Half-Life (herní série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Half-Life
Logem a zároveň symbolem herní série je oranžová lambda
Logem a zároveň symbolem herní série je oranžová lambda
Základní informace
Žánr FPS
Vývojáři Valve
Gearbox Software (1999–2001)
Vydavatelé Sierra On-Line (1998–2003)
Valve (2004–dosud)
Platformy Microsoft Windows
macOS
Linux
Xbox
Xbox 360
PlayStation 2
PlayStation 3
Shield Portable
První vydání Half-Life
19. listopadu 1998
Poslední vydání Half-Life: Alyx
23. března 2020
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Half-Life je vědeckofantastická série počítačových her. Většina her běží na GoldSource nebo na Source Enginu a jsou to lineární, singleplayerové střílečky z pohledu první osoby.

Valve Corporation je vývojář a částečně i vydavatel a distributor pro nejvýznačnější hry ze série. Některé hry vydala ale Sierra Studios a některé rozšíření vyrobilo Gearbox Software. Po roce 2005 vydávání her série převzala od Sierry firma Electronic Arts. Hry série byly původně určeny pro PC, později však byly vydávány i portace pro konzole.

V každé hře se hráč ujímá ovládání nad hlavní postavou Gordonem Freemanem, teoretického fyzika původně zaměstnaného ve výzkumné laboratoři Black Mesa (v některých rozšířeních lze ovládat i jiné postavy).

Half-Life a Half-Life 2 jsou plnohodnotné hry, Half-Life 2: Episode One a Half-Life 2: Episode Two jsou kratší epizodické hry. K sérii byla vyrobena podsérie Portal (první díl 2007 a druhý díl 2011).

Hry[editovat | editovat zdroj]

Hry jsou vydávány v chronologickém pořadí, někdy také zobrazují události z jiných úhlů pohledu, z pohledu jiných postav nebo rozvíjí události z předchozích dílů.

První hra (Half-Life) a její rozšíření používají GoldSrc engine (Do značné míry upravený Quake engine). Pozdější hry (Half-Life 2) jsou už postavené na Source engine, který s původním Quake engine má pramálo společného.

Half-Life[editovat | editovat zdroj]

Half-Life vyvinulo později i vydávalo Valve Software, vydavatelem byla v době vydání tehdy ještě Sierra Interactive (nyní je distribuce všech her Half-Life řešena přes systém Steam, který vyvinulo Valve).

Half-Life je prvním dílem ze série a taky úplně první hrou vyvinutou firmou Valve. Poprvé byla vydána 19. listopadu 1998 na PC (15. listopadu 2001 na PlayStation 2, port zařídil Gearbox Software). Hra obdržela pozitivní kritiku za celkovou hratelnost a četné skriptované sekvence. Hra ovlivnila žánr FPS na několik let a byla označena za jednu z nejlepších her historie. Hra celkem vyhrála 50 ocenění Hra roku.

Half-Life: Opposing Force[editovat | editovat zdroj]

Half-Life: Opposing Force je prvním datadiskem pro Half-Life, vyvíjený společností Gearbox a vydaný 1. listopadu 1999. Opposing Force byl oznámený jako Mission pack (balík misí) pro Half-Life v dubnu 1999 a vyšel pro Windows verzi hry. Hráč už nehraje za Gordona Freemana, ale za desátníka US Marines, Adriana Shepharda. Shepard má původně úkol zakrýt události v Black Mesa, ale oddělí se od skupiny a je nucen bojovat za přežití, přičemž musí bojovat proti nové skupině vetřelců a členům jednotek black operations. Opposing Force byl přijímán kladně kritikou, a mnozí ukazovali, že přidávání datadisků se stává běžné pro celý žánr FPS. Hra vyhrála titul Počítačová hra roku 2000 od Akademie Interaktivních umění a Věd.

Half-Life: Blue Shift[editovat | editovat zdroj]

Half-Life: Blue Shift je druhý datadisk pro Half-Life, vyvíjený společností Gearbox a vydaný firmou Sierra Entertainment v roce 2001. Hra byla původně určena jako rozšíření pro Dreamcast verzi Half-Life. Ale tento projekt byl ukončen a Blue Shift byl místo toho vydán na Windows 12. června 2001. Datadisk hráče postavil do role Barneyho Calhouna, který pracoval jako člen ochranky v Black Mesa. Hra popisuje část příběhu těsně po katastrofě, kdy se snaží Calhoun utéct se skupinou vědců. Blue Shift také obsahuje High Definition pack, který zlepšuje kvalitu modelů a textur, jak v Blue Shift, tak i v Half-Life a Opposing Force. Kritika hru přijímala smíšeně nebo pozitivně, přičemž si recenzenti vychvalovali atmosféru hry a přidání High Definition packu, na druhou stranu kritizovali nedostatek novinek a kratší herní dobu.

