Zombie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o oživlých mrtvolách. Další významy jsou uvedeny v článku Zombie (rozcestník).
Noc oživlých mrtvol - mladá zombie (Kyra Schon) a její oběť (Karl Hardman).

Zombie (v češtině původně kodifikováno jako neutrum s výslovností [zombi],[1] používá se ale i jako maskulinum a femininum, přičemž nejčastější je femininum[2] a převažuje výslovnost [zombí], někdy [zombije]; jinak oživlá mrtvola, viz též nemrtvý) - bytost oblíbená především v hororech, částečně odpovídající fextům české lidové slovesnosti. Slovo zombie pochází patrně z afrického zumbi (fetiš v jazyce kikongo) nebo z nzambi (bůh v jazyce kimbundu, jiný výklad: přes luisiansko- nebo haitsko-kreolského zonbi z bantuštiny, podobné s kimbundským nzúmbe duch[3]) a do češtiny bylo přejato z angličtiny; je možné narazit i na méně častou podobu zombi. Tento termín rozšířil William Seabrook na konci 20. let 20. století ve své knize The Magic Island.

Pojem zombie se odvozuje od kultu voodoo, ve kterém označuje úplně zotročenou osobu nejčastěji pod vlivem omamných látek, slepě či nevědomě vykonávající příkazy jiného člověka, který ji ovládá. Takto byla zombie chápána v kultuře od druhé poloviny 20. let 20. století až do konce 60. let, kdy byl natočen film George A. Romera Noc oživlých mrtvol (The Night of Living Dead, 1968), ve kterém byla zombie ukázána jako nemrtvý: mrtvola, která vystupuje z hrobu a snaží se uspokojit svou touhu po krvi pojídáním čerstvého lidského masa nebo mozku. Po úspěchu Noci oživlých mrtvol se takovýto obraz zombie rozšířil v masové kultuře a dnes už si málokdo spojuje zombie s voodoo, protože se nemrtví chápou ve stylu Romera - je možné se s nimi setkat ve filmech (následující série filmů s oživlými mrtvolami nebo současné filmy pro mládež, v nichž jsou zombie zabíjena velmi spektakulárním způsobem), v počítačových hrách (např. Resident Evil, Postal2: Apocalypse Weekend, BloodRayne, Doom 3, Stubbs the Zombie - hra, kde naopak hráč hraje za nemrtvého), a také v literatuře.

Jako zombie se označuje také druh filmu, ve kterém dominují oživlé mrtvoly.

Nekromanti[editovat | editovat zdroj]

Zombie a podobné bytosti podle některých pověr přivolával nekromant (anglicky necromancer) a oživeným mrtvolám zadával příkazy. Stvůry byly jeho sluhy a nemohly se mu protivit, neboť byly plně v jeho moci a on byl jejich vládcem. Podle některých bylo možné nemrtvé zabít jedině useknutím hlavy anebo jakýmkoli způsobem je ničit nebo poškozovat. Některé zdroje tvrdí, že je bylo možné zabít stejně jako normálního člověka, ale že zombie byly mnohem odolnější, a bylo proto třeba mnohem většího úsilí k jejich zabití. Kdysi se tvrdilo, že nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit nemrtvého je zabít nekromanty, kteří je oživili. Ve chvíli jeho smrti všechny stvůry padly mrtvé k zemi.

Zombie v náboženství voodoo[editovat | editovat zdroj]

Zombie, v šeru, na poli cukrové třtiny na Haiti

Podle vyjádření vyznavačů voodoo (hlavně z Haiti a z jihu USA) kněží: hougan, mambo nebo bokor mohou zabít člověka a několik dní po jeho pohřbu jej znovu navrátit k životu. Ve skutečnosti to však není živý člověk, ale jen jeho tělo, obývané jedním z duchů smrti Guédé. Taková živá mrtvola, bez vlastní vůle, (na Haiti také nazývaná cadavre - mrtvola) je používána k různým pracím na poli a v hospodářství. Jestliže zombie požije sůl nebo něco slaného, uvědomí si, že vlastně nežije a vrací se na hřbitov, kde se zahrabe zpátky do svého hrobu. Víra v zombie je na Haiti všeobecně rozšířená. Aby se z mrtvého nestala zombie, probodává se kůlem nebo se jim usekávají ruce a nohy. Rodina pak po pohřbu několik dní hlídá hrob.

