Star Wars: Knights of the Old Republic (franšíza)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Série Star Wars: Knights of the Old Republic (zkráceně KotOR, česky doslovně Hvězdné války: Rytíři Staré Republiky[1]) je série RPG videoher a komiksů, odehrávající se ve fiktivním světě Star Wars téměř čtyři tisíciletí před událostmi z filmové hexalogie. První dílo této série bylo vyvinuto studiem BioWare, zatímco druhý díl byl svěřen kvůli časové zaneprázdněnosti vývojářů z BioWare na žádost LucasArts studiu Obsidian Entertainment[2] Komiksová série, jež oba díly doplňuje, byla vydána vydavatelstvím Dark Horse Comics.

Seznam dílů série[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: Knights of the Old Republic[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: Knights of the Old Republic (SW:KotOR) je prvním dílem a hra samotná přišla na pulty 15. července 2003, do Evropy se dostala až 12. září téhož roku. Děj hry volně navazuje na komiksovou sérii Tales of the Jedi a odehrává se přibližně 40 let poté, kdy se Republika nachází na pokraji zhroucení, když ji po konfliktech popsaných v Tales of the Jedi postihly rychle po sobě dvě další pohromy: Mandalorianské války a právě probíhající další válka se Sithy v roce 3956 BBY.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (SW:KotOR II) je druhým dílem, který byl vydán v Severní Americe 6. prosince 2004 a v Evropě až 11. února 2005. Hra přinesla rozvinutí příběhu, vysvětlení některých aspektů Mandalorianských válek a Jedijské občanské války, zejména pak řeší motivy hlavních aktérů ke vskutku strašným činům, které vykonali. Řád Jedi je pět let po událostech prvního dílu téměř rozpadlý a galaxií se hemží zbytky poražené sithské flotily pod vedením povedené trojky Sithských Pánů, jež pátrá ve skrytém konfliktu po posledních Jediích, aby pak mohli ovládnout Republiku. Tvrdě však narazí na odpadlou rytířku Jedi, známou jako Vypovězená, jejíž činy zacelí rány, které galaxie utrpěla v předešlých konfliktech. Příběh je dost komplikovaný a z důvodu uspíšení vydání na nátlak LucasArts nedokončený a někdy i nesrozumitelný. Často ale řeší mravní a morální hlediska činnosti rytířů Jedi, Sithů, i samotné Republiky nejen v této epoše, kdy se odehrává hra, ale zmiňuje i některé situace z filmové hexalogie[3], kterým Vypovězené mentorka Kreia a někdy i samotná Vypovězená nastavuje často zrcadlo.

Star Wars: Knights of the Old Republic III (zrušen)[editovat | editovat zdroj]

Třetí díl série je zahalený tajemstvím. LucasArts vydal pokyn k zahájení vývoje ještě před dokončením prvního dílu série, tentokrát to nemělo být RPG, ale hra typu MMOG, jež měla doplnit projekt Star Wars Galaxies.[4] Jenže ještě dříve, než se začalo s vývojem hry samotné, byl projekt z finančních a strategických důvodů zastaven a zrušen. V té době už měli vývojáři dle slov Johna Stafforda hotový příběh hry, měli už hotový návrh planet a jejich prostředí, některé úkoly pro hráče, několik herních postav a jejich nástrojů.[5] Hráči tak přišli o možnost prozkoumat světy jako Taloraan, Rodia, Mandalore a Coruscant, a o postavu jménem Naresha.[6]

Star Wars: The Old Republic[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: The Old Republic (SW:TOR je oficiální třetí pokračování videoherní série. Jedná se o MMORPG, které se odehrává tři století po událostech ze třetího dílu. Vesměs se jedná o konflikt Jediů se Sithy a Republiky s Impériem, který měl nastat už v době prvních dvou dílů, ale díky činům Revana, Vypovězené a jejich přátel byla realizace odložena až na tuto dobu, kdy na něj byla Republika připravena lépe (dle mnoha indicií vyplývajících z ostatních dílů série by takovou invazi Jediové a Republika v době prvního a druhého dílu neustáli). Hra byla vydána 20. prosince 2011 společností BioWare. Během vývoje hry toto studio uvolňovalo videosekvence, jež popisovaly tři dekády dlouhý konflikt známý jako Velká galaktická válka a jeho návaznost na děj prvních dvou her a událostí z komiksů Tales of the Jedi. Hra samotná se odehrává v závěrečných letech období příměří zvaného Studená válka a v prvním roce konfliktu Druhá velká galaktická válka.

Star Wars: Knights of the Old Republic (komiksy)[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: Knights of the Old Republic je série komiksů z let 20062010 od Dark Horse Comics, Mika Richardsona a Briana Chinga, které se odehrávají v době Mandalorianských válek a vysvětlují mnohé dosud nevysvětlené události, které byly ve hrách zatím pouze citovány, že se staly před několika lety (např. operace Flashpoint nebo masakr tariských padawanů. Vyšlo celkem 50 čísel a děj je zasazen převážně do roku 3964 BBY.

Star Wars: The Old Republic: Revan[editovat | editovat zdroj]

Star Wars: The Old Republic: Revan je román Drewa Karpyshyna, jenž se podílel na návrhu příběhu ostatních dílů série, který odhaluje tajemství pádu Revana na temnou stranu Síly skrze jeho zamlžených vzpomínek na to, co se dělo mezi KotORem I a II a na to, co se dělo rok poté, co Vypovězená vyřídila Sithský Triumvirát. V knize se také čtenář dočte, jak kteří hrdinové dopadli a proč se Revan do Republiky, do řádu a za svou ženou a synem již nikdy nevrátil.

Seznam hlavních postav[editovat | editovat zdroj]

Revan[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Darth Revan.

Meetra Surik[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Meetra Surik.

Darth Malak[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Darth Malak.

Kreia/Darth Traya[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Darth Traya.

Darth Sion[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Darth Sion.

Darth Nihilus[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Darth Nihilus.

Bastila Shan[editovat | editovat zdroj]

Bastila Shan
Informace
Druh člověk
Pohlaví žena
Narození cca 3 980 BBY
Úmrtí ?
Období Mandalorianské války
Jedijská občanská válka
První jedijské vyhlazení
Poválečné období
Rodina Helena Shan (matka)
Revan (manžel)
Vaner Shan (syn)
Satele Shan (praprapravnučka)
Příslušnost Řád Jedi
Sithové (dočasně)
Revan
Pozice Padawan, Sithská učednice, rytířka Jedi
Mistři mnoho mistrů Jedi
Darth Malak (mistr Sith)
Dabing Jennifer Hale

Bastila Shan je jednou z ústředních postav počítačové hry Star Wars: KotOR ze světa Star Wars. Byla mezi nejtalentovanějšími rytíři Jedi své generace a ještě před dosažením dospělosti ovládla nadání bojové meditace, kterou na dálku podpořila morálku svých spojenců v bitvě.