Half-Life: Decay[editovat | editovat zdroj]

Half-Life: Decay je třetí datadisk pro Half-Life, opět vyvíjený společností Gearbox a vydaný firmou Sierra Studios. Tento datadisk byl dostupný pouze pro PlayStation 2 verzi hry Half-Life. Decay je v sérii unikátní, protože jako jediný podporuje kooperaci dvou hráčů, kteří musí spolupracovat, aby postupovali ve hře. Decay se zaměřuje na Freemanovy kolegy Ginu Crossovou a Colettu Greenovou. Hra byla vydána 14. listopadu 2001 a obdržela slabé, ale pozitivní recenze od kritiky; většina kritiků oceňovala možnost hrát s přítelem, ale kritizovala příliš velké množství rébusů. Neoficiální Windows port byl vydán v září 2008.

Half-Life 2[editovat | editovat zdroj]

Half-Life 2 je pokračování původní hry vydaný Valvem 16. listopadu 2004. Vývoj hry trval, během nichž hra několikrát unikla na internet. Ve hře hraje hráč opět za Gordona Freemana v čase 20 let po událostech v Half-Life. G-Man posílá Gordona Freemana do City 17 ve východní Evropě, aby bojoval s okupací Combine Impéria. Half-Life 2 sesbíral nespočetně kladných recenzí a kritik. Vyhrál 25 cen Hra roku pro rok 2004. Na hře byla vyzdvihována animace, zvuk, vyprávění příběhu, grafika, umělá inteligence a fyzika. Half-Life 2 byl první hrou distribuovanou přes systém Steam, což byl jeden z důvodů proč nakonec Valve zrušilo smlouvy s firmou Sierra Entertainment.

Half Life 2: Episode One[editovat | editovat zdroj]

Po vydání druhého dílu se Valve rozhodlo, podobně jako v Source enginu znovuzrozený projekt SiN (původní hra byla z roku 1998) vydávat další obsah formou tzv. epizod, které by vycházely každý měsíc. První epizoda tedy vyšla 1. června 2006 a ukázala několik nových grafických funkcí, například několik světelných efektů a více animací postav a jejich obličejů. Příběh se odehrával okolo City 17 po událostech v původní hře, ve kterých musel Freeman a Alyx Vance uniknout z města, po tom, co na konci Half-Life 2 poškodili jádro reaktoru, který hrozí že zničí město. Half-Life 2: Episode One dostávalo většinou pozitivní recenze, ačkoliv hře byla vytýkána krátká hrací doba.

Inovace[editovat | editovat zdroj]

Jako každý titul v sérii Half-Life, i Episode One přinesla určitá vylepšení. Kromě vylepšené grafiky (vylepšená mimika obličejů postav, zvětšení počtu polygonů na postavu) s použitím HDR efektů šlo především o reakci okolí na světlo či tmu (například při posvícení do obličeje Alyx si zakryje tvář, právě tak jako skutečný člověk), přeprogramovávání dosud pouze nepřátelských min či rozšířené využití gravity gunu. Z nových monster ukázal zmutovaného vojáka Combine, proměněného v zombie (Alyx vymyslí pojem Zombine). Kritiky byly jako vždy nadšené, IGN zvolila Episode One na Hru roku 2006 a celkově získávala po celém světě hodnocení přes 90%.

Half-Life 2: Episode Two[editovat | editovat zdroj]

Druhá epizodická hra, Half-Life 2: Episode Two, pokračuje v příběhu tam, kde skončila Episode One. Hra byla vydána 10. října 2007 spolu s hrou Portal, Team Fortress 2, Half-Life 2 a Episode One v balíku, nazvaný Orange Box, který byl vydán pro Windows, Xbox 360 a PlayStation 3. Hra byla znovu vyvíjena firmou Valve a distribuovaná firmou Electronic Arts (digitálně přes Steam). Valve pokračovalo ve své politice orientovat každou epizodu na nějaké téma nebo technologie a v Episodě Two se tak rozrostla příroda, prostředí, přibylo cestování a ubylo lineárních lokací. Jako Gordon Freeman se hráč musí spolu s Alyx Vance dostat z ruin City 17 na venkov, pronásledováni jednotkami Combine. Nové technologie a nové hratelnostní prvky byly kritiky vychvalovány, ačkoliv je ale hra mnohem delší než Episode One, délka hry je opět největším záporem.

