Darth Plagueis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Darth Plagueis
Informace
Druh Muun
Planeta původu Mygeeto
Pohlaví muž
Narození mezi léty 147 až 120 BBY
Úmrtí 32 BBY na Coruscantu
Období Povstání Impéria
Příslušnost Sith
Pozice Temný Pán ze Sithu
Sithský Mistr
Damask Holding
MeziGalaktický bankovní klan
Huttové
Mistři Darth Tenebrous
Učedníci Darth Sidious

Darth Plagueis je fiktivní postava světa Hvězdných válek. Někdy byl i označován jako Darth Plagueis Moudrý. Byl to muunský Temný Pán ze Sithu v linii Darth Banea, známý jako mistr v umění manipulace s midi-chloriany. Jeho rodné jméno bylo Hego Damask. V galaktických událostech sehrál důležitou roli, neboť připravoval Darth Sidiouse k převzetí moci nad Galaxii a nastolení nového věku Sithů.

Narození[editovat | editovat zdroj]

Jeho zrození by mnozí nazvali náhodou, avšak osoby citlivé na Sílu by to označily za velmi pečlivě cílenou manipulaci. Hlavní roli hrál slavný mladý bithský konstruktér vesmírných lodí Rugess Nome, jehož skutečná identita byla temný pán ze Sithu Darth Tenebrous, hledající učedníka. Sháněl takového, jenž ho dovede k bájnému „vyvolenému“ prostřednictvím manipulace s midi-chloriany, jimž sám přezdíval „maxi-chloriany“.

Během své pracovní kariéry se Rugess Nome seznámil s na Sílu citlivým zaměstnancem Muunského bankovního klanu Caarem Damaskem a o více než deset let později narazil na chudou muunskou dívku, citlivou na Sílu, nicméně ta bithského temného pána zaujala tak, že z ní udělal svou špionku. Za sithskou učednici si ji nevzal, neboť nebyla dostatečně mocná v užívání Síly, avšak už dříve si pomocí znalostí sithské a bithské vědy vypočítal, že pokud Caar Damask zplodí dítě s někým jako tato žena, bude jejich potomek mít moc hodnou jeho vysněného učedníka. Proto pro svou žákyni vymyslel špionážní úkoly, jejichž součástí bylo svést Caara Damaska, který již před deseti lety povýšil v holdingu na administrátora celé planety Mygeeto. To vyústilo v jejich tajný sňatek a narození Hego Damaska.

Nástup Darth Plagueise[editovat | editovat zdroj]

Caar Damask pojmenoval svého syna po svém otci a s matkou ho vychovávali na chladné a téměř opuštěné planetě Mygeeto, kde byl dost izolovaný. Zhruba v pěti letech malý Hego objevil své nadání v Síle a zkoušel účinky manipulace mysli na kamarádech. Jednoho, kterého si moc neoblíbil, přiměl Silou vyskočit z výšky z okna. Jeho matka (stále věrná Darth Tenebrousovi) mu raději nakázala, ať své nadání chová v tajnosti, a ještě více ho izolovala od okolního světa.

Když byl Hego stále ještě dítětem, odevzdali ho jeho rodiče sithskému lordovi výměnou za to, že jim zařídí další kariérní postup, což Tenebrous a jeho tajná rozvědka splnil. Caar Damask byl během dalších pěti let povýšen na ředitele celého centrálního oddělení v Muunském bankovním klanu, takže třímal značnou moc, bohatství a vliv, po čemž od mala toužil. Malého Hega tento Sith poprvé v životě vytrhl z Mygeeta a v blíže nespecifikované době mu udělil nové jméno Darth Plagueis. Hegova matka však místo kariérního postupu beze stopy zmizela. Každopádně se Hego o dalších pět let později dozvěděl, proč se vlastně narodil, a svůj osud plně akceptoval. To již jeho otec seděl v představenstvu celého Muunského bankovního klanu.

