Counter-Strike: Global Offensive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Counter-Strike: Global Offensive
CS:GO
Counter-Strike: Global Offensive CS:GO
Counter-Strike: Global Offensive
CS:GO
Vývojáři Valve Software
Hidden Path Entertainment
Vydavatel Valve Software
Distributor Steam
Skladatel Mike Morasky
Série Counter-Strike
Engine Source
Platformy Microsoft Windows
OS X
Linux
PlayStation Network
Xbox Live Arcade
Datum vydání 21. srpna 2012 (5 let)
Žánr First-person shooter
Módy Hra o více hráčích
Systémové
požadavky
OS: Windows 7 nebo novější nebo Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, procesor: Intel Core 2 Duo E6600 nebo AMD Phenom X3 8750 processor nebo lepší, RAM: minimálně 2GB, grafická karta: ATI Radeon HD 2400 nebo NVidia 8600M nebo lepší, volné místo na disku: 7,6 GB, internetové připojení
Ovládání myš a klávesnice, gamepad, Steam Controller
Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránky blog.counter-strike.net (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Counter-Strike: Global Offensive (zkráceně CS:GO) je počítačová online FPS (střílečka z pohledu první osoby). Hru vyvinulo Valve ve spolupráci s Hidden Path Entertainment. Hra navazuje na předchozí verze hry Counter Strike.[1] Je to v pořadí čtvrtá hra ze série Counter-Strike. Verze pro Linux byla vydána v září 2014.

Hra byla vydána 21. srpna 2012 k dispozici na Windows, OS X a na platformách Steam, Xbox Live Arcade a PlayStation Network. Obsahuje například předělané verze klasických map, ale také úplně nové mapy, postavy a herní módy. Multiplatformní multiplayer byl původně plánován mezi Windows, OS X a PSN hráči, ale nakonec byl umožněn pouze pro Windows a OS X. PSN verze nabízí tři metody ovládání: ovladač DualShock 3, PlayStation Move nebo USB klávesnici/myš.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Základní princip hry je stejný jako v předchozích verzích hry Counter Strike.

CS:GO do hry přidává nové zbraně a vybavení. Základní zbraně ovšem zůstávají. Mapy jsou upraveny graficky, ale schematicky jsou podobné jako ve starších verzích.

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Momentálně obsahuje Global Offensive pět herních módů ke hraní online:

 • Casual (Nenáročný) a Competitive (Kompetitivní): Nejznámější herní módy, oba zahrnují Mise s bombou a Mise s rukojmí. Na začátku každého kola si hráči mohou koupit zbraně a vybavení za peníze, které v minulých kolech získali například za zabití či asistenci na zabití nepřítele nebo plnění různých úkolů mapy (položení bomby, zneškodnění bomby, záchrana rukojmích atd.). Bez ohledu na typ Mise končí každé kolo, když jeden z týmů buď dokončí svůj úkol, nebo zabije celý nepřátelský tým, a nebo nechá vypršet čas.
  • Mise s bombou: Teroristé mají za úkol položit bombu na jedno ze dvou určených položišť; Counter-Teroristé mají za úkol předejít výbuchu bomby buďto tak, že nenechají Teroristy bombu vůbec položit, anebo, je-li již položená, jejím zneškodněním. Mapy ke hraní tohoto módu: Dust II, Mirage, Train, Overpass, Nuke, Dust, Aztec, Inferno, Cobblestone, Cache, Train, Vertigo
  • Mise s rukojmími: Counter-Teroristé mají za úkol osvobodit rukojmí držené Teroristy a dostat je na místo vyzvednutí; Teroristé mají za úkol předejít osvobození rukojmích. Pokud se Terorista nebo Counter-Terorista pokusí zabít rukojmího, utrpí těžkou peněžní pokutu. Update později změnil způsob, jakým Counter-Teroristé zachraňují rukojmí: namísto toho, aby rukojmí na místo vyzvednutí dovedli, tam musí nyní jednoho donést. Dalo by se říct, že se zde prohodily role - CT utočí a naopak T brání. Assault, Italy, Millitia, Office.
 • Arms Race: Každý hráč má za úkol zabít co nejvíce protihráčů s cílem získat jako první zlatý nůž a vyhrát mód.
 • Demolition: Na začátku hry týmy dostanou zbraň, která je typická pro jejich tým. Další zbraň dostanou tím, že zabijí protivníka. Mod vyhrává ten kdo měl nejvyšší počet zabití. Mód je o tom, že si každý zastřílí s jinou zbraní.
 • Deathmatch: Každý hráč si zvolí libovolnou zbraň a snaží se zabít co nejvíce protihráčů což mu udělí určitý počet bodů a snaží se vyhrát s nejvyšším počtem. Mód je doplněn respawnem (oživením). Po smrti se hráč znovu objeví na jiném místě dané mapy.

