu roku 1999 a sklidil velký úspěch, i když kritika poukazovala na značnou dětinskost filmu. Díky pokroku v počítačové technice jsou nové efekty mnohem lepší než ve starší řadě. Poslední z těchto filmů – Pomsta Sithů – přišel do kin v červnu 2005. Veškerá prostředí a krajiny v tomto filmu jsou vytvořeny počítačovou grafikou. Celá nová série (kromě epizody 1) byla natočena digitální kamerou. Po další přestávce byla natočena třetí trilogie, dějově zařazená po prvních třech filmech. Poslední díl ságy Star Wars: Vzestup Skywalkera měl premiéru v roce 2019.

Filozofickým zdrojem Star Wars byly gnostické texty z Nag Hammádí, které byly v 70. letech 20. století publikovány v angličtině a s nimiž se Lucas seznámil.[zdroj?]

Vývoj koncepce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 se George Lucas dohodl se společností Universal Studios na produkci dvou filmů: Americké graffiti a Hvězdné války. Druhý jmenovaný film byl však pro svou nedotaženost odmítnut. Po natočení Graffiti tedy Lucas sepsal krátký deník vyprávějící příběh o tréninku jistého učedníka C. J. Thorpa Macem Windym z vesmírného komanda „Jedi-Bendu“.[1] Tento koncept ho však pro přílišnou složitost a nesrozumitelnost neuspokojoval, takže sepsal další třináctistránkový náčrt, jenž poprvé nesl název „The Star Wars“.[2] V obou případech se jednalo o zcela odlišný svět, než veřejnost zná. Do konce roku 1974 Lucas své dílo rozšířil a dokončil první verzi scénáře, kde definoval pojmy jako Sith, Hvězda smrti a hlavní postavu se jménem „Annikin Starkiller“. V přepracované a zjednodušené druhé verzi představil mladého farmáře „Luka Starkillera“, syna velkého jediského válečníka Annikina, a Sílu. Ve třetím přepracování nahradil Annikina Benem Kenobim a v roce 1976 připravil čtvrtou, do značné míry definitivní verzi scénáře s pracovním názvem „Adventures of Luke Starkiller, as taken from the Journal of the Whills, Saga I: The Star Wars“ (Dobrodružství Luka Starkillera, převzatý z Deníku Whillů, díl první: Hvězdné války). Během samotné produkce filmu upravil Lukovo příjmení na Skywalker a název filmu na The Star Wars. Na konci natáčení titul změnil na konečné Star Wars.

V době uvedení Nové naděje Lucas vůbec nepočítal s tím, že na film naváže celá série. Proto jeho finální verze byla upravena tak, aby byl snímek akceptovatelný i jako samostatný film, jenž je ukončen zničením Hvězdy smrti. Ještě před dokončením natáčení Nové naděje sepsal návrh na pokračování, jenž nazval „The Princess of Ondos“, a předjednal u 20th Century Fox smlouvu na dva další filmy. Později dospěl k názoru, že bude tento film také pokračováním první trilogie, ale prozatím se věnoval dvěma dílům navazujícím na natočený film, na jejichž sepsání románové verze si najal spisovatele Alana Deana Fostera.[3] Učinil tak pro případ, kdyby Star Wars zaznamenal větší úspěch, a již připravený příběh z knihy se do filmu obecně adaptuje snadněji.[4] Poskytl mu k tomu své vize o příběhu jednotlivých postav a stranách konfliktu. Lucas přemýšlel i o možnosti, že by ze Star Wars udělal regulérní televizní seriál, ale tento nápad rychle zavrhl. Alan Dean Foster mezitím dokončoval první knižní pokračování, avšak Lucas si spolupráci rozmyslel a jeho dílo zcela odmítnul (kniha nakonec vyšla pod názvem Splinter of the Mind's Eye). V srpnu 1977 prohlásil, že režírování dalších dílů svěří svým přátelům, aby dodal každému unikátní nádech. Také prozradil, že je film skvělým pokračováním příběhu, v němž Darth Vader propadnul temné straně Síly, zabil Lukova otce, a bojoval s Benem Kenobim na sopečné planetě v době zániku Staré republiky.

