Nice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě ve Francii. O unixovém nástroji pojednává článek nice (Unix).
Nice
Nice 1250.JPG
Nice – znak
znak
Nice – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0-520 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Provence-Alpes-Côte d'Azur
departement: Alpes-Maritimes
arrondissement: Nice
kanton: chef-lieu 14 kantonů
Nice
Red pog.png
Nice
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 72 km²
počet obyvatel: 343 630 (2012)
hustota zalidnění: 4 773 obyv. / km²
správa
starosta: Christian Estrosi
oficiální web: http://www.nice.fr
PSČ: 06000, 06100, 06200, 06300
INSEE: 06088

Nice (vysl. [nis] IPA, okc. Niça, vysl. [nisa]), italsky Nizza, je francouzské město ležící na jihu v Provence mezi Cannes a Monakem na Azurovém pobřeží Středozemního moře. Je to prefektura departmentu Alpes-Maritimes a hlavní město obvodu Nice. Spolu s 23 okolními obcemi tvoří Communauté d'agglomération de Nice-Côte d'Azur (Společenství aglomerace Nice-Côte d'Azur).

Nice má 343 630 obyvatel, metropolitní oblast má mírně přes 1 000 000 obyvatel (2012). Město i metropolitní oblast jsou pátým největším městem/aglomerací ve Francii (po Paříži, Marseille, Lyonu a Toulouse). Nice je jedním z hlavních center Azurového pobřeží. Každý rok přivítá přes 4 miliony turistů z celého světa.

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Place Rossetti, Staré Město
Anglická promenáda na pobřeží moře

Nejstarší část města Vieille Ville (Staré Město) se nachází pod vrchem Montee du Chateau (Zámecký vrch) v jihovýchodní části města, při pobřeží Středozemního moře. Hlavní nádraží Nice propojuje se Starým Městem 1,5 km dlouhá třída Avenue Jean Medicine, která končí na největším náměstí v centru města Place Masséna. Jižně od náměstí je nábřeží, které tvoří slavná, místy až 40 metrů široká, 4 až 5 km dlouhá, Promenades des Anglais (Anglická promenáda). Nejvýznamnější budovou na promenádě je Opéra de Nice z konce 19. st. Anglická promenáda ve východním směru končí přímo u vrchu Chateau a Starého Města. Staré Město tvoří síť poměrně úzkých uliček s několika náměstími. K největším náleží náměstí Place du Palais de Justice a Place Rossetti. Právě na náměstí Rossetti ve středu Starého Města najdeme barokní katedrálu Sainte-Réparate vystavěnou v letech 1650 až 1699.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Doprava je zajišťována autobusy a jednou tramvajovou linkou (T1). Dopravu zde zajišťuje společnost Lignes d'azur.

Autobusová doprava[editovat | editovat zdroj]

Autobusová doprava zajišťuje hlavní přepravu cestujících po městě (dříve byla jediná), na mnoha hlavních a vytížených ulicích má samostatné pruhy, takže se některé linky blíží metrobusu.

Tramvajová doprava[editovat | editovat zdroj]

V současnosti existuje pouze jedna linka tramvaje, druhá je ve fázi stavby. Po dokončení linky T2 se stanou tramvaje pravděpodobně páteří místní dopravy. V době, kdy se řešila otázka dopravy v Nice, byl dán návrh i na metro, ale to pro přílišné náklady na stavbu bylo zamítnuto a místo toho se postavila tramvajová trať. Zvláštností tratě jsou bezdrátové úseky, které jede tramvaj na baterie, poté co stáhne sběrač. Tramvaj tak může projíždět historickými úseky, kde by elektrické vedení rušilo estetiku místa.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

městská pláž

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]