Global Offensive také obsahuje dva offline módy: Offline s Boty a Trénink se zbraněmi.

Změny oproti starším verzím[editovat | editovat zdroj]

Do hry byl přidán inventář, který umožňuje kupování a prodávání různých skinů (vzhledů) zbraní. Skin je možné získat koupí, náhodně přímo ze hry, nebo výměnou.[2]

Též lze nakoupit nálepky z různých turnajů či týmů.

Mezi kontroverzní a hráči často rozebírané téma je aktualizace, která do CS:GO přinesla Glove Case (česky doslova Bedna s rukavicemi), kdy se právě zmiňované rukavice jako hlavní výhra staly pro komunitu terčem posměchu.

Operace[editovat | editovat zdroj]

Operace jsou tří až pětiměsíční akce CS:GO. Pro odemčení všech částí operace je nutno zakoupit odznak. V současné době probíhá 8. operace, Operace Hydra.

Operace Payback[editovat | editovat zdroj]

Operation Payback[3] (česky Operace Návratnost) byla 1. operací v CS:GO. Začala 26. dubna 2013 a skončila 31. srpna 2013 (původně měla skončit 31. července, kvůli vysokému zájmu VALVE akci prodloužil).

Operace Payback obsahovala 7 nových herních map – 4 mapy s rukojmími (Downtown, Motel, Museum, Thunder) a 3 mapy s bombou (Favela, Library, Seaside). Mapy byly hratelné v módu "Casual" (česky "Nenáročný").

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace za 5,99

Stříbro – 10 odehraných hodin na mapách operace

Zlato – 50 odehraných hodin na mapách operace

Operace Bravo[editovat | editovat zdroj]

Operation Bravo[4] byla 2. operací v CS:GO. Začala 19. září 2013 a skončila 5. února 2014 (původně měla skončit 20. ledna, kvůli vysokému zájmu VALVE akci prodloužil).

Operace Bravo obsahovala 9 nových map (na začátku jich bylo 7, 2 přibyly při zimním uptadu – Cobblestone a Overpass). Z toho jsou 2 mapy s rukojmími (Agency, Siege) a 7 map s bombou (Ali, Cache, Chinatown, Cobblestone, Gwalior, Overpass, Ruins). Mapy byly hratelné v režimech Casual, Deatmatch a kompetetivním.

Zajímavostí je, že Cache, Cobblestone a Overpass se po operaci zařadily mezi mapy hratelné v normálním režimu a dostaly se do balíčku "aktivních" map.

Odznak operace

Bronz – Zakoupení odznaku za 5,99

Stříbro – 10 odehraných hodin a 5 vítězství v kompetetivním režimu

Zlato – 30 odehraných hodin a 15 vítězství v kompetetivním režimu

Operace Phoenix[editovat | editovat zdroj]

Operation Phoenix[5] byla 3. operací v CS:GO. Začala 20. února 2014 a skončila 11. června 2014.