Koncem roku 1977 si najal na výpomoc s psaním Star Wars II další autorku sci-fi, Leighu Brackettovou. Lucas jí představil svůj ručně psaný koncept příběhu „Impérium vrací úder“, jenž se příliš nelišil od toho, co bylo vidět ve filmu. Jen chyběla scéna, v níž Darth Vader Lukovi prozradí, že je jeho otec.[5] Zde Brackettová navrhla, že se Lukovi zjeví duch Síly jeho zavražděného otce, který mu poté měl pomáhat stejně jako Ben Kenobi. Když si George Lucas její zpracování začátkem roku 1978 přečetl, byl dost zklamán, pravděpodobně kvůli ději. Než to s ní stihl prodiskutovat, podlehla rakovině.[6] Lucas tedy byl nucen celé dílo dokončit sám a poprvé v něm zapracoval do názvu pojem „Epizoda“ a přiřadil jí číslo dvě. Z Darth Vadera udělal otce Luka Skywalkera a Hana Sola nechal zmrazit do karbonitu, aby film nabyl na dramatičnosti a temnosti. Práce na textu epizody Impérium vrací úder byla dle jeho slov v porovnání s prvním filmem, jehož scénář za několik let mnohokrát od základu předělal, svižná a zábavná.[7] Scénář páté epizody měl dokončený ještě v dubnu 1978.

Po dopsání druhé a třetí verze scénáře k epizodě Impérium vrací úder, kde dotáhnul do konce otcovský vztah Vadera a Luka Skywalkera, se Lucas pustil do přepracování příběhu všech postav, aby byl v souladu s touto změnou. Anakin Skywalker byl od teď Benovým učedníkem a premiantem jediské akademie, který měl syna Luka, ale byl zlákán na temnou stranu Síly císařem Palpatinem, který byl členem řádu Sithů (v dřívějším konceptu byl však pouhým politikem). Ben Kenobi se tedy s Anakinem utkal v boji se světelnými meči na vulkanické planetě a porazil ho. Anakin byl poté císařem zachráněn a převlečen do jeho charakteristického černého podpůrného obleku, čímž byla jeho přeměna v Darth Vadera dokonána. Luka mezitím Ben Kenobi ukryl na Tatooine, Republika byla přeměněna na Impérium a Darth Vader po několik let systematicky likvidoval všechny ostatní příslušníky řádu Jedi.[8] George Lucas pak provedl přečíslování epizod (z filmu Impérium vrací úder udělal Epizodu V) a rozhodl, že z jeho filmů bude trilogie.[7] Na další verze scénáře byl najat scenárista Lawrence Kasdan, kterého si vybral přímo režisér této epizody Irvin Kershner. Oba z filmu udělali vážnější film a povedlo se jim do něj zapracovat značně temnou atmosféru, jakou Lucas požadoval. Zároveň zachovali ducha dobrodružnosti, jaký měla epizoda IV.

Výstava Star Wars v Disneylandu v roce 1996

V roce 1981 začal Lucas psát Epizodu VI, pojmenovanou jako Pomsta Jedie, ale hodně věcí se změnilo kvůli jeho osobním a závažným rodinným problémům. Kvůli těmto komplikacím utrpěl syndrom vyhoření a veškeré další práce na Star Wars v roce 1983 zastavil. Měl však již zpracovanou úvahu o souboji Darth Vadera s císařem Palpatinem o vliv nad Lukem. V druhém náčrtu udělal z Vadera mnohem soucitnějšího člověka. Epizodu VI zachránil až Lawrence Kasdan, který scénář dokončil a příběh zakončil Vaderovým obratem na světlou stranu Síly a jeho odmaskováním.[9] Tato změna dala později Lucasovi potřebné předpoklady pro to, aby příběh pojal jako „tragédii Darth Vadera“.

Anakin Skywalker

V roce 1987 Lucas ztratil veškerou motivaci pokračovat v práci na Hvězdných válkách kvůli rozvodu a ztrátě většiny svého jmění. Už po vydání Návratu Jediů zrušil přípravy na natáčení epizody VII i celou následovnou sérii.[10] Ale třídílnou sérii předcházející dosavadní filmy nechtěl jen tak zahodit, protože měl koncept již dost rozvinutý. K obnovení práce ho to však nepřimělo. Když však uviděl, že jsou v 90. letech Star Wars stále ještě populární a našla se další díla, mezi kterými vyčnívaly komixy The Dark Horse a románové trilogie spisovatele Timothyho Zahna, svůj postoj přehodnotil. Díky rozvíjející se technologii animace CGI se vrátil k režírování a v roce 1993 bylo oznámeno pokračování na práci Star Wars a Epizody I. Pustil se do příběhu, který pojal jako tragédii o Anakinu Skywalkerovi, jenž postupně propadal temné straně Síly. Dříve si totiž představoval, že všechny tři epizody pouze odpoví na nezodpovězené otázky epizod IV až VI, ale nyní měl v plánu je pojmout jako doplnění k příběhu, jenž začal Anakinovým dětstvím a skončil jeho smrtí na Hvězdě smrti II.