Svého mistra, jenž vystupoval stále jako konstruktér lodí, následoval do všech koutů galaxie v přestrojení za jeho účetního, a pomalu připravovali návrat Sithů. V zapadlých planetách mezi pašeráky a zločinci se mladý Darth Plagueis cítil jako doma a bez povšimnutí zbytku galaxie se zdokonaloval v užívání Síly. Svému pozdějšímu žákovi sdělil, že svou sithskou zkoušku vykonal dvacet pět let poté, co se k Sithům přidal. Měl zavraždit Kerreda Santheho staršího během banketu na planetě Corulag a prostřednictvím mistrné manipulace vraždu svedl na jeho šéfy. Byla to koneckonců jeho vůbec první vražda. Celá ta léta Darth Tenebrous svého učedníka dost zanedbával, jeho mise považoval stejně za nedůležité a staral se jen o to, aby uměl zacházet s midi-chloriany. Plagueis se proto učil ovládat Sílu a studoval sithská umění sám a potají, a samozřejmě daleko důkladněji, než by si jeho mistr kdy pomyslel.

Nedlouho poté, co složil sithskou zkoušku, zemřel jeho otec Caar a zdědil po něm ohromné jmění, jeho podíl v bankovním klanu a zejména měsíc Sojourn, kde se každoročně konalo neformální setkání vlivných politiků, velkopodnikatelů a zástupců galaktických kartelů, která byla oficiálně pořádána Damask Holdingem, bývalým Muunským bankovním klanem. Plagueis tato setkání využíval k prosazování sithských zájmů, šíření rozsáhlé korupce a přípravě „vhodných“ lidí pro ovládnutí galaxie, které Darth Tenebrous vytipoval.

Vražda mistra Tenebrouse[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 67 BBY Darth Tenebrous objevil na horké a nehostinné planetě Bal'demnic bohaté naleziště rudy cortosis, která se dala použít na zbraně schopné zničit i světelné meče, vydal se i se svým učedníkem na místo, které hlásila sonda. Oba Sithové chtěli natěžit dostatečné množství osobně a beze svědků, ale nešlo to podle plánu. Sonda byla totiž poškozená a ruda při těžbě uvolňovala vzácnou, velice reaktivní sloučeninu. ignorovala Tenebrousovy příkazy, proto na ni Tenebrous i Plagueis zaútočili blesky, avšak ani ty nedokázaly sondu zničit, tak se vydali na útěk.

Stěny v dole se však velmi rychle přehřívaly a následný výbuch oba sithské lordy dostihl dříve, než unikli do své lodi u vstupu. Tenebrous pomocí svých sithských znalostí tvorby protiohnivého štítu oba zachránil a pak se zaměřil na záchranu lodi, na níž začal padat strop. Zatímco mu Plagueis pomáhal, uvědomil si, že je teď ta pravá chvíle zaujmout mistrovo místo, takže několik padajících kamenů nasměroval přímo na něj. Tímto však strop spadl nejen na Darth Tenebrouse, ale i na jejich loď, takže se Plagueis ocitl v pasti. Jeho mistr však přežil, ale byl zlomen. Svůj plášť Temného pána tedy dobrovolně dal svému učedníkovi, jenž mu odvětil, že se z planety dovede dostat i bez lodi a že s jeho smrtí skončí i Baneovo Pravidlo dvou. Poté mu Plagueis zlomil vaz.

Darth Tenebrous však takový vývoj očekával už několik let a byl na něj připraven. Ihned po jeho smrti jeho „maxi-chloriany“ obsahující Tenebrousovy znalosti a podstatnou část jeho duše infikovaly Plagueise prostřednictvím retroviru, který sám připravil, díky ráně na krku od padajícího kamení a využil tak schopnost předvídavosti svého žáka, aby se podíval do budoucnosti. O tuto schopnost totiž Tenebrous přišel, když virus stvořil. Tento virus měl posloužit k tomu,. aby přenesl Tenebrousovu osobnost do těla vyvoleného. Avšak nyní zahlédl vizi, že Plagueis zemře rukou svého učedníka stejně jako všichni Sithové před ním. V panice proto rychle opustil Plagueisovo tělo a zůstal navždy uvězněný ve stěnách jeskyně.