Operace Phoenix obsahovala 8 map z předešlých operací. Z toho 4 mapy s rukojmími (Agency, Downtown, Motel, Thunder) a 4 mapy s bombou (Ali, Cache, Favela, Seaside).

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace na 2,99

Stříbro – 10 odehraných hodin a 5 vítězství v kompetetivním režimu

Zlato – 30 odehraných hodin a 15 vítězství v kompetetivním režimu

Operace Breakout[editovat | editovat zdroj]

Operation Breakout[6] (česky Operace Vypuknutí) byla 4. operací v CS:GO. Začala 1. července 2014 a skončila 2. října 2014.

Operace Breakout obsahovala 6 nových map. Z toho 2 mapy s rukojmími (Insertion, Rush) a 4 mapy s bombou (Black Gold, Castle, Mist, Overgrown).

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace za 5,99

Stříbro – 5 dokončených misí

Zlato – 15 dokončených misí

Operace Vanguard[editovat | editovat zdroj]

Operation Vanguard[7] (česky Operace Předvoj) byla 5. operací v CS:GO. Začala 11. listopadu 2014 a skončila 31. března 2015.

Operace Vanguard obsahovala 7 nových map. Z toho 2 mapy s rukojmími (Backalley, Workout) a 5 map s bombou (Bazaar, Facade, Marquis, Season, Train). Mapa Train byla poté zařazena mezi "aktivní" mapy.

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace za 4,69 (11. listopadu – 7. ledna), 5,19 (8. ledna – 8. února) nebo 2,59 (8. února – 15. února)

Stříbro – Získání 3 hvězd

Zlato – Získání 4 hvězd

Operace Bloodhound[editovat | editovat zdroj]

Operation Bloodhound[8] byla 6. operací v CS:GO. Začala 26. května 2015 a skončila 1. října 2015.

Operace Bloodhound obsahovala 6 nových map a 2 z předešlých operací. Z toho 1 mapa s rukojmími (Agency), 6 map s bombou (Crashsite, Log, Rails, Resort, Season, ZOO) a 1 speciální mapa (2. verze mapy Crashsite).

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace za 5,49

Stříbro – Získání 9 hvězd

Zlato – Získání 14 hvězd

Operace Wildfire[editovat | editovat zdroj]

Operation Wildfire[9] (česky Operace Blesk) byla 7. operací v CS:GO. Začala 17. února 2016 a skončila 15. července 2016.

Operace Wildfire obsahovala 9 nových map. Z toho 1 mapa s rukojmími (Cruise), 7 map s bombou (Coast, Empire, Mikla, Nuke, Royal, Santorini, Tulip) a 1 speciální mapa (Phoenix Compound).

Odznaky operace

Bronz – Zakoupení operace za 5,29

Stříbro – Získání 9 hvězd

Zlato – Získání 14 hvězd

Operace Hydra[editovat | editovat zdroj]

Operation Hydra[10] je 8. operací v CS:GO. Začala 23. května 2017 a skončí v září 2017.

Operace Hydra obsahuje 9 map. Z toho 2 mapy s rukojmími (Agency, Insertion), 5 map s bombou (Austria, Black Gold, Lite, Shipped, Thrill) a 2 speciální mapy (Dizzy, Rialto).

Odznak operace

Bronz – Zakoupení operace za 5,60 (od 22. září 2017 za 2,50 €)

Stříbro – Získání 5 hvězd

Zlato – Získání 18 hvězd

Diamant – Získání 25 hvězd

Progaming, tzv. eSport[editovat | editovat zdroj]

Profesionální hráči soupeří v týmech o 5 hráčích. Mezi nejlepší hráče se řadí Christopher "GeT_RiGhT" Alesund, Gabriel "FalleN" Toledo, Nikola "NiKo" Kovač a další. Jedním z nejlepších českých hráčů je Tomáš "oskar" Šťastný působící pod křídly německé organizace mousesports.