V roce 1994 začal s psaním scénáře s názvem „Epizoda I: Začátek“. Když byl o pět let později film dokončen, Lucas oznámil, že bude režírovat i další dvě epizody a ihned se pustil do práce na druhé epizodě. Tu dokončil až několik dnů před začátkem natáčení. Lucasovi s tím pomáhal Jonathan Hales, se kterým už dříve spolupracoval na jiných projektech. Protože Lucas ještě stále neměl vymyšlený název druhé epizody, pojmenoval ji žertem jako „Epizoda II: Jar Jarovo velké dobrodružství“.[11] Zápletka druhé epizody se totiž nevyvíjela snadno. Lucas totiž při psaní páté epizody zamýšlel, že Lando Calrissian byl přeživší klon z planety klonovačů, jež způsobila klonové války, o kterých se Ben Kenobi zmínil v Nové naději.[12]. Později příběh Klonových válek přepracoval a armáda klonových vojáků měla zaútočit na Republiku a na rytíře Jedi. Až nyní koncept celý předělal tak, že celý konflikt byl tajně režírován Nejvyšším kancléřem Palpatinem, Sithem, po němž Jediové usilovně a neúspěšně pátrali.

Na Epizodě III začal Lucas pracovat ještě před vydáním Epizody II: Klony útočí. Umělcům nabídl koncept, že film začne ukázkami ze sedmi různých bojišť.[13] Po přepracování první verze scénáře však radikálně změnil příběh. Film tedy začal bitvou o Coruscant, při níž byl unesen kancléř Palpatine. Hrabě Dooku měl být zavražděn Anakinem, což ve filmu předznamenalo to, k čemu mělo v této epizodě nevyhnutelně dojít: jeho pádu na temnou stranu.[14] Na začátku natáčení Lucas ještě jednou jeho pád do temnoty výrazně přepracoval, zrovna tak jeho charakter. Anakin měl jediný cíl, zachránit svou ženu před smrtí. V dřívějších konceptech se příčinou jeho pádu stala série mnoha událostí, včetně toho, že začal věřit v to, že jsou Jediové zlí a chystají spiknutí proti kancléři a Republice. Kvůli tomu se v roce 2004 musely některé již natočené scény předělat.[15]

Lucas si po celou dobu tvorby ságy Hvězdných válek zakládal na tom, že příliš dopředu neplánoval, jak se příběh vyvine, a často ho měnil i těsně před nebo během natáčení. Jeho příběh měl mít původně devět epizod, avšak pouze šest se dočkalo svého zpracování. Epizody VII až IX měly navazovat na výsledek boje dobra se zlem v šestém díle, ale společnost Lucasfilm i sám George Lucas vytrvale odmítali diskuze ohledně jejich tvorby a trvali na tom, že je Star Wars pouze šestidílnou sérií o tragédii Darth Vadera.[16] Přesto se podílel jako producent na kresleném filmu Star Wars: Klonové války a stejnojmenném kresleném seriálu.

V lednu 2012 George Lucas oznámil konec s natáčením velkofilmů, místo toho se chtěl soustředit jen na malé filmové eseje. Koncem října toho roku oznámil prodej společnosti Lucasfilm firmě The Walt Disney Company za 4 miliardy dolarů. Mluvčí společnosti The Walt Disney Company poté oznámil plán natočit další nejméně tři díly Hvězdných válek (epizody VII až IX).

6. února 2013 společnost Disney oznámila další dva filmy ze světa Star Wars, které se mají odehrávat mimo hlavní dějovou linku a mají být zaměřené na určitou postavu,[17] a oznámila, že scenáristou prvního dílu nové trilogie bude opět Lawrence Kasdan. Druhý film pak má mít na starosti Simon Kinberg.[18]

V listopadu 2014 ve vybraných amerických kinech měly premiéru první ukázky ze snímku Star Wars: Síla se probouzí, do amerických kin byl uveden 18. prosince 2015,[19], do českých 17. prosince téhož roku.[20]

Následující, osmá epizoda s názvem Star Wars: Poslední z Jediů měla premiéru v prosinci 2017 a závěrečná devátá epizoda, Star Wars: Vzestup Skywalkera, v prosinci 2019.