Half-Life: Alyx[editovat | editovat zdroj]

18. listopadu 2019 oznámil Valve na svém Twitteru, že odhalí svojí hlavní hru pro virtuální realitu Half-Life: Alyx 21. listopadu téhož roku. Hra byla nakonec vydána až 23. března 2020. Recenze měla krátce po vydání pozitivní. Příběh je kratší, než tomu bylo u předchozích dílů, avšak zážitek ze hry je o to lepší. Někteří hráči říkají, že se jedná o revoluci ve VR.[1]

Black Mesa[editovat | editovat zdroj]

Black Mesa je fanouškovská předělávka původní hry Half-Life od Crowbar Collective do enginu Source. Podnět k vývoji Black Mesy dala nespokojenost a zklamání z Half-Life: Source, oficiální konverze Half-Life do enginu Source.

Prospekt[editovat | editovat zdroj]

Tato hra je neoficiální pokračování Half-Life: Opposing Force od Richarda Seabrooka. Hráč znovu hraje za Adriana Shepharda, kterého vyšle skupina Vortigauntů na pomoc Gordonovi v Nova Prospektu. Příběh se částečně neshoduje s Half-Life 2 a vznikají paradoxy mezi těmito hrami.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Half-Life[editovat | editovat zdroj]

Příběh prvního dílu je zasazen do blízké budoucnosti, kdy tehdy sedmadvacetiletý fyzik Gordon Freeman přijímá pracovní nabídku na spolupráci se svým bývalým profesorem Dr. Kleinerem (Freeman je držitelem doktorátu z teoretické fyziky se specializací na teleportaci) na supertajném projektu v laboratořích Black Mesa kdesi v Novém Mexiku. Když přijíždí na místo, je okamžitě přidělen k zajímavému pokusu, kdy náhodně nalezený záhadný krystal mimozemského původu lze použít k vytvoření teleportačního portálu. Pokus se ovšem nezdaří zrovna ke spokojenosti všech zúčastněných, dojde k narušení časoprostorového kontinua (tzv. resonanční kaskádě, což je ovšem fiktivní jev) a na celé planetě se začínají objevovat portály, dopravující na Zemi bytosti z jiných světů. Gordon Freeman je jeden z mála lidí, kteří nadcházející explozi přežijí a chráněn pouze speciálním oblekem zvaným H.E.V (Hazardous Environment, tedy oblek pro přežití v nebezpečném prostředí). Gordon se tedy pokusí uniknout z nenadále nepřátelskými organismy zamořeného prostředí, přitom bude muset používat spoustu palných i energetických zbraní, spolupracovat s příslušníky ochranky i přeživšími vědci. Mimo jiné se během svého boje o přežití dostane i na domovskou planetu mimozemských organismů zvanou Xen, kde se utká s Nihilanthem, hlavním mozkem celé mimozemské invaze. Po zkáze hlavního mozku následuje sekvence s tajemným mužem zvaným G-Man, který vám udělá zajímavou nabídku…

Half-Life: Opposing Force[editovat | editovat zdroj]

Při hraní datadisku se hráč ocitne v kůži vojáka HECU (Hazardous Environment Containment Unit, organizace podléhající Americké armádě podobně jako např. Delta Force nebo Navy Seals), který byl vládou poslán, aby vzniklý problém "vyřešil". Vojáci vše řeší prostým "vyčištěním" celého komplexu s důrazem na eliminaci všech přeživších organismů. Hlavním hrdinou je Adrian Shephard, příslušník elitní jednotky Mariňáků. Během hry prochází ve stejném čase stejnými lokacemi jako Gordon Freeman v původní hře, přesto však občas vidí věci z poněkud odlišné perspektivy. Během hry dokonce Freemana i zahlédne. Hlavním cílem mariňáků je zničit celý komplex termonukleární zbraní. Kromě mimozemských organismů se jako hlavní nepřítel jeví tzv. Black Ops, elitní jednotka poslána neznámo kým, aby celou oblast zajistila. Ti přitom neváhají zabíjet kohokoliv, úklidovou četu U.S. Marine nevyjímaje.

Half-Life: Blue Shift[editovat | editovat zdroj]

Datadisk hráče postavil do role člena ochranky Barneyho Calhouna, který se, podobně jako Freeman, chce zachránit a uniknout z nebezpečných prostor Black Mesa.