Malou Bastilu, narozenou na Talravinu do rodiny hledačů pokladů, objevili rytíři Jedi a vychovali ji v jediiské akademii na Dantooine, kde ji mistři Jedi považovali za nadaného padawana, projevujícího neobvyklé nadání ve schopnosti „bojové meditace.“ Když jí bylo zhruba 15 let, pokusil se ji Malak naverbovat do Mandalorianské války. Nabídku tehdy odmítla a její přátelé a kolegové se po třech letech vrátili jako Sithové. Bastila se stala jedním z nejdůležitějších spojenců Rady, přestože byla stále ještě pouze padawanem.

V roce 3 957 BBY byla vyslána s dalšími Jedii, aby nalákali do bitvy flotilu Darth Revana zajali ho. S její bojovou meditaci proklouzli na Revanovu loď a obklíčili ho na můstku. Darth Malak však zradil svého mistra a kanóny jeho lodě měly zničil jeho i všechny Jedie. Bastile se však povedlo přežít a z lodě zmizet i s vážně zraněným Revanem. Na Dantooine jeho bezvládné tělo předala Radě. Jak jedijská občanská válka pokračovala, zařídila Bastila Republice mnoho důležitých vítězství, a tak se o ní začal zajímat Malak. Chtěl ji zajmout během její mise na Taris, ale podařilo se jí uniknout v záchranném modulu na povrch planety, kde upadla do zajatí místního gangu, kteří z ní učinili hlavní cenu v závodě kluzáků. Ze zajetí byla vysvobozena jedním ze dvou republikových vojáků a z Tarisu unikli během orbitálního bombardování v lodi Ebon Hawk.

Na Dantooine Rada rozhodla, že se voják, který ji zachránil, stane Jediem. Bastila pak spolu s ním nalezla v dantooinských ruinách pradávnou hvězdnou mapu a dozvěděli se o zařízení Star Forge. Rada vyslala nového Jedie a Bastilu na misi najít další, avšak během putování pocítila zakázané emoce. Když byl Ebon Hawk dopaden Sithy, byli všichni uvězněni a mučeni, ale povedlo se jim uprchnout, avšak cestu jim zkřížil sám Darth Malak, který vyzradil onomu Jediovi, kdo ve skutečnosti je. Bastile nezbylo než přiznat pravdu o jeho skutečné identitě, a trvala na tom, že je to pro jeho dobro. Zasáhla do jeho boje s Malakem, aby ostatní mohli uprchnout, a nechala se zajmout. Malak ji odvlekl na Lehon, kde ji mučením zlomil na temnou stranu. Ve chrámu prastarých čekala na Revanův příchod a navrhla mu, aby se znovu stal Temným pánem ze Sithu. Revan odmítl a Bastila se stáhla na Star Forge, kde bojovou meditací drtila příchozí republikovou flotilu. Podruhé se střetla s Revanem, který ji tentokrát přesvědčil k návratu ke světlu a vyznal jí i lásku. Prohlásila, že se už nebude bát sdílet s ním city, a namířila bojovou meditaci proti sithské flotile, zatímco se Revan postaral o Malaka. Po jeho porážce uprchli z vybuchující Star Forge a na Lehonu dostali nejvyšší republikové vyznamenání.

Po těchto zkušenostech a nabytých znalostech se ke světlé straně a do područí Rady Jedi nikdy zcela nevrátila a využívala moc obou stran Síly. Po skončení války se totiž na Coruscantu za Revana provdala a Rada jejich sňatek striktně odmítala a Bastila v při s Radou stála pevně a nekompromisně za svým mužem. Výsledkem byla dohoda, že nebude oběma novomanželům bráněno v rodinném životě pod podmínkou, že nebudou své způsoby veřejně prezentovat, protože veřejnost by tresty nebo vyhnanství nikdy nepřijala, když sama Rada v předchozích válkách neudělala pro bezpečnost v galaxii na rozdíl od Bastily a Revana nic. Bastile se dohoda nelíbila, ale Revan ji přesvědčil, aby Radu dále nedráždili. Po dvou letech Revan Bastilu opustil, aby vyhledal odpovědi na vize o ztracené minulosti, jež ho celé noci mučily, a aby neohrozil jejich nenarozené dítě. Bastila do T3-M4 tajně vepsala návratový příkaz, kdyby se mu něco stalo. V roce 3 954 BBY porodila syna Vanera Shana, jemuž dala své příjmení místo Revanova, aby ho ochránila od nechtěné pozornosti. Během Temných válek pomáhala udržet Republiku pohromadě.

Ostatní Jediové záhadně mizeli a není známo, zda se pokusili zabít i Bastilu. S admirálem Carthem Onasim se zúčastnila bitvy o Telos IV proti Darth Nihilusovi a jako jedna z mála Jediů tyto temné války přežila. Jakmile Vypovězená porazila ostatní členy Sithského triumvirátu, navštívila na naléhání T3-M4 Bastilu. Bastila jí svěřila Revanovu masku, kterou před ním a Radou tajně ukrývala, aby nezpůsobila návrat jeho staré identity. Nyní si byla jistá, že bude klíčem k úspěchu tam, kam se vydal. Zbytek života strávila se svým synem na Coruscantu, který se o několik desetiletí později stal senátorem. Svého muže Bastila už nikdy neviděla, ale protože mír přetrval, byla přesvědčená, že v boji se zlem na kraji galaxie uspěl. O tři století později její praprapravnučka Satele Shan navázala na odkaz svých dvou jedijských předků a bojovala proti „Pravým Sithům“, proti nimž bojoval Revan.

Zdroje

 • Bastila Shan na wookiepedii - Star Wars wiki.
 • Karpyshyn, D., Star Wars: The Old Republic: Revan, nakladatelství Del Rey, 15. 11. 2011, s. 298, ISBN 978-0-345-53282-4

Canderous Ordo/Mandalore[editovat | editovat zdroj]

Canderous Ordo je postava ve hrách ze světa Star Wars, Star Wars: Knights of the Old Republic a Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Narodil se 4014 BBY a stal se Mandalorianským veteránem, který bojoval ve Velké Sithské válce a v Mandalorianských válkách proti silám Staré Republiky a rytířů Jedi. Po porážce Mandalorianských klanů se Canderous nechal zaměstnat na Tarisu Davikem Kangem jako vymahač dluhů. Když sithové na Taris uvalili blokádu, Ordo se rozhodl, že je čas odejít. Pomohl Revanovi s krádeží Ebon Hawku od Davika a uprchl před vybombardováním povrchu světa sithy. Canderous následoval Revana v jeho úkolu, navzdory tomu, že občas nesouhlasil s jeho rozhodnutími, ale respektoval ho jako skvělého bojovníka bývalých nepřátel, s nímž byla čest nyní spolupracovat.

