Akrobatické lyžování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Akrobatické lyžování (anglicky Freestyle skiing) se skládá z pěti olympijských disciplín: akrobatické skoky, jízda v boulích, skikros, slopestyle a U-rampa. Původní disciplina tohoto sportu byl Balet na lyžích (AcroSki). Teprve později vznikaly ostatní discipliny, Balet na lyžích zanikl jako závodní disciplina v roce 1992.

Disciplíny akrobatického lyžování[editovat | editovat zdroj]

Všechna tato odvětví jezdí jak muži tak ženy. Každé 2 roky se koná mistrovství světa a existuje i světový pohár. Na Zimních olympijských hrách 2010 se i skikros stal olympijskou disciplinou. Již předtím se olympijskými sporty staly akrobatický sjezd neboli jízda v boulích (moguly) a akrobatické skoky (aerials). Na Zimních olympijských hrách 2014 se nově objevil také slopestyle a závody na U-rampě.[1]

Akrobatický sjezd[editovat | editovat zdroj]

Jízda v boulích (angl. moguls) a skoky. Závodní trať je rozdělená na sekce s boulemi a 2 skoky. Závodníci musí sjet nejen rychle (20 % výsledku) a odskákat kvalitní triky na skocích (taktéž 20 % výsledku), ale hlavně musí boulemi projet technicky čistě, bez pádu, úhledně a s lehkostí (60 % výsledku). ČR špičkově reprezentovala v závodech mogulech Nikola Sudová a Daniel Honzig .

Akrobatické skoky[editovat | editovat zdroj]

Závodníci skáčí na speciálních můstcích a předvádí skoky s manévry, salta a salta s vruty. Rozhodčí hodnotí provedení, výšku a délku skoku a dopad. Známka je pak násobena koeficientem obtížnosti skoku. Nejúspěšnější český reprezentant historie je Aleš Valenta.

Skikros[editovat | editovat zdroj]

Skikros je disciplína, kde se 4 nebo 6 závodníků pustí ze svahu dolů a na točité trati se každý snaží dojet do cíle dřív než soupeř - nejrychlejší vyhrává. Českou republiku mimo jiné reprezentuje několikanásobný mistr světa Tomáš Kraus.

Slopestyle[editovat | editovat zdroj]

Slopestyle (jízda ve snowparku) je disciplína, při níž závodník sjíždí trať s umělými překážkami, na nichž se snaží udělat co největší množství co nejobtížnějších triků. Důraz je kladen na různorodost triků, která má při hodnocení přednost před opakováním jednoho vysoce obtížného triku.

U-rampa[editovat | editovat zdroj]

Při jízdě v U-rampě (Halfpipe) závodníci sjíždí hluboké koryto s cca 5 metrů vysokými stěnami a snaží se při každém skoku získat body za co nejobtížnější triky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Akrobatické lyžování [online]. Český olympijský výbor [cit. 2018-01-31]. Dostupné online.