Half-Life 2[editovat | editovat zdroj]

Hráč je opět postaven do pozice Gordona Freemana, který je G-Manem za záhadných okolností přiveden zpět do časoprostoru, aby se pomohl vypořádat s invazí sil Xen na Zemi. Jak se spousta hráčů mylně domnívalo, zničením hlavního mozku mimozemšťanů nebyli útočníci vůbec poraženi. Naopak, společně se ctižádostivým a o své mesiášské úloze slepě přesvědčeným Dr. Breenem (dříve vrchním administrátorem v Black Mesa) uzavřeli mimozemšťané pakt, který pasoval lidstvo na podřízené. Místo dříve rušných ulic na probuzeného Gordona čeká Všudypřítomná tyranie vojáků Combine (což je název pro kombinaci pozemských a mimozemských organismů), kolem pochodují několikametrová monstra na úzkých nohách (tzv. strideři) a v nábojnicích vystřelovaných děly přilétají headcrabi (organismy známé již z prvního dílu, jejichž cílem je přisát se podobně jako facehugger ve Vetřelci na obličej hostitele, ovládnout jeho mozkové ústrojí a skrze něj poté mrtvé tělo ovládat). Během svého putování nehostinnou krajinou (města jsou vykreslena jako archetyp postkomunistických metropolí) se setkává se starými známými: Dr. Kleinerem, Eli Vancem, Barneym a nově také s mezitím odrostlou dcerou Eliho Alyx. Ta bude Gordona provázet hrou celkem dlouhou dobu, o možném románku mezi Gordonem a jí se zatím pouze spekuluje. Poté, co Gordon projde městem City 17, zpustlým městem Ravenholm a zařízením zvaným Nova Prospekt se skrz další městský úsek dostane do Citadely, které je střediskem sil Combine na Zemi. Zde také narazí na doktora Breena, kterému se díky jeho podlosti podaří Gordona Freemana skoro zabít. Avšak poté, když Breenovi jeho podlý úskok tak úplně nevyjde je Gordonem pronásledován až do únikového portálu, který je Gordonem zničen. Následuje obrovská exploze, opět přichází G-Man a posílá nás opět do stáze mimo prostor a čas. Co se stalo s ostatními charaktery (jelikož Alyx byla výbuchu přítomna) zůstává záhadou.

Half Life 2: Episode One[editovat | editovat zdroj]

Poté, co byla Citadela vyhozena do vzduchu a Gordon se opět ocitl v držení G-Mana, jakýmsi časoprostorovým driftem se několika Vartigauntům (původním otrokům rasy Xen, později se tito otroci přidali na stranu lidí) podaří zastavit G-Mana a uvolnit Freemana z jeho nadvlády. Gordon se ocitá v troskách Citadely, objeven jako zázrakem přeživší Alyx ve společnosti jejího věrného robota. Společně se vydávají městem kde nic nefunguje, musí se skrz podzemní garáže dostat opět na povrch, živí dojít na nádraží a nasednout na nejbližší vlak z města. Citadela, svíjející se ve smrtelné agónii totiž může každou chvíli explodovat a smést celé City 17 ze zemského povrchu.

Half-Life 2: Episode Two[editovat | editovat zdroj]

Opět se ocitneme v roli Dr. Gordona Freemana, který stejně jako Alyx přežije havárii vlaku způsobenou explozí Citadely. Jakmile se dostanete z vlaku, jste svědky znepokojujících událostí. To, že Combine nechalo explodovat svoji hlavní základnu na Zemi, nebyla prohra, nýbrž pouze očekávaná událost. Byla při té příležitosti odeslána zpráva na jejich domovskou planetu, s níž po výbuchu pochopitelně ztrácí spojení. Na Zemi tak pochoduje obrovská armáda nepřátel s úmyslem zlomit odpor odboje a vydobýt si Zemi jednou pro vždy (vytěžit všechny její zdroje včetně života a zničit). Na Zemi se tak znovu objevuje obrovský portál z domovské planety Combine, kterým prochází veškerá vojenská pomoc zbývajícím Combine na zemi. Hnutí odporu však obsadilo raketové silo a podařilo se mu jej zprovoznit. Portál však nevyvolává žádné zařízení (alespoň ne na Zemi) a tak Hnutí odporu neví, jak raketu použít ke zničení portálu a přerušení tak invaze na Zemi. Alyx však z Citadely odnesla data (obsahující dekódování systému Combine portálů a záznam od Dr. Judith Mossmanové, vaší spolupracovnice v odboji). Pomocí těchto dat je tedy raketa schopna po menších úpravách zničit portál jednou provždy. Celý příběh se odehrává v lesích okolo City 17 a snažíte se tak dostat do raketového sila. Tam ze záznamu Dr. Mossmanové zjistíte, že výzkumná loď Borealis organizace Aperture Laboratories se znovu našla, kupodivu někde v polárním pásu. Na lodi se prý má nacházet úžasná technologie, pomocí které by bylo možné zničit Combine jednou provždy. Aperture Laboratories experimentovala s portály (a pravděpodobně tato nehoda při práci s portály je zviditelnila (viz Portal)). A tak se v Episode Two po velkém množství bojů vydáváte s Alyx vrtulníkem (alespoň jste to do menšího přerušení chtěli udělat) na Borealis.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Half-Life se může pochlubit velkým portfoliem postav, které jsou i přes omezený herní prostor dobře vykresleny. Některé se postavy se vyskytují v prvním i druhém dílu, jiné zcela zmizely, nebo jenom čekají na další pokračování.