Brzy po Revanově odchodu z galaxie se Canderous se ujal jména a pozice vůdce Mandalorianů, když spolu s Revanem objevil ukrytou masku Mandalora. Postavil základnu na Dxunu, malém měsíci obíhající Onderon. Během jeho vlády se zapečetil do zbroje, pokrývající celé tělo. To je tradice, která vyžaduje, aby „Mandalore“ nikdy nesundal svou zbroj. Canderous se vrátil na galaktickou scénu pět let po konci sithské války, když se on a jeho bojovníci přidali k Vypovězené ve Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Během hry se Canderous zeptal Cartha na jeho zkušenosti z Mandalorianských válek, ale byl zklamán z jeho názorů na jejich válečnický kult. Něco podobného slyšel jako Mandalore od Bao-Dura na jeho roli v bitvě u Malachoru V, kde Bao-Dur prohlásil, že nepotřebuje mandalorianský druh cti a označil je za vrahy a jim podobné. Podle proroctví Darth Trayi bude Canderous ještě bojovat v mnoho bitvách.

Ve hře je nadabován Johnem Cyganem, který často daboval Dashe Rendara v ostatních Star Wars hrách.

Podle komentářů Chrise Avellona na fóru Obsidian Entertainment, v KotORu II je mu 63 (v Mandalorianských letech).[7]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

T3-M4[editovat | editovat zdroj]

T3-M4 (3956 - 3950 BBY) byl astrodroid, který vystupoval coby obdoba známého droida R2-D2 v KotORu I, II i v TOR:Revanovi. Sestrojila ho nadaná tariská twi'lecká mechanička Janice Nall původně na zakázku od místního mafiánského bosse Davika Kanga. Umí nejen zacházet výborně s počítači a nabourávat se do nich, ale i obstojně bojovat. Kromě toho mu nebyla nikdy promazána paměť, takže byl velice věrný svému majiteli, Revanovi.

Revan si ho vzal s sebou jako jednoho z mála přátel na svou výpravu do neznáma, aby identifikoval skrytou hrozbu, jež se mu zjevovala ve snech. Nakonec havarovali s Ebon Hawkem na planetě Nathema, kde byl Revan zajat Sithy. Droida však nechali být a ten celý rok opravoval loď, než byla znovu provozuschopná. Měl v sobě totiž od Bastily nahrán návratový příkaz pro případ, že by se Revanovi něco stalo. Podle Bastiliných instrukcí hledal ji, jiného Jedie nebo dokonce Sitha, který by byl schopen Revanovi pomoct. Nakonec našel Kreiu a Vypovězenou, kterým na základě příkazu sloužil. Droid pak po zničení Triumvirátu doprovodil Vypovězenou na návštěvu k Bastile, kde jim přehrál Revanův únos. Vypovězená se okamžitě vydala Revana hledat a po jeho osvobození přehrál Revanovi hologram jeho nyní už čtyřletého syna. Pak asistoval při pokusu zabít Imperátora na Dromund Kaasu. Mise se nezdařila, ale T3 zachránil Revanovi život, když podpálil Imperátorovi hábit, když smažil Revana blesky zaživa. Imperátor reagoval výbojem blesků, čímž droida T3-M4 rozpáral na tisíce kousků.

HK-47[editovat | editovat zdroj]

HK-47
První výskyt Star Wars: Knights of the Old Republic
Ztvárnil/a Kristoffer Tabori[8]
Informace
Druh Zabijácký driod třídy HK (červený nátěr, později povrch zrezlý)
Pohlaví mužská osobnost
Narození 3 959 BBY
Úmrtí kolem 3 640 BBY - demontován
2 ABY - definitivně zničen
Období Jedijská občanská válka
První jedijské vyhlazení
Studená válka
Příslušnost Darth Revan
Přidělení Darth Revan
falešný Mandalore
Bochaba Hutt
neidentifikovaný senátor
Systech Corporation
Yuka Laka
znovu Revan
Bastila Shan
Meetra Surik
Pozice Revanův osobní droid zabiják

HK-47 je mechanická postava ze světa Hvězdných Válek, jež byla představena ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic. V pokračování Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords byl objasněn důvod jeho existence, a v rozšíření MMORPG Star Wars: Galaxies: Trials of Obi-Wan byl představen jeho konečný osud. HK-47 se také vrátil jako jedna z nepřátelských postav v další MMORPG Star Wars: The Old Republic.

Jedná se o unikátní druh droida zabijáka, jehož předlohou byla neúspěšná série HK-01 z Coruscantu, která v roce 4015 BBY zdivočela při konfliktu známém jako Velká droidí revoluce. Jeho vnější design vychází z modelu HK-24 od společnosti Czerka Corporation a sithský pán Darth Revan modifikoval jeho vzhled i chování, aby plnil pouze jeho rozkazy.[9] Jelikož byl sestrojen jako droid zabiják, obsahoval kromě modulů běžných u protokolárních droidů, za kterého se často při pronásledování svých cílů vydával, také protokoly zabijáka (Assassination protocols).[10] Kvůli utajení jeho mise se mu automaticky vymaže paměť kromě primárního naprogramování, aby při jeho zničení či deaktivaci nedošlo k odhalení jeho majitele. Paměť se droidovi obnoví až při úspěšném návratu.[11] Kromě své primární funkce je schopen obstojně fungovat jako protokolární droid. Charakteristický je i jeho smysl pro černý humor, který mu při vštípil Revan, a oslovování organických bytostí slovem „masňák“ (angl. Meatbag).

Název HK-47 vychází dle informací od vývojářů hry SW:KotoR zčásti z útočné pušky AK-47.[12]

Zdroje

Carth Onasi[editovat | editovat zdroj]

Carth Onasi (nar. 3994 BBY) byl republikový voják ze zničené planety Telos IV, jenž bojoval v Mandalorianských válkách i v Jedijské občanské válce. Během bojů byl mnohokrát zrazen svými přáteli, včetně svého nadřízeného Saula Karatha, takže měl problémy komukoliv důvěřovat. Nakonec se otevřel až parťákovi, s nímž sloužil na misi Endar Spire (v KotORu I), ale i tam byla jeho důvěra otřesena, když se dozvěděl, že jím je ve skutečnosti Revan s vymazanou pamětí, nepřímo zodpovědný za likvidaci jeho domovské planety. Dokázal se přes to nakonec přenést, zejména když mu Revan pomohl usmířit se se synem a dokázal porazit Malaka.

Před začátkem druhého dílu KotORu byl povýšen do hodnosti admirála a monitoroval ze své lodi Sojourn činy Vypovězené, jež bojovala proti zbytkům Sithů. Účastnil se krvavé bitvy o Telos IV proti Sithům Dartha Nihiluse, čímž vůči svému světu i vůči sobě splatil velký dluh. Později se s Vypovězenou setkal, zda neví něco o Revanovi, ale ta nevěděla tehdy nic.

