Darth Maul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Darth Maul
První výskyt Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
Poslední výskyt Star Wars Povstalci
Informace
Druh Zabrak
Planeta původu Dathomir
Pohlaví muž
Narození 54 BBY
Úmrtí cca 2 BBY
Období Povstání Impéria Klonové války
Příslušnost Sith
řád Sithských Pánů) Bratr noci
Pozice Temný Pán ze Sithu
Sithský učedník
Mistři Darth Sidious
Učedníci Savage Opress (bratr Maula)
Dabing Otakar Brousek mladší, Jiří Dvořák, Marek Holý

Darth Maul je fiktivní postava ze Star Wars.

Byl to Temný Pán ze Sithu a první učedník Darth Sidiouse. Jako malé dítě byl vybrán Sestrami noci pro Sidiouse, aby byl v tajnosti učen v temné straně Síly. Vyrůstal pod temným vlivem Sidiouse a stal se velmi užitečným nástrojem jeho ambicí. Maul byl mistrem forem Juyo a Jar'Kai a ovládal i starodávné bojové umění zvané Teräs Käsi. Zvolil si používat dvojbřitý světelný meč, který sestrojil podle nákresů Darth Zannah, ale v Clone Wars měl jednobřitý. V letech vedoucích k invazi na Naboo poslal Sidious Maula na několik politických vražedných misí, nejvýznamnější byla mise proti Black Sun, ale Maul toužil zabíjet hlavně Jedie. V roce 32 BBY byl Maul vyslán Sidiousem zabít Jedijského mistra Qui-Gon Jinna a jeho Padawana Obi-Wan Kenobiho. Sledoval je na Tatooine a potom na Naboo. Zaměstnal je během Druhé Bitvy o Theed. Maul zabil Jinna, ale udělal fatální chybu a podcenil Kenobiho. Po krátkém, ale divokém boji Kenobi Sithského Pána rozseknul vejpůl. Maul však přežil. V roce 2 BBY Darth Maul vypátral Obi-Wana Kenobiho, aby se mu pomstil. To se mu ale nepovedlo a Obi-Wan ho zabil.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mládí (54BBY – 32 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Darth Maul byl Zabrak narozený na Dathomiru, kde žila početná kolonie lidí jeho rasy. On a jeho pokrevní příbuzní tvořili tajemné bratrstvo Bratři noci. Z jeho brzkého života toho není mnoho známo, až do doby, kdy ho ve velmi mladém věku sebral jeho budoucí mistr Darth Sidious. Maul začal trénink se Sidiousem téměř okamžitě. Zasvěcený do temné strany síly od malička, rostl v bytost neznající jiné emoce než hněv a touhu po krvi. Maul zabíjel živé bytosti nemilosrdně, protože jakákoliv ukázka strachu během tréninku byla krutě trestána Sidiousem a za jakoukoli stopu po milosti byl odměněn krutostí. Když byl Maul dospělý, jeho mistr ho už přetvořil na zbraň čisté nenávisti. Označený Sithskými tetováními pokrývajícími jeho celé svalnaté tělo byl mladý Zabrak ultimátním nástrojem temné strany. Navzdory svému dost traumatickému dětství – pokud se to tak dá nazvat, měl Maul synovské cítění vůči svému mistrovi a nikdy ho nenapadlo svého mistra zabít – až do poslední zkoušky.

Mise[editovat | editovat zdroj]

