Dota 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
DotA2
Vývojář Valve Corporation
Vydavatel Steam (Valve Corporation)
Distributor v ČR Steam (Valve Corporation)
Licence proprietární software (e)
Design IceFrog
Skladatelé Jason Hayes
Tim Larkin (e)
Engine Source, Source 2
Platformy Microsoft Windows
Mac OS X
Linux
Datum vydání 2005 - první verze
Žánr MOBA
Módy All Pick, Single Draft, All Random, Random Draft, Only mid, Captains Mode, Captains Mode, Least Played, Limited Heroes, Ability Draft
Média zdarma ke stažení
Systémové
požadavky
OS: Windows 7

CPU: Dual core Intel nebo AMD 2,8 GHz RAM: 4 GB Grafická karta: nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 DirectX: verze 9.0c HDD: 15 GB volného místa

Webové stránky http://www.dota2.com
Data mohou pocházet z datové položky.

Dota 2 (Defense of the Ancients 2) je strategická počítačová hra žánru MOBA (Multiplayer online battle arena) uznaná v mnoha zemích jako plnohodnotný sport, vyvíjená firmou Valve Corporation. Jedná se o "stand-alone" remake Defense of the Ancients (DotA), oblíbené modifikace (mapy) ze hry Warcraft III.

Vývoj hry začal roku 2009, kdy Valve najmulo jako hlavního designéra vývojáře původního módu DotA s přezdívkou "Icefrog". Hra byla oficiálně oznámena 13. října 2010 na portálu Game Informer.[1] Přestože byla Dota 2 kritizována pro příliš pozvolnou křivku učení, je dnes třetí nejhranější hrou z platformy Steam s denními špičkami přes 600 000 současně hrajících hráčů.

Hra je založena na platformě F2P (Free to play), tedy lze ji hrát zdarma. Herní systém a mapa zůstaly podobné jako v původní hře, vývoj hry pokračoval tam, kde skončil vývoj původní DotA;[2] hlavním důvodem k vydání pokračování Defense of the Ancients je odpoutání se od herního klienta v podobě Warcraftu III, protože i když si první DotA vytvořila samostatnou komunitu, je to stále pouze přídavná mapa ke hře Warcraft III: The Frozen Throne.

Základní mechanika hry[editovat | editovat zdroj]

Tuto hru hraje 10 hráčů, rozdělených do dvou týmů (Dire a Radiant) po pěti. Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v základně jednotlivých týmů. K Ancientu vedou tři cesty (lane), které jsou odděleny lesem (wood/forest/jungle):

 • vrchní (top)
 • střední (mid)
 • spodní (bot)

Po cestách chodí skupinky creepů (NPC bojovníci), čtyři melee (bojující na blízko) a jeden ranged (bojující na dálku). Rodí (spawn) se každých 30 sekund u svých kasáren. Pravidelně se k nim připojuje katapult (jednou za čas). V průběhu hry se skupinka creepů rozrůstá. Na každé cestě dále najdeme dvě věže, ty nejblíže k nepříteli se označují Tier 1, další Tier 2. Poté tu jsou věže Tier 3, které stojí na počátku základny a brání kasárny (barracks, zkráceně "rax"). Kasárny jsou rozdělené na melee a ranged. Po jejich zničení se na dané lince spawnují nepřátelskému týmu větší a silnější creepové, dle typu zničených raxů. Dále už pak stojí dvě Tier 4 věže, které jsou poslední obranou před samotným Ancientem.

V každé základně najdeme bázi (base), ve které se oživují (spawn/respawn) hrdinové jak na začátku hry, tak i po své smrti. Tato báze regeneruje životy a manu přátelským jednotkám a naopak drtivou silou zraňuje nepřátelské. V bázi najdeme hlavního obchodníka (shop), který prodává většinu věcí. Zbylé věci najdeme v tajném obchodě (secret shop). Ty jsou celkem dva umístěné v lese. Jeden na straně Dire, druhý na straně Radiant. Další obchody můžeme nalézt na TOP a BOT lince, zhruba uprostřed. V těchto obchodech nalezneme některé věci jak z klasického, tak tajného obchodu.

