Derek Walcott

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Derek Walcott
Narození 23. ledna 1930 (86 let)
Castries
Povolání básník, dramatik a spisovatel
Alma mater Univerzita Západní Indie
Významná díla Omeros
Ocenění Nobelova cena za literaturu (1992)
Cholmondeley Award
Queen's Gold Medal for Poetry
důstojník Řádu britského impéria
Guggenheimovo stipendium
… více na Wikidatech
Příbuzní bratr Roderick Walcott
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Derek Alton Walcott (* 23. ledna 1930) je rodák z ostrovního státu Svatá Lucie, spisovatel, dramatik a básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1992. Píše především v angličtině.

Karibský básník, dramatik a vizuální umělec Derek Walcott, se narodil roku 1930 v Castries na ostrově Santa Lucia v Západní Indii. Seamus Heaney o tomto obdivuhodném básníkovi řekl: „Walcottova řeč je darem Shakespeara a Bible – téměř hydraulické síle jeho slov lze stěží odolat.“

V básních Dereka Walcotta, ovlivněných historií evropské kolonializace západoindické kultury i rodinnou minulostí potomka někdejších otroků, se prolínají odkazy k anglické básnické tradici se symbolikou a imaginací, jež čerpají z vnitřního umělcova světa i jeho karibských kořenů. V roce 1992 byla Dereku Walcottovi udělena Nobelova cena „za poetické dílo neobyčejné zářivosti opírající se o historickou vizi, jež vychází z multikulturní angažovanosti“.

Napsal řadu sbírek poezie, mimo jiné V zelené noci, Mořské hrozny, Věštec, Bílé volavky, či Rozmařilec. Jeho nejznámějším dílem je epická báseň Omeros, která čerpá z Homéra.

„Derek Walcott dokázal přetvořit rodnou kulturu, historii a společnost v mýtus dnešní doby, epos, který se stal nedílnou součástí dějin západní literatury.“

Walcott žije na ostrově Santa Lucia a v New Yorku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]