Star Wars: Epizoda II – Klony útočí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Původní název Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 142 min
Žánr sci-fi
Námět George Lucas
Scénář George Lucas
Jonathan Hales
Režie George Lucas
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Ewan McGregor
Hayden Christensen
Natalie Portman
Samuel L. Jackson
Christopher Lee
Frank Oz
Produkce Rick McCallum
George Lucas
Hudba John Williams
Kamera David Tattersall
Střih Ben Burtt
Výroba a distribuce
Premiéra 16. května 2002 (Spojené státy americké)
Studio Lucasfilm
Distribuce 20th Century Fox
Rozpočet $115 000 000
Tržby $ 649 400 000
Předchozí a následující díl
Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Star Wars: Epizoda II – Klony útočí na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (anglicky Star Wars: Episode II – Attack of the Clones) je americká sci-fi film z roku 2002. Je pátým natočeným (v dějové chronologii však druhým) celovečerním filmem série Star Wars amerického producenta George Lucase a jeho společnosti Lucasfilm. Speciální efekty a animace vytvořila její dceřiná společnost Industrial Light and Magic.

Popisuje, jak dochází k militarizaci Republiky, jak se formují povstalci proti ústřední vládě na Coruscantu a jak Palpatine získává stále více moci. Film však byl mnohými kritiky označen jako nejslabší z celé nové série Hvězdných válek, především proto, že se v jeho příběhu nenachází žádný větší přelom[zdroj?].

Děj[editovat | editovat zdroj]

Senátorka za Naboo Padmé Amidala přilétá na Coruscant. Při přistávání je na ní spáchán atentát, při kterém však zemře pouze její dvojnice. Poté jsou na její ochranu nasazeni dva rytíři Jedi, Obi-Wan Kenobi a jeho učedník Anakin Skywalker. Atentát se opakuje, ale Obi-wan a Anakin tentokrát atentátníka chytí. Než jim však řekne, kdo ho objednal, je zabit jedovatou šipkou. Obi-Wan zjišťuje, že šipka byla vyrobena na planetě Kamino, kterou někdo vymazal z archivu rytířů Jedi, a tak se vydává tuto planetu hledat. Anakin má zatím chránit Padmé, která se chce vrátit na Naboo. Tam Anakin Padmé políbí, ale protože rytíři Jedi nemůžou milovat ženy, tak se rozhodnou nezamilovat se.Obi-Wan na Kaminu zjišťuje, že si zde nějaký Jedi objednal armádu klonů pro republiku. Vzorem pro klony je Mandalorianský bojovník a nájemný lovec Jango Fett, který objednal atentát na Padmé, a jeho syn Boba. Jango Fett bojuje s Obi-wanem a prchá. Obi-Wan ho ale pronásleduje na planetu Geonosis, kde nachází základnu Separatistů (vzbouřenců proti Republice), ve které je Obchodní federace, Sithský lord hrabě Dooku i Jango Fett, a kde se také staví ohromná armáda droidů. Mezitím Anakin s Padmé odlétají na Tatooine hledat Anakinovu matku. Zjišťují, že ji zajali Píseční lidé. Anakin se ji vydává zachránit, ale přichází pozdě a ona mu umírá v náručí. Poté Anakin ve vzteku zabije všechny Písečné lidi a slibuje si, že již nikdy nenechá umřít nikoho, na kom mu záleží. Obi-Wan je zajat geonosianskými bojovníky poté, co se přes Anakina pokusí poslat zprávu radě Jediů. Anakin s Padmé se ho vydají zachránit, ale jsou zajati též. Separatisté zavřou všechny tři do arény, aby je sežraly příšery. Zjistí se však, že základna Separatistů je již plná rytířů Jedi, kteří sice zachrání Anakina, Obi-wana a Padmé, ale podlehájí přesile armády droidů. Přilétá však mistr Yoda s armádou klonů, kterou vyzvedl z Kamina. Mistr Windu zabíjí Jango Fetta. Vedení Separatistů prchá. Obi-wan a Anakin pronásledují hraběte Dooku. Když jej dostihnou, bojují spolu, hrabě Dooku však oba porazí. Naštěstí přijde mistr Yoda a zachrání je, hrabě Dooku prchá s plány hvězdy smrti. Anakin přišel v souboji o ruku. Padmé a Anakin odlétají zpět na Naboo, kde se tajně vezmou. Jediný důkaz o jejich manželství je listina, která je uložena do archivu. Kapitán Panaka (kapitán stráže Amidaly) se k ní však dostane a informuje o tom Palpatina, který tuto informaci později využije proti Anakinovi. Celá Republika na čele s obrovskou armádou klonů se chystá na válku se Separatisty.