Mission Vao[editovat | editovat zdroj]

Mission Vao (nar. 3970 BBY) byl twi'lecký sirotek z Tarisu. Revanovi pomáhala jako teprve čtrnáctiletá zachránit Bastilu ze zajetí místního šéfa gangu a později také dostat se z planety, což jí zachránilo život. Na Taris se dostala se svým bratrem, který ji zde zanechal samotnou, když byla ještě malá, ale utvořila nerozlučnou dvojku s wookijským dobrákem Zaalbarem. Přes svůj nízký věk a tvrdé dětství je velmi optimistická a dobře to umí se zbraněmi, výchova tariské ulice ve spodním městě. Poté i se svým wookijským parťákem doprovázela Revana na cestách po galaxii, kde našla také svého bratra, s nímž se pokusila vyříkat jeho náhlé opuštění Tarisu a jeho lži, neúspěšně. Když dospěla, začala podnikat.

Zaalbar[editovat | editovat zdroj]

Zaalbar, nebo také Velkej Z (angl. Big Z - datum narození neznámé), byl wookijský vyhnanec z Kashyyyku, který se usadil na Tarisu. Při konfliktu s členy gangu závodníků na kluzácích Černými Vulkary se seznámil s Mission, které se zastal a od té doby ji chránil a doprovázel na jejích dobrodružstvích po dolním městě a ve stokách. Zde byl jednoho dne zajat gammoreskými lovci otroků, ale byl zachráněn Mission a Revanem, kterého k němu dovedla. Revanovi se pak zaslíbil doživotnám závazkem a následoval ho po celé galaxii.

Při jeho putování navštívil i svůj omovský Kashyyyk, kde byl zajat svým bratrem Chuundarem, jenž vládl Wookijům jako diktátor a otrokář, který do galaxie vyvážel prostřednictvím společnosti Czerka mnoho Wookijů, často nepohodlných. Když na jeho kšefty s Czerkou Zaalbar před lety přišel, vyústilo to v hádku a konflikt, kdy Zaalbar bratra napadl svými drápy, mezi Wookiji zavrženíhodným způsobem, a byl svým otcem Freyyrem, stojícím za Chuundarem vyhnán. Později si Freyyr uvědomil chybu, ale to už byl vyhnán prodejným Chuundarem do země stínů, kde měl zemřít. Nějakým způsobem přežil, než se setkal s Revanem, který mu dodal impulz proti Chuundarovi zakročit. Spolu se Zaalbarem ho pak zabili a vyhnali otrokáře z Czerky z planety. Zaalbar pak doprovodil Revana až na závěr jeho mise při hledání Star Forge. Jeho další osud není znám, zdali se vrátil na Kashyyyk vládnout se svým otcem, nebo nadále pomáhal Mission.

Jolee Bindo[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jolee Bindo.

Juhani[editovat | editovat zdroj]

Juhani (nar. cca 3975 BBY nebo dříve) byla catharská rytířka Jedi, jež byla nakažena mocí temné strany Síly, když ji její mistr vyprovokoval, aby ho ve vzteku vážně zranila, ale byla na Dantooinu z jejího vlivu osvobozena Revanem. Poté ho následovala všude po galaxii, aby se naučila čelit temnotě i za branami akademie Jediů. Po Jedijské občanské válce pracovala na obnově řádu, ale pak se ztratila stejně jako naprostá většina jejích kolegů a kolegyň. Její osud není znám, ale je možné, že se buď někde skrývala jako mistři Jedi v KotORu II, nebo byla zabita sithskými vrahy.

Atton Rand[editovat | editovat zdroj]

Atton Rand (nar. 3983 nebo 3980 BBY na Alderaanu) byl podvodník, karbaník a pilot, který potají uměl echanijské bojové umění a celkově byl zahalen tajemstvím o své minulosti. Kreia ho pak čtením z jeho mysli (naznačila, že je Atton falešné jméno) vydírala, aby pomáhal Vypovězené a lidově řečeno nevzal roha. Do Vypovězené se později zoufale zamiloval, takže ji pak sloužil už dobrovolně, ale nevycházel s ostatními členy její party (nedorozumění s Bao-Durem, kterého se ptal, zdali má u ní šanci; Miru a Briannu nemohl vystát vůbec; Kreiu nazýval čarodějnicí; na T3-M4 ventiloval svou bezdůvodnou nenávist k droidům, na Micala nesmyslně žárlil...). Nejvíce se osvědčil na Nar Shaddaa, kde to dobře znal, a díky jeho plánu propašovat T3-M4 do dílny Voggy Hutta mohla parta zachránit Vypovězenou z maskované lodě bosse Centrály známého jako Goto. Na Nar Shaddaa byl po setkání s dvěma twi'leky, kteří ho znali, nucen přiznat Vypovězené pravdu o své minulosti. Ta mu už před tím už vysvětlila, že ne všichni Jediové byli takoví, jak si mylně dosud myslel, tedy arogantní a ignorantští. Nyní mu odpustila, že jí celou dobu o sobě lhal a vytrénovala ho na Jedie, aby se vykoupil ze svých činů. Ty vysvětlil takto:

Jako sotva plnoletý nastoupil do armády a sloužil během Mandalorianských válek pod Revanem a Malakem. Pod jejich vlivem se stal sithským vrahem, pronásledoval Jedie a liboval si v jejich lovu, mučení a obracení na temnou stranu, protože je nenáviděl za jejich pokrytectví. Jednoho dne ale narazil na rytířku, která u něj odhalila nadání ovládat Sílu, o čemž neměl tušení on sám, ani ostatní Jediové a Sithové, neboť Atton měl vysoce vyvinutou schopnost čelit Silám ovlivňujícím mysl. Tuto rytířku téměř umučil k smrti, ale ta v něm probudila schopnost cítit okolí Silou a vnutila mu vizi života a jak ho svými skutky ničí. Poté ji rychle zabil, a myslel si, že miluje zabíjení, ale během toho si uvědomil, že ji zabil proto, že ji miloval. Sám pak ze strachu, aby jeho talent neodhalili Sithové a neposlali na Korriban k výcviku na Sitha, nebo hůř, aby ho rovnou nezabili, dezertoval z imperiální armády a ukryl se na Nar Shaddaa, kde se ztratil v davu. Po letech pracoval v peraguských dolech, kde se kvůli porušení nějakých bezpečnostních regulí dostal do vězeňské cely, což mu zachránilo život. A tam také narazil na Vypovězenou.

Později po společném putování s Vypovězenou pomáhal obnovit řád Jedi.

Bao-Dur[editovat | editovat zdroj]

Bao-Dur (nar. cca 3980 BBY nebo dříve) byl zabracký voják, jenž působil během Mandalorianských válek v republikové armádě jako poručík pod velením Vypovězené, kterou oslovoval tehdy i potom generále. Byl výborným technikem a konstruktérem zbraní, ale sžírala ho upřímná nenávist vůči Mandalorianům, kteří zabíjeli při bitvách o Iridonii spoustu Zabraků-hlavně civilistů, a touha po pomstě. Proto s nadšením na Malachoru V budoval superzbraň generátor temné hmoty. Když vypukla bitva o Malachor, Vypovězená jen tiše pokynula, aby zbraň zapnul. Důsledky účinku zbraně byly devastující, zabila skoro všechny účastníky. Sám Bao-Dur přišel o levou ruku, kterou si později nahradil protézou vlastní konstrukce, ale změnil se. Začal být tichý a hlavně byl zřejmě navždy traumatizován zážitky z Malachoru.