Hrdinové získávají zlaťáky (gold) a zkušenosti pomocí Income (1 zlatý za 0,6 sekundy), poté dorážení (last hit) nepřátelských creepů, zabíjením neutrálních creepů, tak i za zabíjení nepřátelských hrdinů a budov. Další možnost, jak si vydělat, je zabití Roshana (nejsilnější neutrální creep). Za zlaťáky dále můžete koupit věci (Itemy), které vás zlepšují. Zkušenosti slouží k navyšování úrovně (levelu) vašeho hrdiny. Za každou úroveň si můžete dát jeden bod dovednosti (skill point) do jedné z vašich schopností nebo zlepšení atributů o 2. S každou získanou úrovní se tudíž stáváte silnějším, přičemž maximální úroveň je 25.

Hrdinové[editovat | editovat zdroj]

Hrdinové jsou základním prvkem hry Dota 2, jelikož průběh hry je závislý na jejich akcích. Všichni mají různé herní styly, které vyplývají z jedinečných schopností a kombinací atributů. Většina hrdinů má odlišnou roli, která jim definuje, jakým způsobem ovlivní bojiště, ačkoliv mnozí hrdinové mohou vykonávat dvě nebo více těchto rolí. Dělí se na tři základní skupiny podle toho, co upřednostňují – zda sílu, obratnost či inteligenci.

Další dělení je pak podle jejich úkolů (rolí). Základní dělení vypadá takto:

 • Carry – Útočný hrdina pro pozdější fáze hry (Middle game/Late game). Po většinu hry střádá peníze, aby si mohl nakoupit dostatečné vybavení (Itemy); např. Chaos Knight nebo Phantom Assasin.
 • Support – Podpůrný hrdina. Mezi jeho úkoly patří podpora carry spoluhráče a mj. rozmisťování tzv. ward, špionážních zařízení, které odhalují pohyb nepřátel v dané oblasti; např. Omniknight nebo Dazzle.
 • Ganker – Hrdina, který má atributy a schopnosti silné především ze začátku hry (early game). Snaží se přepadávat zraněné nepřátelské hrdiny a pomáhá při soubojích s nepřátelským týmem; např. hrdina Pudge.
 • Initiator – Hrdina, který má schopnosti vhodné na zahájení souboje. Jde např. o hrdiny, kteří mají schopnost omráčit (stun) nebo umlčet (silence) více hrdinů najednou; např. Clockwerk nebo Tidehunter.
 • Escaper – Hrdina, který má schopnosti díky kterým snadno uniká nepřítelům. Obvykle jsou slabší než ostatní hrdinové (neplatí pro late game); např. Riki nebo Slark
 • Jungler – Hrdina, který má výhodu v jungli, může místo na cestě (line) získávat goldy a zkušenosti v lese; např. Enigma nebo Lycan.
 • Semi-Carry – Útočný hrdina pro early/middle game. Má na začátku velký attack damage, a tak může v early game rychle zabít nepřítele; např. Slardar.

Někteří hrdinové jsou všestrannější než jiní a jsou schopni plnit různé role; např. Morphling.

Předměty[editovat | editovat zdroj]

Předměty jsou zboží získávané v obchodech. Vyskytují se v mnoha podobách a typech. Většina předmětů zabírá místo v hrdinově inventáři, což znamená, že hrdina může ve hře nést jen omezený počet předmětů. Předměty s receptem automaticky spojují komponenty z inventáře a skrýše a skládají je ve finální předmět. Díky tomu je nutné si promyslet kdy a co koupit. Některé předměty lze po sestavení zpětně rozložit.

Hrdinové mohou používat většinu předmětů, ale existují i takové, které pro některé hrdiny ztrácí efekt nebo je nemohou koupit. Hrdinové obvykle nemohou krom předmětů na jedno použití využívat předměty zakoupené jinými hráči. Výjimkou jsou lektvary (doplňují životy nebo manu), wardy (davají vizi), bottle (doplňuje životy i manu) a tango (doplňuje hrdinům životy).

Většinu předmětů lze prodat za plnou cenu do deseti sekund od zakoupení, po této době je možné je prodat pouze za cenu poloviční.[zdroj?] Některé předměty, např. Gem of True Sight nebo Black King Bar, však prodat nelze.[zdroj?]

