Hvězdný destruktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hvězdný destruktor (v originále Star Destroyer) je ve fiktivním světě Star Wars koncept hvězdné lodi používaný Impériem. Je poháněn třemi velkými a čtyřmi malými iontovými motory. Má trojúhelníkovou koncepci a v zadní části má nad z trupu vystupující budovou velitelský můstek, na kterém jsou umístěny generátory štítu.

Hvězdné destruktory rozlišujeme do několika tříd (class):

 • Acclamator class Star destroyer Tento typ není ještě plnohodnotný hvězdný destruktor,poněvadž používá jinou konstrukci motorů, mezi kterými je tlustá bariéra,která vypadá trochu jako směrové kormidlo u letadel. Je to typ, ze kterého pozdější destruktory vycházejí. Je méně vyzbrojen,poněvadž svou relativně malou velikostí patří mez fregaty.
 • Venator class Star destroyer Toto je první forma hvězdných destruktorů, vyvinuty byly během klonových válek, kdy se Acclamatory, sloužící spíše pro přepravu pozemních vojsk než pro vesmírné bitvy, ukázaly jako nedostačující.
 • Victory class Star destroyer (někdy též VSD) Toto je první plnohodnotný a zároveň nejmenší star destroyer (pokud nepočítám Interdictor Class star destroyer) Jedná se o hojně používanou loď, ale nemá místo v hlavní imperiální flotile, poněvadž imperiální velkomoffové ji přehlížejí kvůli malé velikosti. Objevily na samotném sklonku Klonových válek, kdy stále za dominantní bitevní lodě Republikové flotily byly Venatory a do samotných klonových válek takřka nezasáhly, nicméně v nově zrozeném Galaktickém Impériu brzy vytlačily již zastarávající Venatory.
Tyto destruktory se ve filmové sérii vůbec nevyskytují, zato se nezřídka objevují v knižních rozšířeních světa Star Wars, kde tvoří nedílnou součást imperiální flotily (podle knižních příběhů byl vlajkovou lodí velkomoffa Tarkina destruktor této třídy). Původně se mělo jednat o ještě za Staré Republiky sloužící předchůdce destruktorů třídy Imperial známých z klasické filmové trilogie, nicméně v této roli byly ve filmech nové trilogie představeny detruktory třídy Venator, čímž se z destruktorů třídy Victory stal mezistupeň mezi těmito dvěma filmovými destruktory.
  • první výskyt v knižních rozšířeních, ve filmech nefigurují
 • Imperial class star destroyer (někdy též ISD) tento hvězdný destruktor je ze základní kategorie největší, měří něco o kolo 1600 metrů a proto tvoří páteř imperiální flotily. Je těžce vyzbrojen přibliž 120 bateriemi různých typů, nese značnou zásobu T.I.E. fighterů a T.I.E. bomberů a má silné štíty.
  • první výskyt ve filmu Nová naděje
  • Resurgent- class Star Destroyer Zničitel Star-Destroyer , známý také jako Resurgent- classBattlecruiser byl ikonický model bojového střetnutí a Star Destroyerpostaveného Kuat-Entralla Engineering . V době prvního řádu námořnictva při své dobytí neznámých regionů po podepsání Galaktické dohody uzavřela službu. Na základě starých říšskýchdestruktorů staré říše představovala pokročilou výzbroj a reprezentovala sílu vznikajícího prvního řádu v celé galaxii .  Stále byl považován za nový model 34 ABY .
  • první výskyt ve filmu Síla se probouzí

Dále existují ještě Super Star destroyery a Interdictory.

 • Super Star destroyer (někdy též SSD) Jedná se o největší lodě v Imperiální flotile. Jsou konstruovány až do délky 19000 metrů, a nesoucí výzbroj může tvořit až 5000 baterií různých typů. Díky neuvěřitelným rozměrům sloužila tato loď většinou jako mateřská, a přepravovala nejvyšší důstojníky Impéria. Nejznámější je Executor, vlajková loď Lorda Vadera.
  • první výskyt ve filmu Impérium vrací úder
  • Fulminatrix Fulminatrix Byl Mandarát IV třída Dreadnought v prvním řádovém námořnictvu, který ovládal Moden Canady . Při evakuaci D'Qaru sepodílel, kde vypálil orbitální autokanony na základně Resistance a vymohl ji, ačkoli byla evakuace základny již dokončena. Velitel odboje Poe Dameron zahájil útok na Fulminatrix s jediným rukama a zničil své kanony pro obranu proti bodům , aby vyčistil cestu útočníkům na odpor. Fulminatrix vybojoval své bojovníky TIE v neúspěšném pokusu zabránit útoku, což vedlo ke zničení všech, kromě jednoho z bombardérů . Fulminatrix byl následně zničen posledním bombardérem, když klesl bomby a klesl se všemi rukama.
  • první výskyt ve filmu Poslední z Jediů
  • Mega- class Star Dreadnought Mega- třída hvězdy Dreadnought  známá také jako Mega- class Star Destroyer  a Mega Star Destroyer  byla třída Star Dreadnought použitá prvním řádem během jejich konfliktu s odporem . Jediný mega- třídní hvězda Dreadnought v námořnictvu prvního řádubyla nadřazeností , vlajkovou lodí Supreme Leader Snoke  , stejně jako de facto hlavním městem celého prvního řádu. Tato loď byla zničena při útoku na flotilu odporu, když námořní admirál Amilyn Holdojej přitiskl s rychlým křižníkem Raddusem, který jej nakrájel na dvě a také zničil řadu eskortních Resurgent- class Star Destroyers .
  • první výskyt ve filmu Poslední z Jediů