Yves Klein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vypuštění 1001 modrých balónů u příležitosti výstavy věnované dílům Yvese Kleina, (2006-2007) Musée national d'art moderne
IKB 191 - International Klein Blue

Yves Klein (28. dubna 1928 Nice, Francie6. června 1962 Paříž, Francie) byl francouzský umělec považovaný za významnou postavu poválečného evropského umění.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl nevzdělaným amatérem, megalomanským snílkem, který si na krátký čas získal vážnost a reputaci. Jeho malby, předměty a záznamy z "happeningů" se vyznačují jedinečným leskem. Spolu se svými podporovateli používá grandiózní přesvědčovací metody - tvrdil, že ...„modrá je nekonečná hloubka nebes; modrá vyplňuje duchovní energií prostor mezi předmětem a pozorovatelem; modrá vede k transcendentním zážitkům“ a pod. Mimo jiné byl známý svým skandálním chováním během celé krátce trvající kariéry.

Jeho dílo se omezuje pouze na osm let produktivní práce, kterou ukončila náhlá smrt. Zemřel ve věku 34 let na infarkt.[1] Přesto zanechal výjimečně různorodé dílo, od malby a skulptur až po konceptuální umění a performance art.

Francouzský malíř a konceptuální umělec, jeden z nejdůležitějších představitelů monochromní malby a zakladatel nového realismu, který poskytl významné impulzy současnému umění. Klein tvořil od roku 1947 monochromní obrazy, od roku 1956 většinou v zářivé ultramarínové barvě (International Klein Blue - IKB), kterou vyjadřoval mystický univerzalismus. Roku 1957 začal barvit předměty připevněné na plátno (Houbový reliéf, 1958). Dalším krokem byly antropometrie, akce, při nichž na bílé plátno obtiskoval barevně pomalovaná ženská těla. Výrazem ustavičného hledání spirituality byly experimenty s různými materiály a technikami. Tak vznikly roku 1957 takzvané ohnivé obrazy a od roku 1960 kosmologie, obrazy s otisky rostlin a stopami působení atmosférických jevů, např. větru a deště.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Yves Klein ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=518

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]