Někdy v roce 33 BBY, vyslal Sidious Maula do neznámých planet Vnějšího okraje, proti Drovianovi jménem Silus, jež byl citlivý na Sílu. Sidious označil Siluse za hrozbu pro své plány, protože hojně používal temnou stranu a bál se, že tato porucha v síle přiláká Jedie, a tak přikázal Maulovi, aby ho odstranil. Silus byl mohutný, divoký a brutální uživatel Síly, ale používal ji jen za účelem zisku, a to v zápasnickém ringu. Tam byl díky Síle proti svým oponentům ve velké výhodě. Sidious ale řekl Maulovi, aby Silusovi nejdříve přehrál holozprávu. V té stálo, že Sidious přijme Siluse za učně, když zabije Maula. Mezi těmito soky okamžitě vzplanul boj v duelingovém ringu, kde bylo aktivováno pole na rušení energetických zbraní. Oba byli odkázáni pouze na své schopnosti boje a Síly. Maul byl velmi znepokojen „zradou“ svého mistra, a tak se stalo, že Silus získal převahu. Nakonec se ale Maul poddal svému hněvu a Silou zničil zmíněné pole a aktivoval svůj meč. Jedinou ranou tak ukončil Silusův život a pochopil, že to, co udělal Sidious, byla jen pouhá zkouška. Skutečná zkouška nastala, když ho jeho mistr nechal jeho osudu na planetě Vnějšího okraje. Tam se beze zbraně musel dostat přes smrtící droidy na dohodnuté místo. Po měsíci se Sidious vrátil a vyzval Maula na souboj se světelnými meči. Ten Maul rychle prohrál a mistr mu řekl, že ho zklamal a že si zatím našel jiného učedníka. To v Maulovi vyvolalo záchvat hněvu tak silný, že jediná věc, kterou chtěl, bylo zabít mistra. Beze zbraně se vrhl na Sidiouse, kousl ho do ruky a krev mu vyplivl do obličeje. Náhle si ale uvědomil, že pro Temného Pána ze Sithu není soupeř a v klidném odhodlání se připravil na smrt. Sidious ho svým mečem udeřil do hlavy ale nezabil, protože měl pouze cvičný světelný meč a následně se začal smát. Tím, že Maul na něho zaútočil, splnil poslední test. Žádný jiný učedník neexistoval. Mistr tak svého učedníka prohlásil za Sithského Pána a vzal ho do nového domova na Coruscantu.

Invaze na Naboo[editovat | editovat zdroj]

Před invazí na Naboo byl Maul vyslán odstranit Jedie, kteří byli posláni Republikou zažehnat konflikt. Sledoval je na planetu Tatooine. Tam zabil Aneesa Dyma, Pa'lowického pašeráka, který mu stál v cestě. Po tomto malém zdržení se vrátil ke své misi a začal vyhledávat Jedie a královnu Amidalu. Podařilo se mu lokalizovat Mistra Qui-Gon Jinna a okamžitě se za ním vydal. Následoval krátký, ale intenzívní duel mezi Qui-Gon Jinnem a Maulem, ze kterého však Jedi uprchl do své lodě. Nicméně i tento malý střet stačil, aby se Jinn začal bát návratu a co více, pomsty Sithů. Maul tedy selhal ve své misi zabránit Královně dostat se a Coruscant. To v něm vyvolalo hněv a on se chtěl Jedium za své selhání pomstít. O to se pokusil zpět na Naboo, kde vyzval jak Mistra Jinna, tak i jeho učedníka Kenobiho. Maul předvedl, že jeho výcvik je vskutku jedinečný a bez problému zvládal oba protivníky najednou. Boj byl dlouhý a intenzivní, protože Jediové se snažili Sitha dostat do místnosti s reaktorem. Nicméně Maulovi se podařilo vyřadit Obi-Wan Kenobiho a tak se mohl soustředit pouze na zkušenějšího z obou Jediů. V následném souboji se oba protivníci dostali až k místnosti s reaktorem ale byli přerušeni energetickým polem, jež je od sebe oddělilo a oba sokové byli nuceni vyčkat. Mezitím se na scénu vrátil i Obi-Wan ale byl rovněž silovým polem odříznut. Když ono pole zmizelo, Darth Maul a Qui-Gon Jinn se pustili v nový souboj. Bohužel pro Jinna, Obi-Wan nestihl dojít včas a byl znovu odříznut silovým polem. V souboji Mistra Jedie a Temného Pána ze Sithu udělal Jinn fatální chybu a Maul ho proklál. Obi-Wanův prvotní šok a smutek se v momentu přeměnili na hněv a vášeň a okamžitě se vrhl na Sitha. Maul příliš sebejistý svými schopnostmi učedníka podcenil a ten mu rozsekl jeho světelnou tyč, takže mu zbyla jen jediná čepel. V zuřivém boji, jenž následoval, byly síly vyrovnány, avšak Maulovi se podařilo Silou shodit Obi-Wana do šachty. Protože se však chtěl na Jediích krutě mstít, hrál si s Kenobim, visícím v šachtě. Ten toho využil, Silou si přitáhl Mistrův meč a vyskočil, aby v jednom mocném přemetu rozsekl Temného Pána na dvě půlky. Maul se zhroutil do šachty, což znamenalo jeho konec. Byl však brzy nahrazen učedníkem novým, a to Darth Tyranusem, a tak mohly započít přípravy pro Klonové války.