Po této události Plagueis upadl na několik hodin do bezvědomí, ale hned poté začal pracovat na odstranění kamení z vchodu do jeskyně a z lodi. Místo vypadalo přesně jako po havárii, tak z lodi odnesl své věci a svůj i Tenebrův světelný meč. Poté se vydal dle hledat nejbližší město, vzdálené stovky km od jeskyně. S pomocí temné strany Síly se mu povedlo překonat hlad, bolest, i se mu povedlo vyhnout se místním nebezpečným živočichům a obyvatelům kon'meských vesnic, kteří by ho pravděpodobně zabili. Za několik dnů dorazil do přístavu ve městě a tajně se nalodil na nákladní loď, kde vnikl do mrazáku s rybami, a uvedl se do muunské stáze, v níž přečkal část cesty, než ho posádka odhalila.

Sliboval jim bohatství a náhradu škody na nákladu, když ho odvezou na Muunilinst, ale nikdo z nich mu nevěřil. Nakonec vyjednávání dopadlo masakrem celé posádky Plagueisovým světelným mečem.

Incident s Darth Venamisem[editovat | editovat zdroj]

Po návratu se Darth Plagueis vydal ihned na blížící se setkání na Sojourn, kterého se účastnili významní hosté: Gardulla Hutt, Qayhuk z Yinchorie a představitelé gossamského podniku Subtext Mining. Plagueis na ně svedl vinu za smrt svého mistra a začal jim vyhrožovat. Gossamové pod tlakem odhalili, že nedávno objevili bohatá ložiska vzácného plazmatu pod hlavním městem Naboo Theedem, díky kterému si Damask Holding přijde na své. Touto informací si Gossamové zachránili život, ale ze strachu před Hegem Damaskem se stáhli na nejodlehlejší svět ve Vnějším pásu, kde setrvali do doby, než je bylo zase potřeba.

Krátce poté ho informovala bezpečnostní jednotka Slunečních stráží, že se do areálu infiltroval vetřelec. Muunský Temný pán pocítil, že je s ním spojena velká Síla, a vydal se záležitost osobně vyšetřit, neboť měl podezření, že se jedná o Jedie. Zaútočil však na něj Bith s rudým světelným mečem. Plagueis si chvíli myslel, že to byl jeho mistr, který by nějakým způsobem přežil svou smrt, ale tento Bith se mu představil jako Darth Venamis, skutečný učedník Darth Tenebrouse, a že od něj získal jako poslední úkol popravit Plagueise. Venamis byl od Tenebrouse dobře informován o tom, jak Plagueis bojuje, takže byl v duelu ve výhodě, avšak muunskému Temnému Pánovi se povedlo ho nakonec odzbrojit a srazit na kolena. Darth Venamis uznal porážku a zkusil Plagueise přimět, aby ho přijal za učedníka, ale muunský lord jen s úsměvem nakázal jeho zlomené mysli, aby se otrávil. Pobaveně pak sledoval smrt svého soka a jeho tělo pak použil pro své první experimenty s midi-chloriany.

Na Venamisově lodi se pak dozvěděl, že měl vyhlédnuté potenciální učedníky, takže je postupně Plagueis všechny navštívil a sprovodil ze světa.

Setkání s Palpatinem[editovat | editovat zdroj]

V roce 65 BBY se Darth Plagueis pod svým rodným jménem Hego Damask vydal na obchodní cestu na Naboo, kde se tou dobou konaly volby krále. V nich se střetly konzervativní proudy, jež se bránily otevřenosti galaxii, a liberálové, kteří souhlasili se spoluprací s megakorporacemi a Republikou. Nejvážnějším kandidátem liberálů byl šlechtic Bon Tapalo, s kterým se setkal, aby mu zajistil prostřednictvím Damask Holdingu a svých styků s představiteli Obchodní federace štědrou finanční podporu v předvolební kampani výměnou za prosazení zájmů jeho korporace, což byly zejména zdroje plazmatu pod Theedem. Nejváženějšími protivníky byli konzervativci, mezi něž patřili sekretář senátora za chommelský sektor Vidar Kim a vlivný aristokrat Cosinga Palpatine.

