Seznam Sithů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je seznam Sithů ze světa Star Wars.

Doba Starého sithského impéria[editovat | editovat zdroj]

Temní Pánové žijící v dobách Impéria od 6900 BBY po 5000 BBY.

Ajunta Pall[editovat | editovat zdroj]

Ajunta Pall
Informace
Druh člověk
Planeta původu neznámá
Pohlaví muž
Narození před 7 000 BBY
Úmrtí neznámé
duch osvobozen 3 956 BBY
Období Stoletá Temnota
Zlaté období Sithů
Příslušnost Řád Jedi
Temný Jedi
Sith
Staré sithské impérium
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci neznámí

Ajunta Pall je vůbec první Temný Pán ze Sithu, tedy sithský lord nesoucí tento titul. Známým se stal i díky výrobě smrtelně mocného a nebezpečného meče, který údajně přivodil jeho pád.

Ajuntu Palla vycvičili Jediové na akademii na Ossusu, kde později získal titul mistra a pustil se do hlubšího zkoumání Síly. Během svého bádání narazil na spisy odkazující na umění alchymie, jež byla spojena s temnou stranou Síly. Po dohledání těchto zdrojů, kterými byly sithské manuskripty, jež si nějakým způsobem našly cestu do prostoru Republiky), se naučil manipulovat s živou hmotou a tvořit pomocí Síly život nový.

Rada Jediů však jeho objevy zavrhla jako nebezpečné a vedoucí k temné straně Síly, proto praktikování těchto Pallových znalostí zakázala. Ajuntu Palla i jeho přátelé toto rozhodnutí zaskočilo a urazilo. Zbytku řádu vyhlásili válku, jež vešla do dějin jako Druhé velké schizma nebo Stoletá temnota. Během celého století se zdokonalil v užívání temné strany Síly, prodloužil si tak život, a v rozhodující bitvě o Corbos v roce 6 900 BBY sám porazil na tucet Jediů. Přesto byl nakonec poražen a postaven před soud Rady Jedi. Byl i se svými temnými Jedi zbaven všech titulů a zbraní a všichni byli vypovězeni za hranice Republiky.

Se svými následovníky cestoval nahodile v tehdy neprobádaných oblastech galaxie, až je cesta zavedla na Korriban, kde objevili rasu Sithů ovládající temnou stranu Síly, avšak ti vypadali ve srovnání s temnými Jedi zaostale. Tehdejší vládce Korribanu Hakagram Graush je nechal zatknout, ale Ajunta Pall přesvědčil jeho pravou ruku, aby je pustila z vězení. Pall pak Hakagrama Graushe zajal a popravil jeho vlastním mečem. Sithové, kteří obdivovali znalosti temných Jediů, jejich vesmírné lodě a výbavu, se jim poklonili a uznali je za své bohy. Pall i jeho následovníci tuto poklonu přijali a začali jim vládnout. Sithové Palla nazvali Jen'ari, což znamená „Temný pán“.

Přijal titul Temný Pán ze Sithu a civilizaci na Korribanu zmodernizoval. Poté dal kolonizovat a dobývat okolní světy. Jako hlavní svět Impéria zvolil mrazivou planetu Ziost, kterou Sithové už jednou kdysi kolonizovali. Ajunta Pall odtamtud vládl Impériu několik desetiletí, až nakonec zemřel. Byl pohřben v Údolí Temných Pánů na Korribanu dle sithské tradice, společně s prokletým mečem a dalšími artefakty. Impérium se však nerozpadlo, ale žilo dál, ačkoliv jméno jeho nástupce není známo.

Jeho duše však nenalezla klid a zůstala uvězněná v jeho vlastní hrobce v důsledku jeho experimentů se sithskou alchymií. Během celých tisíciletí v samotě přemýšlel, zda jednal přijetím temné strany Síly správně. Jeho pochybnosti vzrostly ještě více, když byl svědkem pádů a zrad jeho nástupců. V roce 3 956 BBY do jeho hrobky vnikl Revan, aby našel Pallův prokletý meč ve snaze zajistit si větší prestiž v akademii Sithů, aby se dostal ke hvězdné mapě v hrobce Nagy Sadowa. Revanovi se zjevil, aby mu pověděl o smutku a hanbě, kterou cítí, a o tom, že Jedie neviní ze zničení sithské civilizace ve Velké hyperprostorové válce, kterou zpovzdálí sledoval. Byl přesvědčen, že jeho nástupci zničili sami sebe neustálými rozbroji a nedůvěrou. Revan Ajuntu Palla přesvědčil, aby odvrhl temnou stranu Síly a navrátil se ke světlu, to ukončí jeho utrpení. Pallův duch souhlasil a splynul se Sílou, když nalezl konečně klid.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
Hakagram Graush (jako vládce Sithů)
6,900 BBY
Seznam Sithů
Nástupce:
nakonec Tulak Hord

Tulak Hord[editovat | editovat zdroj]

Tulak Hord
Informace
Druh neznámý
Planeta původu neznámý
Pohlaví muž
Úmrtí před 5500 BBY
Období Zlaté Období Sithů
Příslušnost Sith
Staré sithské impérium
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci Ortan Cela

Tulak Hord byl Temný Pán ze Sithu, který vládl Sithskému impériu někdy v období před 5500 BBY.[1][2] Byl poprvé představen ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic jako dávný vládce impéria, jenž spočinul jako jeden z mnoha vládců Sithů v Údolí Temných Pánů na Korribanu. Více detailů o jeho životě prozradila ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords sithská lordka Darth Traya, jež ho označila za jednoho z nejlepších bojovníků se světelným mečem všech dob.[3] Další detaily přinesla až hra Star Wars: The Old Republic, v níž docházelo k intenzivnějšímu průzkumu tohoto období dějin Sithů.

Už jako velmi mladý byl známý a obávaný pro své mistrovství s mečem, světelným mečem, přestože panovalo přesvědčení, že v době jeho života Sithové ještě světelné meče nepoužívali, a též pro zdatnost v užívání Síly. Stal se legendou po duelu se svým rivalem Khem Valem, jenž se pak stal jedním z Tulakových nejoddanějších spojenců.

Proslul při potlačování povstání na planetách Yn a Chaboosh[1], jež byly v 6.-7. tisíciletí BBY i přes vzdálenost od Ziostu pod vlivem impéria. Místnímu odboji pomáhali i Jediové planetární blokádou Chabooshe. Jejich odpor Hord rozdrtil tak efektivně, že se v Republice ani v řádu nikdo nedozvěděl, co se stalo. Během bitvy Horda oslovil sithský válečník Aloysius Kallig, který toužil Hordovi sloužit, ten však odmítnul. Uražený Kallig vyzval na souboj jednoho z Hordových generálů a porazil ho, čímž si nakonec vysloužil Hordův respekt i místo v jeho armádě, kde vybojoval několik cenných vítězství. Tulak Hord si pomáhal svými pokročilými znalostmi sithské alchymie a několikrát provedl rituál, při němž vysál z nepřátel jejich Sílu. Byl znám nejprve pod titulem Pán nenávisti, později vystoupal na stupeň nejvyšší a stal se Temným Pánem ze Sithu.

Tulak Hord z bitev neodešel nikdy poražen, ale obával se Kalligova vlivu, proto na něj zosnoval atentát. Během své vlády prohluboval znalosti Temné strany Síly, sepsal mnoho odborných manuskriptů, knih, a také sestrojil svůj holokron. Říkalo se, že znal způsob, jak si zajistit věčný život, proto své nejcennější spisy ukryl na tajná a těžko dosažitelná místa, aby se k nim dostali jen ti nejpovolanější. Ovládl více než stovku světů, jež začlenil do Sithského impéria, včetně záhadného Dromundu Kass.

