Left 4 Dead

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Left 4 Dead
Vývojář Valve Corporation (e)
Vydavatel Valve Corporation (e)
Distributor Electronic Arts (e)
Skladatel Mike Morasky (e)
Série Left 4 Dead (e)
Engine Source engine (e)
Platformy Xbox 360
Microsoft Windows
macOS (e)
Datum vydání 17. října 2008 (e)
Žánr first-person shooter (e)
Módy multiplayer videohra, hra jednoho hráče a kooperativní hra (e)
Z (pouze od 18 let) Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránky www.l4d.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Left 4 Dead je kooperativní survival first-person akce vydaná pro počítače s operačním systémem Windows, Mac OS X a konzoli Xbox 360. Za její výrobou stojí Turtle Rock Studios, kteří byli odkoupeni společností Valve. Hra pracuje na enginu Source. Byla vydána pro USA 18. listopadu 2008, pro Evropu pak 21. listopadu 2008 při příležitosti 10. výročí vydání Half-Life. V roce 2009 vyšlo pokračování této hry s názvem Left 4 Dead 2.

Left 4 Dead staví parta přeživších (níže o nich máte pár faktů), ovládané umělou inteligencí nebo hráči, kteří přežili apokalyptickou pandemii infekce a nyní stojí sami proti hordám infikovaných – zombií. Princip hry pak spočívá ve spolupráci těchto čtyřech přeživších proti léčkám „AI Režiséra“, který upravuje tempo a obtížnost hry podle úspěšnosti a postupu hráčů. Ve výsledku je pak rozmístění protivníků a předmětů pro každou novou hru jiné.

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

 • Kampaň

V tomto módu se hraje síťová hra, zde hraje minimálně jeden živý hráč a další tři postavy, které jsou buď ovládány lidmi nebo počítačem. Přeživší postupně prochází mapami a musí spolupracovat, aby přežili.

 • Hra jednoho hráče

Klasický Singleplayer, ve hře hraje jeden živý hráč a ostatní tři postavy jsou ovládány počítačem.Můžete si volně zvolit mapy a kapitoly.

 • Versus mod

Zde je hra rozdělena na dva teamy pro celkem osm hráčů po síti. To znamená po čtyřech v každém z teamů. Ve versus modu hrají živí hráči proti živým hráčům. Jeden team je lidský (Survivors) a hraje proti druhému teamu speciálních zombie (Boss nebo Special infected). Po dokončení mapy, nebo zabití všech Survivors se teamy vymění.

 • Survival mod

Survival mod byl přidán v dubnu 2009 v zadarmo stažitelném Survival Packu. Přeživší se zde snaží přežít co nejdéle nekonečným řadám zombií. Přeživší zůstávají po celou dobu na jedné mapě, po smrti všech postav, hra končí a hráči jsou odměněni medaili dle času přežití.

Herní charaktery[editovat | editovat zdroj]

Survivors (Přeživší)[editovat | editovat zdroj]

Žádná z postav nemá žádné speciální schopnosti, liší se vzhledem a hlasem.

 • Bill - je nejstarší postava ve hře a také veteránem z války ve Vietnamu, tudíž umí řádně zacházet se zbraněmi (toho si zřejmě všimnete jen v Singleplayer hře) a máte s ním velkou šanci na přežití.
 • Louis - pracoval jako asistent v prodejně s elektrospotřebiči.
 • Zoey - je jediná žena v týmu, pochází ze zámožné rodiny.
 • Francis - je hrubý, surový a neslušný, ale je to dobrý chlap, který vám vždy hlídá záda.Jen má velký problém s nenávistí u všeho co uvidí.

Infected (Zombie)[editovat | editovat zdroj]

 • Zombie jsou obyčejní infikovaní, běžně se jen bloumají, ovšem pokud zachytí přeživší, okamžitě se rozběhnou a zaútočí. Jen tak rychle se vás nevšimnou,buď sedí a nebo blijí a nebo se prostě opírají o zeď.Jako jednotlivci nejsou silní, ale útočí v hordách.
 • Bouchač (Boomer) je speciální zombie, který je tlustější než všichni ostatní nakažení ve hře. Jeho speciální vlastností je zvracení na přeživší. Tyto zvratky vás oslepí a zbaví veškeré orientace, také přitahují všechny zombie v okolí.Když je u vás blízko nestřílejte do něj bouchne a oslepí vás,můžete do něj střílet když je od vás tak 3 metry.
 • Dýmák (Smoker) vysoký a hubený zombie, který dokáže vysunout svůj jazyk na obrovské vzdálenosti, chytit vás do něj a přitáhnout si vás. Vždy když do něj střelíte a zneškodníte ho tak na tom místě bude dým.
 • Lovec (Hunter) poměrně tichý zombie, vždy na čtyřech, aby byl připraven okamžitě skokem zaútočit na Survivors. Nikdy je to vážně šok. Zabíjí tak, že se potichu přiblíží dlouhými skoky k Survivors a na jednoho zaútočí skokem, při kterém přeživšího skolí na zem a začne ho trhat. Přeživší se může osvobodit jen tak že mu pomůže spoluhráč.
 • Tank je největší zombie ve hře, je obrovský, velmi silný a tím dokáže trhat kusy silnic a budov, které pak mrští po přeživších. Když se přiblíží blízko k přeživšímu, shodí ho na zem, kde ho většinou ubije k smrti. Vydrží toho hodně. Jediný způsob jak ho rychle zabít je dva samopaly,sniperka a rychlopalná brokovnice,to je jeho zranitelné místo.
 • Čarodějnice (Witch) zombie, která neútočí jen tak sama od sebe. Zpravidla někde sedí a brečí. Pokud na ni hráči nesvítí baterkami, zbytečně nehlučí, nepřibližují se a samozřejmě do ní nestřílí, Witch si jich ani nevšimne a přeživší ji v klidu obejdou. Pokud však Witch zaútočí, rychle se přiblíží k narušiteli, shodí ho okamžitě na zem a začne ho trhat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]