Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Hlavní strana)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Basilosaurus („královský ještěr“) byl rod dravých kytovců žijících v pozdním eocénu. Dosahoval délky až 20 metrů, pravděpodobně se jednalo o největšího tvora své doby. Měl štíhlé protáhlé tělo, lebku s nápadným rozlišeným chrupem, přední končetiny (ploutve) stále ještě ohebné v lokti, a také zakrnělé, ale pohyblivé zadní končetiny. Hlavní pohybovou funkci měl ocas vybavený horizontální ocasní ploutví. Byl to vrcholový predátor, který lovil kořist (ryby, paryby a menší kytovce) pomocí velkých pilovitých zubů.

Název znamená v řečtině doslova „královský ještěr“, protože jeho první studovaný pozůstatek, obratel, byl původně považován za obratel obrovského mořského plaza. Když byl omyl po několika letech napraven, dostal basilosaurus nové jméno: Zeuglodon cetoides. Pod tímto jménem je v některých zdrojích uváděn, podle taxonomických pravidel je však platné jeho původní jméno. V 19. století byly pozůstatky několika basilosaurů zneužity k sestrojení kostry „obřího mořského hada“, která byla jako atrakce předváděna ve velkých městech USA i Evropy.

Jako platné jsou dnes uznávány dva druhy: americký Basilosaurus cetoides a egyptský Basilosaurus isis. Basilosauři se řadí do čeledi Basilosauridae, která spolu s dalšími eocenními čeleděmi kytovců tvoří parafyletickou skupinu prakytovci (Archaeoceti). Basilosaurus je státní fosilie amerického státu Alabama.
Josef Strachovsky 1883 Vilimek.png
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software

16. září – čtvrtek
USA Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu první plně civilní misi Inspiration4.
Česko Mezinárodní tým vědců pod vedením Cícera Moraese zrekonstruoval podobu obličeje Svaté Ludmily.
11. září – sobota
Itálie Hlavní cenu 78. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách Zlatého lva získalo francouzské drama L'Événement režisérky Audrey Diwanové natočené podle autobiografické knihy Annie Ernauxové.
10. září – pátek
Rusko Ruská plynárenská firma Gazprom oznámila, že byla dokončena výstavba plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského mořeRuska do Německa.
8. září – středa
FranciePaříži byl zahájen soudní proces se 20 osobami obžalovanými z podílu na teroristických útocích spáchaných v Paříži v listopadu 2015.
7. září – úterý
Salvador Bitcoin se stal úřední měnou Salvadoru.
Afghánistán Tálibán představil přechodnou vládu Afghánistánu, v jejím čele stanul Muhammad Hasan Achund.
6. září – pondělí
Afghánistán Tálibán dobyl Bázárak, hlavní město provincie Pandžšír, dosud ovládaný provládními silami vedenými Ahmadem Masúdem a viceprezidentem Amrulláhem Sálihem.
Bělorusko Běloruská opoziční představitelka a členka Koordinační rady Maryja Kalesnikavová byla odsouzena k 11 letům vězení. O rok kratší trest dostal další člen rady, právník Maksim Znak.

Otzi-Quinson.jpg