Svět Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Planety[editovat | editovat zdroj]

Přehled planet:[21]

Planeta Obyvatelé Povrch Oblast Sektor Soustava
Naboo Gungani, lidé Jezera, hodně lesů a velké louky Střední okraj Chommell Naboo
Tatooine Lidé, Huttové, Tuskeni, Jawové Písečná planeta, pouště Vnější okraj Arkanis Tatoo
Coruscant Všechny rasy Povrch tvořen pouze městem Světy jádra Corusca Coruscant
Hoth Tautauni, Wampy (neinteligentní rasy) Polární pustina Vnější okraj Anoat Hoth
Kashyyyk Wookieové Povrch je podobný mírnému pásu Střední okraj Mataranor Kashyyyk
Alderaan Lidé Stepi Centrální světy Alderan Alderan
Základna Hvězdovrah Lidé Polární pustina Neznámé oblasti 7G [Cenzurováno]
Jakku Noční červi, Kovosupové Písečná planeta, pouště Západní oblasti Neznámý Jakku
Dathomir Bratři a Sestry noci a Zabrakové Pralesy, bažiny, pouště Střední okraj QELII Dathomir
Yavin 4 Lidé (nepůvodně) Pralesy, bažiny, jezera Vnější okraj Gordianský kout Yavin
Mon Cala Mon Calamariani, Quarreni Převážně oceány, ostrovy Vnější okraj Calamari Mon Cala
Mortis Otec, Syn, Dcera Pustiny, kamenné hory, lesy Divoký vesmír Neznámý Chrelythiumn
Lothar Lidé Prašné pustiny, hory Vnější okraj Lothal Lothal
Mandalore Mandaloriani Pouště, prašné pustiny, hory Vnější okraj Mandalore Mandalore
Jedha Lidé, strážci Kyber krystalů Pouště, pahorky Střední okraj Nezávislé subsektory Jedha
Endor (planeta) Ewokové, Yuzumové Lesy, pralesy, jezírka Vnější okraj Moddell Endor
Rodia Rodiané Bažiny, ostrovy, jezera, oceán Vnější okraj Savareen Tyrius
Geonosis Geonosiané Pouště, prašné pustiny Vnější okraj Arkanis Geonosis
Christophsis Neznámá Zubaté lesy, pustiny Vnější okraj Savareen Christoph
Ryloth Twi'lekové Prašné pustiny, pouště, lesy, jezera Vnější okraj Gaulus Ryloth
Kamino Kamionané Oceán Divoký vesmír Abrion Kamino
Dagobah Slonomut, Bahenní slimáci, Accipiptero,

Bahenní pavouci (žádní inteligentní obyvatelé)

Pralesy, jezera Vnější okraj Sluis Dagobah
Bespin Lidé v Oblačném městě Umělé Oblačné město

(planeta je plynný obr)

Vnější okraj Anoat Bespin
Utapau Pau'ané, Utajci Pouště, jezera, obydlené průrvy Vnější okraj Tarabba Utapau
Mustafar Mustafariané Kamenné hory, lávová jezera Vnější okraj Atravis Mustafar

Rasy[editovat | editovat zdroj]

Rasa Domovská planeta Obydlí Velikost v dospělosti Vzhled Technologie Poznámka
Wookieové Kashyyyk Na stromech 2,5 m Velcí humanoidi vypadající jako medvědi
Gungani Naboo Na dně oceánů 1,9 m Obojživelníci Velice vyspělá
Tuskeni (píseční lidé) Tatooine V horách 1,8 m Vysocí humanoidní válečníci
Neimodiánci Neimodia 2 m Humanoidi. Zeleno-modré zbarvení kůže. Tvář bez nosu. Oči jsou rozděleny víčky v horizontálním směru. Vyspělí, dobří obchodníci. Inteligentní rasa. Po dlouhá staletí v čele Obchodní federace.
Ewoci Endor V lesích 1 m Malí humanoidi

Star Wars kánon[editovat | editovat zdroj]

Kromě hlavní série filmů existuje spousta dalších děl různých autorů, jež zasahují do světa Star Wars. V letech 19962000 byla proto vybudována koncepce licencování děl s tematikou Star Wars, která byla pojmenovaná jako Holokron. Sloužila hlavně k odlišení děl vhodných a nevhodných do chronologie světa Star Wars. Kánon je seřazen sestupně tak, že při jakémkoliv rozporu výkladu děje nebo popisu je platné tvrzení podle vyšší úrovně kánonu. Zde jsou vyjmenované:

 • G-kánon – týká se všech děl, které tvořil přímo George Lucas, včetně jeho veřejných prohlášení a vysvětlení, nově sem patří produkce od společnosti Disney.
 • T-kánon – týká se televizních seriálů Klonové války, Star Wars Rebels a Star Wars Resistance. Také patří do kánonu mobilní hra Star Wars Uprising.
 • C-kánon – jedná se o kánon kontinuity. Je tvořen převážně z materiálů z rozšířeného světa (Star Wars Expanded Universe), tedy literatury, počítačových her, komiksů, encyklopedií, atd. Z rozhodnutí společnosti Disney byl veškerý obsah C-kánonu, stvořený před 25. dubnem 2014, přesunut do S-kánonu a bude zcela nahrazen novým C-kánonem.[22]
 • S-kánon – jedná se o sekundární kánon. Je tvořen kompletně celým bývalým C-kánonem, s nímž však zůstává na rovnocenné úrovni s jedinou výjimkou. Pokud bude chronologie nových C-kanonických děl v rozporu s S-kánonem, bude oficiální kontinuum tvořit jen C-kánon.
 • N-kánon – sem patří nekanonická díla, dále součásti her a dalších médií jako jsou statistiky jednotlivých postav a podobně. Cokoliv, co odporuje G-kánonu, je automaticky považováno za N-kánon.

Po zakoupení práv na svět Star Wars společností Disney byla ustavena pracovní komise, jež dostala za úkol sjednotit chronologii světa Star Wars G a T-kánonu se všemi možnými spin-offy, komiksy, novými filmy a podobně.[23] Všechna díla C-kánonu, jež byla stvořena před 25. dubnem 2014, budou znovu publikována pod štítkem Star Wars Legends.[22]

V roce 1994, když vyšlo nové vydání knihy Splinter of the Mind's Eye, zveřejnil Lucas svůj názor na vývoj světa Star Wars:

Po vydání Star Wars začalo být jasné, že můj příběh — vlastně ho vyprávělo mnoho filmů — byl pouze jedním z tisíců těch, které mohly být povězeny o bytostech žijících v Galaxii. Ale to už nebyly ty příběhy, které bych měl vyprávět já. Místo toho by se tam měla projevit představivost dalších spisovatelů, inspirovaných podobou Galaxie, kterou Star Wars představuje. Dnes je to skvělé, možná až neočekávané, dědictví světa Star Wars, že tolik nadaných autorů přispívá do série novými příběhy.
— George Lucas

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Skywalker sága[editovat | editovat zdroj]

Český název Originální název Datum vydání v USA Režie Scénář Produkce Stav
Původní trilogie
Star Wars: Epizoda IV –
Nová naděje
Star Wars: Episode IV –
A New Hope
19770525a25. května 1977 George Lucas Gary Kurtz vydáno
Star Wars: Epizoda V –
Impérium vrací úder
Star Wars: Episode V –
The Empire Strikes Back
19800521a21. května 1980 Irvin Kershner Leigh Brackett a Lawrence Kasdan
Star Wars: Epizoda VI –
Návrat Jediů
Star Wars: Episode VI –
Return of the Jedi
19830525a25. května 1983 Richard Marquand Lawrence Kasdan a George Lucas Howard Kazanjian
Prequelová trilogie
Star Wars: Epizoda I –
Skrytá hrozba
Star Wars: Episode I –
The Phantom Menace
19990519a19. května 1999 George Lucas George Lucas Rick McCallum vydáno
Star Wars: Epizoda II –
Klony útočí
Star Wars: Episode II –
Attack of the Clones
20020516a16. května 2002 George Lucas a Jonathan Hales
Star Wars: Epizoda III –
Pomsta Sithů
Star Wars: Episode III –
Revenge of the Sith
20050519a19. května 2005 George Lucas
Sequelová trilogie
Star Wars: (Epizoda VII –)
Síla se probouzí
Star Wars: (Episode VII –)
The Force Awakens
20151218a18. prosince 2015 J. J. Abrams Lawrence Kasdan, J. J. Abrams a Michael Arndt Kathleen Kennedy, J. J. Abrams a Bryan Burk vydáno
Star Wars: (Epizoda VIII –)
Poslední z Jediů
Star Wars: (Episode VIII –)
The Last Jedi
20171215a15. prosince 2017 Rian Johnson Kathleen Kennedy a Ram Bergman
Star Wars: (Epizoda IX –)
Vzestup Skywalkera
Star Wars: (Episode IX –)
The Rise of Skywalker
20191220a20. prosince 2019 J. J. Abrams J. J. Abrams a Chris Terrio Kathleen Kennedy, J. J. Abrams a Michelle Rejwan

Hlavní filmová série Star Wars se točí kolem tří trilogií, které jsou souhrnně označovány jako „Skywalker sága“.[24] Byly natočeny nechronologicky, přičemž epizody IV – VI (původní trilogie) byly natáčeny v letech 1977 až 1983, epizody I – III (prequelová trilogie) byly natáčeny v letech 1999 až 2005 a epizody VII – IX (sequelová trilogie), byly natáčeny v letech 2015 až 2019. Každá trilogie se zaměřuje na jinou generaci rodiny Skywalkerů citlivých na Sílu. Původní trilogie líčí hrdinský vývoj Luka Skywalkera, prequely vyprávějí příběhy jeho otce Anakina, zatímco v sequelech hraje důležitou roli Lukův synovec Ben Solo alias Kylo Ren.

