Josif Brodskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josif Brodskij
Josif Brodskij v roce 1988
Josif Brodskij v roce 1988
Rodné jménoИосиф Александрович Бродский
Narození24. května 1940
Petrohrad
Úmrtí28. ledna 1996 (ve věku 55 let)
Brooklyn
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníHřbitov San Michele
Povoláníbásník, překladatel, esejista, spisovatel, dramatik, dramaturg a lektor
Alma materClare Hall
Annenschule
Žánrpoezie
Tématalyrická poezie, literární činnost, beletrie, poezie, drama, literární překlad, překlady z angličtiny, překlady ze španělštiny a překlady z polštiny
Významná dílaGorbunov and Gorchakov
OceněníGuggenheimovo stipendium (1977)
MacArthurova cena (1981)
Nobelova cena za literaturu (1987)
United States Poet Laureate (1991)
Zlatý věnec (1991)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Maria Sozzani
Partner(ka)Marianna Basmanova
VlivyAnna Andrejevna Achmatovová
Marina Ivanovna Cvětajevová
Osip Mandelštam
Robert Frost
Wystan Hugh Auden
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
hrob Josifa Brodského

Josif Alexandrovič Brodskij (anglicky Joseph Brodsky, rusky Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дскийIosif Alexandrovič Brodskij; 24. května 1940, Leningrad28. ledna 1996, New York) byl ruský básník, později americký esejista a literární kritik, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1987.

Z jeho prací je známá například esej z roku 1989 Vodoznaky – Zrcadlení času. Jde o hold Benátkám, věčnému městu na vodě, městu, které mu tolik připomínalo rodný Petrohrad. Je to manifest autorova pojetí estetických hodnot. Hovoří o prožívání emigrace, literatuře, lásce a umění. Autor žil po vyhoštění ze Sovětského svazu ve Spojených státech a každý rok v zimě se uchyloval do Benátek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josif Alexandrovič Brodskij se narodil v židovské rodině v Leningradě. Jeho otec Alexandr Ivanovič Brodskij (1903–1984) byl fotografem, matka Marija Mojsejevna Volpert účetní. Brodského teta Dora Mojsejevna Volpert byla herečkou v leningradském divadle. V raném dětství zažil obležení Leningradu, která se později negativně projevila na jeho zdravotním stavu. V patnácti letech zanechal studií a po neúspěšném pokusu o přijetí na námořnickou školu se šel učit frézařem. V šestnácti letech pomýšlel na studium medicíny, měsíc dokonce asistoval na patologii. Místo studia však nadále střídal povolání: pracoval v kotelně, na majáku, či se účastnil pěti geologických expedicí. Zároveň se učil anglicky a polsky – především kvůli překladům svého oblíbeného básníka a přítele Czesława Miłosze. Také se začal hlouběji zajímat o klasickou filosofii, náboženství, mytologii a anglickou a americkou poezii.

Vlastní literární dráze se začal věnovat v druhé polovině 50. let. Jeho ranou tvorbu výrazně ovlivnilo přátelství s básnířkou Annou Achmatovovou. V roce 1964, kdy po nástupu Leonida Brežněva došlo k utužení sovětského režimu, byl Brodskij obviněn z „parazitismu“ a odsouzen na nucené práce. Po protestech prominentních sovětských i zahraničních umělců – např. J. Jevtušenka, D. Šostakoviče a J.-P. Sartra mu byl jeho trest zmírněn. Po vyhnání ze Sovětského svazu 4. června 1972 se usadil v USA, kde o pět let později získal americké občanství. V USA přednášel literaturu na několika univerzitách a věnoval se umělecké a publikační činnosti. Zemřel 28. ledna 1996 ve svém newyorském bytě. Podle svého přání byl pohřben na hřbitově na ostrově San Michele v Benátkách.

Rasismus? Ale nejde jen o jinou formu misantropie?
— Josif Alexandrovič Brodskij
Koneckonců je těžké zvládnout stejně dobře život i práci. Jestli jste nuceni jedno z toho předstírat, tak ať je to raději život.
— Josif Alexandrovič Brodskij
Píše jako já.
— Anna Achmatovová

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]