Kosmetické předměty[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od prvního dílu obsahuje Dota 2 mikrotransakční službu. Tzv. Dota 2 Obchod byl představen 31. května 2012.[zdroj?] Obchod umožňuje hráčům koupit si herní předměty (itemy), jako jsou vybavení, nástroje, kurýři, hlasatelé a turnajové předměty pomocí peněz z jejich účtů na Steamu. Tyto předměty jsou pouze vizuální a proto nijak neovlivňují hratelnost. Tvůrci vlastních předmětů pak dostávají procenta z prodeje všech předmětů, které vytvořili.[1]

Většina itemů se řadí do tzv. "setů". Tyto sety jsou skupiny itemů na jednoho hrdinu. Skládají se ze všech níže uvedených kategorií itemů. Sety dostává hráč zcela náhodně po zahrané hře, též je lze zakoupit právě v obchodě. Některé itemy nebo sety lze měnit s přáteli nebo je prodat na tržišti. Předměty se dělí podle vzácnosti na osm stupňů (řazeno od nejnižšího):

 • Common
 • Uncommon
 • Rare
 • Mythical
 • Legendary
 • Immortal
 • Ancient
 • Arcana

Hráči mohou jednotlivé předměty směňovat mezi sebou přímo nebo pomocí portálů, např dota2lounge. Tento portál umožňuje také sledování a vsázení předmětů na profesionální zápasy v této hře.

Jednotlivé předměty mohou být také pomocí svitků (recipe) sestaveny (crafting) v jiné předměty stejné vzácnosti (polymorph items) nebo vyšší vzácnosti (augment items). Jednotlivé předměty si také hráči mohou podepisovat, nebo opatřit o tzv. gemy, které přidávají předmětům různé vlastnosti - např. předmět s gemem vede statistiku počtu killů s tímto předmětem.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Záběr z The International 2011 z Kolína nad Rýnem.

Ve hře Dota 2 se konají progamingové turnaje. Největším z nich[zdroj?] je The International, pořádaný přímo Valve. Tento turnaj se koná od roku 2011, kdy ho vyhrál ukrajinský tým NaVi (Natus Vincere). V roce 2012 se vítězi stal tým IG a v roce 2013 švédský tým The Alliance. V roce 2014 vyhrál tým Newbee (Čína). V roce 2015 vyhrál americký team Evil Geniuses. Následující rok vyhráli korejští Wings gaming, kteří přehráli všechny své soupeře pečlivou hrou. V roce 2017 bylo pozváno 18 týmů. Výherci The International dostávají jako odměnu Aegis of Champions, na němž jsou zapsáni výherci všech předchozích ročníků, a finanční obnos, který se mění v závislosti od komunity, která se na to skládá. Tento rok to činí již něco přes 22 miliónů dolarů a stále není konce. Také každé 3 měsíce se koná Turnaj zvaný "Major", který se již konal v Manille, Bostonu, Kiev, Frankfurtu, Shanghai. Team OG se stal nepřekonatelným a dominoval na každém ze zmíněných turnajů. 4 z 5 vyhráli Team OG jediný tým, který dokázal OG zastavit byl Team Secret v čele se svým kapitánem Clement Ivanov (Puppey).

Asi měsíc před začátkem The International turnajů a při jeho trvání si lze ve hře Dota 2 koupit TI deník ( The International battle pas) neboli bitevní deník. Deník stojí 9,5 dolaru. Tento deník dává hráčům možnost ve hře sázet žetony na jejich výhru a pokud sázku vyhrají započítají se jim body do deníku. Žetony na sázení se obnovují každý týden. Sázet můžete buď 100,250 a nebo 500 žetonů a pokud vyhrajete, tak se vám dvojnásobek sázky započítá do bodů. Každých 1000 bodů je jeden level. Za každý dosáhnutý level ze začátku dostáváte odměny jako třeba sety na hrdiny, kurýry, hlasatele a nebo karty profesionálních hráčů. Levely si táké můžete zakupovat za reálné peníze pokud chcete dostat co nejvíce odměn a itemů. Předměty které dostáváte v odměnách bitevního deníku jsou limitované a po skončení bitevního deníku se nedají nikde sehnat, zakoupit a ani je vyměnit za něco jiného s ostatními hráči. Jdou pouze darovat. Karty profesionálních hráčů, které dostáváte v odměnách stejně jako ostatní věci nejdou prodat ale ani darovat. Z těchto karet si můžete na každý den co brobíhají The International turnaje sestavit fantasy team, pak podle toho jak vaši hráči fantasy teamu hrají v reálu dostáváte body za které pak další levely.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dota 2 na anglické Wikipedii.

 1. Game Informer
 2. Dota 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]