Hledání[editovat | editovat zdroj]

Když byl Darth Tyranus během Klonových válek přinucen zabít svou učednici Asajj Ventress, aby dokázal svou věrnost, přijal nového učedníka jménem Savage Opress. Savage byl ale lstí, kterou Asajj spolu s vůdkyní Sester Noci Matkou Talzin připravila pro poražení Dookua. Při jedné z misí Savage neuspěl a Dooku ho začal mučit pomocí síly blesků. V tu chvíli se objevila Asajj a pomocí kouzla ukázala Savageovi jeho pravý cíl. Strhl se souboj Sithů, při kterém Dooku uprchl a Savage se vrátil zpět na Dathomir za Matkou Talzin. Čarodějka mu dala amulet, který ho dovede k jeho dlouho ztracenému bratru Darth Maulovi, aby se od něj začal učit. Savage tedy šel dlouho po jeho stopě, která jej konečně dovedla na planetu Lotho Minor.

Bratři[editovat | editovat zdroj]

Na Minoru nalezl Savage svého bratra za pomoci Anacondana jménem Morley. Maul byl šílenec s robotickýma pavoučíma nohama. Skutečnost, že jej porazil pouhý Padawan, ho připravila o rozum. Savage převezl svého bratra na Dathomir, kde mu byla díky Talzin vyčištěna mysl. Maul také dostal nové nohy a svůj meč. Nyní byl připraven pomstít se Obi-Wanovi za těch několik let utrpení. Obi-Wana přilákali vyvražděním obyvatelstva na Raydonii. Jelikož byl Obi-Wan sám, nemohl čelit síle dvou pomstychtivých Sithů. Obi-Wana ale zabít nechtěli, odvedli jej na svou loď a tam ho začali mučit. Pomoc se Obi-Wanovi dostala ze strany Ventress, která se nyní živila jako námezdní lovec. Oběma se podařilo a Maul se tedy rozhodl vybudovat si armádu. První komu nabídli součást jejich nové říše byli piráti vedeni Hondem Ohnakou. Netušili však, že se na scéně objeví Obi-Wan spolu s mistryní Jedi Adi Galliou. Piráti se rozdělili na dvě strany, jedny vedl Hondo a druhé Maul. Ti Maulovi byli brzo poraženi, Savage přišel o ruku a jejich loď poškozena několika výstřely zmizela neznámo kam ve vesmíru. Tento boj však stál život Adi Gallie, která byla zabita Maulovým bratrem.

Aliance[editovat | editovat zdroj]