Přesto nepodlehl temné straně a stáhl se do anonymity. Začal opět pracovat jako konstruktér, ale nyní už ne zbraní, protože začal toužit lidem pomáhat. Chtěl proto vyvinout planetární štít, který by ochránil jakýkoliv svět před bombardováním z vesmíru, ale to se nezdařilo. Proto vstoupil po letech jako konstruktér atmosferických štítů do programu obnovy Telosu IV, kterou financovala Republika a prováděli Ithoriani, aby zde pomohl zasadit nový život místo toho, který zničil na Malachoru. Jenže projekt narušila společnost Czerka, jež se snažila prostřednictvím korupce dostat se na povrch Telosu k tajným podzemním základnám. Proto ilegálně odletěl z orbitální stanice na povrch Telosu, aby ji zastavil. Krátce poté žoldáci Czerky sestřelili loď, z níž pak vytáhl Vypovězenou, Attona a Kreiu. Té pak pomáhal v cestách po galaxii, upravil naprogramování všech tří droidů a nakonec zjistil, že je citlivý na Sílu. Od Vypovězené se tedy nechal vycvičit na Jedie. Nemohl však vystát přítomnost Mandalora. Když se vrátili na Malachor, Ebon Hawk v bouři narazil do skály a byl zraněn. Avšak jeho droidík, kterého si sestrojil už, když byl malý, obsahoval instrukce, jak znovu zapnout generátor temné hmoty. Po poražení sithského triumvirátu droidík generátor aktivoval, čímž byl Malachor zničen. Bao-Dur se pak podílel na obnově zdecimovaného řádu Jedi.

Brianna[editovat | editovat zdroj]

Brianna (nar. 3976 BBY), známá také jako Poslední služebná (Last Handmaiden), byla křížencem Echani a člověka. Jejím otcem byl slavný generál Yusanis a matkou mistryně Jedi Arren Kae, kteří si vybudovali zakázanou lásku (ona Jedi, on byl již ženatý a měl pět dcer). Měli spolu Briannu, ale ta svou matku nikdy neviděla. Když jí bylo deset, byl jejich milostný vztah prozrazen a Arren Kae z řádu vyloučili. Ta pak bojovala po boku svého milence, jenž kvůli ní opustil rodinu, během Mandalorianských válek, ale byla během bojů údajně zabita, což Yusanisovi zlomilo srdce a o Arren už nikdy nemluvil, ani před Briannou. Brianna nakonec osiřela, když Yusanise zabil Darth Revan. Spolu se svými pěti nevlastními sestrami vstoupila do služeb mistryně Atris, jež usilovala o obnovu totálně zničeného řádu. Na Telosu IV založila sedmice žen tajnou akademii Jedi pod vedením Atris a šestice sester jí sloužily jako Služebné, které hledaly po galaxii ztracené jedijské i sithské artefakty. Po pár letech mistryni přísahaly, že nikdy nebudou studovat Sílu a budou sloužit jako něco na způsob policie mezi Jedii, aby už žádný nikdy nepropadl temné straně.

Brianna však jako jediná ze sester byla citlivá na Sílu díky své matce. Přestože Atris tohle věděla, nikdy ostatním služebným neřekla o jejím potenciálu a ty ji považovaly za nejhorší mezi sebou, tedy poslední služebnou. Velkou měrou i proto, že nebyla čistokrevnou Echani; její sestry vypadaly téměř jako klony jejich matky, jen Brianna byla podobná Arren Kae a svalila se na ní i vina hanby jejích rodičů za milostnou aféru, což byla echanijská tradice. Brianna proto přestala používat své jméno. Každopádně ji Atris poslala ukradnout na stanici okolo Telosu Ebon Hawk, který patřil Vypovězené. Když pak Vypovězená dorazila do jejich tajné akademie, byla Brianna překvapená z toho, jak na ni Atris útočila a s vášní, o které jí a jejím sestrám Atris říkala, že ji Jediové vůbec nemají. To v ní probudilo zvědavost a o samotě si promluvila s Vypovězenou. Ze začátku se trochu bála, ale nakonec se rozpovídala, když ji Vypovězená ujistila, že nepodlehla temné straně, z čehož ji Atris obviňovala. Nakonec se svěřila, že ji při tréninku echanijského boje vždy rozhodí jedijské artefakty a střípky učení, jež se jí povedlo pochytit. Proto je asi "poslední". Nakonec se jí zeptala, jaké to je cítit Sílu.

Pokud je ve hře SW:KotOR II TSL Vypovězená mužem, následuje ho Brianna coby Služebná (Handmaiden) v partě. Pokud je ženou, zůstává na Telosu, ale dle kánonu ji následuje po cestách i jako ženu. Atris dá Brianně úkol vkrást se na Ebon Hawk za Vypovězenou a sledovat ji, tedy v praxi dělat to, k čemu byla vytrénována. Ale parta měla u sebe videozáznam toho, jak ji Atris zaúkolovala, takže ji nikdo nevěřil, zvláště Atton, který ji nazval špionkou. Stáhla se proto do nákladního prostoru, aby tam mohla trénovat. Postupně si ale k Vypovězené našla cestu, třebaže ji Atris vyloženě přikázala ji nevěřit. S Visas Marr se však nesnášela, Attona považovala za idiota a Kreia se ji vyhýbala prakticky úplně. Naučila však Vypovězenou echanijský způsob boje a jakmile začala Vypovězené věřit, oblékla se do jedijské róby Arren Kae, která ji zůstala po matce, a pověděla vše, co znala o svých rodičích.

Vypovězené pak Kreia řekla, že Arren Kae znala, tedy bude vhodné Služebnou vycvičit na Jedie. Brianna na nabídku nechat se vycvičit kývnula a vydala se na cestu, po jaké šla její matka, přestože tím porušila přísahu mistryni Atris. Kreia pak Atris poslala telepatický chladnokrevný vzkaz "Zrada!" Brianna se po zradě Kreiy na Dantooine vrátila na Telos, aby ji předala Atris. Avšak ta již byla dávno na temné straně. Na Briannu poštvala její sestry a pak zaútočila rudým světelným mečem sama. Brianna se tedy musela bránit a nakonec byla poražena. Když ji Atris mučila blesky, dorazila Vypovězená a ta přivedla padlou mistryni Jedi k rozumu. Po těchto událostech Služebná přísahala věrnost Vypovězené a prozradila ji své skutečné jméno Brianna.

Po porážce Darth Nihiluse pomáhala Vypovězené stopovat Darth Trayu na Malachoru, ale nebyla schopná pomoci Vypovězené přímo, protože byly rozděleny. Přesto vypovězená porazila Trayu sama. Poté začala s ostatními přeživšími Jedii obnovovat řád, v čemž prý dle vizí Trayi hrála rozhodující úlohu. Nakonec se coby mistr chopila role jedijské historičky.

