Galaktické impérium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Impérium (Star Wars))
Skočit na: Navigace, Hledání
Galaktické impérium
19 BBY–11 ABY Nová republika 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
mapa galaxie Star Wars
hlavní město:
obyvatelstvo
počet obyvatel:
300 bilionů (odhad)
Imperiální Basic
státní útvar
Imperiální kredit
vznik:
19 BBY - kancléř Palpatine rozpustil Republiku a nastolil Impérium
zánik:
4 ABY - zničena druhá Hvězda smrti, rozdrcena imperiální armáda
11 ABY - definitivní porážka
podřízené celky:
planety v okupační zóně
(např. Tatooine, Endor)
Státní útvary a území
Předcházející:
Galaktická republika Galaktická republika
Huttská říše Huttská říše
Bespin Bespin
Nástupnické:
Nová republika Nová republika

Galaktické impérium je jedna ze stran ve fiktivním světě Star Wars. Ve Star Wars představuje zápornou stranu. Jedná se o nedemokratický a velmi mocný totalitní státní útvar Temných sithských pánů, kteří ovládají celou galaxii. Hlavním nepřítelem Impéria jsou Rebelové, proti kterým Impérium bojuje po celou dobu své existence.

Co je Galaktické Impérium[editovat | editovat zdroj]

Galakticé Impérium je vojensky řízená absolutní monarchie, císař Palpatine a Darth Vader mají absolutní moc. Impérium vládne celé známé galaxii a jakákoli vzpoura proti němu se trestá smrtí. Imperiální armádu tvoří speciální vojáci, nazýaní stormtroopeři. Impérium má obrovskou vojenskou flotilu, jejíž specialitou je Hvězda smrti, obrovská bitevní stanice schopná likvidovat celé planety.

Průběh existence[editovat | editovat zdroj]

Vznik Impéria (22 BBY - 19 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Palpatine, původně senátor, byl zvolen nejvyšším Republikovým kancléřem. Nikdo však netušil, že Palpatine je ve skutečnosti temný sithský pán Darth Sidious, který má v plánu nastolit vládu Sithů. V galaxii tou dobou vypukly Klonové války, konflikt vyvolaný Sidiousem mezi Republikou a separatisty, kteří s pomocí Sithů usilovali o odpojení se od Republiky, přičemž Palpatine tajně velel objema válčícím stranám. Po několika letech válek byly obě strany značně oslabeny, čehož Palpatine využil - nechal vyvraždit separatisty, aby mu nic nebránilo v cestě, a přesvědčil senát, že Jediové jsou zrádci Republiky. Podle jeho nařízení, Rozkazu 66, měli být všichni Jediové zabiti. Přežila jich jen malá hrstka. Mezitím Palpatine svedl jedijského učedníka Anakina na temnou stranu. Najednou se ukázalo, že Palpatine a Sidious jsou jeden člověk, ale tou dobou už měl nad Republikou absolutní moc. Teď už však Republika fungovala jen s velkými potížemi, a proto bylo s jásotem uvítáno, když byl rozpuštěn senát a zrušena Republika. Nyní Palpatine se svým učedníkem Anakinem, teď už Darth Vaderem, nastolili Impérium a vládu Sithů nad galaxií.

zmenšený model imperiální armády

Éra Impéria (19 BBY - 0 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku své existence bylo Impérium podporováno, neboť lidé věřili, že teď konečně nastane mír. Byla zahájena výstavba Hvězdy smrti, obrovské vesmírné bitevní stanice schopné ničit celé planety. Vader poté začal Impérium rozšiřovat - podmanil si planety do té doby náležející Huttům, mezi nimi i Tatooine. Také pronásledoval poslední žijíci Jedie, aby mohl být jejich řád konečně zničen. To se mu částečně podaří - všichni Jediové zemřou až na poslední dva - Obi-Wana a mistra Yodu. Mezitím, různě po galaxii, začaly vznikat první skupinky Rebelů - lidí, jenž byli nespokojeni s tyranskou vládou Impéria. Vaderovi ani Sidiousovi se to samozřejmě nelíbilo a tak rebelie tvrdě trestali. Roku 2 BBY byla oficiáně založena Aliance rebelů.

Boje s rebely (0 BBY - 6 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Darth Vader zajal priceznu Leiu, aby z ní dostal, kde je skrytá základna rebelů. Poté, co Leia odmítne vyzradit polohu základny, Vader pro výstrahu Hvězdou smrti zničí Leinu rodnou planetu Alderaan a Leiu zavře do cely. Obi-Wan se mezitím vydává na planetu Tatooine, kde se setkává s mladým farmářem Lukem Skywalkerem. Obi-Wan a Luke si najmou pilota Hana Sola, aby je odvezl na planetu Alderaan. Když zjistí, že planta je zničena, letí k nedalekému tělesu. Blíže k němu zjistí, že je to Hvězda smrti. Odsud osvobodí Leiu a všichni kromě Obi-Wana uniknou. Obi-Wan se totiž pustil do souboje světelnými mečem s Darth Vaderem, aby ho zdržel a nestihl tak chytil Hana, Luka a Leiu. Obi-Wan je v souboji zabit. Luke se záhy přidává k rebelům a společně v Bitvě o Yavin zničí Hvězdu smrti, což Impériu zasadí silný úder, avšak Vader i Sidous přežijí.
V dalších letech Obi-Wanův duch a Yoda Lukovi pomáhají na cestě stát se Jediem. Vader obsadí planetu Bespin, kde se nachází tzv. Oblačné město. Zde Vader Lukovi řekne, že je jeho otec. Impérium začne stavět druhou Hvězdu smrti.
Roku 4 ABY je téměř dokončena druhá Hvězda Smrti. Rebelové, kteří už pro impérium nejsou jen skupinkou odbojářů, ale rovnocenným soupeřem, zaútočí na Hvězdu smrti. Na planetě Endor se odehraje biva mez rebely a impériem, zatímco na Hvězdě smrti se Luke utkává s Vaderem. Vader se odvrátí od zla a zabije Palpatina tím, že ho shodí do šachty. Palpatin ho však ještě stihne ranit a Vader umírá, už ale jako Anakin. Rebelové pak zničí druhou Hvězdu smrti, podobně jako tu první. V celé galaxii se oslavuje vítězství nad Impériem. Zničením Druhé Hvězdy smrti Impérium utrpělo silnou porážku, neboť se zde nacházela většina jeho vojska a flotily, navíc přišlo o své vrchní velitele. I přes to se ale ještě v galaxii udržely pozůstatky Impéria.

Úpadek Impéra (4 ABY - 11 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Po zničení druhé Hvězdy smrti a po prohrané Bitvě o Endor je Impérum v troskách, přesto se ho ale ještě někteří jeho přívrženci snaží postavit na nohy. Roku 6 ABY oficiálně vzniká Nová republika, která se ještě aktivněji zapojuje do boje proti Impériu. Republika vyhrává jednu bivu za druhou a Impérium se pomalu rozpadá. Roku 7 ABY byl Republikou dobyt Coruscat, čímž Impérium přišlo o svou poslední základnu. Roku 11 ABY bylo Impérium definitivně poraženo a v galaxii opět nastal mír.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Palpatine
Darth Vader (Anakin Skywalker)
Stormtrooper
Hvězda smrti
Aliance rebelů
Stará Republika
Nová republika
Luke Skywalker
Leia Organa