Originální názvy původní trilogie byly pouze Star Wars (Epizoda IV), The Empire Strikes Back (Epizoda V) a Return of the Jedi (Epizoda VI). Podtitul A New Hope se pro Epizodu IV objevil v roce 1981. Později se začaly používat i rozšířené názvy doplněné o název série Star Wars a pořadové číslo filmu dle dějové chronologie.

Názvy filmů původní trilogie byly do češtiny původně překládány jako Hvězdné války. Teprve při tvorbě Epizody I vydal George Lucas pokyn název Star Wars nepřekládat.

Roku 2017 bylo oznámeno, že je pod vedením Riana Johnsona připravována další trilogie.[25]

Další filmy[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: Klonové války je animovaný film dějově zasazený mezi Epizodami II a III.

V roce 2013 oznámilo studio Disney, že kromě pokračování hlavní ságy filmem Star Wars: Síla se probouzí vzniknou i samostatné snímky, které budou ságu doplňovat. Prvním z nich se v roce 2016 stal film Rogue One: Star Wars Story, který se odehrává těsně před Epizodou IV a který se zaměřuje na nově vzniklou organizaci Rebelů snažících se získat plány imperiální Hvězdy smrti. Druhým v pořadí je film Solo: Star Wars Story o mladém Hanu Solovi (vydán v roce 2018), který dějově zapadá před Rogue One, tedy za Epizodu III. Pro tyto vedlejší snímky použilo studio Lucasfilm společně s producentkou Kathleen Kennedy označení „Star Wars Anthology films“.

Český název Originální název Datum vydání v USA Režie Scénář Produkce Stav
Animovaný film
Star Wars:
Klonové války
Star Wars:
The Clone Wars
20080815a15. srpna 2008 Dave Filoni Henry Gilroy, Steven Melching a Scott Murphy George Lucas a Catherine Winder vydáno
Antologické filmy
Rogue One:
Star Wars Story
Rogue One:
A Star Wars Story
20161216a16. prosince 2016 Gareth Edwards Chris Weitz a Tony Gilroy Kathleen Kennedy, Allison Shearmur a Simon Emanuel vydáno
Solo:
Star Wars Story
Solo:
A Star Wars Story
20180525a25. května 2018 Ron Howard Jon Kasdan a Lawrence Kasdan Kathleen Kennedy, Allison Shearmur a Simon Emanuel
bude oznámeno Rogue Squadron bude oznámeno Patty Jenkins Matthew Robinson Kathleen Kennedy v přípravě

Další produkty ze série Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Televizní seriály[editovat | editovat zdroj]

