Řád za zásluhy (Jamajka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád za zásluhy
Order of Merit
Uděluje
Coat of arms of Jamaica.svg
Jamajka
Typ záslužný řád
Založeno 18. července 1969
Stát JamajkaJamajka Jamajka
Heslo He that does truth comes into the light (Ten, kdo koná pravdu, přichází ke světlu)
Způsobilost občané Jamajky i cizí státní příslušníci
Uděluje se za významné mezinárodní úspěchy v oblasti vědy, umění, literatury či jiné činnosti
Status dosud udílen
Třídy 1
Postnominální písmena OM
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád znamenitosti
Nižší Řád Jamajky
Order of Merit.gif

Řád za zásluhy (anglicky: Order of Merit) je čtvrté nejvyšší státní vyznamenání Jamajky. Udílen je v jediné třídě občanům Jamajky i cizím státním příslušníkům, kteří dosáhli významných mezinárodních úspěchů v oblasti vědy, literatury, umění či v jiném oboru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád byl založen jamajským parlamentem 18. července 1969 Zákonem o národních řádech a oceněních. Do roku 2003 byl udílen zahraničním hlavám států, ale této funkce pozbyl po vytvoření Řádu znamenitosti.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen v jediné třídě za významné mezinárodní úspěchy v oblasti vědy, umění, literatury či jiné činnosti občanům Jamajky i cizím státním příslušníkům.[1] Občané Jamajky se stávají řádnými členy, cizinci pak členy čestnými.

Řád nemá velmistra, ale generální guvernér Jamajky má funkci ekvivalentní k hodnosti kancléře řádu. Řád udílí na doporučení předsedy vlády.

V jednom roce může být udělen pouze dvěma osobám. Počet žijících osob vyznamenaných tímto řádem je omezen na 15, nepočítají se však zahraniční čestní členové. [1][2]

Členové a čestní členové řádu jsou oprávněni nosit řádové insignie a mohou být oslovováni jako The Honourable. Navíc mohou za svým jménem používat postnominální OM, v případě čestných členů OM (Hon.). Heslem řádu je He that does the truth comes into the light (Ten, kdo koná pravdu, přichází ke světlu).[3]

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má tvar šesticípého bíle smaltovaného kříže s cípy ve tvaru rybí šupiny. Ramena jsou zlatě lemovaná a zdobí je modře smaltované květy. Uprostřed je zlatý státní znak Jamajky na stříbrném pozadí. Obklopený je červeně smaltovaným kruhem se zlatým nápisem HE THAT DOES THE TRUTH COMES INTO THE LIGHT.[4]

Stuha je tmavě červená.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Орден Заслуг (Ямайка) na ruské Wikipedii.

  1. a b jis.gov.jm [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  2. Jamaica hails heroes today - JAMAICAOBSERVER.COM. archive.is [online]. 2007-05-13 [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  3. Evangelium podle Jana 3:21 Dostupné online
  4. Guy Stair Sainty og Rafal Heydel-Monkoo. World Orders of Knighthood & Merit - Volume II. [s.l.]: Burke's Peerage & Gentry, 2006. ISBN 0-9711966-7-2. S. 1251–1253. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]