Yoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Yoda
První výskyt Epizoda I - Skrytá hrozba
Poslední výskyt Epizoda VIII - Star Wars: Poslední z Jediů
Ztvárnil/a Frank Oz (loutkář, hlas)
Informace
Druh neznámý
Pohlaví muž
Narození 896 BBY
Úmrtí 4 ABY (900 let)
Období Stará republika, doba Impéria, éra Rebelů
Příslušnost Jedi, vůdce Koncilu Jedi, Galaktická republika
Pozice mistr Jedi
Mistři N'Kata Del Gormo
Učedníci Mace Windu, Hrabě Dooku, Kit Fisto, Ki-Adi-Mundi, nějaký čas Obi-Wan Kenobi a Anakin Skywalker, Luke Skywalker a mnoho jiných...

Mistr Yoda (896 BBY až 4 ABY) je fiktivní postava z filmové ságy Hvězdné války. Yodův původ a rasa, ze které pocházel, jsou neznámé, jeho mistrem byl N'Kata Del Gormo. Byl nejstarším a nejváženějším členem Rady Jediů. Měří pouhých 66 cm.

Když Yoda poprvé vstoupil do Chrámu Jediů, vzpomínky na válku mezi Jedii a Sithy byly ještě čerstvé. Od té doby tento mistr zažil plný rozkvět řádu Jediů a Republiky. V posledních dvou staletích si však Yoda uvědomoval postupný návrat temné strany Síly a přestože se blíží konec válek klonů, předvídal, že nejhorší okamžiky řád Jediů teprve čekají.

Moudrý Yoda byl, podobně jako Mace Windu, uznávaný po celé Galaxii a jeho slovo mělo velkou váhu, takže mu všichni členové Rady naslouchali. Během svého života cestoval po Galaxii a navštívil stovky světů ve své snaze porozumět Síle. Po více než osmistech letech se po prohraném souboji s Darth Sidiousem a zničení řádu Jedi stává spíše zamyšleným a než akci dává přednost pečlivému pozorování.

Když se setká s Anakinem Skywalkerem, prohlásí, že chlapec je příliš starý na trénink a cítí v něm nebezpečné emoce, které ho mohou vést k temné straně. Po letech bude učit syna Anakina – Luka v poznání Síly. Po pádu Anakina Skywalkera k Temné straně se Yoda přestěhoval na Dagobah. Můžeme se pouze dohadovat o důvodech, které jej k tomu vedly. Je možné, že tak učinil, aby se ukryl před zrakem Císaře, v blízkosti zlého, pokrouceného stromu, pod nímž patrně zahynul nějaký Temný Jedi.

Strom mu sloužil jako štít a také jako místo, kde zkoušel své žáky, včetně Luka Skywalkera, který za ním přišel, aby získal výcvik Jedi a porazil Darth Vadera. Mistrův poslední student však Yodu opustil na riskantní akci, která mohla ohrozit nejen jeho a jeho přátele, ale i naděje na vzkříšení Rytířů Jedi, kteří byli téměř vyhlazeni Darth Sidiousem - Císařem a jeho služebníkem – Darth Vaderem.

Pozadí postavy[editovat | editovat zdroj]

Po těžkém rozhodování a zvážení všech možností, se nakonec George Lucas rozhodl, že postava Yody bude ztvárněna loutkou. Loutkohercem se stal Frank Oz, který postavě Yody poskytl také hlas. Frank Oz také "vynalezl" známou větnou syntax zvanou "Yodic" (Meditovat o tom, já budu.), kterou Yoda hovoří a asi nejpodobnější je slovosledu latiny, ale stejný slovosled se může objevit i například v arabštině. Frank Oz propůjčil svůj hlas postavě i v epizodách II a III, kde již byla postava Yody ztvárněna CGI (Computer-generated imagery).

2015Halloween in Osaka(6).JPG

Autorem designu loutky je Stuart Freeborn, pouze pro epizodu I byla loutka upravena Nickem Dudmanem, aby vypadala mladší. V epizodě I se původně objevily jen dva CGI záběry na Yodu, oba z velké vzdálenosti, později však byl Yoda přeanimován pomocí CGI i pro epizodu I. V původních verzích scénáře se Yoda jmenoval různě, ve hře bylo klasické dvou jmenné pojmenování Minch Yoda, ale například i jméno Buffy.

V jednotlivých epizodách[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]