Hvězdný destruktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hvězdný destruktor (v originále Star Destroyer) je ve fiktivním světě Star Wars koncept hvězdné lodi používaný Impériem. Je poháněn třemi velkými a čtyřmi malými iontovými motory. Má trojúhelníkovou koncepci a v zadní části má nad z trupu vystupující budovou velitelský můstek, na kterém jsou umístěny generátory štítu.

Hvězdné destruktory rozlišujeme do několika tříd (class):

  • Acclamator class Star destroyer Tento typ není ještě plnohodnotný hvězdný destruktor,poněvadž používá jinou konstrukci motorů, mezi kterými je tlustá bariéra,která vypadá trochu jako směrové kormidlo u letadel. Je to typ, ze kterého pozdější destruktory vycházejí. Je méně vyzbrojen,poněvadž svou relativně malou velikostí patří mez fregaty.
  • Venator class Star destroyer Toto je první forma hvězdných destruktorů, vyvinuty byly během klonových válek, kdy se Acclamatory, sloužící spíše pro přepravu pozemních vojsk než pro vesmírné bitvy, ukázaly jako nedostačující.
  • Victory class Star destroyer (někdy též VSD) Toto je první plnohodnotný a zároveň nejmenší star destroyer (pokud nepočítám Interdictor Class star destroyer) Jedná se o hojně používanou loď, ale nemá místo v hlavní imperiální flotile, poněvadž imperiální velkomoffové ji přehlížejí kvůli malé velikosti. Objevily na samotném sklonku Klonových válek, kdy stále za dominantní bitevní lodě Republikové flotily byly Venatory a do samotných klonových válek takřka nezasáhly, nicméně v nově zrozeném Galaktickém Impériu brzy vytlačily již zastarávající Venatory.
Tyto destruktory se ve filmové sérii vůbec nevyskytují, zato se nezřídka objevují v knižních rozšířeních světa Star Wars, kde tvoří nedílnou součást imperiální flotily (podle knižních příběhů byl vlajkovou lodí velkomoffa Tarkina destruktor této třídy). Původně se mělo jednat o ještě za Staré Republiky sloužící předchůdce destruktorů třídy Imperial známých z klasické filmové trilogie, nicméně v této roli byly ve filmech nové trilogie představeny detruktory třídy Venator, čímž se z destruktorů třídy Victory stal mezistupeň mezi těmito dvěma filmovými destruktory.
    • první výskyt v knižních rozšířeních, ve filmech nefigurují
  • Imperial class star destroyer (někdy též ISD) tento hvězdný destruktor je ze základní kategorie největší, měří něco o kolo 1600 metrů a proto tvoří páteř imperiální flotily. Je těžce vyzbrojen přibliž 120 bateriemi různých typů, nese značnou zásobu T.I.E. fighterů a T.I.E. bomberů a má silné štíty.

Dále existují ještě Super Star destroyery a Interdictory.

  • Super Star destroyer (někdy též SSD) Jedná se o největší lodě v Imperiální flotile. Jsou konstruovány až do délky 19000 metrů, a nesoucí výzbroj může tvořit až 5000 baterií různých typů. Díky neuvěřitelným rozměrům sloužila tato loď většinou jako mateřská, a přepravovala nejvyšší důstojníky Impéria. Nejznámější je Executor, vlajková loď Lorda Vadera.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]