Český název Originální název Řada Dílů Datum vysílání/vydání v USA Stanice Autor Stav Kánon
První díl Poslední díl
Animované seriály
Star Wars: Droids 1 13 19850907a7. září 1985 19860607a7. června 1986 ABC George Lucas, Ben Burtt, Raymond Jafelice, Clive A. Smith a Ken Stephenson vydáno Ne
Star Wars: Ewoks 1 13 19850907a7. září 1985 19851130a30. listopadu 1985 George Lucas, Raymond Jafelice a Dale Schott
2 22 19860913a13. září 1986 19861213a13. prosince 1986
Star Wars: Clone Wars 1 10 20031107a7. listopadu 2003 20031120a20. listopadu 2003 Cartoon Network Genndy Tartakovsky
2 10 20040326a26. března 2004 20040408a8. dubna 2004
3 5 20050321a21. března 2005 20050325a25. března 2005
Star Wars: Klonové války Star Wars: The Clone Wars 1 22 20081003a3. října 2008 20090320a20. března 2009 George Lucas a Dave Filoni Ano
2 22 20091002a2. října 2009 20100430a30. dubna 2010
3 22 20100917a17. září 2010 20110326a26. března 2011
4 22 20110916a16. září 2011 20120316a16. března 2012
5 20 20120929a29. září 2012 20130302a2. března 2013
6 13 20140307a7. března 2014 Netflix
7 12 20200221a21. února 2020 20200504a4. května 2020 Disney+
Star Wars Povstalci Star Wars Rebels 0 4 20140811a11. srpna 2014 20140901a1. září 2014 Disney XD Simon Kinberg, Dave Filoni a Carrie Beck
1 15 20141003a3. října 2014 20150302a2. března 2015
2 22 20150620a20. června 2015 20160330a30. března 2016
3 22 20160924a24. září 2016 20170325a25. března 2017
4 15 20171016a16. října 2017 20180305a5. března 2018
Star Wars Blips 1 8 20170503a3. května 2017 20170904a4. září 2017 YouTube bude oznámeno
Star Wars: Síly osudu Star Wars: Forces of Destiny 1 16 20170703a3. července 2017 20171101a1. listopadu 2017 Brad Rau
2 16 20180319a19. března 2018 20180525a25. května 2018
Star Wars: Odboj Star Wars Resistance 1 20 20181007a7. října 2018 17. března 2019 Disney XD Dave Filoni
2 18 6. října 2019 26. ledna 2020
Star Wars Galaxy of Adventures 1 36 20181130a30. listopadu 2018 20190713a13. července 2019 YouTube Josh Rimes
2 18 20200313a13. března 2020 20201002a2. října 2020
Star Wars Roll Out 1 16 20190809a9. srpna 2019 20200401a1. dubna 2020 Hideo Itoyanagi
Star Wars: The Bad Batch 1 16 20210504a4. května 2021 20210813a13. srpna 2021 Disney+ Jennifer Corbett
2 bude oznámeno 20220101a 2022 bude oznámeno v přípravě
Star Wars: Visions 1 9 20210922a22. září 2021 bude oznámeno vydáno Ne
Star Wars Galaxy of Creatures 1 12 20211014a14. října 2021 20211118a18. listopadu 2021 StarWarsKids.com Matt Martin Ano
Hrané seriály
The Mandalorian 1 8 20191112a12. listopadu 2019 20191227a27. prosince 2019 Disney+ Jon Favreau vydáno Ano
2 8 20201030a30. října 2020 20201218a18. prosince 2020
3 bude oznámeno 20220101a 2022 bude oznámeno natáčí se
The Book of Boba Fett 1 7 20211229a29. prosince 2021 20220209a9. února 2022 Jon Favreau a Dave Filoni v postprodukci
Obi-Wan Kenobi 1 6 20220101a 2022 bude oznámeno Deborah Chow
Andor 1 12 20220101a 2022 bude oznámeno Tony Gilroy
Ahsoka 1 bude oznámeno bude oznámeno bude oznámeno Jon Favreau a Dave Filoni v předprodukci
The Acolyte 1 8 bude oznámeno bude oznámeno Leslye Headland
Lando 1 bude oznámeno bude oznámeno bude oznámeno Justin Simien v přípravě
Rangers of the New Republic 1 bude oznámeno bude oznámeno bude oznámeno Jon Favreau a Dave Filoni

Televizní filmy[editovat | editovat zdroj]

Český název Originální název Datum vydání v USA Stanice Režie Scénář Stav
Star Wars
Holiday Special
19781117a17. listopadu 1978 CBS David Acomba a Steve Binder Bruce Vilanch vydáno
Dobrodružství Ewoků Caravan of Courage:
An Ewok Adventure
19841125a25. listopadu 1984 ABC John Korty Bob Carrau
Bitva o planetu Endor Ewoks:
The Battle for Endor
19841124a24. listopadu 1984 Jim Wheat a Ken Wheat

Videohry[editovat | editovat zdroj]

Světem Star Wars se inspirovalo mnoho tvůrců počítačových her (výběr):

Stolní RPG[editovat | editovat zdroj]

 • Star Wars: The Roleplaying Game (West End Games, 1987)
 • Star Wars Roleplaying Game (Wizards of the Coast, 2000)
 • Star Wars Roleplaying Game (Fantasy Flight Games, 2012)
 • Star Wars: Rebelie
 • Fate ep I: Vaše vlastní Star Wars – založeno na volně šiřitelném českém překladu pravidel Fate

Sběratelská karetní hra[editovat | editovat zdroj]

Sady karet:

Literatura s tematikou Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam knih o Star Wars.

Filmová série Star Wars dala vzniknout knižnímu zpracování filmů a posléze celé řadě dalších na filmy navazujících (nebo je dějově předcházejících) knih. Tyto knihy vydává v češtině převážně nakladatelství Egmont.