Ke konci života poctil svého věrného spojence Khem Vala úkoly, jež má vykonat v budoucnosti, a umístil ho do stáze v jeskyni, která byla o staletí později přestavěna na hrobku Nagy Sadowa. Nedlouho poté Tulaka Horda zavraždil zákeřně bodnutím zezadu jeho učedník Ortan Cela. Zdali se jeho učedník stal novým Temným pánem ze Sithu, není známo.

Zůstalo po něm mnoho svitků o moci Temné strany a holokron, z nichž se většina při bombardování Korribanu po Velké hyperprostorové válce ztratila, stejně jako většina informací o jeho činech. Jeho loajální sluhové mu vybudovali hrobku v Údolí Temných Pánů na Korribanu, kde jeho tajemství chránilo velké množství pastí, a kde se nacházela i jeho typicky černá maska s trojicí vzácných druhů krystalů do světelného meče. Hordův světelný meč byl nalezen až kolem roku 3678 BBY příslušnicí temné rady Sithů na planetě Dromund Fels.[4]

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
nakonec Ajunta Pall
c. 5500 BBY
Seznam Sithů
Nástupce:
nakonec Marka Ragnos

Marka Ragnos[editovat | editovat zdroj]

Marka Ragnos
Informace
Druh Hybrid sitha a člověka
Planeta původu Korriban (pravděpodobně)
Pohlaví muž
Narození před 5100 BBY
Úmrtí 5000 BBY
Duch zapečetěn 14 ABY
Období Zlaté období Sithů
Velká hyperprostorová válka
Nová Republika
Příslušnost Sith
Staré sithské impérium
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci Tavion Axmis

Marka Ragnos je dávný Temný Pán ze Sithu, jenž byl poprvé představen v komixu Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith, kdy byl se všemi poctami pochován po stoleté vládě. Od té doby byl v galaxii přítomen jen jako duch, například v díle Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith. Po porážce císaře Palpatina se objevila skupina kolem Taviony Axmis, která usilovala o vzkříšení tohoto dávného Temného pána. Přestože se jedná o jednoho z nejvýznamnějších Sithských lordů, neobjevil se nikdy v žádném díle s tematikou Star Wars, kde by byl naživu.

Ačkoliv byl sithsko-lidský kříženec, byl Marka Ragnos přímým potomkem temných Jediů vedených Ajuntou Pallem. Narodil se mnoho let před rokem 5100 BBY, kdy zemřel tehdejší Temný Pán ze Sithu. Patřil mezi nejobávanější a nejrespektovanější sithské lordy a Ragnos postoupil ve společenském žebříčku Sithů na nejvyšší pozici. Postavil se mu jeho rival Simus, jehož Ragnos porazil v duelu se světelnými meči, který ukončil zkrácením Simuse o hlavu. Lépe řečeno, Simuse spíše zkrátil o zbytek těla a zůstala jen hlava, jež byla schopná přežít ve zvláštní nádrži ještě následujících sto let. Ragnos tak získal titul Temného Pána ze Sithu.

V brutální kampani odstranil své další odpůrce.[5] Využíval metody, kdy své nepřátele poštvával proti sobě a metodou rozděl a panuj si zajistil, aby nikdo nezpochybnil legitimitu jeho železné vlády, která trvala úctyhodných sto let. Během té doby sepsal několik důležitých dokumentů „epistely“ a vyrobil žezlo, s jehož pomocí dokázal absorbovat moc Temné strany Síly z různých zdrojů a předávat ji ostatním, i těm, kdo Silou nevládne. Na začátku své vlády narazil na 13letého sitha jménem Tenebrae, jenž toužil stát se Ragnosovým učedníkem. Ragnos sice tohoto talentovaného sitha cvičit odmítnul, přesto na něj hoch udělal dojem talentem i vysokými ambicemi. Jmenoval ho tedy vládcem Medriaasu a udělil mu titul sithský lord a nové jméno Vitiate.[6]

V roce 5000 BBY zemřel přirozenou smrtí a byl se všemi poctami pohřben na Korribanu v Údolí Temných Pánů. Jeho smrt také znamenala konec éry zvané Zlaté období Sithů. Ihned po jeho pohřbu totiž povstali dva velcí rivalové Naga Sadow a Ludo Kressh. Ragnosův duch jejich souboj pozoroval, ale pak připomněl oběma kohoutům slávu Impéria a hlavně nejistou budoucnost, ve které je místo pouze pro jednoho silného Temného pána. Zatímco oba nadále soupeřili o moc a prohráli kvůli tomu Velkou hyperprostorovou válku, čímž způsobili zánik Impéria, Ragnosův chráněnec lord Vitiate v tichosti vyčkával na svůj čas. Od té doby odpočíval i duch Ragnose ve své hrobce na Korribanu.

Až teprve v roce 3996 BBY ho nechtěně probudili padlí Jediové Exar Kun a Ulic Qel-Droma, kteří zápasili na světě Císařovny Tety o moc a použili jeho staré talismany. Po neúspěchu Sadowa a Kresshe tentokrát vyřešil spor mezi dvěma potenciálními pokračovateli slavného Sithského impéria direktivněji. Exara Kuna jmenoval Temným pánem ze Sithu a Ulica Qel-Dromu jeho učedníkem. Ani oni neuspěli, navíc přinesli rozvrat celé galaxii. Podobně nakonec selhal i jeho někdejší chráněnec lord Vitiate, který prohrál tažení proti Republice více než 1300 let po Ragnosově smrti. V době po 100 BBY vstoupil do Ragnosovy hrobky Temný Pán ze Sithu Darth Plagueis a dospěl k názoru, že bájní duchové Temných pánů nejsou skuteční. O opaku se ho Ragnos snažil přesvědčit svým zjevením na jeho lodi a varoval ho, aby neznevažoval dávné tradice Korribanu. Neodpověděl však na Plagueisovy další dotazy a jen v kouři zmizel. Tuto zkušenost svého mistra popsal později Darth Sidious ve svém díle Kniha Sithů: (Book of Sith).

V roce 14 ABY se v jeho hrobce shromáždil kult zvaný "Učedníci Ragnose", vedený Tavionou Axmis, jež byla Desannovou učednicí. Ta nalezla staré Ragnosovo žezlo schopné vysávat Sílu a předávat ji ostatním. Tím Axmis posílila své spojence a veškerou moc hodlala využít ke vzkříšení Marky Ragnose. Luke Skywalker a Kyle Katarn dokázali s novým řádem Jedi Učedníky Ragnose včas odhalit. Jaden Korr při bitvě o Korriban vstoupil do hrobky Marky Ragnose, aby konfrontoval Axmis, ale dorazil pozdě, neboť ta mezitím vyvolala Ragnosova ducha, který ovládl její tělo. Přesto dokázal Korr tohoto reinkarnujícího se Temného Pána porazit a jeho ducha zneškodnil a zapečetil do jeho sarkofágu. Ragnos v křiku přísahal, že se jednou stejně vrátí.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
nakonec Tulak Hord
5,100 BBY–5,000 BBY
Seznam Sithů
Nástupce:
Naga Sadow

Naga Sadow[editovat | editovat zdroj]

Naga Sadow
Informace
Druh Hybrid sitha a člověka
Planeta původu Ziost
Pohlaví muž
Narození před 5000 BBY
Úmrtí 4400 BBY
Období Zlaté období Sithů
Velká hyperprostorová válka
Příslušnost Sith
Staré sithské impérium
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři Simus
Učedníci Gav Daragon
Freedon Nadd

Naga Sadow [čtěte: Naga Sadou] je fiktivní postava ze světa Star Wars. Byl to mocný Temný Pán ze Sithu. Představen byl poprvé v komiksu Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith, jak stál za rozpoutáním konfliktu Velká hyperprostorová válka, která se spolu s konfliktem mezi ním a Ludo Kresshem stala zkázou starého sithského impéria. Jeho činy byly mnohokrát citovány v sérii her Knights of the Old Republic.