Z průběhu kampaně bylo Plagueisovi brzy jasné, že Tapalo musí mít informátora z hodně blízkého okruhu konzervativců, který ho zásobuje velmi důležitými informacemi. Damaskovi lidé zjistili, že se jedná o sedmnáctiletého studenta místní univerzity, který si říká jen Palpatine, a že je synem Cosingy Palpatina. Tohoto studenta pozval na schůzku a nechal se jím svézt po celém Theedu, aby mu ukázal všechny taje planety. Při rozmluvě zjistil, že tento mladý muž se velice zajímá o politiku, podporuje otevřenost galaxii a láká ho tajemná historie, sithská obzvlášť. Z jeho osobních ambicí, motivace změnit poměry a vrozené inteligence Plagueis usoudil, že se výborně hodí jako jeho člověk k prosazování jeho zájmů na planetě, tak mu nabídl místo agenta pro Damask Holding. Palpatine nabídku přijal pod podmínkou, že se bude zodpovídat pouze jemu a nikomu jinému. Každopádně tento mladý student Plagueise učaroval. Jeho plán na sražení galaxie do kolen představoval mimo jiné i zvolení jeho člověka na pozici Nejvyššího kancléře Republiky, kterého by ovládal. Po krachu jednání se senátorem Paxem Teemem při závodech kluzáků na Malastaru, kde Damask Holding sponzoroval závodníka Gardully Hutta místo senátorova favorita, usoudil, že by vhodným kandidátem mohl být právě Palpatine.

Proto se o měsíc později vrátil na Naboo, kde byl ihned po příletu zatčen a odvlečen na venkovní sídlo Cosinga Palpatina, kterému se doneslo, co vše jeho syn dělá a s kým se stýká. Hego Damaskovi proto nařídil, ať již Naboo nikdy nenavštěvuje a zvláště ať se vyhne jeho synovi. Plagueis proto ihned splnil první část dohody, tedy okamžitě opustil Naboo, ale tu druhou část dohody okamžitě porušil. Mladého Palpatina našel na Chandrile a sdělil mu otcovy příkazy, které mladého politika velice rozzlobily, dokonce natolik, že se poprvé projevil Palpatinův talent v Síle díky hněvu, který pocítil. Palpatine požádal muunského přítele o radu, jak skoncovat s otcovým věčným špehováním a jak se vymanit z jeho vlivu. Také se mu svěřil, že nehodlá politikařit na malé bezvýznamné planetce, ale že touží stát se absolutním vládcem. Potěšený Plagueis mu nabídl, že mu v tomto rád pomůže, ale jen když zpřetrhá všechny vazby, zejména rodinné. Přitom mu zalhal, jak přišel ke svému jmění poté, co jeho otec zemřel, a vyprávěl mu, jak své smyšlené sourozence otrávil. Plagueis tím cíleně vábil Palpatina na Temnou stranu a zároveň to dělal tak, aby je spolu viděli i Cosingovi lidé.

Vše se stalo tak, jak Plagueis plánoval, a Palpatine v záchvatu vzteku vyvraždil celou svojí rodinu na palubě jejich lodi. Ten pak kontaktoval svého muunského přítele, aby mu pomohl. Plagueis se tedy postaral o likvidaci všech důkazů a zamaskoval tragédii jako nešťastnou náhodu. Na palubě Plagueisovy lodi se pak plně projevily největší Palpatinovy přednosti, tedy zákeřnost, lstivost a přetvářka. Palpatine poklekl před svého muunského přítele, který mu vyzradil svou skutečnou identitu, a zaslíbil se sithskému řádu. Plagueis mu následně udělil jméno Darth Sidious.