Knihy ze světa Star Wars vydané v češtině: Série
 • Timothy Zahn: Thrawnova trilogie
  • Dědic impéria (Heir to the Empire, 1992)
  • Temná síla na vzestupu (Dark Force Rising, 1993)
  • Poslední povel (The Last Command, 1993)
Knihy ze světa Star Wars vydané v češtině: Samostatné romány
 • Timothy Zahn: Mezigalaktická výprava (OutBound Flight, 2006)
 • Sean Stewart: Yoda –Temné setkání (Yoda – Dark Rendezvous, 2006)
 • James Luceno: Háv klamu (Cloak of Deception, 2007)
 • Steve Perry: Stíny Impéria (Shadows of the Empire, 2007)
 • Dave Wolverton: Námluvy princezny Leiy (The Courtship of Princess Lea, 2007)
 • James Luceno: Labyrint zla (Labyrinth of Evil, 2007)

Parodie[editovat | editovat zdroj]

Rok

vydání

Název
1982 Return of the Ewok
1987 Spaceballs
2002 R2-D2: Beneath the Dome
2008 Star Wars: Detours

Lego Star Wars[editovat | editovat zdroj]

Krátké filmy[editovat | editovat zdroj]

Rok

vydání

Název
2005 Lego Star Wars: Revenge of the Brick
2009 Lego Star Wars: The Quest for R2-D2
2010 Lego Star Wars: Bombad Bounty

Televizní filmy[editovat | editovat zdroj]

Rok

vydání

Český

název

Původní

název

2011 Lego Star Wars: Padawanská hrozba Lego Star Wars: The Padawan Menace
2012 Lego Star Wars: Impérium útočí Lego Star Wars: The Empire Strikes Out

Televizní seriály[editovat | editovat zdroj]

Český

název

Původní

název

Řada Dílů Premiéra v USA
První díl Poslední díl
Lego Star Wars: Yodovy kroniky Lego Star Wars: The Yoda Cronicles 1 3 29. května 2013 27. listopadu 2013
2 4 4. května 2014 23. listopadu 2014
Lego Star Wars: Příběhy droidů Lego Star Wars: Droid Tales 1 5 6. července 2015 2. listopadu 2015
Lego Star Wars: Dobrodružství Freemakerů Lego Star Wars: The Freemaker Adventures 1 13 20. června 2016 29. srpna 2016
2 13 17. června 2017 16. srpna 2017

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Star Wars na anglické Wikipedii.

 1. (Rinzler, 2007, str. 8)
 2. (Kaminski, 2007, str. 50)
 3. (Rinzler, 2007, str. 107)
 4. (Kaminski, 2007, str. 38)
 5. Biodrowski, Steve. "Star Wars : The Original Trilogy - Then And Now". Hollywood Gothique. cit. 1.7. 2012. Dostupné online.
 6. (Bouzereau, 1997, str. 144)
 7. a b (Bouzereau, 1997, str. 123)
 8. (Kaminski, 2007, str. 164–165)
 9. Lawrence Kasdan, Star Wars. cit. 1.7.2012. Dostupné na starwars.com
 10. (Kaminski, 2007, str. 227)
 11. (Kaminski, 2007, str. 374)
 12. (Bouzereau, 1997, str. 196)
 13. (Rinzler, 2005, str. 13–15)
 14. (Kaminski, 2007, str. 380–384)
 15. Star Wars: Episode III Revenge of the Sith; dokument "Within a Minute" (dostupné na DVD). 2005.
 16. Killer Movies, George Lucas Talks On 'Star Wars' Sequels 7, 8 & 9, 13.9. 2004. Dostupné na: www.killermovies.com
 17. Disney: 'Star Wars' spinoffs there will be CNN, 6.2.2013
 18. ‘Star Wars’ veteran Lawrence Kasdan prepares to return to a galaxy far, far away Yahoo Movies, 11.2.2013
 19. Star Wars: The Force Awakens na IMDB [online]. Internet Movie Database [cit. 2015-12-16]. Dostupné online. 
 20. Star Wars: Síla se probouzí na ČSFD [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2015-12-16]. Dostupné online. 
 21. MCDONAGH, Tim. Galaktický atlas. [s.l.]: Egmont Publishing, 2016. 
 22. a b Lucasfilm: The legendary STAR WARS EXPANDED UNIVERSE turns a new page; 25.4.2014. Dostupné na http://starwars.com/news/the-legendary-star-wars-expanded-universe-turns-a-new-page.html
 23. Trent, M., Here's how Disney + Lucas plan to define (and redefine) Star Wars canon, blastr. 7. ledna 2014. Dostupné online.
 24. LEADBEATER, Alex. A Brief History of Star Wars Titles [online]. January 24, 2017. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6. února, 2019. (anglicky) 
 25. Rian Johnson, Writer-Director of Star Wars: The Last Jedi, to Create All-New Star Wars Trilogy

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]