Naga Sadow byl křížencem sitha a člověka a zároveň přímým potomkem temných Jediů Ajunty Palla. V jeho krvi však kolovala pouze minimální sithská složka.[7] V mládí podstoupil trénink u mistra Simuse, někdejšího rivala Temného pána ze Sithu Marky Ragnose. Už v té době si vybudoval nepřátelství s Ludo Kresshem. Po Ragnosově smrti se právě oni dva prohlásili za jeho nástupce. Kressh vyčetl Sadowovi zneuctění Ragnosovy památky pozdním příletem na Korriban a přímo při pohřbu se utkali v duelu, který měl rozhodnout o jeho nástupci. Duch Marky Ragnose oběma připomněl slávu Impéria a jeho nejistou budoucnost, i přání o silném nástupci a jednotě Impéria. Poté přímo do Údolí Temných Pánů přistála loď, z níž vystoupili dva prospektoři Gav a Jori Daragonovi ve snaze navázat s touto „neznámou“ planetou a Republikou výnosné obchodní vztahy. Oba byli zatčeni a zavlečeni na Ziost.

Sadow i Kressh svolali zasedání Temné rady, která měla rozhodnout o osudu přišelců. Kressh navrhoval okamžitou popravu kvůli obavám, že do Impéria přivedou armádu, která by je zničila všechny. Sadow samozřejmě nesouhlasil a spolu s mistrem Simusem viděli přítomnost prospektorů jako příležitost k rozšíření Impéria, když z jejich lodi získali mapu Republiky i hyperprostorové souřadnice. Vyhrocené hlasování (doprovozené rvačkou) vyhrál Kressh. Sadow se s tím nesmířil a po oznámení data popravy oběma vězňům v ziostských docích v jejich lodi Starbreaker 12 našel jejich zbraně a blastery. Ty použil k infiltraci věznice a Gava s Jori osvobodil. Blasterem zabil každého, koho viděl, včetně svého mistra Simuse. Vražednou zbraň nechal schválně na místě a oba prospektory ukryl na svou základnu na Khar Delbě.

Druhý den Temná rada projednávala úprk vězňů a dle všeho Republika podnikla tajnou záchrannou operaci, tedy to Sadowovi spolkli i s navijákem. Sadow předstíral šok ze smrti svého mistra, požadoval odvetný úder a aby byl úspěšný, musí být ihned zvolen nový Temný Pán ze Sithu. Všech osm zbylých členů mu dalo svůj hlas, jen Ludo Kressh ne. Sadow oba sourozence Daragonovi rozdělil, aby Gava Daragona nahlodal Temnou stranou Síly, protože u něj odhalil nadání pro Sílu. Jori schoval do své falešné základny a vyslal massassije s republikovými zbraněmi přepadnout ziostský hangár, aby přivezli Starbreaker 12 s sebou. Na místě zanechali na Sadowův příkaz jeho vlastní emblém, což byla past na Luda Kresshe, protože věděl, že přijde incident osobně vyšetřit. Ludo Kressh přispěchal na Khar Delbu s dalšími dvěma sithskými lordy a mnoha bombardéry za zády. Sadow na Starbreaker 12 nechal nainstalovat sledovací zařízení a poslal vystrašenou Jori domů „do bezpečí,“ ačkoliv mu dalo práci přesvědčit ji, aby letěla bez svého bratra. Jakmile massassijové potvrdili, že zmizela v hyperprostoru, vydal své armádě pokyn obklíčit Kresshovu flotilu a zničit ji, a také vyslal signál oběma sithským lordům, kteří Kresshovi loajalitu jen předstírali, aby zabili Kresshovy kapitány lodí. Kressh byl poražen a Sadow z Gava Daragona udělal regulérního učedníka, aby Sithům pomohl svými znalostmi s invazí do Republiky. Díky sourozeneckému poutu s ním snadno manipuloval. Nedlouho poté se nad Khar Delbou znovu objevila Kresshova vlajková loď, odkud mu Kressh přednesl ultimátum. Sadow poručil Gavovi stisknout tlačítko na stěně, aby předem připravená past způsobila zničení jeho lodě. Gav v šoku, že někoho zabil, propadl Temné straně Síly, a Sadow se pustil do přípravy celé sithské flotily na invazi.

Sadowovu volání po krvi mnoho lokálních sithských lordů nemohlo odolat a brzy byla flotila shromážděna, včetně jednoho z nejobávanějších generálů Shar Dakhana, jenž měl velet invazi. Gavu Daragonovi svěřil velení nad vojskem, jež dobývalo jeho vlastní domovinu Koros Major, a Sadow sám se zavřel do meditační sféry na oběžné dráze veleobra Primus Goluud. Tak byla zahájena Velká hyperprostorová válka. Sadow také nařídil jiné doprovodné mise, jež skončily neúspěchem a vznikem několika sithských kolonií na světech mimo území Impéria, které si říkaly „Ztracené kmeny.“

Svou bojovou meditací Sadow ochabil odhodlání nepřítele a Republika málem ztratila svou metropoli Coruscant. Sithové téměř dobyli i Kirrek. Jenže Gav po setkání se svou sestrou prozřel a opustil bojiště na Korosu. Bez velitele zde pak Sithové rychle padli. Gav na Goluudu vypálil salvu do Sadowovy meditační sféry, aby zničil výhodu Sithů na všech třech frontách (Korosu, Kirreku i Coruscantu). Sadow Gava nalákal do meditační sféry vyříkat si to osobně, jenže sithský lord tam Gava nechal zamčeného za trest za jeho zradu. Gav proto poslal zprávu armádě císařovny Tety, aby poslala armádu do soustavy Goluud, avšak zpoza tohoto rudého obra Sadow použil tajnou zbraň, kterou tuto hvězdu přeměnil v supernovu. Gav těsně před smrtí dal císařovně Tetě souřadnice do Impéria a informaci, že je nyní slabě bráněno.

Zbytky Sadowovy flotily se vrátily na Korriban, kde na něj čekal Ludo Kressh, jenž ho mezitím za nezodpovědné vedení války sesadil z pozice Temného Pána ze Sithu a prohlásil se jím sám. Krátkou bitvu Sadow ukončil tak, že do Kresshovy vlajkové lodi poslal jeden z vlastních poškozených křižníků. Krátce poté ale musel čelit koroské flotile, jež přiletěla na Gavovo doporučení ihned. Neměl proti nim šanci, přestože mu zbytky Kresshových jednotek přísahalo věrnost. Sadow nechal na bojišti většinu svých jednotek a se svou poškozenou vlajkovou lodí uprchl, přičemž vyhodil svou superzbraní do vzduchu hvězdu Denarii, aby po sobě zahladil stopy a zničil pronásledovatele. Naga Sadow dorazil se svými nejvěrnějšími massassii na měsíc Yavin 4, aby začal od nuly. Sithskou alchymií své massassie geneticky upravil, aby mu bezmezně sloužili a uctívali ho. Vystavěli mu na Yavinu velké chrámy a Sadow jen snil o obnově svého impéria. Uvedl se do stáze na příhodnější dobu a vyčkával.

