Nové Zámky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o slovenském městě. Další významy jsou uvedeny v článku Nové Zámky (rozcestník).
Nové Zámky
NZ namestie.jpg
Nové Zámky – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 119 m n. m.
stát: Slovensko Slovensko
kraj: Nitranský
okres: Nové Zámky
tradiční region: Podunajsko
Nové Zámky
Red pog.png
Nové Zámky
Nové Zámky, Slovensko
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 72,565 km²
počet obyvatel: 41 320 (2005[1])
správa
status: město
starosta: Gejza Pischinger
oficiální web: http://www.novezamky.sk
adresa obecního úřadu: Mestský úrad Nové Zámky
Hlavné nám. 10
940 35 Nové Zámky
PSČ: 940 01
NUTS: 503011

Nové Zámky (německy Neuhäusel, maďarsky Érsekújvár, turecky Uyvar) je město na jihu Slovenska. Žije zde 41 320 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

c.1680 Neuhäusel

V letech 15731581 tu byla vybudována pevnost, která ve své době patřila k největším a nejdokonalejším. Dnešní město vyrostlo okolo této pevnosti. Osmané se ji pokoušeli během svého tažení v Uhersku šestkrát neúspěšně dobýt, podařilo se jim to ale nakonec, a to až roku 1663. Nové Zámky pak Turci drželi až do roku 1685, kdy byli vypuzeni. V 18. století zde vypuklo mnoho protihabsbuských povstání, stejně jako v celém tehdejším Uhersku. Roku 1945, na konci 2. světové války bylo těžce poškozeno bombardováním protihitlerovskými spojenci.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Nové Zámky byly během II. světové války nejvíce bombardovaným slovenským městem.[zdroj?] V tomto období jeho obyvatelstvo zažilo tři velké bombardování anglo-americkými leteckými silami. Dva nálety proběhly na podzim roku 1944, v dnech 7. a 14. listopadu. Při druhém z nich byla kobercovým bombardováním zničená celá oblast v okolí nádraží a železniční kolonie města. Na území vlakového depa bylo napočítáno 364 bombových kráterů, bylo zničeno 40 lokomotiv s 1 370 naloženými vagóny. Zachovala se jen vodárenská věž. Při těchto bombardováních zahynulo přes 2400 obyvatel města. Nejtragičtější bylo třetí bombardování 14. března 1945 (dva týdny před osvobozením města), kdy anglo-americké letectvo shodilo na město 700 bomb. Z původních 3 394 domů bylo zničeno 2 023. Většina historických staveb města byla zničena během bombardování. Při tomto náletu zahynulo 4 000 obyvatel a dalších 6 000 jich zůstalo bez přístřeší. Celkem těmto spojeneckým bombardováním padlo za oběť téměř 6,5 tisíce obyvatel města což bylo zhruba 40 %.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Nové Zámky leží v rovinaté krajině úrodné dunajské nížiny na důležité dopravní spojnici mezi Bratislavou a Budapeští; díky těmto podmínkám zde postupem času vznikl potravinářský a konzervárenský průmysl a také železniční nádraží, které odstartovalo růst dnešního města - dnes jsou Nové Zámky důležitým železničním uzlem Slovenska.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.statistics.sk/mosmis/run.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]