Významné týmy[editovat | editovat zdroj]

Významné turnaje[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Premier[editovat | editovat zdroj]

Swiss System[editovat | editovat zdroj]

Švýcarský systém, většinou uváděno v anglické verzi jako Swiss System je systém základní skupiny využívaný na turnajích. Nejčastěji se používá verze pro 16 týmů.

16 týmů[editovat | editovat zdroj]

1. kolo[editovat | editovat zdroj]

 • Šestnáct týmů je rozlosováno do 8 zápasů.
 • Vítězové zápasů postupují do vyšší skupiny 2. kola
 • Poražení postupují do nižší skupiny 2. kola.

2. kolo[editovat | editovat zdroj]

Vyšší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Osm vítězů z 1. kola je rozlosováno do 4 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 2:0, postupují do vyšší skupiny 3. kola.
 • Poražení, s celkovým skóre 1:1, postupují do střední skupiny 3. kola.
Nižší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Osm poražených z 1. kola je rozlosováno do 4 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 1:1, postupují do střední skupiny 3. kola.
 • Poražení, s celkovým skóre 0:2, postupují do nižší skupiny 3. kola.

3. kolo[editovat | editovat zdroj]

Vyšší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Čtyři vítězové z vyšší skupiny 2. kola se rozlosují do 2 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 3:0, postupují do play-off.
 • Poražení, s celkovým skóre 2:1, postupují do vyšší skupiny 4. kola.
Střední skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Čtyři poražení z vyšší skupiny 2. kola a čtyři vítězové z nižší skupiny 2. kola se rozlosují do 4 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 2:1, postupují do vyšší skupiny 4. kola.
 • Poražení, s celkovým skóre 1:2, postupují do nižší skupiny 4. kola.
Nižší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Čtyři poražení z nižší skupiny 2. kola jsou rozlosováni do 2 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 1:2, postupují do nižší skupiny 4. kola.
 • Poražení, s celkovým skóre 0:3, jsou vyřazeni.

4. kolo[editovat | editovat zdroj]

Vyšší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Dva poražení z vyšší skupiny 3. kola a čtyři vítězové ze střední skupiny 3. kola jsou rozlosováni do 6 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 3:1, postupují do play-off.
 • Poražení, s celkovým skóre 2:2, postupují do 5. kola.
Nižší skupina[editovat | editovat zdroj]
 • Čtyři poražení ze střední skupiny 3. kola a dva vítězové z nižší skupiny 3. kola jsou rozlosováni do 6 zápasů.
 • Vítězové, s celkovým skóre 2:2, postupují do 5. kola.
 • Poražení, s celkovým skóre 1:3, jsou vyřazeni.

5. kolo[editovat | editovat zdroj]

 • Tři poražení z vyšší skupiny 4. kola a tři vítězové z nižší skupiny 4. kola jsou rozlosování do 3 zápasů
 • Vítězové, s celkovým skóre 3:2, postupují do play-off.
 • Poražení, s celkovým skóre 2:3, jsou vyřazeni.

CS:GO Major[editovat | editovat zdroj]

CS:GO Major Championship (fanoušky zkracováno na "Majors") jsou turnaje sponzorované VALVe. Prvním CS:GO Majorem byl v roce 2013 DreamHack Winter.

Turnaje[editovat | editovat zdroj]

