Dota 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
DotA2
Vývojář Valve Corporation
Vydavatel Steam (Valve Corporation)
Distributor v ČR Steam (Valve Corporation)
Design IceFrog
Skladatelé Jason Hayes
Tim Larkin (e)
Engine Source, Source 2
Platformy Microsoft Windows
Mac OS X
Linux
Datum vydání 2005 - první verze
Žánr MOBA
Módy All Pick, Single Draft, All Random, Random Draft, Only mid, Captains Mode, Captains Mode, Least Played, Limited Heroes, Ability Draft
Média zdarma ke stažení
Systémové
požadavky
OS: Windows 7

CPU: Dual core Intel nebo AMD 2,8 GHz RAM: 4 GB Grafická karta: nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 DirectX: verze 9.0c HDD: 15 GB volného místa

Webové stránky http://www.dota2.com
Data mohou pocházet z datové položky.

Dota 2 (Defense of the Ancients 2) je strategická počítačová hra žánru MOBA (Multiplayer online battle arena), hra je v mnoha zemích uznaná jako plnohodnotný sport , vyvíjená firmou Valve Corporation. Jedná se o "stand-alone" remake Defense of the Ancients (DotA), oblíbené modifikace (mapy) ze hry Warcraft III.

Vývoj hry začal roku 2009, kdy Valve najmulo jako hlavního designéra vývojáře původního módu DotA s přezdívkou "Icefrog". Hra byla oficiálně oznámena 13. října 2010 na portálu Game Informer.[1] I přesto, že byla Dota 2 kritizována pro příliš pozvolnou křivku učení, je dnes nejhranější hrou z platformy Steam s denními špičkami přes 11 miliónů současně hrajících.

Hra je založena na platformě F2P (Free to play), tedy lze ji hrát zdarma. Herní systém a mapa zůstaly podobné jako v původní hře, vývoj hry pokračoval tam, kde skončil vývoj původní DotA;[2] hlavním důvodem k vydání pokračování Defense of the Ancients je odpoutání se od herního klienta v podobě Warcraftu III, protože i když si první DotA vytvořila samostatnou komunitu, je to stále pouze přídavná mapa ke hře Warcraft III: The Frozen Throne.

Základní mechanika hry[editovat | editovat zdroj]

Tuto hru hraje 10 hráčů, rozdělených do dvou týmů (Dire a Radiant) po pěti. Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v hlavní základně jednotlivých týmů. K Ancientu vedou tři cesty (lane), které jsou odděleny lesem (wood/forest/jungle):

 • vrchní (top)
 • střední (mid)
 • spodní (bot)

Po cestách chodí skupinky creepů (NPC bojovníci), čtyři meele (bojují na blízko) a jeden ranged (bojují na dálku). Rodí (spawn) se každých 30 sekund u svých kasáren. Pravidelně se k nim připojuje katapult (jednou za čas). V průběhu hry se skupinka creepů rozrůstá. Na každé cestě dále najdeme dvě věže, ty nejblíže k nepříteli se označují Tier 1, další Tier 2. Poté tu jsou věže Tier 3, které stojí na počátku hlavní základny a brání kasárny (barracks, zkráceně "rax"). Kasárny jsou rozdělené na meele a ranged. Po jejich zničení se na dané lince spawnují nepřátelskému týmu větší a silnější creepové, dle typu zničených raxů. Dále už pak stojí dvě Tier 4 věže, které jsou poslední obranou před samotným Ancientem.

V každé základně najdeme bázi (base), ve které se oživují (spawn/respawn) hrdinové jak na začátku hry, tak i po své smrti. Tato báze regeneruje životy a manu přátelským jednotkám a naopak drtivou silou zraňuje nepřátelské. V bázi najdeme hlavního obchodníka (shop), který prodává většinu věcí. Zbylé věci najdeme v tajném obchodě (secret shop). Ty jsou celkem dva umístěné v lese. Jeden na straně Dire, druhý na straně Radiant. Další obchody můžeme nalézt na TOP a BOT lince, zhruba uprostřed. V těchto obchodech nalezneme některé věci jak z klasického, tak tajného obchodu.

Hrdinové získávají zlaťáky (gold) a zkušenosti pomocí Income (1 zlatý za 0,6 sekundy), poté dorážení (last hit) nepřátelských creepů, zabíjením neutrálních creepů, tak i za zabíjení nepřátelských hrdinů a budov. Další možnost, jak si vydělat, je zabití Roshana (nejsilnější neutrální creep). Za zlaťáky dále můžete koupit věci (Itemy), které vás zlepšují. Zkušenosti slouží k vašemu levelování. Za každý level si můžete dát jeden bod dovednosti (skill point) do jedné z vašich schopností nebo zlepšení atributů o 2. Každým levlem se tudíž stáváte silnějším, přičemž maximální level je 25.

Hrdinové[editovat | editovat zdroj]

Hrdinové jsou základním prvkem hry Dota 2, jelikož průběh hry je závislý na jejich akcích. Všichni hrdinové mají různé herní styly, které vyplývají z jedinečných Schopností a kombinací Atributů. Většina hrdinů má odlišnou roli, která jim definuje, jakým způsobem ovlivní bojiště, ačkoliv mnozí Hrdinové mohou vykonávat dvě nebo více těchto rolí. Hrdinové se dělí na tři základní skupiny podle toho, co upřednostňují – zda sílu, obratnost či inteligenci.