Maulova bloudící loď byla nalezena Umrlčí hlídkou vedenou Pre Vizslou. V domnění, že nalezli rytíře Jedi je převezli na svou základnu, kde z nich chtěli získat informace. Jakmile zjistili s kým mají tu čest, rozhodli se mu složit věrnost a spojili se s dalšími stranami podsvětí jako je Černé Slunce nebo Jabba Hutt. Maul a jeho nová armáda vyrazili na Mandalore, kde chtěli Vizslovi vrátit jeho předešlou slávu malým podvodem, kdy se jako zločinci vrhli na důležité státní budovy, které byly následně Umrlči hlidkou zachráněny. Lid začal Vizslovi provolávat slávu a vůdkyně Mandaloru Satine Kryze byla uvržena do vězení. Mezi Maulem a Vizslou ale nastaly vůdčí rozpory, které vyvrcholily soubojem na život a na smrt, který Mandalorian prohrál. Jako nový vůdce Mandaloru byl dosazen kdysi z korupce obviněný předseda Almec. Několik členů Umrlčí hlídky, kteří se nenechali vést nikým jiným než skutečným Mandaloriánským válečníkem, uprchli spolu s Bo-Katan a založili místní odboj. Když se o situaci na Mandalore dozvěděl Obi-Wan, přispěchal v přestrojení za námezdního lovce na pomoc a spojil se s místním odbojem. Ani tentokrát se mu nepodařilo Maula porazit a musel sledovat, jak jeho láska z minulosti Satine umírá. Mezitím na Mandaloru probíhaly boje mezi oběma stranami. Obi-Wan osvobozený odbojem se měl vrátit na Coruscant a oznámit Republice, co se na místě děje. Po Obi-Wanově odletu se na scéně objevil Maulův mistr Darth Sidious, který Maula bral jako konkurenčního mistra s učedníkem. Jelikož vždy mohou být jen dva, Sidious svého bývalého učedníka a jeho bratra napadl a Savage v souboji zabil. Maul, který nechtěl zemřít, začal prosit o milost. Sidious mu řekl, že jeho smrt není v plánu a začal jej mučit. Ze zajetí jej poté vysvobodili mandaloriani a Maul se skryl do ústraní.

Život ve stínu[editovat | editovat zdroj]

Maul se o spoustu let později dostal na planetu Malachor a přebýval v tamním chrámu sithů. Snažil se získat holocron, s jehož pomocí by aktivoval chrám (superzbraň). Získal ho s pomocí mladého jedie Ezry Bridgera, kterého také přesvědčil aby aktivoval chrám. (Ezra to samozřejmě nevěděl) Nakonec superzbraň nezískal, ale vyhlédl si Ezru jako učedníka a dostal se pryč z Malachoru v lodi inkvizitora, kterého předtím zabil. Poté se znovu setkal s Ezrou a donutil ho, aby spolu otevřeli Jediský a Sithský holocron. Tím se nepřímo dozvěděl o tom, že jeho životní nepřítel Obi-Wan Kenobi žije. Tuto informaci mu poté potvrdili duchové sester noci, kteří přebývali na Dathomiru. Nakonec Maul konečně našel Kenobiho na Tatooinu. Ten se s Maulem původně utkat nechtěl, ale jakmile Maul zjistil, že Obi zde chrání Luka, aktivoval Jedi svůj meč. Obi-Wan postojem naznačil, že bude bojovat stejně jako jeho mistr a Maul na něj tedy zkusil to samé, co na Qui-Gona. Kenobi to však čekal, přesekl Maulovu světelnou tyč a zabil ho ranou do hrudníku. V posledním rozhovoru se Maul od Obi-Wana dozvěděl, že Luke je vyvolený a se slovy ,,On nás pomstí." naposledy vydechl.

Nekanonické setkání[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy byl Luke Skywalker malý chlapeček, napadl jeho strýčka Owena muž s bionickýma nohama. Naštěstí byl na blízku Obi-Wan Kenobi a tak se s mužem utkal, nebyl to nikdo jiný než Darth Maul, který přežil rozseknutí vejpůl, pád do Nabooské šachty a nyní se galaxií pohybuje pomocí bionických nohou. Kvůli své touze po pomstě vypátral Obi-Wana až na Tatooine, kde se s ním utkal. Obi-Wan Maula porazil ale nezabil, slitoval se nad ním, ale nestačil zabránit Owenovi, aby Zabraka popravil jedinou ranou do hlavy. Owen poté Obi-Wanovi řekl, že by se už k Lukovi neměl přibližovat, jelikož je to moc nebezpečné. Tento příběh je nekanonický a nezapadá do Star Wars Univerza.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Temný Pán ze Sithu

s Darth Sidiousem jako Sithským Mistrem

Předchůdce:
Darth Plagueis s Darth Sidiousem (jako Sithským učedníkem)
43 BBY–32 BBY
Darth Maul
Nástupce:
Darth Sidious s Darth Tyranusem (jako Sithským učedníkem)