Star Wars: The Old Republic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Wars: The Old Republic
Vývojář BioWare
Vydavatelé Electronic Arts, LucasArts
Skladatel Mark Griskey (+/−)
Série Star Wars: Knights of the Old Republic
Engine HeroEngine
Poslední verze 2.6.1
Platformy Windows
Datum vydání 20. prosinec 2011
Žánr MMORPG
Módy multiplayer
Teen PEGI 12 USK 12
Webové stránky http://www.swtor.com/fr (+/−)
Data mohou pocházet z datové položky.

Star Wars: Old Republic je počítačová MMORPG hra společnosti BioWare financovaná LucasArts. Jde o první MMORPG hru z dílen BioWare vůbec. Hra se odehrává ve fiktivním světě Star Wars 3481 let před známými filmy. Hra byla spuštěna 20. prosince 2011 v USA a části Evropy. Zápletkou hra navazuje na předchozí tituly Star Wars: Knights of the Old Republic a Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, odehrává se zhruba 300 let po událostech v nich.

Hvězdné války: stará republika (sága)[editovat | editovat zdroj]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Epizoda 1-Návrat[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná na vojenské základně republiky kroužící kolem planety Koriban (pradávného rodiště temného řádu Sith a temné strany síly). Vojáci republiky uvěznili kapitána lodi Corellan XS Stock light freighter Nico Okarra za pašeráctví sithských artefaktů. Mistr Kao Cen Darach svou padawankou Satele Shan a desátníkem Jace Malcomem jej vedou do vězení. Poté se ve vesmíru poblíž stanice začínají z ničeho nic objevovat desítky nepřátelských lodí a začnou ničit základnu. Ukáže se, že obávané Sithské Impérium se vrátilo. Kapitán všem slíbí že je z místa dostane svou lodí. Jediové nemají na výběr nic jiného než ho pustit. V hale zatím vojáci díky Kapitánovi a Jace Malcomovi zvítězí nad přesilou sithských vojáků a robotů. Kao Cen Darach a Satele poté bojují se sithskými lordy Darthem Vindicianem a s jeho učedníkem Darthem Malgusem. Darach poté pošle ostatní do Corellan XS Stock light freighter a bojuje s lordy sám. Podaří se mu Vindiciana silně zranit a pak je zabit Malgusem. Satele ucítí pomocí síly, že je mistr mrtev a s kapitánem, desátníkem Jace Malcomem a astrodroidem T7-01 se vydávají varovat republiku. Na konci epizody říká Malgus svému mistrovi, že prý selhal. Vindician mu řekne, že všechno je pouze začátek. Malgus jej se slovy "Vítejte domů" zabije a poté vede obrovské loďstvo na republiku.

Epizoda 2-Pomsta[editovat | editovat zdroj]

Na planetu Coruscant do hlavního města republiky přilétá Darth Malgus se svou učednicí a nájemnou lovkyní a Mandalorienskou bojovnicí Shae Vizla. Když přijde k bránám Jedijského chrámu, začne jej vyslýchat ochranka, která je následně Sithem pobita. Shae zatím likviduje zbytek ochranky v srdci budovy. Malgus se setkává s Mistrem Ven Zallow (nejvyšším mistrem rady rytířů Jedi) desítkami dalších Jediů. Po chvilce ticha narazí do chrámu loď a v ní desítky sithských bojovníků. Bitva začíná. Ven Zallow je po dlouhém boji zabit Malgusem. Epizoda končí scénou jak armáda Sithů a stíhaček pod vedením Malguse ničí město.

Epizoda 3-Naděje[editovat | editovat zdroj]

Mezi republikou a Impériem zuří nelítostná válka. Poslední legie republikových vojáků na planetě Aldeerán čeká v lesích na obrovskou armádu sithů. Když vojáci pod vedením desátníka Jace Malcoma zaútočí, strhne se finální boj. Republikoví vojáci po dlouhém boji prohrávají. Jace Malcom se pokusí Malguse zabít. Podaří se mu jej vážně zranit granátem, ale poté je chycen. Když chce jeden ze sithských bojovníků Jace Malcoma popravit, přichází mu na pomoc rytířka Satele Shan s republikovými posilami. Satela pobije bojovníky a o sithské vojáky se postarají republikoví vojáci. Nakonec bojuje Satela s Malgusem. Satele zvítězí když použije svou sílu. Na konci filmu Jace Malcom vystřelí do nebe světlici jako signál vítězství. Na nebi se náhle objevují stovky dalších světlic. V poslední scéně na Aldeerán přilétá flotila republikových lodí.