O 600 let později se na Yavin 4 dostal padlý Jedi jménem Freedon Nadd, kterého Sadow přijal za svého učedníka. Nakonec byl právě Naddem zabit, jakmile ho Sadow naučil dost o sithské alchymii.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
Marka Ragnos
5000 BBY - 4400 BBY
Seznam Sithů
Nástupce:
Ludo Kressh

Ludo Kressh[editovat | editovat zdroj]

Ludo Kressh
Informace
Druh Hybrid sitha a člověka
Planeta původu Rhelg
Pohlaví muž
Úmrtí 5000 BBY
Období Zlaté období Sithů
Velká hyperprostorová válka
Rodina Elcho Kressh (syn Kressh mladší)
Vodal Kressh (praprapravnuk)
Exal Kressh (praprapravnučka)
Příslušnost Sith
Staré sithské impérium
Pozice Temný Pán ze Sithu (samozvaný)
Mistři neznámí
Učedníci Skarok-Nur

Ludo Kressh je fiktivní postava ve světě Star Wars, dávný samozvaný Temný Pán ze Sithu, jenž byl poprvé představen v komiksu Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith jako rival sithského lorda Nagy Sadowa. Jeho konečný osud byl představen v díle The Fall of the Sith Empire, kde byl zabit. Od té doby upadl do zapomnění, ovšem ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords byla objevena jeho narychlo zbudovaná hrobka v hlubinách korribanských jeskyň s jeho ostatky. Další detaily o Ludo Kresshovi přinesla počítačová MMORPG Star Wars: The Old Republic. V roce 2008 bylo jeho jméno poprvé zařazeno do díla The Complete Star Wars Encyclopedia.

Ludo Kressh se narodil na světě Rhelg v prostoru ovládaném Sithy jako kříženec sitha a člověka a patřil mezi přímé potomky temných Jediů Ajunty Palla. V mládí objevil svůj talent v ovládání Síly. Nakonec se z nuly vypracoval na pozici mocného a váženého sithského lorda, který si vydobyl právo zasedat v Temné radě na Ziostu a našel si rivala v osobě ambiciózního Nagy Sadowa. Je známo, že měl minimálně jednoho syna jménem Elcho Kressh.[8] Volný čas trávil ve své hlavní pevnosti na Rhelgu vynalézáním přístroje sithské alchymie, který by ochránil jeho syna. Také byl znám tím, že jako otroky využíval pouze lidi, ke kterým se občas choval krutě, zvláště když se opil.[9] Přesto měl oblíbenou otrokyni jménem Seelah.

Jeho život se změnil v roce 5000 BBY při úmrtí Marky Ragnose. Při pohřbu byl na čestné stráži a vykonal tradici předat Ragnosovu helmu symbolizující vítězství do sarkofágu. Jeho arcirival Naga Sadow dorazil na obřad pozdě a Kressh ho obvinil ze zneuctění památky zesnulého Temného pána ze Sithu. Hádka přerostla v souboj s meči přímo před hrobkou, přičemž Kressh vyčetl Sadowovi zbrklost a nesmyslnou agresivitu, zatímco Sadow nařkl Kresshe ze zpátečnictví. Jejich boj ukončil duch Marky Ragnose, jenž je varoval před nejistou budoucností Impéria a vyzval je k jednotě. Ihned poté přistála do Údolí Temných Pánů malá loď se dvěma republikovými prospektory Jori a Gavem Daragonovými. Sithové je oba zatkli a na Ziostu se sešla Temná rada, aby rozhodla o jejich osudu. Kressh požadoval jejich okamžitou popravu, neboť považoval tuto „znovuobjevenou“ Republiku za hrozbu pro Impérium a tyto dva za předvoj invaze. Naproti tomu Sadow a jeho mistr Simus je chtěli mučením vyslýchat a informace využít k expanzi Impéria. Odlišné postoje obou dvou vyvolal v Temné radě hromadnou bitvu, navíc přes noc někdo oba vězně vysvobodil, zavraždil mistra Simuse a podle všeho za tím byli republikoví agenti, což Kresshe i zbytek Temné rady rozhněvalo. Když na další jednání dorazil (opět pozdě) Naga Sadow, rychle se rozhodlo, že Republika je hrozba, kterou je potřeba zlikvidovat. Ke Kresshově nelibosti byl Naga Sadow zvolen Temným pánem ze Sithu a pustil se okamžitě do přípravy invaze do zbytku galaxie. Kressh znechucen odešel s tím, že toto nepřijímá a zpochybnil Sadowovy plány.

Kressh z opatrnosti poslal na Ziost své massassijské stráže, aby dohlédl na loď Starbreaker 12. Ta však byla ukradena neznámými pachateli. Kressh při ohledání svých mrtvých stráží zjistil, že to byla práce Nagy Sadowa a jeho massassijů. Také mu došlo, že Daragonovi nebyli vysvobozeni Republikou, ale stál za tím rovněž Sadow, aby si našel záminku k invazi do Republiky a hlavně, aby mu tento úskok pomohl dostat se podvodně k titulu Temný pán ze Sithu. Vrátil se na Rhelg, aby zorganizoval trestnou výpravu do sídla Sadowa na Khar Delbu. Vypukla velká bitva, na jejímž konci byla Kresshova armáda obklíčena. Navíc Sadow informoval svého soka, že zaútočil na falešnou základnu a vydal svým špehům v Kresshově armádě pokyn zabít důstojníky. Šokovaný Kressh se rychle se zbytkem své flotily stáhnul. Tímto fiaskem však Kressh legitimizoval Sadowovu pozici, který svolal o nějakou dobu později na Khar Delbu jednání Temné rady, kam Kressh poslal svou vlajkovou loď s nahrávkou, kde varoval, že jim invaze do Republiky přinese zkázu. Sadow loď s pohrdáním zničil a domníval se, že Kressh na ní zahynul. Ten však ve skutečnosti měl vlastní plány a ve stínech vyčkával na svou příležitost.

Sadow mezitím rozpoutal Velkou hyperprostorovou válku, z níž odešel poražen. V době Sadowovy nepřítomnosti se Kressh vrátil na scénu a získal podporu těch, kteří neodešli válčit. Prohlásil se Temným pánem ze Sithu sám a postavil flotilu na likvidaci navrátivšího se Sadowa. Svému synovi Elchovi ale zakázal účastnit se převratu, protože bezpečí jeho potomků bylo pro Kresshe na prvním místě.[8] Kressh prohlásil Sadowa za sesazeného a vyhnaného, protože je největší hrozba, jaké kdy Sithové čelili. Sadow však i se zbytkem své flotily dokázal Kresshově vzpouře vzdorovat, ale v době, kdy byl Sadow už téměř poražen, svou porážku dokázal přetavit ve vítězství, když poručil jedné z poškozených lodí provést sebevražedný útok na Kresshovu vlajkovou loď. Kressh se ještě před kolizí pokusil zachránit si život vyjednáváním, ale neúspěšně. Sadow Luda Kresshe neušetřil.

Byla to tím pádem vůbec nejkratší vláda Temného pána ze Sithu v historii, trvající jen pár dnů, možná jen hodin nebo minut. I když Kressh zemřel ve vesmíru, byly jeho ostatky a meč jeho věrnými nějakým způsobem zachráněny a uloženy do narychlo vytesané hrobky hluboko v shyracké jeskyni v Údolí Temných Pánů na Korribanu. Vzhledem k tomu, že krátce po jeho smrti byly zbytky armády Sithů zlikvidovány republikovou flotilou pod velením císařovny Tety z Korosu a Impérium jako takové bylo obráceno v prach při sithském holocaustu, byla poloha jeho hrobky v podstatě zapomenuta. Objevila ji o víc jak 1000 let později Vypovězená, která si prohlédla jeho mumii a vzala si jeho meč.

