AOL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
AOL
Logo
Založeno 1983
Zakladatelé Marc Seriff
Steve Case
Jim Kimsey
Sídlo New York
Klíčoví lidé Tim Armstrong
Randy Falco
Oblast výroby média, internetový vyhledávač, software a technologie
Zaměstnanci 5600
Mateřská společnost Time Warner a Verizon
Majitel Verizon
Dceřiné společnosti Netscape Communications Corporation
CompuServe
Weblogs, Inc.
Oficiální web corp.aol.com
ISIN US00184X1054
Zánik 2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

AOL (America Online) je poskytovatel internetových služeb náležící k mediálnímu koncernu Time Warner. Sídlo společnosti se od dubna 2008 nachází v New Yorku (dříve v Loudoun County ve státě Virginia).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena roku 1983 pod názvem Quantum Computer Services. V roce 1985 začala společnost nabízet uživatelům počítačů Commodore služby Bulletin Board System pod názvem Q-Link. V roce 1989 nabídla své služby uživatelům počítačů Apple II, v roce 1991 uživatelům operačního systému MS-DOS, později, v roce 1993, i Microsoft Windows a Macintosh.

Roku 1991 se změnil název společnosti z Quantum Computer Services na America Online. Počátkem devadesátých let patřila tato společnost mezi největší poskytovatele internetových služeb a v nejlepším období měla téměř 30 milionů zákazníků, z nichž většina přistupovala k online službám AOL pomocí softwaru AOL. Od roku 2003 začal počet zákazníků klesat. Od konce devadesátých let AOL skupuje mnoho projektů, např. Netscape, Winamp společnosti Nullsoft nebo ICQ firmy Mirabilis. V roce 2010 začíná mít o AOL velký zájem gigant Microsoft. Spekulovalo se také o odkoupení AOL Microsoftem, čímž by Microsoft fakticky ovládl americký a z části světový Internet.

V roce 2012 společnost AOL prodala osm stovek patentů za 1,06 mld. USD firmě Microsoft a na další nápady pronajala Microsoftu licence.

AOL nabízí také služby jako je AIM pro Windows[1]

AIM je instant messaging program, který lze použít na libovolném prohlížeči jako např. Macintosh, PC, iPhone, Android a na webu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://daol.aol.com/software

Odkaz[editovat | editovat zdroj]