Další dělení je pak podle jejich úkolů (rolí). Základní dělení vypadá takto:

 • Tank – Odolný hrdina. Jeho úkolem je zajistit, aby nepřátelské jednotky útočily na něho a slabší hráče jeho týmu nechaly na pokoji; příklad je hrdina Centaur Warrunner nebo Abaddon.
 • Carry – Útočný hrdina pro pozdější fáze hry (Middle game/Late game). Po většinu hry střádá peníze, aby si mohl nakoupit dostatečné vybavení (Itemy); např. Chaos Knight nebo Phantom Assasin.
 • Support – Podpůrný hrdina. Mezi jeho úkoly patří podpora Carry spoluhráče a mj. rozmisťování tzv. Wardů, špionážních zařízení, které odhalují pohyb nepřátel v dané oblasti; příklad je hrdina Omniknight nebo Dazzle.
 • Ganker – Hrdina, který má atributy a schopnosti silné především ze začátku hry (early game). Snaží se přepadávat zraněné nepřátelské hrdiny a pomáhá při soubojích s nepřátelským týmem; příklad je hrdina Pudge.
 • Initiator – Hrdina, který má schopnosti vhodné na zahájení souboje. Jde např. o hrdiny, kteří mají schopnost omráčit (stun) nebo umlčet (silence) více hrdinů najednou; příklad je hrdina Clockwerk nebo Tidehunter.
 • Escaper – Hrdina, který má schopnosti díky kterým snadno uniká nepřítelům. Obvykle jsou slabší než ostatní hrdinové (neplatí pro late game); příklad je hrdina Riki nebo Slark
 • Jungler – Hrdina, který má výhodu v jungli, může místo na cestě (line) získávat goldy a zkušenosti v lese; příklad je hrdina Enigma nebo Lycan.
 • Semi-Carry – Útočný hrdina pro early/middle game. Má na začátku velký attack damage, a tak může v early game rychle zabít nepřítele; příklad je hrdina Slardar.

Někteří hrdinové jsou všestrannější než jiní a jsou schopni plnit různé role; příklad je hrdina Morphling.

Předměty[editovat | editovat zdroj]

Předměty jsou zboží získávané v obchodech. Vyskytují se v mnoha podobách a typech. Většina předmětů zabírá místo v hrdinově inventáři, což znamená, že hrdina může ve hře nést jen omezený počet předmětů. Předměty s receptem automaticky spojují komponenty z inventáře a depozitáře a skládají je ve finální předmět. Díky tomu je nutné si promyslet jaké předměty a kdy je nutné je koupit. Některé předměty lze po sestavení zpětně rozložit.

Většina hrdinů může používat většinu předmětů, ale existují i předměty, které pro některé hrdiny ztrácí efekt nebo je nemohou koupit. Hrdinové obvykle nemohou, krom předmětů na jedno použití, využívat předměty zakoupené jinými hráči. Výjimkou jsou lektvary (doplňují životy nebo manu), wardy (davají vizi), bottle (doplňuje životy i manu) a tango (doplňuje hrdinům životy).

Většinu předmětů lze prodat za plnou cenu do deseti sekund od zakoupení, po této době je možné je prodat pouze za cenu poloviční.[zdroj?] Některé předměty, např. Gem of True Sight nebo Black King Bar, však prodat nelze.[zdroj?]

Kosmetické předměty[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od prvního dílu obsahuje Dota 2 mikrotransakční službu. Tzv. Dota 2 Obchod byl představen 31. května 2012.[zdroj?] Obchod umožňuje hráčům koupit si herní předměty (itemy), jako jsou Vybavení, Nástroje, Kurýři, Hlasatelé a Turnajové předměty pomocí peněz z jejich účtů na Steamu. Tyto předměty jsou pouze vizuální a proto nijak neovlivňují hratelnost. Tvůrci vlastních předmětů pak dostávají procenta z prodeje všech předmětů, které vytvořili.[1]

Většina itemů se řadí do tzv. "setů". Tyto sety jsou skupiny itemů na jednoho hrdinu. Skládají se ze všech níže uvedených kategorií itemů. Sety dostává hráč zcela náhodně po zahrané hře, též je lze zakoupit právě v Obchodě. Některé itemy nebo sety lze měnit s přáteli nebo je prodat na tržišti. Předměty se dělí podle vzácnosti na osm stupňů (řazeno od nejnižšího):

 • Common
 • Uncommon
 • Rare
 • Mythical
 • Legendary
 • Immortal
 • Ancient
 • Arcana

Hráči mohou jednotlivé předměty směňovat mezi sebou přímo nebo pomocí portálů, např dota2lounge. Tento portál umožňuje také sledování a vsázení předmětů na profesionální zápasy v této hře.

Jednotlivé předměty mohou být také pomocí svitků (recipe) sestaveny (crafting) v jiné předměty stejné vzácnosti (polymorph items) nebo vyšší vzácnosti (augment items). Jednotlivé předměty si také hráči mohou podepisovat, nebo opatřit o tzv. gemy, které přidávají předmětům různé vlastnosti - např. předmět s gemem vede statistiku počtu killů s tímto předmětem.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Záběr z The International 2011 z Kolína nad Rýnem.

Ve hře Dota 2 se konají progamingové turnaje. Největším z nich[zdroj?] je The International, pořádaný přímo Valve. Tento turnaj se koná od roku 2011, kdy ho vyhrál ukrajinský tým NaVi (Natus Vincere). V roce 2012 se vítězi stal tým IG a v roce 2013 švédský tým The Alliance. V roce 2014 vyhrál tým Newbee (Čína).Zatím posledním výhercem (2015) se stal americký Evil Geniuses. Výherci The International dostávají jako odměnu Aegis of Champions, na němž jsou zapsáni výherci všech předchozích ročníků, a finanční obnos, který se mění v závislosti od komunity, která se na to skládá. Tento rok to činilo něco přes 18 miliónů dolarů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dota 2 na anglické Wikipedii.

 1. Game Informer
 2. Dota 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]