Luke Skywalker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mark Hamill jako Luke Skywalker, fotografie je pořízena z roku 1980.
Luke Skywalker
Narození Polis Massa
Úmrtí Ahch-To
Manžel(ka) Mara Jade
Děti Ben Skywalker
Rodiče Anakin Skywalker a Padmé Amidala
Příbuzní Leia (sourozenec)
Web www.starwars.com/databank/luke-skywalker
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Luke Skywalker je fiktivní postava ze světa filmové trilogie Star Wars ztvárněná americkým hercem Markem Hamillem. Luke je jedno z dvojčat, která se narodila ze svazku Anakina Skywalkera a vládkyně Naboo Padmé Amidaly, pozdější senátorky. Je to legendární voják a mistr Jedi, který pomohl porazit Galaktické Impérium a založit Novou Republiku, stejně jako Nový Řád Jedi. Mimo to se mu povedlo probudit v Darth Vaderovi jeho dávno ztracenou světlou stranu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Epizoda 3 - Pomsta Sithů[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 19 BBY jako syn padlého rytíře Jedi Anakina Skywalkera a bývalé královny Naboo Padmé Amidaly. Vyrostl v izolaci na planetě Tatooine u jedné místní rodiny, kde byl skrytý před Císařem Palpatinem a vlastním otcem, nyní známým jako Darth Vader, Temný Lord ze Sithu.

Epizoda 4 - Nová naděje[editovat | editovat zdroj]

V 0 BBY se však jeho život změnil. Koupě dvou droidů, R2-D2 a C-3PO, ho vedla k setkání s Hanem Solem, princeznou Leiou Organou a Obi-Wanem (Benem) Kenobim. Skywalker později jako člen eskadry Rogue zničil první Hvězdu smrti a připojil se k povstalecké Alianci.

Epizoda 5 - Impérium vrací úder[editovat | editovat zdroj]

Během příštích pár let bojoval Luke Skywalker ve většině důležitých bitev v Galaktické občanské válce. V 3 ABY napadlo Impérium povstaleckou základnu na planetě Hoth a Luke odlétá na Dagobah za mistrem Yodou s přáním, aby ho vycvičil. Luke se vydá bojovat s Darth Vaderem, který mu usekne ruku, načež mu prozradí, že je jeho otec. Luke kvůli useknuté ruce ztratí svůj první světelný meč.

Epizoda 6 - Návrat Jediho[editovat | editovat zdroj]

O rok později bojuje v bitvě o Endor, kde se nechá zajmout imperiálními vojáky, aby mohl bojovat s Darth Vaderem. Svého otce porazí, ale nechce se přidat k temné straně. Proto jej císař Palpatine (Darth Sidious) chce zabít, ale Darth Vader se nad Lukem, svým synem, slituje a hodí Palpatina do generátoru Hvězdy smrti. Luke tedy uspěl v obrácení svého otce zpět na světlou stranu. Darth Vader později zemře na poškození, které mu způsobil Palpatine svými blesky. Luke Skywalker v poslední chvíli odletí z vybuchující Hvězdy smrti i s mrtvým tělem Darth Vadera na měsíc Endor, kde svého otce spálí. Díky Lukovi Skywalkerovi byl Palpatine alias Darth Sidious zabit, což Impériu zasadilo zničující úder.

Epizoda 7 - Síla se probouzí[editovat | editovat zdroj]

Po pádu Impéria a obnovení republiky založí Luke Skywalker chrám Jediů. Jeden z jeho členů Ben Solo (syn Lei a Hana) však Luka zradí a přidá se k uskupení jménem První řád, jenž vznikl z pozůstatků Galaktického impéria. Zároveň vyvraždí děti z chrámu. Zklamaný Luke poté zmizí. Zanechá pouze mapu cesty k místu, kde se nachází. Po celý zbytek sedmé epizody je Skywalker hledán. Znovu se objeví až na konci dílu, kde jej nalezne Rey, která mu vrátí jeho starý světelný meč.

Epizoda 8 - Poslední z Jediů[editovat | editovat zdroj]

Luke se skrývá na ostrově v nejzápadnějším koutě Galaxie a jako poslední Jedi je rozhodnut nechat řád zaniknout. Na ostrově jej vyhledá Rey, ale Luke ji odmítá pomoci. Přes svůj odpor k pokračování řádu Jedi cvičí Rey a později v bitvě o poslední úkryt povstalců se utká s Benem na solné pláni. Souboj na světelné meče vyhraje stejně jako jeho učitel Obi-Wan s Darth Vaderem na Hvězdě smrti. Potom však Luke umírá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]