Noc oživlých mrtvol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Noc oživlých mrtvol
Night Of The Living Dead trailer screenshot.jpg
Základní informace
Původní názevNight of the Living Dead
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka96 min
Žánryfilmový horor
sci-fi film
zombie film
splatter
ScénářJohn A. Russo
George A. Romero
RežieGeorge A. Romero
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDuane Jones
Judith O'Dea
Karl Hardman
Marilyn Eastman
Keith Wayne
… více na Wikidatech
ProdukceKarl Hardman
Russell Streiner
HudbaWilliam Loose
KameraGeorge A. Romero
StřihJohn A. Russo
Výroba a distribuce
Premiéra1968
18. března 1971 (Německo)
DistribuceWalter Reade
Netflix
Rozpočet114 000 US$[1]
Tržby30 mil. US$[2]
OceněníNational Film Registry (1999)
Předchozí a následující díl
Dawn of the Dead
Noc oživlých mrtvol na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Noc oživlých mrtvol (alternativně uváděno i Noc žijících mrtvých, anglicky Night of the Living Dead) je nezávislý hororový film z roku 1968 režírovaný Georgem A. Romerem, kde hlavní role zahráli Duane Jones (Ben) a Judith O'Dea (Barbra).

Film zachycuje snahu skupinky lidí čelit na pensylvánském venkově přesile neznámých útočníků (zombie). V žánru zombie filmů přinesl důležité ztvárnění zombie jako oživlé mrtvoly živící se lidským masem. Film byl divácky velmi úspěšný (rozpočet byl 114 000 $, přičemž domácí výdělek byl 12 milionů $ a mezinárodní 18 milionů $) a získal status kultovního filmu. Od odborné kritiky se mu ale dostalo odsouzení kvůli explicitnímu násilí, i zde ale byl nakonec úspěšný: Jako důležitý film je zařazen do National Film Registry americké Kongresové knihovny.

Na úspěch film navázal režisér natočením dalších pěti filmů (vytvoření filmové série) s podobnou tematikou. Film se dočkal dvou remaků.

Autorskoprávní status[editovat | editovat zdroj]

Film je ve Spojených státech volným dílem (public domain), protože původní kinodistributor, Walter Reade Organization, nevyznačil na kopie filmu zmínku o autorskoprávní ochraně, což tehdejší americký zákon pro udržení autorských práv vyžadoval.[3] Na verzi filmu produkční společnosti s původním (pracovním) názvem Night of the Flesh Eaters se označení o autorskoprávní ochraně vyskytovalo a zřejmě bylo odstraněno spolu se změnou titulu, kterou si vyžádala distribuční společnost.

Nechtěná ztráta autorských práv na jedné straně způsobila Romerovi a ostatním tvůrcům značnou finanční škodu, nicméně nejspíše pomohla popularitě filmu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2014-12-27]
  2. The Top Ten Best Low-Budget Horror Movies Of All Time. Dostupné online. [cit. 2014-12-27]
  3. Boluk, Stephanie; Lenz, Wylie (June 16, 2011). "Introduction: Generation Z, the Age of Apocalypse". In Boluk, Stephanie; Lenz, Wylie. Generation Zombie: Essays on the Living Dead in Modern Culture. Jefferson, North Carolina, US: McFarland & Company. p. 5. ISBN 978-0-7864-6140-0. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]