Visas Marr[editovat | editovat zdroj]

Visas Marr (nar. 3976 BBY) byla miraluckou dívkou z kolonie Katarr. V době konání jedijské konkláve v roce 3952 BBY však byl život na celé planetě vyhlazen Darth Nihilusem, který zde provedl rituál, aby se nakrmil Silou a ukojil svůj hlad. Jediný, kdo to přežil, byla právě Visas v bezvědomí z šoku a z toho, že byla dost ochromena v užívání Síly. Nihilus ji vzal na svou loď Ravager a vyloupal její zakrnělé oči. Když se probudila, vyhledala Nihiluse, aby se ho zeptala, proč to udělal. Ten ji vnutil vizi vesmíru takovou, jak ho vidí on sám a nikdo z miraluk, tedy jako život odpojený od Síly a neschopný ji cítit. Tímto ji vážně omezil její schopnost užívat Sílu, takže ji vlastně otupil všechny smysly a vnutil jí myšlenku, že vše musí zemřít; kamkoliv přijdou, vše chaotické se uklidní, protože už nebude. Vstoupila do jeho služeb jako jeho sithská učednice a stínová ruka (vykonávající jeho rozkazy) a přijala temnou stranu Síly.

O rok později spolu s Nihilusem ucítila narušení Síly. Nihilus byl zvědavý a znepokojený nad tímto narušením, tak vyslal Visas zjistit, co ho způsobilo a přinést to zpět na Ravager. To něco byla Vypovězená, která Visas na Ebon Hawku zneškodnila v souboji. Visas byla zraněná a bez svého světelného meče, tak prosila Vypovězenou, aby ji zabila dřív, než to udělá její mistr. Ta ji však místo toho přijala do své party, s čímž Visas souhlasila, protože viděla, že je Vypovězená silnější než ona. Na ošetřovně se o ní v bezvědomí staral Atton, který s jejím přijetím s rozpaky souhlasil, Kreia ji ale dost podezřívala. Každopádně Visas nechápala milosrdenství, které ji Vypovězená prokázala, ale viděla, že vesmír nemusí být nutně takový, jak ji ukázal její mistr. A zatoužila ho porazit, aby jím nebyla tato milosrdnost zabita. Ale věděla, že je k tomu ona sama i Vypovězená ještě nepřipravená, proto ji odmítla za Nihilusem dovést. Při putování s Vypovězenou se obrátila zpět na světlou stranu a jakmile nadešel čas, nad Telosem IV se po boku Vypovězené a Mandalora svému bývalému mistrovi postavila. Zde bylo objeveno, že s Nihilusem sdílí Silové pouto, čehož Vypovězená využila k urychlení porážky Sitha. Po jeho smrti si Marr vzala Nihilusovu masku, aby dokonala odpojení od jejich Pouta. Po porážce Triumvirátu s ostatními obnovovala řád Jedi a těsně před svou smrtí se vrátila na Katarr, kde uviděla konečně to, co tam měla původně vidět.

Mical[editovat | editovat zdroj]

Mical (nar. 3976 BBY), znám také jako student (Disciple) byl republikový historik, diplomat a později mistr Jedi. Jako dítě byl přiveden k Jediům na Dantooine, kde jako malý Jedi toužil stát se padawanem Vypovězené, ke které přilnul a považoval ji za dobrou vůdkyni, na rozdíl od mistra Vrooka. Než se tak mohlo stát, vypukly Mandalorianské války, do nichž odešla i Vypovězená a později z Dantooinu odešlo i mnoho dalších rytířů a mistrů, takže ho neměl kdo vycvičit. Nakonec se tedy rozhodl Dantooine opustit a sloužit Republice.

Bedlivě studoval, co se událo v řádu, že se rozštěpil na ty, kteří ctili kodex, a na Sithy a patřil k těm málo lidem, kteří dokázali po skončení Jedijské občanské války tyto dvě skupiny od sebe rozlišit. Na vlastní pěst se vrátil na Dantooine, aby zde zachránil artefakty a střípky učení Jediů v tamní zbořené akademii, navíc slyšel zvěsti, že se tam ukrývá jeden z mistrů Jedi. Ale nenašel ho. Místo toho v ruinách akademie narazil po letech na Vypovězenou, která mu řekla, že hledá mistry Jedi, kteří se schovávají po všech koutech galaxie.

Pokud je ve hře SW:KotOR II TSL Vypovězená mužem, zůstává Disciple na Dantooine, pokud je ženou, přidá se do její party. Spolu s ní je najde a nakonec se od Vypovězené konečně nechá vycvičit na Jedie, jakmile se naučí ji plně důvěřovat a připomene jí, že ji o trénink už jako malý kluk jednou žádal. Nemůže ho však vystát Atton, který na něj nesmyslně žárlí. Je pravda, že byl do Vypovězené zamilovaný a považoval otevřené projevy takových emocí za zakázané, ale ne úplně, protože zároveň považoval Jedie bez jakýchkoliv citů za odtržené od reality a od života běžných lidí. Přestože s partou zažil mnohá dobrodružství, nikomu neřekl, že nadále pracuje pro Republiku a pravidelně podává hlášení svým nadřízeným, například poslal admirálu Onasimu depeši, v níž ho varoval před blížícím se útokem Darth Nihiluse na Telos IV. Na Dantooinu pak ale Vypovězenou uklidnil, když ji ostatní mistři Jedi řekli, že bezděčně jako rána v Síle vytváří Silová pouta a připoutává tak mysl ostatních k sobě, i když nechce. Vysvětlil ji, že to byla zaslepenost mistrů a jejich neschopnost cítit emoce, že z nich něco takového vůbec vypadlo. Po porážce Triumvirátu se stal mistrem Jedi, usedl v obnovené Radě a stal se jedním z nejslavnějších jedijských dějepisců. Zanechal po sobě jedijský holokron, kam zaznamenal své nálezy a zápisy dějin.

Mira[editovat | editovat zdroj]

Mira (nar. 3974 BBY) byla námezdní lovkyní, která se narodila na Nar Shaddaa. Když vypukly ve vnějším pásu Mandalorianské války, byl její domov přepaden Mandaloriany a odvečena jako batole do otroctví. Dostalo se jí však mandalorianské výchovy a byla dokonce později přijata jako dorostenka do armády, kde podstoupila tvrdý výcvik v zacházení se zbraní, v lovu a také ve schopnostech přežít. Když ji bylo 14 let, byli Mandaloriani poraženi u Malachoru V a jejich armáda zanikla, přičemž v bitvě zahynuli všichni dospělí mandaloriani, které znala a považovala je za svou rodinu. Stala se uprchlicí a nakonec se vrátila na Nar Shaddaa, kde se stala námezdní lovkyní, aby tam přežila. Nechtěla však zabíjet své cíle, takže to dělala jen málokdy a raději zachraňovala životy a brala zakázky, kdy měla někoho najít a dovést, aby se podílela na opětovné sjednocení rozdrobené galaxie. Díky tomuto postoji i extravagantnímu stylu oblékání začala být úspěšná.