  • Ph.D. Gordon Freeman – Hlavní hrdina série, sedmadvacetiletý fyzik (v prvním díle). Je to hlavní postava celé série a hráčův avatar. Pracoval ve vědeckém výzkumném zařízení zvaném Black Mesa Research Facility, v laboratořích anomálních materiálů. Při spuštění resonanční kaskády dojde k chybě a Black Mesa je zaplavena mimozemšťany z planety Xen. Gordon se v prvním díle probojoval až na Xen, kde zabije vůdce mimozemšťanů Nihilantha a je „najat“ G-manem. Později se probouzí v City 17 a G-man mu zadává úkol zabít Wallace Breena a zničit Citadelu.
  • Dr. Isaac Kleiner – Génius, pracující na všech futuristických zařízeních. Ač specialista na teleportaci a rozklad částic, dokáže také vyrobit i např. nový oblek (v druhém díle je autorem H.E.V. Mark V). Během hry Freemanovi několikrát pomůže. Je také jeho bývalým učitelem.
  • Eli Vance – Afroameričan, další z Freemanových kolegů. Během Black Mesa pracoval mimo jiné také na onom neslavném experimentu. Je otcem půvabné dcery Alyx, která se objeví ve druhém dílu. Mimo jiné také spolupracoval na vytvoření samostatného dvousměrného portálu. Uznávaný fyzik.
  • Dr. Judith Mossman – Žena, která měla pracovat v Black Mesa, ale Gordon Freeman nastoupil místo ní, teď pomáhá Elimu Vancovi v jeho laboratoři.
  • Alyx Vance – Dcera Eliho Vance, která pomáhá Gordonovi v jeho putování. Má robomazlíčka Doga, který ji chrání.
  • Barney Calhoun – Hlídač v Black Mesa ve střední šarži, má za úkol ochraňovat vybavení a členy výzkumného týmu ve výzkumném zařízení. V původní hře bylo vlastně jméno Barney označením pro všechny hlídače, v datadisku Blue Shift byl už přímo pojmenován. Všeobecně je Barney ve druhém díle považován za úspěšně uprchlou stráž z datadisku. Během prvního dílu se s Gordonem mnohokrát setká, navíc, v Half-Life 2 a Half-Life 2: Episode One se naznačuje, že se znali ještě před strašlivou nehodou.
  • G-Man – Muž ve středních letech v obleku s kufříkem v ruce. Nejzáhadnější postava celého Half-Life. Přesně se neví zda pracuje pro vládu, mimozemšťany, či sleduje své cíle. Na konci prvního dílu říká, že kvůli Gordonovým velice dobrým výsledkům "jim ho doporučil". Koho myslí tím "jim" není známo, ani druhý díl toho příliš mnoho neprozradil. Ví se o něm, že jakýmisy teleporty je schopen přenést se v čase i prostoru a dost pravděpodobně to není člověk v pravém slova smyslu. Bližší informace o něm jsou stále spíše otázkou spekulací.
  • Otec Grigori – Hráč jej poprvé potká v Half-Life 2 v kapitole "We don't go to the Ravenholm", jak zabíjí zombie svou brokovnicí. V celé čtvrti připravil spoustu sofistikovaných pastí proti zombiím, které ji zamořili. Několikrát se během hraní objeví. Působí poněkud šíleným dojmem.
  • Dr. Wallace Breen – Bývalý administrátor Black Mesa, kterého kontaktovala rasa Combine a slíbila mu světovládu za to, když připraví vše potřebné k invazi na Zemi. Breen přijal, a tak se stal vůdcem města City 17. Sídlí v Citadele a snaží se zničit všechen odpor proti Combine. Protože se řídí přímými pokyny advisorů, chová se k lidské populaci krutě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Half-Life (series) na anglické Wikipedii.

  1. VALVE. @valvesoftware [online]. 2019T15:12 [cit. 2019-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]