Zdroje

samozvaný Temný Pán ze Sithu proti Nagovi Sadowovi
Předchůdce:
Naga Sadow
5000 BBY
Seznam Sithů
Nástupce:
znovu Naga Sadow, nakonec pak Freedon Nadd
 • Shar Dakhan - jako úřadující Temný Pán ze Sithu po smrti Luda Kresshe a zmizení Nagy Sadowa

Doba sithských válek[editovat | editovat zdroj]

Temní páni žijící v období Sithských válek nebo těsně před nimi či po nich, v době od 4015 BBY po 3951 BBY.

Freedon Nadd[editovat | editovat zdroj]

Freedon Nadd
Informace
Druh člověk
Planeta původu neznámá, nakonec vládl Onderonu
Pohlaví muž
Narození před 4400 BBY
Úmrtí cca 4350 BBY
duch zničen 3997 BBY
Období Sithské války
Příslušnost Řád Jedi
Sith
Onderonská vládnoucí rodina
Naddisté
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři Matta Tremayne (Mistr Jedi)
Odan-Urr (Mistr Jedi)
Naga Sadow (Mistr Sith)
Učedníci král Ommin (učedník)
královna Amanoa (učednice)
další Naddovi potomci
Satal Keto (učedník Krath)
Aleema Keto (učednice Krath)
Exar Kun (sithský učedník)

Freedon Nadd se poprvé vyskytnul jako duch Temného Pána ze Sithu v komiksu Knights of the Old Republic z roku 1993 i v dalších dílech série jako ústřední záporná postava.[10] Zprvu nebylo o tomto temném pánovi mnoho známo, ale jeho životní příběh byl objasněn v roce 1996 v knize Tales of the Jedi Companion[11]. Později byly Naddovy ostatky znovu součástí dění ve hře Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. V roce 2008 byly Naddovy činy zahrnuty v díle The Complete Star Wars Encyclopedia.[12]. Zemřel jako král Onderonu a měl na něj vliv i několik staletí po smrti.

Žil 600 let po Velké hyperprostorové válce a studoval v chrámu Jediů na Ossusu. Jeho ohromující schopnosti, otevřenost i smysl pro harmonii Galaxie byly oceňovány mistry Jedi, za svého žáka si ho vybral i legendární Odan-Urr[13] a bylo zřejmé, že Nadd dosáhne titulu mistr Jedi mnohem dříve, než bylo obvyklé. Svůj velký test však nezvládl. Nezkrotil svou pýchu a aroganci, když byl jako padawan pozván na shromáždění, kde se udělovaly tituly Jedi. Všem pozvaným byl udělen, pouze jemu ne. Pro Nadda to byla velká rána a nedokázal pochopit, proč ho mistři nepovýšil. Vyhledal radu u své mistryně Jedi Mattu Tremayne,[12] jež v ossuských zahradách cvičila se světelným mečem jiné padawany. Frustrovalo ho, že mu vůbec nevěnovala pozornost, tak ztratil po půl hodině marného čekání nervy a dal volný průchod emocím, které se skrz něj valily už od oné ceremonie. Tremayne ladně nastavila světelný meč pár milimetrů od jeho krku, aby ho uklidnila, ale pak ho zase ignorovala, tak naštvaně odešel. Mistryně ho zavolala zpět a informovala ho, že musí sám zjistit, co musí udělat a z čeho se má poučit. Diskuzi uzavřela prohlášením, že z něj rytíř Jedi nebude. Nadd reagoval čistou zlobou a prohlásil, že bude nejmocnějším Jediem v dějinách, který nepotřebuje mistry. Mistryně Tremayne znovu zapnula světelný meč a vyzvala svého žáka na souboj, aby dokázal, že takovou moc skutečně má. Porazil ji, ale při posledním úderu při pohledu do jejích očí si uvědomil, že je již naprosto vyrovnaný a celý duel byla jen další zkouška. V ten moment ale nedokázal svou čepel zastavit, ač se snažil, a zabil ji. Mistryně splynula se Silou. Ze smrti mistryně byl zdrcen a nahromadil se v něm vztek na ostatní mistry, že zvolili špatnou metodu jeho testování. Došel k závěru, že si jeho mistryně mohla za své zabití díky provokacím sama, a že se ho ostatní mistři snažili vyštípat z řádu. Se zatemněnou myslí opustil Ossus a vydal se do území bývalého Sithského impéria, aby byl velmistrem "bájné" temné strany Síly.

Navštívil svět Aschas Ree, kde nalezl holokron dávného sithského krále Adase,[14] v němž nalezl informace o dalších členech sithské rasy. Procestoval křížem krážem všechny světy bývalého Impéria, ale nikde je nenalezl. Zklamán dokonce zvažoval návrat k Jediům, ale vše přehodnotil, když narazil na informaci o Temném Pánu ze Sithu jménem Naga Sadow. V soustavě Yavin vyhledal jeho ostatky a narazil zde na massassije, geneticky modifikované čistokrevné Sithy. Ti se Nadda pokusili zabít, ale ubránil se světelným mečem i mocí temné strany, kterou se naučil na svých cestách ovládat. Massassijové uznali Nadda za osobu hodnou Sadowova odkazu a pustili ho do chrámu, kde se setkal s probuzeným duchem sithského pána. Sadow usoudil, že je Nadd skutečně hoden nést odkaz Sithů, tak ho učinil svým učedníkem a učil ho vše, včetně sithské alchymie. Jednoho dne Sadow trénink zastavil, protože se sám stále považoval za legitimního Temného Pána ze Sithu, třebaže jen jako duch. Nadd však byl toho názoru, že zná vše, tak po sestrojení vlastního sithského holokronu svou mocí navždy zapudil duši svého mistra a prohlásil se Temným Pánem ze Sithu sám.[15]

Přestože toužil po pomstě na Jediích, věděl, že celý řád porazit sám nezvládne. Opustil Yavin a hledal další sithské artefakty. Poté vyhledal dle Adasova holokronu ztracený svět Onderon, obývaný primitivním společenstvím lidí v jediném městě Iziz, o kterém nevěděla ani Republika ani Jediové. Svrhl existujícího vládce a prohlásil se za krále Onderonu. Přestože vládl krutě, lid Onderonu jeho učení přijal bez větších výhrad, získal si ho moderními zbraněmi a technologiemi, které pomohly ochránit Iziz před ukrutnou onderonskou přírodou, zejména před bestiemi z měsíce Dxun v době spojení atmosfér obou těles. Jeho příznivci později k Naddově potěšení brojili proti odpůrcům jeho vlády a rád takové obviňoval ze zrady a bavil se tím, že je nechával přehodit přes izizskou zeď napospas onderonské divočině, kde je zvířata roztrhala na kusy. Své loajalisty učinil oficiální onderonskou armádou a mnohé učil používat Sílu a sithskou alchymii. Tito si později říkali Naddisté. Někteří odsouzenci však přežili a na ochočených bestiích zachraňovali další, s nimiž vytvořili národ jezdců, vzdorující Naddovi. Osedlaná monstra byla natolik odolná a strašlivá, že je nedokázala likvidovat ani onderonská armáda ani temná strana Síly. Tento konflikt trval i staletí po smrti temného pána a říkalo se mu Zvířecí války. Jeho ostatky a artefakty byly uloženy do královské hrobky pod palácem, která zkazila okolí temnou stranou Síly, aby si Nadd zajistil moc nad svými potomky při čekání na příležitost k návratu. Jeho duch jim ochotně radil, většinou šlo jen o boje s rebely. Až král Ommin ho požádal o úplný trénink na Sitha, čemuž vyhověl. Jeho žena Amanoa však propadla zoufalství a depresím, takže ji Nadd též nahlodal temnou stranou Síly, protože byla též talentovaná. Deprese proměnil v hluboké opovržení jejím mužem a v čistou nenávist a tak učinil svou učednicí i ji, aniž by si to sama kdy uvědomila. Nadd je hodlal využít k vlastnímu vzkříšení a věřil, že to Ommin dokáže, takže po nich žádal zdokonalení sithské alchymie na takovou úroveň, aby mu vytvořili nové tělo schopné pojmout jeho podstatu. Po letech však začalo Omminovo tělo selhávat a upoutali ho na lůžko. Vlády se chopila Amanoa, která se s ním odmítla dál prát, navíc se znovu naplno rozhořely Zvířecí války. Takovýto vývoj Nadda zklamal, a tak na čas zmizel.