Název Místo konání Od Do Vítěz 2. místo 3. místo
DreamHack Winter 2013 Švédsko Jönköping 28. listopadu 2013 30. listopadu 2013 Fnatic Ninjas in Pyjamas compLexity VeryGames
EMS One: Katowice 2014 Polsko Katovice 13. března 2014 16. března 2014 Virtus.pro Ninjas in Pyjamas Team Dignitas LGB eSports
ESL One: Cologne 2014 Německo Kolín nad Rýnem 14. srpna 2014 17. srpna 2014 Ninjas in Pyjamas Fnatic Team Dignitas Team LDLC.com
DreamHack Winter 2014 Švédsko Jönköping 27. listopadu 2014 29. listopadu 2014 Team LDLC.com Ninjas in Pyjamas Virtus.pro Natus Vincere
ESL One: Katowice 2015 Polsko Katovice 12. března 2015 15. března 2015 Fnatic Ninjas in Pyjamas Virtus.pro Team EnVyUs
ESL One: Cologne 2015 Německo Kolín nad Rýnem 20. srpna 2015 23. srpna 2015 Fnatic Team EnVyUs Team SoloMid Virtus.pro
DreamHack Open Cluj-Napoca 2015 Rumunsko Kluž 28. října 2015 1. listopadu 2015 Team EnVyUs Natus Vincere G2 Esports Ninjas in Pyjamas
MLG Columbus 2016 USA Columbus 29. března 2016 3. dubna 2016 Luminosity Natus Vincere Astralis Team Liquid
ESL One: Cologne 2016 Německo Kolín nad Rýnem 5. července 2016 10. července 2016 SK Gaming Team Liquid Virtus.pro Fnatic
ELEAGUE Major 2017 USA Atlanta 22. ledna 2017 29. ledna 2017 Astralis Virtus.pro Fnatic SK Gaming
PGL Major Kraków 2017 Polsko Krakov 16. července 2017 23. července 2017 Gambit Esports Immortals Astralis Virtus.pro
bude oznámeno leden/únor 2018[11]

Týmy[editovat | editovat zdroj]

Legendy – 8 nejlepších týmů posledního Majoru, které byly automaticky kvalifikovány na další Major

Vyzyvatelé – 8 nejlepších týmů v kvalifikaci na Major

Samolepky a "Pick'em"[editovat | editovat zdroj]

Samolepky jsou součástí novějších CS:GO Majorů. Jedná se o samolepky s logy týmů a podpisy hráčů. Tyto samolepky lze lepit na zbraně. Samolepky mají 2 typy – základní (cena na Steamu se obvykle pohybuje řádově kolem desítek centů) a vzácnější, které jsou pozlacené (cena na Steamu se obvykle pohybuje řádově kolem několika Euro). Část peněz z prodeje jde hráčům a týmům.

Pick'em je minihra, ve které mohou fanoušci zakoupit samolepky a sestavovat žebříček, podle toho, jak týmy na Majoru skončí. Dále se tipuje nejlepší hráč atd.

Sběratelské bedny[editovat | editovat zdroj]

Na Majorech VALVe nabízí exkluzivní bedny. Tyto bedny dávají náhodně lidem, kteří Major sledují na Twitchi, nebo přímo ve hře přes GOTV. Při MLG v Columbusu v roce 2016 šlo získat bedny i při sledování mlg.tv.

Česká účast na Majorech[editovat | editovat zdroj]

Major Hráč Tým Status Výsledek
PGL Major Kraków 2017 Tomáš "oskar" Šťastný mousesports Vyzyvatel 12.-14. místo

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Counter-Strike: Global Offensive na anglické Wikipedii.

 1. Counter-Strike: Global Offensive [online]. soe.cz, [cit. 2013-11-11]. Dostupné online. (česky) 
 2. Inventář v CS Global Offensive [online]. soe.cz, [cit. 2013-11-11]. Dostupné online. (česky) 
 3. Operace Payback (anglicky)
 4. Operace Bravo (anglicky)
 5. Operace Phoenix (anglicky)
 6. Operace Breakout (anglicky)
 7. Operace Vanguard (anglicky)
 8. Operace Bloodhound (anglicky)
 9. Operace Wildfire (anglicky)
 10. Operace Hydra (anglicky)
 11. Další Major bude v roce 2018 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Steam suvenýry s českými hráči[editovat | editovat zdroj]

Tomáš "oskar" Šťastný[editovat | editovat zdroj]

PGL Major Kraków 2017
Samolepky
Základní
Speciální
Zlatá