Marc Laidlaw

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marc Laidlaw
Narození3. srpna 1960 (62 let)
Laguna Beach
Povoláníspisovatel, romanopisec, scenárista a autor sci-fi
Alma materOregonská univerzita
Významná dílaEpistle 3
Web oficiální stránka
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marc Laidlaw  (* 3. srpna 1960 Laguna Beach, Kalifornie) je americký spisovatel přispívající do žánru sci-fi a hororu a bývalý scenárista herního studia Valve Corporation. Mezi jeho nejznámější díla patří the Dad's Nuke, The 37th Mandala a herní scénář ke hře Half-Life.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Laidlaw se narodil v roce 1960 a vyrostl v Laguna Beach v Kalifornii. Na Orengonské univerzitě studoval programování počítačů děrnými štítky, avšak studium přerušil. Psal povídky a jeho první román Tátova atomovka vyšel v roce 1985. Během dalších deseti let napsal několik dalších románů, ale živil se v San Francisku jako právní referent.

Laidlaw sice hrál počítačové a arkádové hry, avšak ne nijak vášnivě. Až hra Myst změnila jeho vnímání tohoto média. Posedlost touto hrou ho donutila si domů v San Francisku koupit nový počítač. Po objevení svého nového koníčku napsal tie-in novelu, odehrávající se ve světě počítačové hry Gadget: Past as Future, jménem The Third Force (1996). Jeho nejoblíbenější hrou je Thief: The Dark Project.[2]

Spolupráce s herními vývojáři v něm vyvolala touhu vytvořit si hru vlastní. Připojil se ke společnosti Valve v době, kdy pracovali na hře Half-Life, a podílel se na jejím příběhu a level designu. Později ve Valve také pracoval na rozšířeních pro Half-Life a jejím pokračování Half-Life 2. V lednu roku 2016 opustil společnost ze dvou hlavních důvodů: jeho věk a touha psát své vlastní příběhy.[3]

25. srpna 2017 Laidlaw zveřejnil na svém blogu článek na názvem "Epistle 3"[4] , který popisuje děj nevydané třetí epizody Half-Life 2, který sepsal během svého působení ve Valve. Kvůli právům však změnil jména postav a lokací.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

 • Dad's Nuke (1985)
 • Neon Lotus (1988), nominovaný v roce 1988 cenou Philipa K. Dicka
 • Kalifornia (1993)
 • The Orchid Eater (1994)
 • The Third Force (1996), tie-in novel ke hře Gadget
 • The 37th Mandala (1996), v roce 1997 nominován na World Fantasy Award a v roce získal 1996 International Horror Guild Award

Laidlaw také napsal desítky povídek, z nichž jedna (Kluci ze čtyřstý, 400 Boys) byla přeložená do češtiny a vydaná v rámci sbírky povídek Zrcadlovky: Kyberpunková antologie.

Napsal také sérii o bardovi jménem Gorlen, který díky prokletí získal ruku chrliče:

 • Dankden (říjen/listopad, 1995, Fantasy and Sci-Fi Magazine)
 • Catamounts (září, 1996, Fantasy and Sci-Fi Magazine)
 • Childrun (srpen, 2008, Fantasy and Sci-Fi Magazine)
 • Quickstone (Březen, 2009, Fantasy and Sci-Fi Magazine)
 • Songwood

Knihy The Orchid Eater, The Third Force a The 37th Mandala jsou k nalezení uvnitř skříňky hlavního protagonisty Gordona Freemana hry Half-Life, pravděpodobně jako odkaz na Laidlawovu spolupráci na jejím ději a level designu. Ve stejné lokaci lze také najít skřínku se jménem "Laidlaw". Další kniha, ačkoliv fiktivní, The Extreme Aggrotato, se dá najít v laboratoři Eliho Vance z Half-Life 2.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marc Laidlaw na anglické Wikipedii.

 1. Half-Life: Counter-Strike (PC) Overview. CNET [online]. [cit. 2017-11-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Valve Software Interview : Marc Laidlaw - Gaming Nexus. Gaming Nexus. Dostupné online [cit. 2017-11-17]. (anglicky) 
 3. KERR, Chris. Half-Life writer Marc Laidlaw leaves Valve after 18 years. www.gamasutra.com. Dostupné online [cit. 2017-11-17]. (anglicky) 
 4. Epistle 3 - Marc Laidlaw. Marc Laidlaw. 2017-08-25. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-25. (anglicky)  Archivováno 25. 8. 2017 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]