Qui-Gon Jinn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Qui-Gon Jinn
První výskyt Epizoda I - Skrytá hrozba
Poslední výskyt Epizoda I - Skrytá hrozba
Informace
Druh člověk
Planeta původu asteroid Polis Massa
Narození 92 BBY
Úmrtí 32 BBY
Období Vzestup Impéria Galaktická Republika
Příslušnost Řád Jedi, Galaktická republika
Mistři Dooku Yoda
Učedníci Xanatos, Obi-Wan Kenobi,

Qui-Gon Jinn (92 – 32 BBY), fiktivní postava ze světa Star Wars, byl mistrem Jedi, jeho mistrem byl Hrabě Dooku. Dooku vždy toužil po větší moci a mnohdy se neshodoval s kodexem Jedi (potom se stal dokonce Sithem, Darth Tyranus). Mnoho Dookuových choutek se přeneslo i na Qui-Gona, který si stále vedl svou a také tak trochu „neposlouchal“ kodex. Měl ve svém těle však veliké množství midichlorianů a proto nebyl z řádu vypovězen. Mnozí dokonce tvrdili, že kdyby byl Qui-Gon poslušnější, stoprocentně by se stal členem Rady Jediů. Qui-Gon také spoléhal více na své instinkty než na rozum, což mu mnozí vyčítali.

Padawani[editovat | editovat zdroj]

Prvním jeho padawanem byl Xanatos, ze kterého cítil Qui-Gon mnoho Síly. Výcvik tohoto učedníka se však nepovedl, protože Xanatos byl velice hašteřivý a díky svému urozenému původu se hádal s ostatními učedníky. Potom, když jel se svým mistrem na Telos bojovat proti svému otci, pomohl raději jemu. Když pak Qui-Gon bojoval proti dvěma nepřátelům, zabil jen otce a Xanata nechal uprchnout.

Když bylo Qui-Gonovi kolem šedesáti let, nejvyšší kancléř Valorum jej společně s učedníkem Obi-Wanem vyslal na planetu Naboo, kde bylo velení Obchodní federace, aby zde vyřešili dlouholetý spor. Qui-Gonnovi došlo, že existuje někdo nebo něco, co nahání federaci strach. Qui-Gonn zachránil život Jar-Jar Binksovi, čím zajistil pro republiku armádu Gunganů.

Konec života[editovat | editovat zdroj]

Na písečné planetě Tatooine se Qui-Gonn seznámil se zdatným pilotem a mechanikem Anakinem Skywalkerem, ve kterém cítil mnoho midichlorianů a rozhodl se ho vycvičit. Tam se také poprvé setkal s hrozivou postavou sithského učedníka, která se, jak se později ukázalo, jmenovala Darth Maul. Když poté představil Anakina Radě Jediů, Mistr Yoda a někteří další zástupci v Radě projevili určité obavy nad výcvikem mladého Skywalkera.

Qui-Gon Jinn nakonec padl ve druhém souboji s Darth Maulem na planetě Naboo, který byl poražen Obi-Wanem Kenobim, ale nebyl zcela zabit. Poslední přání Mistra Jinna bylo, aby Obi-Wan vycvičil malého Anakina Skywalkera. To se později vyplnilo, avšak Anakin později přestoupil na Temnou stranu Síly.