Qui-Gon Jinn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Qui-Gon Jinn
První výskyt Epizoda I - Skrytá hrozba
Poslední výskyt Epizoda I - Skrytá hrozba
Informace
Druh člověk
Planeta původu Coruscant
Pohlaví muž
Narození cca 80 BBY
Úmrtí 32 BBY, Naboo, Theed
Období Galaktická Republika
Příslušnost

Řád Jedi (Klan Heliosta) Galaktická republika

Úderný tým Numidianu Prime
Pozice mistr Jedi
Mistři Dooku
Učedníci

Xanatos, Obi-Wan Kenobi Anakin Skywalker (neformálně)

Yoda (jako duch Síly)
Dabing Jaromír Meduna, Zdeněk Mahdal
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Qui-Gon Jinn (*cca 80 BBY – † 32 BBY), fiktivní postava z univerza Star Wars, byl rytíř Jedi na pozici mistra, jeho mistrem byl Hrabě Dooku. Ten vždy toužil po větší moci a mnohdy se neshodoval s kodexem Jedi (nakonec z řádu odešel, stane se politickým idealistou, zároveň dokonce i Sithem, zvaným Darth Tyranus). Mnoho Dookuových choutek se přeneslo i na Qui-Gona, který si často vedl svou a také se neřídil kodexem. Měl ve svém těle však veliké množství midichlorianů, a proto nebyl z řádu vypovězen. Mnozí dokonce tvrdili (příkladmo jeho padawan, Obi-Wan Kenobi), že kdyby byl Qui-Gon poslušnější, stoprocentně by se stal členem Rady Jediů. Qui-Gon také spoléhal více na své instinkty než na rozum, což mu mnozí vyčítali.

Padawani[editovat | editovat zdroj]

Prvním jeho padawanem byl Xanatos, ze kterého cítil Qui-Gon mnoho Síly. Výcvik tohoto učedníka se však nepovedl, protože Xanatos byl velice hašteřivý a díky svému urozenému původu se hádal s ostatními učedníky. Potom, když jel se svým mistrem na Telos bojovat proti svému otci, pomohl raději jemu. Když pak Qui-Gon bojoval proti dvěma nepřátelům, zabil jen otce a Xanata nechal uprchnout.

V jeho 48. roce jej nejvyšší kancléř Valorum tajně vyslal společně s jeho padawanem Obi-Wanem Kenobim k planetě Naboo, kde v té době probíhala vcelku rozsáhlá blokáda této planety Obchodní federací (minimálně 20 bitevních lodí třídy Lucrehulk), aby zde tento konflikt, vzniklý ze zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným systémům, urovnali. Qui-Gonnovi došlo, že existuje někdo nebo něco, co nahání federaci strach.

Konec života[editovat | editovat zdroj]

Na písečné planetě Tatooine se Qui-Gonn seznámil se zdatným pilotem a mechanikem Anakinem Skywalkerem, ve kterém cítil mnoho midichlorianů a rozhodl se ho vycvičit. Tam se také poprvé setkal s hrozivou postavou sithského učedníka, která se, jak se později ukázalo, jmenovala Darth Maul. Když poté představil Anakina Radě Jediů, Mistr Yoda a někteří další zástupci v Radě projevili určité obavy nad výcvikem mladého Skywalkera.

Qui-Gon Jinn nakonec padl ve druhém souboji s Darth Maulem na planetě Naboo, který byl poražen Obi-Wanem Kenobim, ale nebyl zcela zabit. Poslední přání Mistra Jinna bylo, aby Obi-Wan vycvičil malého Anakina Skywalkera. To se později vyplnilo, avšak Anakin později přestoupil na Temnou stranu Síly.