Palpatinův výcvik[editovat | editovat zdroj]

Jak dlouho Sidius studoval pod Plagueisem není možné určit, je však známo, že od svého mistra se Sidious naučil mnohé. Jak později Palpatine řekl, jeho mistr ho naučil vše o Síle, temnou stranu i veškeré její možnosti a stejně tak ho učil i o straně světlé. To bylo velmi potřebné pro to, aby mohl Sidious zničit Jedie zevnitř. Sidious se pravděpodobně stal mocnějším než jeho mistr, ale zároveň se stal i mnohem ambicióznějším než Plagueis čekal, a tak pravděpodobně mistr začal svému učedníkovi jisté znalosti tajit.

Například si Sidious ještě pod vedením Plagueise nalezl na Iridonii vlastního učedníka a bez Plagueisova vědomí ho začal trénovat. Pravděpodobně se Sidious vůbec nestaral o to, zda se jeho mistr o této zradě dozví a místo toho se jen pokusil svého učedníka využít k vlastnímu povýšení na mistrovskou úroveň. Mimo Sidiousovích ambicí není známa příčina pro tyto intriky, avšak lze předpokládat, že právě Plagueisovo zatajování bylo onou příčinou, jež nakonec vyústilo v mistrovu smrt rukou vlastního učedníka ve spánku.

Vražda Darth Plagueise[editovat | editovat zdroj]

Plagueis, posedlý možnostmi nesmrtelnosti, praktikoval některé nejhlubší, nejtemnější tajemství Síly. To obsahovalo i jeho schopnost manipulovat s midi-chloriany a to nejen proto, aby zachránil ty, které miloval, ale aby vytvořil i život. Dítě vytvořeno touto metodou, by bylo, podle Plagueise, ztělesněním samotné Síly. Jsou to právě tato tajemství, jež způsobují největší kontroverzi kolem Darth Plagueise, jelikož ho zásadně spojují s jiným mladým mužem taktéž určeným k tomu, aby se stal Sithem – Anakinem Skywalkerem. Je velmi pravděpodobné, že Plagueis byl v pozadí Anakinova zázračného zrození, ale toto dosud nebylo dokázáno. Palpatine nakonec řekl Skywalkerovi, že Plagueisův učedník (neřekl, že to byl Palpatine sám) zabil svého mistra ve spánku. I když je obtížné určit kolik z toho, co Palpatine řekl, byla pravda a kolik bylo vymyšleno, není důvod si myslet, že by Palpatine lhal, protože pro svedení Skywalkera by to bylo irelevantní. Průběh vraždy je prozatím neznámý, je ovšem pravděpodobné, že Sidious zabil svého mistra světelným mečem. Později Palpatine řekl, že jeho mistr byl dostatečně hloupý na to, aby usnul a tím udělal něco, co by nikdy udělat neměl.

Odkaz Darth Plagueise[editovat | editovat zdroj]

Plagueisův učedník, Darth Sidious, se stal Sithem určeným k vykonání finálních kroků k pomstě. Chodil mezi Jedii nepoznán a přivodil pád jak jejich, tak Republiky. Palpatine později vyprávěl takzvanou Tragédii Darth Plagueise Moudrého Anakinu Skywalkerovi, lákaje ho k temné straně tím, že by se mladý Jedi mohl naučit Plagueisově schopnosti zachránit blízké od smrti. Skywalker, nahlodán vizemi o smrti své ženy, byl brzy zlákán a přísahal Sidiousovi věrnost, a tak Sidious prohlásil, že společně Plagueisovo tajemství odhalí.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Temný Pán ze Sithu s mistrem Darth Tenebrousem

kdy=~100 - 67 BBY

Předchůdce:
Nakonec Darth Vectivus

Darth Plagueis
Nástupce:
On sám s Darth Sidiousem jako učedníkem
Temný Pán ze Sithu s Darth Sidiousem jako učedníkem
Předchůdce:
On sám s mistrem Darth Tenebrousem
~65 - 32 BBY
Darth Plagueis
Nástupce:
Darth Sidious s učedníkem Darth Maulem