Vlastnosti hry[editovat | editovat zdroj]

Vývojářské studio, které je za její vývoj odpovědné, se snažilo do hry vtisknou především silný a podmanivý příběh, který je důležitou složkou pro všechny tituly BioWare. Příběh je vesměs nelineární a odvíjí od akcí hráče. Všechny dialogy, které hráč povede v rámci příběhu s postavami řízené umělou inteligencí, jsou plně nadabované.

Každý hráč má možnost využít pomoci umělou inteligencí řízeného partnera (tzv. společníka), který jej doprovází po vesmíru tvořeným více 17 planetami. Jednotliví hráči se mohou spojovat do skupin v rámci kterých budou moci plnit herní úkoly společně, zde vyniká pro tuto MMORPG exkluzivní systém rozhovorů s počítačem ovládanými postavami. Těchto plně ozvučených konverzací se totiž může účastnit hned několik hráčů najednou a každý z nich může zvolit svou odpověď, hra poté losováním jednu z nich vybere a ta se v dialogu použije.

Hra se snaží co nejvíce vybočovat jednotlivými herními systémy, avšak zároveň si zachovat zaběhlý standard ostatních titulů tohoto žánru, ve svém jádru a mechanice tak příliš nevybočuje, za to přináší četné oživení. Za zmínku stojí například zaměření na příběh, společníci, unikátní systém výroby předmětů, kde namísto tradičního zdlouhavého procesu pouze dáváte úkoly své posádce, zajímavý vývoj postavy, během kterého se hráč postupně přiklání na Temnou, nebo Světlou stranu Síly, ale třeba i progresivní přístup k boji hráč proti hráči (PvP), ve kterém se BioWare na rozdíl od většiny konkurence snaží zapojiti třetí roli tzv. holy trinity. V praxi to znamená, že v PvP zde mají prostor jak postavy zaměřené na udělování co nejvíce škod, léčení, ale nově i tankování (neboli hráči se snahou pohltit co nejvíc poškození a ochránit tak zbytek týmu).

Ve Star Wars: The Old Republic se hráči mohou podívat i do vesmíru, kde je pro ně připravena mini-hra ve stylu starších tunelovek (loď se pohybuje po předem dané trase a hráč může pouze manévrovat, střílet a využívat speciální vybavení).

Hráči se už při tvorbě svého avatara musí rozdělit na dva tábory. Příznivce Sithského Impéria a Galaktické Republiky, tyto dvě znepřátelené frakce mezi sebou v praxi vedou nelítostnou válku, i když na oko platí příměří díky Coruscantské dohodě.

V komunitě je Star Wars: The Old Republic často označován také jako SWTOR, TOR, nebo zkrátka jako Old Republic.

Tvorba postavy[editovat | editovat zdroj]

Frakce[editovat | editovat zdroj]

Hráč má možnost si vybrat mezi dvěma frakcem:

 • Galaktická Republika - jedna ze dvou velmocí ve hře. Demokratická a spravedlivá, Republika je dobrým protipólem zlého Imperia. Možnost hrát za Jediho, Troopera nebo pašeráka.
 • Sithské Impérium - druhá velmoc ve hře. Snaží se zničit Republiku a být jedinou velmocí. Možnost hrát za Sitha, Imperiálního agenta nebo Lovce Odměn.

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Za Galaktickou Republiku je možno hrát jako[editovat | editovat zdroj]

Jedi Knight/Rytíř Jedi - damage dealer využívající Světelný meč a Sílu k ochraně Republiky. Z nezkušeného padawana se stal schopný bojovník prosazující spravedlnost a právo.

 • Guardian/Ochránce - Melee tank využívající těžkou zbroj a jeden Světelný meč
 • Sentinel/Strážce - Damage dealer se dvěma Světelnými meči, rychlý a schopný taktik

Jedi Consular/Jedi Konzul - moudrý Jedi využívající především hlubokou znalostí Síly k vedení a pomoci ostatním během bitev. Konzul věnoval mnoho času a vyvinul si hluboké porozumění a spojení se Sílou.

 • Sage - Damage dealer a healer s jedním Světelným mečem. Mistr telekineze a léčení.
 • Shadow - Damage dealer dávající velké poškození na jeden útok se dvěma Světelnými meči. Zkušený ve využívání maskovacích technik.