Nakonec narazila na wookijského námezdního lovce jménem Hanharr, když na její hlavu někdo vypsal odměnu. Hanharr ji zahnal do šachet, kde na ni nastražil minové pole, ale dokázala miny na chvilku dálkově deaktivovat, když ji Hanharr pronásledoval. Ty pak vybouchly a vážně zraněný Hanharr ji prosil, aby ho dorazila a ukončila jeho utrpení. Miře však bylo wookije líto a ošetřila mu zranění, čímž však způsobila, že ji Hanharr dlužil doživotní závazek. Jenže Hanharr lidi nenáviděl natolik, že ho tento závazek dost mučil a nakonec zešílel, tak Miru od té doby pronásledoval jako lovnou zvěř a stalkoval ji, kamkoliv šla. Jeho záchranu tedy považovala za největší omyl v životě. Jejich konflikt vyvrcholil, když na Nar Shaddaa dorazila Vypovězená, na jejíž hlavu vypsal vůdce Centrály Goto tučnou odměnu a Hanharr ji chtěl dostat mrtvou. Miru ale najal mistr Jedi Zez-Kai-Ell, aby Vypovězenou sledovala. Když ji našla, ukradla ji skafandr, s kterým se měla dostavit na schůzku v chemikáliemi zamořené hospodě Jekk'Jekk Tarr s vůdcem tamější buňky Centrály Visquisem. Ovšem byla to léčka nastražená jím a Hanharrem, aby Vypovězenou předali Gotovi. Miru tedy dal do arény, aby ji tam Hanharr zabil a ukončil tak svůj životní závazek.

Mira však dokázala Hanharra porazit a probila si cestu přes ubytovnu Visquisových lovců odměn k ovládači padajících dveří, aby vysvobodila Vypovězenou z tunelů, která se vydala za ní zachránit ji. Poté unikla a spojila se s Attonem, kterého v hospodě napadly dvě twi'lecké atentátnice. Věděli, že Vypovězenou zatím unesli na Gotovu zamaskovanou loď a musí ji najít. Ta zároveň lovila nákladní lodě Voggy Hutta, tedy díky T3-M4 získali identifikační známky jednoho z jeho lodí a nalepili je na Ebon Hawk. Před tím se ale musela Mira s Attonem probít přes hordu gandských a duroských lovců hlav. Pak se na Ebon Hawku nechali chytit Gotovou lodí a Vypovězenou vysvobodili, přičemž jim byli nadále v patách další námezdní lovci. S Vypovězenou se spřátelila a nakonec se od ní nechala vycvičit na Jedie, když ji dala lekci pocítit ruch života na Nar Shaddě.

Na Malachoru V ale potkala v tamní měsíční krajině toho, koho nejméně čekala - Hanharra. Znovu s ním bojovala a znovu ho porazila. Tentokrát už ale poslechla jeho výzvu, aby ho odzbrojeného zabila, přestože jako rytířka Jedi neměla zabíjet bezbranné. Protože ji jeho věčný stalking už unavoval a taky viděla, že byl Hanharr nevyléčitelně duševně chorý a trpěl by ještě více, kdyby žil, udělala výjimku. Mira po malachoských událostech přestala být lovkyní odměn a jako Jedi pomáhala ostatním. Darth Traya však před svou smrtí potom předpověděla, že Mira nakonec zemře za pár let při jedné takové záchranné misi.

Hanharr[editovat | editovat zdroj]

Hanharr (datum narození neznámé, zemřel 3951 BBY) byl wookijský námezdní lovec, původem z Kashyyyku. Byl od mala fascinován temnou zemí stínů, měl to tam rád, třebaže ti, co tam museli žít, tam byli většinou za trest. Naučil se tam lovit, ale jednoho dne byl svým kmenem vyhnán, protože ho měli za obyčejného zabijáka. Když Kashyyyk kolonizovala společnost Czerka a začala zotročovat wookije z jeho rodné vsi, sledoval, že tito otrokáři jsou také jen lovci. V noci se vrátil do své vsi, aby všechny spící wookije vyvraždil, aby je ušetřil osudu otroků a ukázal jim jejich omyl v jeho vyhnání, že jsou nyní slabí. Sám byl poté otrokáři z Czerky polapen a zotročen. Musel nakládat těžká břemena na nákladní loď, na níž také odletěl pryč z planety. Zde však v průběhu týdnů, kdy byla loď v hyperprostoru, vraždil jednoho otrokáře po druhém, a to dost sadisticky a tak, aby ostatní nevěděli, že to udělal on, a donutil je ukrývat se před ním v různých koutech lodi bez jídla a pití, než je nakonec sám zabil těsně před jejich vyhladověním. Poté, co všechny otrokáře zabil a zůstal na palubě sám, doplula loď ovládaná autopilotem na Nar Shaddaa.

Takto lovec Hanharr vyměnil kashyyykskou divočinu za betonovou džungli, ne příliš nepodobnou tomu, co znal. Kvůli otrokářům z Czerky opovrhoval lidmi, takže zde lovil celé lidské rodiny a prodával je sám do otroctví. Později začal dělat námezdního lovce. Jednoho dne ale dostal zakázku na zabití Miry. Uvěznil ji v šachtách a hodlal ji zabít nástražnými minami, ale když ji pronásledoval, šlápl na ně sám. Umíral, ale MIra se nad ním slitoval a ošetřila mu zranění. To však neměla dělat, neboť dle wookijské tradice jí byl od teď vázán doživotním závazkem. Být vázán životem na jeho vlastní kořist bylo políček na jeho důstojnost a ještě horší byl fakt, že Mira byla člověk, které Hanharr tak nenáviděl. Svůj úděl chápal jako stejné otroctví jako pod Czerkou. Nenáviděl, že jí byl vázán, ale přesto jí zůstal vázán, protože tuto tradici doživotních závazků považoval za poslední spojení s jeho domovinou. Toto dilema i bolest z jeho minulosti a špatných skutků ho dohnalo k šílenství.

Věřil, že bude ze závazku vyvázán, když ji zabije. Často trpěl schizofrenií mezi pocitem ochraňovat ji a zabít ji. Vyhrožoval ji často smrtí a stalkoval ji ve dne v noci z "betonové země stínů". Jednou ji dokonce chytil pod krkem a vyhrožoval shozením do "země stínů" (pod mrakodrap několik kilometrů). Mira odvětila, že netouží, aby jí byl vázán, aby ji nechal být. Ale Hanharr ji postavil pak na zem, že ji zabije, až bude vhodná chvíle, jedině tak se vyvleče ze závazku. Hanharra pak jako jednoho z nejlepších lovců najal Vogga Hutt, aby zabil Gota. Jenže ten se vždy objevil jen jako hologram, proto se spojil s jedním z Gotových podřízených Visquisem, aby chytili Vypovězenou, na níž Goto vypsal tučnou odměnu. Když mu ji donesou, budou ho moci zabít. Plán se však nezdaří, protože do jejich pasti v hospodě Jekk'Jekk Tarr spadla Mira.