Po nějaké době se pokusil znovu ovládnout královnu Ammanou, a namluvil jí, že padne s prohrou ve Zvířecích válkách. Ta však opět sithského lorda nemile překvapila. Onderon totiž nedávno objevila Republika a Amanoa požádala o pomoc Jedie, kteří poslali padawany Ulica a Caye Qel-Dromovy a Totta Doneetu. Nadd musel opět zmizet. I tak jeho ducha Jediové nakonec odhalili i díky princezně Galii, která odmítla hrát Naddovu hru, a nechala se dobrovolně unést jezdci, aby zorganizovala jeho definitivní porážku spolu s Jedii, kteří se na královnin příkaz vydali po ní pátrat. Amanoa v panice vyvolala na pomoc ducha Nadda, čímž konečně propadla temné straně Síly a Jediové ji v bitvě o Iziz zneškodnili až v Naddově hrobce. Mistr těchto padawanů Arca Jeth později svou přítomností na čas potlačil Naddův vliv. Nadd však královnu Amanou dále nepotřeboval, protože se naskytl plán „B“. Jediové zorganizovali přesun jeho ostatků na Dxun a Nadd se znovu obrátil na umírajícího krále Ommina, kterému namluvil, že Jediové chtějí ovládnout Onderon. Ommin pod obnoveným vlivem temné strany Síly náhle zesílil a uzdravil se, ale nadále hrál mrzáka. Vydal rozkaz tajné, 350 let budované podzemní naddistické armádě, vedené temným Jedi Warb Nullem, zamezit přesunu ostatků Nadda. Dále zajal mistra Arcu Jetha a s pomocí Nadda ho paralyzoval a pokusil se ho obrátit mučením a alchymií na temnou stranu. Plán málem vyšel, ale bratři Qel-Dromovi si zavolali na Ossus o pomoc, a tak bylo Povstání Naddistů poraženo na hlavu. Král Ommin byl zabit Ulicem Qel-Dromou, kterého Nadd rovněž ponechal svému osudu, neboť se objevil plán „C“.

V soustavě císařovny Tety totiž dva rozmazlení mladí členové císařského rodu Satal a Aleema Ketovi založili pseudo-sithskou organizaci Krath a sháněli sithské artefakty. Jejich pátrání je dovedlo na rozbouřený Onderon ke králi Omminovi, aby jim pomohl se čtením sithského rukopisu, ukradeného z coruscantského muzea. Od něj před jeho smrtí dostali sithský amulet a duch Freedona Nadda v nich spatřil potenciál nést sithské dědictví. Rozhodl se nespoléhat na své nespolehlivé potomky, svěřil jim své další artefakty a sithské meče a poslal je domů. Jeho duch po Omminově smrti Jediům oznámil příchod nového zlatého věku Sithů, ale Arca Jeth jeho duši navždy vypudil z Onderonu. Pohřbem jeho ostatků a relikvií na Dxun do hrobky z mandalorianské oceli se Jediové mylně domnívali, že dxunská divočina a odlehlost odradí vykradače hrobů. Mýlili se. Freedon Nadd se zjevil Ulicovi Qel-Dromovi, aby ho odradil plést se do záležitostí Sithů, avšak ten se ho pokusil zapudit. Sithský lord si to však rozmyslel a předpověděl mu osud o návratu Sithů s ním v čele. Nadd se od té doby zjevoval jen ve své hrobce a občas díky artefaktům i v soustavě císařovny Tety novým učedníkům Satalovi a Aleemě Ketovým, které podrobil intenzivnímu výcviku v sithské alchymii a v manipulaci mysli. Nabyté znalosti využili ke svržení svých rodičů z trůnu a nastolení brutální krathské diktatury. Vyhlásili svatou válku Republice a Jediům a za pomoci temného umění manipulace mysli a bojové meditace porazili republikovou flotilu, přitom se jim povedlo nakazit sithským jedem Ulica-Qel Dromu. Díky Naddovi Satal Keto odhalil místo a čas konání jedijské konkláve na Denebě, kde jeho bojoví droidi přepadli i zabili Naddova nepřítele, mistra Arcu Jetha. Tím probudil hněv v Ulicovi Qel-Dromovi, jenž hodlal infiltrovat se mezi Krathy, aby je rozložil zevnitř. Dle Naddova plánu Ulic propadnul temné straně Síly zabitím Satala.

Na Dxunu se však zjevil ještě jeden perspektivní padlý Jedi, Exar Kun, hledající tajemství Sithů. Probudil Nadda z jeho „spánku“ a ten v Kunovi ucítil neutuchající touhu po moci a identifikoval ho jako konečně toho pravého, kdo mu pomůže vrátit se mezi živé. Namluvil mu, že v hrobkách dávných sithských pánů na Korribanu nalezne, co hledá. Tímto trikem Nadd dále nahlodával Kuna temnou stranou a lhaním ho přiměl poddat se v bezvýchodné situaci v tamní pasti hněvu, nenávisti, jinak zemře. Poté mu Naddův duch sebral světelný meč a seslal na něj hordu tuk'at, aby je mohl nový učedník pomocí temné strany porazit, což nakonec udělal. Nadd byl potěšen a následně svého nového učedníka nasměroval na Yavin 4, kde se s ním Nadd opět setkal až poté, kdy ho zajali massassijští válečníci, aby ho obětovali obrovskému sithskému wyrmovi, který sídlil v jednom ze Sadowových chrámů. Kun na Naddovu radu Silou uchopil sithský amulet, aby se před wyrmem zachránil. Nadd byl opět potěšen, protože jeho učedník prokázal ohromnou moc a talent k vykonání jeho reinkarnace. Exara Kuna však podcenil. Ještě než mu jeho mistr odhalil své skutečné záměry, ho přítomnost ducha Nadda dráždila, takže se rozhodl ho zbavit. Nasměroval na něj energii z amuletu a Naddova ducha nadobro zničil. Než bylo dokonáno, snažil se Nadd na poslední chvíli kontaktovat Satala a Aleemu Ketovi, aby je před Kunem varoval, protože ohrožuje jeho i jejich plány. Takto ale neopatrně Kunovi odhalil jména těch dvou a Ulica Qel-Dromu. Exar Kun po něm zdědil titul Temný Pán ze Sithu.

