Counter-Strike: Global Offensive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Counter-Strike: Global Offensive
CS:GO
Counter-Strike: Global Offensive CS:GO
Counter-Strike: Global Offensive
CS:GO
Vývojáři Valve Software
Hidden Path Entertainment
Vydavatel Gaben
Distributor Steam
Série Counter-Strike
Engine Source
Platformy Microsoft Windows
OS X
Linux
PlayStation Network
Xbox Live Arcade
Datum vydání 21. srpna 2012
Žánr First-person shooter
Módy Hra jednoho hráče, Hra o více hráčích
Systémové
požadavky
OS: Windows 7 nebo novější nebo Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, procesor: Intel Core 2 Duo E6600 nebo AMD Phenom X3 8750 processor nebo lepší, RAM: minimálně 2GB, grafická karta: ATI Radeon HD 2400 nebo NVidia 8600M nebo lepší, volné místo na disku: 7,6 GB, internetové připojení
Ovládání myš a klávesnice, gamepad
Mature 17+ PEGI 18 USK 16
Webové stránky blog.counter-strike.net (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Counter-Strike: Global Offensive (zkráceně CS:GO) je počítačová online FPS (střílečka z pohledu první osoby). Hru vyvinulo Valve ve spolupráci s Hidden Path Entertainment. Hra navazuje na předchozí verze hry Counter Strike.[1] Je to v pořadí čtvrtá hra ze série Counter-Strike. Verze pro Linux byla vydána v září 2014.

Hra byla vydána 21. srpna 2012 k dispozici na Windows, OS X a Linux na platformách Steam, Xbox Live Arcade a PlayStation Network. Obsahuje například předělané verze klasických map, ale také úplně nové mapy, postavy a herní módy. Multiplatformní multiplayer byl původně plánován mezi Windows, OS X a PSN hráči, ale nakonec byl umožněn pouze pro Windows a OS X. PSN verze nabízí tři metody ovládání: ovladač DualShock 3, PlayStation Move nebo USB klávesnici/myš.

Významné týmy: fnatic, FaZe Clan, Ninjas In Pyjamas, G2 eSports, EnVyUs, Natus Vincere, SK Gaming, Cloud9, Immortals, Astralis, North, FlipSide3, Gambit Gaming, Kinguin, ATCF, Virtus pro

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Základní princip hry je stejný jako v předchozích verzích hry Counter Strike.

CS:GO do hry přidává nové zbraně a vybavení. Základní zbraně ovšem zůstávají. Mapy jsou upraveny graficky, ale schematicky jsou podobné jako ve starších verzích CS.

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Momentálně obsahuje Global Offensive pět herních módů ke hraní online:

  • Casual (Nenáročný) a Competitive (Kompetitivní): Nejznámější herní módy, oba zahrnují Mise s bombou a Mise s rukojmí. Na začátku každého kola si hráči mohou koupit zbraně a vybavení za peníze, které v minulých kolech získali například za zabití či asistenci na zabití nepřítele nebo plnění různých úkolů mapy (položení bomby, zneškodnění bomby, záchrana rukojmích atd.). Bez ohledu na typ Mise končí každé kolo, když jeden z týmů buď dokončí svůj úkol, nebo zabije celý nepřátelský tým, a nebo nechá vypršet čas.
    • Mise s bombou: Teroristé mají za úkol položit bombu na jedno ze dvou určených položišť; Counter-Teroristé mají za úkol předejít výbuchu bomby buďto tak, že nenechají Teroristy bombu vůbec položit, anebo, je-li již položená, jejím zneškodněním. Mapy ke hraní tohoto módu: Dust II, Mirage, Train, Overpass, Nuke, Dust, Aztec, Inferno, Cobblestone, Cache, Train, Vertigo
    • Mise s rukojmími: Counter-Teroristé mají za úkol osvobodit rukojmí držené Teroristy a dostat je na místo vyzvednutí; Teroristé mají za úkol předejít osvobození rukojmích. Pokud se Terorista nebo Counter-Terorista pokusí zabít rukojmího, utrpí těžkou peněžní pokutu. Update později změnil způsob, jakým Counter-Teroristé zachraňují rukojmí: namísto toho, aby rukojmí na místo vyzvednutí dovedli, tam musí nyní jednoho donést. Dalo by se řící, že se zde prohodily role - CT utočí a naopak T brání. Assault, Italy, Millitia, Office.
  • Arms Race: Každý hráč má za úkol zabít co nejvíce protihráčů s cílem získat jako první zlatý nůž a vyhrát mód.
  • Demolition: Na začátku hry týmy dostanou zbraň, která je typická pro jejich tým. Další zbraň dostanou tím, že zabijí protivníka. Mod vyhrává ten kdo měl nejvyšší počet zabití. Mód je o tom, že si každý zastřílí s jinou zbraní.
  • Deathmatch: Každý hráč si zvolí libovolnou zbraň a snaží se zabít co nejvíce protihráčů což mu udělí určitý počet bodů a snaží se vyhrát s nejvyšším počtem. Mód je doplněn respawnem (oživením). Po smrti se hráč znovu objeví na jiném místě dané mapy.

Global Offensive také obsahuje dva offline módy: Offline s Boty a Trénink se zbraněmi.

Změny oproti starším verzím CS[editovat | editovat zdroj]

Do hry byl přidán inventář, který umožňuje kupování a prodávání rozličných skinů (vzhledů) zbraní. Skin je možné získat koupí, náhodně přímo ze hry, nebo výměnou.[2]

Též lze nakoupit nálepky z různých turnajů či týmů.

Mezi kontroverzní a hráči často rozebírané téma je aktualizace, která do CS:GO přinesla Glove Case (česky doslova Bedna s rukavicemi), kdy se právě zmiňované rukavice jako hlavní výhra staly pro komunitu terčem posměchu.

Progaming, tzv. eSport[editovat | editovat zdroj]

Není co dodat prostě 5 hráčů co si vydělávají tím že hrajou hry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Counter-Strike: Global Offensive na anglické Wikipedii.

  1. Counter-Strike: Global Offensive [online]. soe.cz, [cit. 2013-11-11]. Dostupné online. (česky) 
  2. Inventář v CS Global Offensive [online]. soe.cz, [cit. 2013-11-11]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]