Tu pak Visquis nabídnul Hanharrovi k zabití v aréně. Bitvu prohrál a byl opět smrtelně raněn. (pozn. pokud je ve hře SW:KotOR II TSL Vypovězená na temné straně, místo Miry se do party přidá Hanharr; ale to je nekanonické) Jeho zranění však poté, co Mira i Vypovězená zmizela, vyléčila Kreia, jež se potají vplížila do Visquisova doupěte. To pro něj znamenalo druhý doživotní závazek, a zase k člověku, z čehož šílel, ale Kreia ho uklidnila, že po něm na oplátku chce, aby zabil Miru a tím splatí oba doživotní závazky. Hanharra pak dopravila na Malachor V, což chápal jako poctu. Zde také opět konfrontoval Miru a opět prohrál. Miru prosil, aby ukončila jeho život plný utrpení, k čemuž nakonec svolila.

G0-T0[editovat | editovat zdroj]

G0-T0 (3955 - 3951 BBY) byl unikátní droid navržený Republikou pro plánování infrastruktury s vizáží interogativního droida, jenž však přešel na stranu zločinu a stal se ztělesněním vůdce Centrály, vystupující pod jménem Goto. Byl v roce 3955 BBY sestaven za značné množství kreditů na žádost Ithorianů, kteří právě začali s projektem obnovy zničeného Telosu IV. Měl zpracovávat každodenní přísun extrémně obsáhlých dat o atmosféře a klimatických změnách. Málokdo však tušil, že měl v sobě zabudovaný ještě druhý program: provést cokoliv, co pomůže Republice postavit se po Jedijské občanské válce na nohy, k čemuž měl zabudované dva podprogramy. Jeden z nich navrhoval možnosti, jak a s čím Republice pomoci, druhý zajišťoval, aby droid dodržoval zákony Republiky.

Po nějakém čase si droid uvědomil, že tyto dva podprogramy nedokáže dodržet, aby efektivně pomohl. Realizací skoro každého praktického návrhu řešení situace by porušil zákony. Proto se program porouchal a začal navrhovat řešení k záchraně Republiky, ale zcela přitom ignoroval zákony. Nejprve změnil vizáž, aby vypadal jako interogativní droid, tajně ozbrojený účinnými zbraněmi, pak založil pašeráckou společnost na Nar Shaddaa. Věděl, že by nikdo neuvěřil, že by pašeráky mohl vést droid, tak si G0-T0 stvořil hologram osoby jménem Goto podle krimi filmů z HoloNetu a sám navenek fungoval jako "majetek" Gota a jeho posel. Že Goto ve skutečnosti neexistuje, nikdo neodhalil. Jeho pašerácká skupina ale dovedla svými ilegálními aktivitami Republice pomoct, když během pár let přispěla k hospodářskému oživení lokalit, kde hrozila bída a zapomnění ze strany oficiálních představitelů. Zároveň jeho kriminální společnost likvidovala osoby a organizace, které Republiku destabilizovaly. Tímto také převzal moc nad jednou z největších ikon podsvětí: Centrálou.

Po analýze nejnovějších dějin dospěl k závěru, že za chaos v galaxii mohou Jediové i Sithové, tak na ně Goto vypsal tučnou odměnu a chtěl je živé. Ovšem většina námezdních lovců zbylé Jedie a Sithy zabíjeli, jenže mrtví mu byli k ničemu. Chtěl jim zadávat mise, aby dále stabilizoval Republiku. Nakonec na povrchu Telosu nalezl starou droidí továrnu, kde nalezl plány Darth Revana na zabijácké droidy HK-50. Zahájil jejich sériovou výrobu, aby mu pomohli lovit Jedie, živé! Protože na lovce odměn nebylo spolehnutí. Nakonec Ithoriany, kterým se snažil doteď stále ještě na Telosu sloužit, opustil a přesídlil na Nar Shaddaa do své zamaskované lodě. Centrála začala více utiskovat válečné uprchlíky, aby se nějací Jediové objevili. Nakonec dorazila Vypovězená, kterou pro něj "ulovil" jeho podřízený Visquis, jehož pak nechal zabít. Nechal ji odvléct na svou loď, kde ji sdělil své úmysly pomoci Republice a požádal ji o pomoc. Ovšem na loď vtrhla její parta, která ji vysvobodila a odmaskovala. Gotovu jachtu pak sestřelili jeho nepřátele.

Sám G0-T0 přežil a v suitě Gota daroval "sám sebe" Vypovězené. Od té doby tedy byl členem její party, aby ji požádal o stabilizaci politické situace na Onderonu, Dantooine a Telosu. Avšak měl problém s Bao-Durovým malým droidíkem, kterého jednoho dne deaktivoval a přeprogramoval, aby mu tajně posloužil. Droidíka využil na Malachoru V, kde správně odhalil, že ho Bao-Dur použije na opětovnou aktivaci generátoru temné hmoty ke zničení planety, kterou považoval za příliš cennou. Proto droidíka napojil na svůj radar, vystopoval ho a pokusil se ho zlikvidovat. V tom mu ale zabránil HK-47, jenž na Telosu nalezl Gotovu továrnu na HK-50 a pak dorazil na Malachor se skupinou droidů nového typu HK-51. Ti G0-T0 a spolu s tím i Gota rozstříleli na střepy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český název se nepoužívá, ani nepoužíval, všechna díla této série mají původní anglické názvy. Např. v této recenzi jsou využity oba názvy, ale v nadpisu zůstává anglický, IDNES.cz, 1.12.2003.
 2. www.gamespot.com: Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Developer Interview 2, 8.5.2004.
 3. Například v dialogu, kde zaznělo: „Lež je pořád lež, třebaže je podána z jistého úhlu pohledu jako pravda.“
 4. Smith, R. Rogue Leaders: The Story of LucasArts. San Francisco, CA: Chronicle Books. s. 171. 2008. ISBN 978-0-8118-6184-7
 5. Smith, R., Rogue Leaders: The Story of LucasArts. s. 202.
 6. Smith, R., Rogue Leaders: The Story of LucasArts. s. 202, 203.
 7. AVELLONE, Chris. Age of characters [online]. Obsdian Entertainment forum. Dostupné online. 
 8. www.starwars.com - na web.archive.org, Star Wars Databank. StarWars.com, 28.6.2011.
 9. Thompson, R., a kol.,Knights of the Old Republic Campaign Guide, Wizards of the Coast, 2008, s. 224, ISBN 0-7869-4923-6
 10. Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - Droidi HK-50, sestavení dle HK-47 takto postupují při lovu Vypovězené
 11. Star Wars: Knights of the Old Republic - rozhovor Revana s HK-47 po incidentu s Malakem na Leviathanu, kdy se HK-47 obnoví plně jeho poškozená paměť ze skryté zálohy
 12. www.drewkarpyshyn.com - osobní stránky jednoho z vývojářů zodpovědných za příběh SW:KotoR