Michalovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michalovce
Michalovce – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška114 m n. m.
Časové pásmo+1
+2 (letní čas)
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
krajKošický
okresMichalovce
tradiční regionZemplín
Administrativní dělení7 městských částí
Michalovce
Michalovce
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha52,81 km²
Počet obyvatel37 575
Hustota zalidnění711,5 obyv./km²
Etnické složeníSlováci 94,57 %, Romové 2,24 %, Češi 0,73 %, Ukrajinci 0,47 %, Maďaři 0,33 %, Rusíni 0,29 % a ostatní
Náboženské složeníKatolíci 73,57 %, Pravoslaví 5,19 %, Evangelíci 2,76 % , Ateisté 9,73 % a ostatní
Správa
Statusokresní město
StarostaViliam Záhorčák (SMER-SD)
Vznik1244
Oficiální webwww.michalovce.sk
E-mailmsumi@msumi.sk
Adresa obecního úřaduMestský úrad Michalovce,Nám. osloboditeľov 30, 071 01 Michalovce
Telefonní předvolba(+421) 56
PSČ071 01
Označení vozidel (do r. 2022)MI
NUTS522279
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michalovce (německy: Großmichel, maďarsky: Nagymihály, jidiš (latinkou): Michajlovec, romsky: Mihaľa) je okresní město na východním Slovensku, v Košickém kraji, je hospodářským a správním centrem regionu. Michalovce leží cca 60 km východně od Košic, 30 km od ukrajinské hranice. Městem protéká řeka Laborec. Žije zde přibližně 37 500 obyvatel.

Členění města

Město se skládá z následujících 7 městských částí:

  • Michalovce
  • Vrbovec
  • Meďov
  • Betlenovce
  • Milovaná
  • Žabany
  • Topoľany

Kultura a zajímavosti

Divadlo

Ve městě se budova stálého divadla nenachází, přesto město navštěvuje mnoho divadelních souborů, jejichž představení se konají v Městském kulturním středisku. Ve městě působí i místní ochotnické divadlo Pri fontáne.

Muzea

Sbírky a expozice muzea jsou umístěny v prostorách reprezentativního barokně-klasicistního zámečku a šlechticů ze Starého a z Michalovců. Zámeček vznikl v 17. století přebudováním staršího hradu, naposledy byl přestavěn v 30. letech 19. století Zámeček, bývalé hospodářsko-správní objekty, jakož i rekonstruované základy významné sakrální stavby - rotundy, nacházející se v areálu muzea, jsou kulturními památkami.

Stavby

Ve městě je řeckokatolický chrám Narození Přesvaté Bohorodičky z roku 1771, římskokatolický kostel Narození Panny Marie z r. 1313, řeckokatolický Chrám svatého Ducha v neobyzantském slohu z roku 1935 a řeckokatolický chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky na Vrboveckého ulici. V posledních letech se vybudovali i větší obchodní centra jako Zemplín a Michalovce. V současnosti se pracuje na novém autobusovém nádraží, která se nachází u železničního nádraží. Mezi zdejší pýchy patří zrekonstruovaný fotbalový stadion MFK Zemplín Michalovce.

Školství

Ve městě se nachází i nejstarší gymnázium na východ od Slanských vrchů, založené v roce 1922, pojmenované po jeho absolventovi - národním umělci, básníkovi Pavlovi Horovi. Mezi absolventy patří Marián Čalfa - politik, Jozef Činčár - generál letectva, Michal Maheľ - geolog, Belo Polla - archeolog, Jozef Puška - prozaik, Jozef Tomko - kardinál a mnozí jiní. Také v něm působilo mnoho vynikajících pedagogů jako Július Barč-Ivan, Emanuel Böhm, Július Činčár, Štefan Hlaváč a Šimon Čižmár. V současnosti na gymnáziu studuje přes 900 studentů, kteří si mohou vybrat ze 4 oborů.

Mateřské školy

Základní školy

Gymnázium Pavla Horova

Střední školy

Sport

  • MFK Zemplín Michalovce – fotbalový klub
  • IUVENTA Michalovce – ženský hanženkářský klub
  • JUDO – ŠK Zemplín Judo Michalovce
  • HK Dukla Michalovce – hokejový klub
  • 1.BK Michalovce – I.Basketbalová liga
  • Vk Michalovce - Volejbalová liga
  • Tenisová liga

Doprava

Železniční

Ve městě se nachází dvě železniční zastávky a to: Michalovce, ze které jezdí spěšné vlaky mezi Humenným a Košicemi, dále pak přímý noční R 614/R615 Zemplín do Bratislavy přes Košice a také noční vlak EN 442/EN 443 Slovakia, Humenné – Michalovce – Praha hl.n. a vlak RJ 1021/ RJ 1020 přes Havířov do Prahy, druhá zastávka se nazývá Michalovce zástavka.

Železniční stanice

Silniční

Městem prochází silnice I/18 (Žilina - Vrútky - Poprad - Prešov - Strážske - Michalovce) a I/19 (Košice - Michalovce).

Autobusová

Město má i své autobusové nádraží, ze kterého jezdí dálkové spoje (do ukrajinského Užhorodu či Mukačeva, Košic, Bratislavy, Prahy, Plzně, Liberce i Londýna) a také regionální linky do okolních vesnic.

MHD

Městskou hromadnou dopravu provozuje ve městě společnost DZS MK TRANS na 11 linkách. Některé z nich zajíždí i na autobusové nádraží.

Větší města v okolí

Růžice kompasu Slovensko Prešov (~78 km) Slovensko Strážske (~17 km), Humenné (~27 km) Slovensko Snina (~48 km) Růžice kompasu
Slovensko Košice (~59 km) Sever Slovensko Sobrance (~21 km), Ukrajina Užhorod (~39 km)
Západ   Michalovce   Východ
Jih
Slovensko Trebišov (~25km) Maďarsko Miskolc (~88 km) Slovensko Čierna nad Tisou (~59 km)

Osobnosti města

Historie

Oblast je osídlená již od počátku neolitu, existovala zde i halštatská sídliště. Archeologické výzkumy prokázaly, že zde stála ve 12. století románská rotunda. Samotné město je doloženo až od roku 1244, městská práva pak získalo v roce 1418.

Charakter města

Za socialistického Československa zde byla rozvinuta mnohá odvětví průmyslu, včetně oděvního a strojírenského. Vzhledem ke změnám politické situace a k rozdělení ČSFR v roce 1993, Michalovce se dostaly do chudého východoslovenského regionu. Nedaleko města, východním směrem se nachází přehradní nádrž Zemplínská šírava. Město je zároveň centrem regionu Zemplín (bývalé uherské župy).

Fotogalerie

Partnerská města

Externí odkazy