Mrtví a neklidní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mrtví a neklidní
Původní názevWarm Bodies
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka97 minut
Žánrykomedie, horor, romantický
PředlohaChutná těla
NámětChutná těla od Isaaca Mariona
Scénář a režieJonathan Levine
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleNicholas Hoult
Teresa Palmer
Rob Corddry
Dave Franco
Lio Tipton
Cory Hardrict
John Malkovich
ProdukceDavid Hoberman
Todd Lieberman
Bruna Papandrea
HudbaMarco Beltrami
Buck Sanders
KameraJavier Aguirresarobe
StřihNancy Richardson
Výroba a distribuce
PremiéraSpojené státy americké 1. února 2013
Produkční společnostiSummit Entertainment
Mandeville Films
DistribuceSummit Entertainment
Rozpočet35 000 000 $
Tržby116 959 959 $
Oceněníviz níže
Mrtví a neklidní na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrtví a neklidní (v americkém originále Warm Bodies) je americká paranormální romantická zombie komedie, která je založena na původně stejnojmenné knize od Isaaca Mariona (v češtině Chutná těla). Napsal ji a režíroval Jonathan Levine a v hlavních rolích se objevili Nicholas Hoult, Teresa Palmer a Lio Tipton.

Film se soustředí na rozvoj vztahu mezi dívkou Julií a zombie jménem "R", a jak nakonec se do sebe zamilují. Film je známý pro zobrazování lidských charakteristik v postavách zombie a že je řečen z pohledu zombie.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Proběhla zombie apokalypsa. Jeden ze zombie jménem R tráví svůj den chozením po letišti, které je nyní plné hordy nemrtvých včetně jeho nejlepšího přítele M. R a M dosahují jednoduché konverzace pomocí hekání a sténání a občas i použitím slov. R jako zombie neustále touží po lidském mase, zvláště po mozcích, aby se poté skrz oběti mohl cítit naživu, když je pojídá. Když R a několik dalších zombie loví potravu, potkají Julii Grigio a její skupinu přátel, kteří byli vyslání Juliiným otcem ze silně opevněné a obezděné lidské enklávy z blízkého města, aby z opuštěných budov obnovili zdravotnický materiál. R spatří Julii a je k ní přitahován. Poté, co ho Juliin přítel Perry střelí do hrudi, tak R Perryho zabíjí, když je Julie rozptýlená a sní jeho mozek, čímž R získá jeho myšlenky a vzpomínky a jeho přitahování k Julii je ještě větší. R zachraňuje Julii od zbytku své smečky a bere ji zpět do letadla, ve kterém žije na letišti, aby ji udržel v bezpečí. Ti dva si k sobě postupně vytvoří vazbu, díky čemuž se R pomalu začíná vracet k životu. Po několika dnech je Julie neklidná a mnohokrát se snaží utéct domů, ale pokaždé přitáhne pozornost zombie a R ji musí před nimi zachránit. Poté, co odrazí skupinu zombie, ve které je i M, se R rozhodne, že je načase vrátit ji do lidské enklávy.

Cestou zpět R prozrazuje Julii, že on je ten, který zabil Perryho, což ji vyzve, aby ho opustila a k lidské enklávě se vrátila sama. R se se zlomeným srdcem vrací zpátky na letiště. Poté uvidí, že M a ostatní zombie také začali vykazovat známky života, čímž se stali cílem Kostlivců, kosterních zombie, kteří ztratili všechny známky lidskosti prolitím jejich masa a jejich kořistí je cokoliv, co má srdce. R a M vedou celou skupinu k lidské enklávě, kam se R zdí vplíží. Zde najde Julii a setkává se i s její kamarádkou Norou, která je zpočátku v šoku. Když R prozradí, že se ostatní mrtvoly také pomalu vrací k životu, tak se to ti tři snaží říct Colonel Grigiovi, Juliinu otci a vůdci přeživších. Nicméně Colonel Grigio odmítá uvěřit, že by se mohli změnit a vyhrožuje, že zabije R, čemuž zabrání Nora, která na Colonela vytáhne zbraň. Julie a R utíkají na baseballový stadion, kde čeká zbytek skupiny, ale najdou je uprostřed útoku s hordou Kostlivců.

Když se M a jeho skupina zombie připraví na bitvu s Kostlivci, Julie a R utíkají, ale ocitnou se v pasti. Mají před sebou jedinou únikovou cestu a tak R skáče s Julií s velké výšky do bazénu a ochrání ji před dopadem. Poté, co Julie vytáhne R ze dna bazénu, tak se dvojice vášnivě políbí, díky čemuž R plně ožil. Ihned je nalezne Colonel Grigio, který bez varování střelí R do ramene a když R krvácí, je konečně přesvědčen, že se vrátil zpátky k životu. Lidé a zombie se spojí a zabijí většinu Kostlivců, zbytek z nich vyhyne a zombie se pomalu opět přidávají k lidské společnosti. Film končí, když se nyní úplně živý R a Julie dívají, jak se ničí zeď obklopující město, což značí konec apokalypsy.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Nicholas Hoult R
Teresa Palmer Julia Grigio
Rob Corddry M, kamarád R
Dave Franco Perry Kelvin, Juliin přítel
Lio Tipton[pozn. 1] Nora, Juliina kamarádka
Cory Hardrict Kevin
John Malkovich Colonel Grigio, Juliin otec a vůdce skupiny přeživších

V dalších rolích[editovat | editovat zdroj]

Sylvia Stewart zombie (neuvedena v titulcích)
Tod Fennell ozbrojená hlídka
Keeva Lynk malá holka
Ruth Chiang zombie Julie
Dawn Ford Dr. Burke
Patrick Sabongui lovící zombie
Cory Hardrict Kevin

Produkce[editovat | editovat zdroj]

  • Bruna Papanadrea
  • David Hoberman
  • Todd Lieberman
  • Laurie Webb (výkonný producent)
  • Cori Shepherd Stern (výkonný producent)

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Ocenění Kategorie Nominovaný Výsledek
Teen Choice Awards Komedie nominován
Romantický film nominován
Herec: komedie Nicholas Hoult nominován
Herec: romantický film Nicholas Hoult nominován
Filmový průlom Nicholas Hoult vyhrál

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Připočítán jako Analeigh Tipton; Tipton vyšel jako nebinární a změnil své jméno v roce 2021[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warm Bodies (film) na anglické Wikipedii.

  1. JUNE 03, Joey Nolfi; EDT, 2021 at 10:21 PM. 'America's Next Top Model' star Lio Tipton 'proud' to come out as queer and non-binary. EW.com [online]. [cit. 2023-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]