O téměř 50 let později zkoušeli v jeho hrobce provést následovníci Darth Nihiluse sithský rituál, ale byli zastaveni společníky Vypovězené. O 3000 let později zde Darth Bane nalezl Naddův holokron. Použil ho k poslednímu doladění Pravidla dvou. Zde se také na Banea přisál Orbalisk a vytvořil mu živé brnění. Nadd byl Temným Pánem, který i přes svou touhu po moci nikdy nedobýval galaxii, ale usadil se na jediné planetě, které krutě vládl.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu souběžně s izolovanou vládou Lorda Vitiate
Předchůdce:
Naga Sadow
(v opozici Ludo Kressh)
4400 BBY – cca 4350 BBY
(jako duch až do 3997 BBY)
Seznam Sithů
Nástupce:
Exar Kun


Doba obnoveného Sithského Impéria[editovat | editovat zdroj]

Samozvaný Temný pán ze Sithu žijící v období let 5000 BBY až přibližně 3650 BBY. Vládl souběžně s Temnými pány z doby Sithských válek svému Impériu ukrytému v Neznámých oblastech galaxie.

 • Lord Vitiate
 • Temná rada: Darth Acharon, Darth Arctis, Darth Arho, Darth Azamin, Darth Decimus, Darth Ekkage, Darth Hadra, Darth Howl, Darth Igrol, Darth Jadus, Darth Marr, Darth Mekhis, Darth Mortis, Darth Nox, Darth Nyriss, Darth Ravage, Darth Sajar, Darth Thanaton, Darth Vengean, Darth Vowrawn, Darth Xedrix, Darth Baras.

Doba Nových sithskýh válek[editovat | editovat zdroj]

Temní Páni žijící v době Nových sithských válek a před nimi, od 3600 BBY a od 2000 BBY po 1000 BBY.

Darth Desolous[editovat | editovat zdroj]

Darth Desolous
Ztvárnil/a Kristoffer Tabori
Informace
Druh Pau'an
Planeta původu pravděpodobně Utapau
Pohlaví muž
Narození 3522 BBY
Období Meziválečné období
Příslušnost Jedi
Sith
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci neznámí

Darth Desolous byl Temným Pánem ze Sithu v době, kdy byl v galaxii mír. Jeho osoba se vyskytuje coby hologram výcvikového programu ve hře Star Wars: The Force Unleashed, který spustil Starkiller.

Jeho původní jméno je neznámé, ale byl váženým pau'anským mistrem Jedi a mistrem v soubojích. Jeho studia bojového umění Sithů ho přivedla k temné straně Síly a jakmile byl ostatními mistry odhalen, byl radou Jedi vypovězen z řádu. Přísahal, že se jim pomstí a stal se Temným Pánem ze Sithu. Přijal jméno Darth Desolous a vytvořil si svou vlastní armádu z řad pau'anských válečníků, které svérázným způsobem učil své bojové umění.

Spolu se svou armádou prováděl po celé galaxii výpady proti Jediům plnících nejrůznější mise, až jich zabili na dva tisíce. Tento úspěch ho potěšil, ale zároveň příliš zpychl, přestal být opatrný a obezřetný, a to se mu vymstilo, když přepadl se svou jednotkou malou skupinu Jediů na planetě Yaga Minor. Vůbec si neuvědomil, že tato malá skupinka sloužila jako návnada pro skryté zkušenější Jedie, jejichž stíhače se náhle vynořily z hyperprostoru a zablokovaly všechny únikové cesty ze soustavy. Postupně zlikvidovali jeho vojáky a nakonec i Dartha Desolouse samotného, ačkoliv ho dokázala přemoci až kompletní rada Jediů.

Jeho bojové umění však i přes jeho špatné skutky zaujaly radu natolik, že použila jeho hologram do programu rytířských zkoušek padawanů, který zůstal aktivní dokonce i po operaci Knightfall v roce 19 BBY, kdy byl vykonán rozkaz 66, a v roce 3 BBY se mu postavil Galen Marek.[16]

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
neznámý
nakonec Lord Vitiate
(jako Sithský imperátor)
po 3522 BBY — ?
Seznam Sithů
Nástupce:
neznámý
nakonec Darth Ruin

Darth Ruin[editovat | editovat zdroj]

Darth Ruin
Informace
Druh Umbaran
Planeta původu neznámá
Pohlaví muž
Narození někdy před 2000 BBY
Období Meziválečné období
Příslušnost Jedi
Sith
Pozice Mistr Jedi
Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci neznámí

Darth Ruin byl ctihodným mistrem Jedi, původně se jmenoval Phanius, jenž byl znám svým svérázným učením a životní filozofií, která se v mnohém shodovala s filozofií šedých odštěpenců řádu Jedi, známých jako Potentia. Tuto postavu i její příběh navrhl sám George Lucas v rámci příprav na natáčení epizod I až III.

Phanius nakonec porušil jedijskou přísahu a uprchl z řádu hledat indicie o zakázaném učení. Tímto činem se dostal do síně neslávy "Ztracená dvacítka" (20 mistrů Jedi, kteří kdy opustili řád). Potají sjednotil roztříštěné sithské klany, jež ještě v temnotách galaxie přežívaly, spolu se zbytky zbytky impéria po lordu Vitiate, kterými položil základy Nového sithského impéria. Budování svého nového řádu dokončil, když vypuklo čtvrté velké schizma, jehož následkem opustilo řád 50 rytířů Jedi. Ti přísahali Phaniovi věrnost a přijali temnou stranu Síly.

Phanius se stal novým Temným pánem ze Sithu a přijal jméno Darth Ruin. Spolu se svými následovníky rozpoutal Nové sithské války proti Republice a Jediům, ovšem jeho kampaň neměla dlouhého trvání. Ruin byl totiž natolik tvrdohlavý, hloupý a příliš ambiciózní, že ho brzy jeho následovníci přestali respektovat a sami ho zabili.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
neznámý
nakonec Darth Desolous
kolem 2000 BBY
Darth Ruin
Nástupce:
neznámý
nakonec Dark Underlord

Dark Underlord[editovat | editovat zdroj]

Dark Underlord
Informace
Druh neznámý
Planeta původu neznámá
Pohlaví muž
Narození někdy po 2000 BBY
Úmrtí cca 1750 BBY
Období Nové sithské války
Příslušnost Sith
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři Darth Ruin

Dark Underlord byl krvežíznivým Sithem, jenž byl proslul masakry během první čtvrtiny Nových sithských válek, jenž velel osobní jednotce sithských nájezdníků, známých jako černí rytíři.

Kolem roku 1750 BBY, kdy se stal Temným pánem ze Sithu, si postavil se svými černými rytíři pevnost na planetě Malrev IV, kde se nacházel i pradávný sithský chrám, který znásoboval uživatelům temné strany Síly jejich moc. Zda byl tento chrám Underlordem vystaven, nebo ho jen "zdědil" po předchozích vládcích Malrevu, není známo, každopádně tuto moc využil při obraně před armádou rytířů Jedi.

Jeho arcinepřítel, jedijský generál Murrtaggh, usiloval o jeho eliminaci, dokud byl na planetě. Takže Murrtaggh najal velké množství mandalorianských žoldnéřů, aby odlákali pozornost černých rytířů, zatímco se tomuto mistru Jedi povedlo proniknout za jejich obranné linie. Tuto lest však Underlord neprohlédl a chytil se do pasti. Nařídil svému zeltronskému generálovi všechny síly nasměřovat na odražení útoku Mandalorianů, a zůstal v pevnosti bez pořádné ostrahy. Murrtaggh ho tedy nerušeně vyzval k duelu, přičemž Underlorda porazil. Tento mistr Jedi však při bitvě sám propadl temné straně.

