X Games

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vystoupení člena parašutistické skupiny amerického námořnictva při letních X Games 2005 v Los Angeles

X Games (původní název Extreme Games) jsou mezinárodní sportovní akce, které zahrnují především nové progresivní sportovní disciplíny, tzv. extrémní sporty.

Historie a organizace[editovat | editovat zdroj]

První X Games se konaly od 24. června do 1. července 1995 v Providence, Newportu a Mount Snow ve Spojených státech. Navštívilo je 200 tisíc diváků a měly hned obrovský úspěch také v televizním vysílání. X Games byly a zůstávají projektem americké sportovní televize ESPN.

Místa konání[editovat | editovat zdroj]

První zimní X Games se konaly v areálu Snow Summit v Kalifornii v roce 1997.

Od roku 2003 do roku 2013 se letní X Games konali v Los Angeles. Od roku 2014 do roku 2016 v Austinu. A od roku 2017 v Minneapolis. Zimní X Games se konají od roku 2002 v Aspenu v Coloradu, budou tam pořádané nejméně do roku 2019.

Po vzoru amerických X Games se pořádají podobné akce na celém světě (Asijské X Games, Latinskoamerické X Games, X Games v Austrálii nebo v Dubaji).

Program[editovat | editovat zdroj]

Do programu letních X Games patří freestyle bikros, freestyle motokros, supermoto, skateboarding, surfing,rallycross a sprintrallye. Zimní X Games obsahují skikros a další disciplíny akrobatického lyžování, snowboarding a závody sněžných skútrů. Z programu již vypadly např. wakeboarding, sportovní lezení ad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]