Smuggler/Pašerák - vychytralý obchodník schopný sehnat cokoliv, samozřejmě pokud máte čím zaplatit. Jeho blaster je vždy připraven k rychlému tasení.Republiku podporuje jelikož má rád svobodu.

 • Scoundrel/Ničema - Healer a damage dealer, tento pašerák využívá jednoho blasteru na klasický boj a jednu brokovnici na boj se Sithy. Je znám svou schopností zůstat nepozorován.
 • Gunslinger/Pistolník - Damage dealer s rychlými útoky. Pistolník používá dva blastery a dokáže je efektivně využít ke zničení nebo jen zastavení nepřátel.

Trooper/Kavalerista - elitní voják a bojovník za Republiku je váženým v Řádu i Senátu. Nepoužívá Sílu, ale jeho taktické schopnosti a odvaha bojovat ji plně vynahradí.

 • Commando/Komando - Damage dealer s použitím blasterového děla. Skvělí taktikové připravení bojovat se Sithy a Imperiálními vojáky s pomocí granátů.
 • Vanguard/Předvoj - Melee tank využívající blasterovou pušku. Vždy v přední řadě, tito vojáci využívající těžkou zbroj a štíty k ochraně Republiky a vynikají v umění přežít.

Pokud zvolíte Sithské Imperium, budete si moci vybrat mezi[editovat | editovat zdroj]

Sith Warrior/Sithský Bojovník - hlavní bojová síla Imperia. Jeho úkolem je ničit nepřátele Sithů a díky svému rudému Světelnému meči a technikám zastrašování je jedním z nejobávanějších bojovníků Imperia.

 • Juggernaut/Kolos - Tank s jedním Světelným mečem a těžkou zbrojí. Zkušený nejen v boji s mečem, ale také v technikách Temné strany Síly a vyvolává tak strach a mocnou auru Temné Síly.
 • Marauder/Záškodník - Damage dealer využívající dva Světelné meče a zbroj. Je specializován v boji s nimi a dovede je mistrně využít.

Sith Inquisitor/Sithský Inkvizitor - obvykle v pozadí, tito Sithové ovládli mnoho tajných schopností, které jim Síla může poskytnout. Dokáží využít přátele i nepřátele ke svému osobnímu prospěchu. Mají za úkol vyhledávat zrádce a fungovat jako "Šedá eminence". Jejich poznávacím útokem jsou blesky.

 • Assasin/Vrah - Damage dealer a tank se dvěma Světelnými meči. Vyniká v umění být nepozorován a rychle zneškodnit cíl. Dovede manipulovat svými nepřáteli aby si zajistil vítěžství.
 • Sorcerer/Čaroděj - Damage dealer a healer bojující s jedním Světelným mečem. Mistr ve využití nebezpečných a méně známých technik Síly. Dovede vytvořit blesky a zabít své nepřátele, nebo vstřebat jejich energii. Je schopen dokonce léčit své spojence.

Bounty Hunter/Lovec Odměn - rychlý a smrtící nepřímo ve službách Imperia, Lovci jsou schopni najít kohokoliv, koho si zaměstnavatel přeje. Jakkoliv je to povolání nebezpečné, ti, kteří si vybudují jméno a dokončí co nejvíce úkolů čistě a s potěšujícím výsledkem, mají nejvyšší cenu a nejvíce zakázek.

 • Powertech/ - Tank s plamenometem vynikající v obraně. Tento lovec vlastní osobní energetický štít a díky němu dokáže ustát třeba výstřel z blasteru.
 • Mercenary/Žoldák - Damage dealer se dvěma pistolemi. Žoldák vlastní několik raket, které může na dálku poslat zničit jeho cíl.

Imperial Agent/Agent Imperia - tajná služba Imperia. Tito agenti jsou připraveni splnit jakoukoli misi, která je jim zadána ať se jedná o likvidaci vzpurného Senátora nebo rebelů. Dokonalí špioni, které nedokáže prokouknout ani jejich přítel a jejich akce jsou nepředvídatelné až do konce mise.

 • Operative/Operativci - Damage dealer využívající energetickou čepel nebo blasterovou pušku. Agenti využívající znalosti z více oborů vynikající v tiché likvidaci nepřátel zblízka nebo lékařské podpoře kolegů.
 • Sniper/Odstřelovač - Damage dealer využívající odstřelovací pušku. Jedni z nejlepších střelců v galaxii vynikají v likvidaci na dálku a dovedou se maskovat aby zabránili odhalení.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky Star Wars: the Old Republic Česko/Slovenský Star Wars: the Old Republic komunitní portál