Zajímavostí je, že Dark Underlord nepoužíval světelný meč, místo toho preferoval dva alchymií očarované sithské meče, které používal navzdory tomu, že se na nich od dob starého impéria už podepsal zub času.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
neznámý
nakonec Darth Ruin
kolem 1750 BBY
Dark Underlord
Nástupce:
neznámý
nakonec Darth Rivan

Darth Rivan[editovat | editovat zdroj]

Darth Rivan
Informace
Druh Zelosián
Planeta původu Almas (druhý domov)
Pohlaví muž
Narození nejpozději 1417 BBY
Úmrtí 1000 BBY na Ruusanu
Období Nové sithské války
Příslušnost Sith
Pozice Temný Pán ze Sithu
Mistři neznámí
Učedníci Darsin
Valin Draco

Darth Rivan byl posledním známým Temným pánem ze Sithu před érou Dartha Banea, který si dal před své jméno titul Darth. Jméno Rivan si vybral poté, kdy narazil na dávný sithský manuskript zmiňující činy Dartha Revana i jeho vykoupení na světlou stranu, kterého měl za svůj vzor.

Poté, co se stal Temným pánem, prozkoumal neprobádanou soustavu Cularin s planetou Almas, na které si nechal zbudovat svou pevnost, přestože tamní atmosféra byla téměř nedýchatelná. Kromě toho, že byla zdrojem velké moci temné strany Síly, tam chtěl vycvičit své vlastní sithské supervojáky, a to z toho důvodu, že jakmile se na jednom místě sejde více Sithů, dříve nebo později se navzájem zabijí, místo toho, aby spolupracovali. Tito supervojáci měli být se svým velitelem spojeni pomocí Silových pout natolik silných, že kdyby voják svého velitele napadnul, pocítil by bolest z rány také stejně silně.

Dále ze své pevnosti sestřeloval blesky válečné lodě nepřátel na povrch. Díky tomu, že byla převážně zbudovaná z mandalorianské oceli, nebylo možné čelit Silou tamním pastem a zničit ho světelnými meči. I díky tomu se až do dob bitvy o Naboo v roce 32 BBY, kdy tam byl proveden archeologický výzkum, dochovala rozsáhlá Rivanova knihovna, včetně jeho autobiografie v sithštině na nástěnných malbách. Byl držitelem vzácné zbraně, známé jako temná hůl, která byla schopna čerpat Sílu z ostatních živých bytostí.

Největší zásluhu však měl na tom, že vyvinul speciální trávu, kterou rozšířil na celém Almasu a ta později přispěla k tomu, že se stala planeta obyvatelnou pro lidi. Na Almasu žil Rivan několik desítek let, a snažil se odhalit tajemství nesmrtelnosti, až se na planetě někdy před rokem 1250 BBY vylodil výsadek Jediů, když planetu napadla Republika a rozbombardovala pevnost (ale vnitřek včetně věže zůstal nepoškozen), takže musel Rivan uprchnout. Věřilo se, že byl tehdy zrazen a zabit svým učedníkem Darsinem.

Ve skutečnosti byl Darsin Jedii zabit dříve, než měl vůbec možnost to provést. Duši svého učedníka však Rivan modifikoval tak, že z něj udělal zotročeného ducha ze Síly, aby mu i nadále po smrti sloužil. Pak využil moc své temné hole, aby před jistou smrtí bláznivým rituálem přenesl své tělo i vědomí teleportací prostorem i časem. Záměr se sice povedl, ale určitě si to nepředstavoval takhle: ocitl se o několik staletí v budoucnosti na planetě Ruusan, kde zrovna zuřila jedna ze slavných bitev mezi Jedii a Bratrstvem Temnoty. Než se stihl rozkoukat a znovu nabít svou temnou hůl, zabil ho sithský lord, který byl skrze hologram, který po sobě v minulosti zanechal, jeho dalším učedníkem. Ještě na Almasu si pro sebe připravil mauzoleum, ale nakonec v něm nikdy nespočinul. Jeho spisy z almaské pevnosti byly o tisíc let později během klonových válek předány ke studiu řádu Jedi.

Zdroje

Temný Pán ze Sithu
Předchůdce:
neznámý
nakonec Dark Underlord
někdy mezi 1417 - 1250 BBY
Darth Rivan
Nástupce:
neznámý
nakonec Belia Darzu

Belia Darzu[editovat | editovat zdroj]

Kaan[editovat | editovat zdroj]

Doba Kaanova Bratrstva Temnoty[editovat | editovat zdroj]

Sem patří stovky až tisíce Temných pánů, z nichž prakticky nikdo nebyl příliš významný. Doba spadá do století 1100 až 1000 BBY.

 • Qordis, Kopecz, Kas'im, LaTor, Seviss Vaa, Hezzoran, Borthis, Orilltha, Shenayag, Kaox Krul, Githany, Sirak, Llokay, Yevra

Doba Řádu sithských pánů[editovat | editovat zdroj]

Temní Páni v době od konce Nových sithských válek po konec Impéria, kteří následovali Pravidlo dvou. Časově od 1000 BBY do 4 ABY.

Doba po Impériu[editovat | editovat zdroj]

Éra Odkazu[editovat | editovat zdroj]

Neznámá doba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Ryan I. a kol., Star Wars: The Old Republic Encyclopedia: The Definitive Guide to the Epic Conflict, Dorling Kindersley, 2012, 352 s., ISBN 978-0-7566-9839-3.
 2. Dle Star Wars: The Old Republic Encyclopedia byl Khem Val v době děje hry Star Wars: The Old Republic přes 2000 let starý, tedy Tulak Hord musel zemřít nejpozději roku 5500 BBY.
 3. Obsidian Entertainment, Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords - Údolí Temných Pánů na Korribanu: Kreia: Toto je hrobka Tulaka Horda, který byl nejlepší šermíř se světelným mečem ze všech Sithských lordů. Jeho umění bylo považováno za pozoruhodné dokonce i v jeho době, kdy žilo mnoho skutečně nejlepších mistrů v boji se světelnými meči....Zato my jsme jen jako děti hrající si s hračkami v porovnání se zdatností dávných mistrů.
 4. Freed A., Star Wars: The Old Republic, Blood of the Empire Act 1: Shades of the Sith, Dark Horse Comics, 2010, s. 28, Bez ISSN.
 5. Slavicsek B, Wiker J. D., The Dark Side Sourcebook, Wizards of the Coast, 2001, 160 s., ISBN 0-7869-1849-7
 6. Karpyshyn D., Star Wars: The Old Republic: Revan, Del Rey, 2011, 298 s., ISBN 978-0-345-51134-8.
 7. Wallace D., The New Essential Guide to Characters, Del Rey, 2002, ISBN 0-345-44900-2
 8. a b Miller, J. J., Star Wars: Knight Errant, Del Rey, 2011, ISBN 978-0-345-52264-1
 9. Miller, J. J., Star Wars: Lost Tribe of the Sith: Paragon, Del Rey, s. 32, 2010, ISBN 978-0-345-51940-5
 10. Rosenberg I., Making Star Wars Comics Come Alive; Star Wars Adventure Journal 2, 1994, ISBN 0-87431-401-1
 11. Strayton, G. R., Tales of the Jedi Companion, West End Games, 1996, ISBN 0-87431-289-2
 12. a b Kolektiv autorů, The Complete Star Wars Encyclopedia, Del Rey, s. 1408, 2008, ISBN 0-345-47763-4
 13. Vuckovich, M., NAD2, The Shadow of Freedon Nadd, The Official Star Wars Fact File, 90. díl. Lucas Books. 2004.
 14. Abel G. Peña, "Evil Never Dies: The Sith Dynasties", Star Wars Insider 88, 2006. Dostupné online na web.archive.org.
 15. Slavicsek B., Wiker J.D., The Dark Side Sourcebook, Wizards of the Coast, 2001, ISBN 0-7869-1849-7
 16. Williams S., The Force Unleashed, Del Rey, 2008, ISBN 0-345-49902-6