Luke Skywalker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Luke Skywalker je fiktivní postava ze světa filmové trilogie Star Wars ztvárněná britským hercem Markem Hamillem. Luke je jedno z dvojčat Anakina Skywalkera a vládkyně Naboo Padmé Amidaly, pozdější senátorky. Je to legendární voják a mistr Jedi, který pomohl porazit Galaktické Impérium a založit Novou Republiku, stejně jako Nový Řád Jedi. Mimo to se mu povedlo probudit v Darth Vaderovi jeho dávno ztracenou světlou stranu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Epizoda 3 - Pomsta Sithů[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 19 BBY jako syn padlého rytíře Jedi Anakina Skywalkera a bývalé královny Naboo Padmé Amidaly. Vyrostl v izolaci na planetě Tatooine u jedné místní rodiny, kde byl skrytý před Císařem Palpatinem a vlastním otcem, nyní známým jako Darth Vader, Temný Lord ze Sithu.

Epizoda 4 - Nová naděje[editovat | editovat zdroj]

V 0 BBY se však jeho život změnil. Koupě dvou droidů, R2-D2 a C-3PO, ho vedla k setkání s Hanem Solem, princeznou Leiou Organou a Obi-Wanem (Benem) Kenobim. Skywalker později jako člen eskadry Rogue zničil první Hvězdu smrti a připojil se k povstalecké Alianci.

Epizoda 5 - Impérium vrací úder[editovat | editovat zdroj]

Během příštích pár let bojoval ve většině důležitých bitev v Galaktické občanské válce. V 3 ABY napadlo Impérium povstaleckou základnu na planetě Hoth a Luke Skywalker odlétá na Dagobah za mistrem Yodou aby ho vycvičil. Luke se vydá bojovat s Darth Vaderem, který mu usekne ruku a řekne mu, že je jeho otec. Luke kvůli useknuté ruce ztratí svůj první světelný meč.

Epizoda 6 - Návrat Jediho[editovat | editovat zdroj]

O rok později bojoval v bitvě o Endor kde se nechal zajmout imperiálními vojáky, aby mohl bojovat s Darth Vaderem kterého porazí ale nebude se chtít přidat k temné straně a tak ho císař Palpatin (Darth Sidious) bude chtít zabít ale Darth Vader se nad Lukem slituje a hodí Palpatina do generátoru Hvězdy smrti a proto uspěl v obrácení svého otce zpět na světlou stranu. Vader později zemře na poškození, které mu způsobil Palpatin svými blesky a Luke Skywalker v poslední chvíli odletěl z vybuchující Hvězdy smrti i s mrtvým tělem Darth Vadera na měsíc Endor, kde jej spálil. Díky Skywalkerovi byl Palpatine alias Darth Sidious zabit, což Impériu zasadilo zničující úder.

Epizoda 7 - Síla se probouzí[editovat | editovat zdroj]

Po pádu impéria a obnovení republiky založil chrám Jediů. Jeden z jeho členů Ben Solo (syn Lei a Hana) však Luka zradil a přidal se k uskupení jménem První řád, jenž vznikl z pozůstatků Galaktického impéria. Zároveň vyvraždil děti z chrámu. Zklamaný Luke poté zmizel. Zanechal pouze mapu cesty k místu, kde se nachází. V celé sedmé epizodě je Skywalker hledán. Vyskytuje se až na konci dílu, kde jej nalezne Rey, která mu vrátí jeho starý světelný meč.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]