Existuje mnoho nepotvrzených teorií týkajících se zombie; podle jedné z nich jsou to lidé, které kněží omámili narkotiky nebo jedy (např. atropinem, hyosciaminem, tetrodotoxinem).

Na Haiti je také jiný druh zombie, tzv. astrální zombie (astral), tedy ztracený duch zemřelého, který se dostane do vlivu kněze voodoo. Kněz pak drží takovou zombie zavřenou v hliněné nádobě nebo lahvi a vypouští ji jen k vykonání dílčího úkolu.

Zombie v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Houf zombie v moderním hororovém filmu

Film[editovat | editovat zdroj]

Od Noci oživlých mrtvol George A. Romera bylo natočeno množství filmů se zombie tematikou. Ze současné produkce je dobré zmínit např. filmy 28 dní poté a jeho sequel 28 týdnů poté; známá je také filmová série Resident Evil.

Televize a video[editovat | editovat zdroj]

  • Hudební video "Thriller" z alba Thriller patří k vůbec nejznámějším dílům zpěváka Michaela Jacksona. V něm vystupují herci převlečení za zombie.
  • Značnou popularitu si získal seriál Živí mrtví, který se začal vysílat v roce 2010.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Komiksová série Živí mrtví, která byla inspirací pro seriál.

Počítačové a konzolové hry[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější hrou, která byla postavena na zombie tematice a v podstatě odstartovala žánr survival hororů je úspěšná série, Resident Evil od Capcom, která byla uvedena zpočátku pouze pro PlayStation v roce 1996 a později byla konvertována na další systémy a PC, tato série byla později také zfilmována, inspirace hrou však již byla pouze částečná.

Z aktuálních her je dobré zmínit Left 4 Dead od Valve Software a její další díl Left 4 Dead 2. Spousty jiných her s tematikou zombie se zaobírají o jejich vyvolávání (RPG hry) či hraní za ně (Stubbs the Zombie) nebo parodické tituly. All Flesh Must Be Eaten je RPG hra, ve které je hlavní myšlenkou vystupování zombie. Také datadisk ke hře Red Dead Redemption Undead Nightmare je známá hra s tematikou nemrtvých. Plants vs Zombies od studia PopCap Games je humorná hra typu tower defense, ve které hráč bojuje proti zombiím prostřednictvím sázení rostlin. The last of us hra která si zahravá s myšlenkou zombie viru, který pochází ze zmutovaných hub, ve hře se snažíte přežít a ochránit dívku,která jako jediná přežila pokousáni a tím se stala posledni nadějí na najití léku

V Left 4 Dead a Resident Evil je ale myšlena apokalypsa zombie infekce. Mezi zombie hry, které patří za zmínku, patří také modifikace DayZ pro hru Arma od Bohemia Interactive Studio - tato modifikace se soustředí na přežití v postapokalyptickém zombie světě a nebo už vydanou hru DayZ Standalone která je také od Bohemia Interactive Studio. Do spousty her jsou zombie přidávány jako modifikace nebo bonusy. Mezi nejznámější patří například Call of Duty World at War, Black Ops a Counter Strike.

Mezi další úspěšné hry se zombie tématikou patří například Dead Island, Dying Light, Minecraft, H1Z1, Unturned a 7 days to die.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NASCS, s. 868, tam uvedená česká kodifikovaná výslovnost (tj. krátká) je v souladu s anglickou výslovností, srovnej např. heslo zombie v Cambridge Advanced Learner's Dictionary
  2. Výraz zombieInternetové jazykové příručce Poznámky k heslu: NASCS řadí tento výraz k nesklonným jménům rodu středního. V praxi se užívá i v rodě mužském a ženském. Všechny tři rody je nutno přijmout; užití v rodě ženském převažuje.
  3. http://www.merriam-webster.com/dictionary/zombie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DAVIS, Wade. The Serpent and the Rainbow. [s.l.] : Simon & Schuster, 1985. ISBN 0-684-83929-6.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]