Liberální institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liberální institut
Předchůdce Liberální spolek F. A. Hayeka
Vznik 6. 2. 1990
Právní forma spolek[1]
Účel vzdělání a osvěta
Sídlo Praha
Působnost Česká republika
Ředitel Petr Koblovský
Oficiální web www.libinst.cz
IČO 14892171

Liberální institut je český klasicky liberální think-tank se sídlem v Praze. Byl založen Jiřím Schwarzem, Tomášem Ježkem a Miroslavem Ševčíkem na podzim 1989 jako Liberální spolek F. A. Hayeka, 6. února 1990 byl zaregistrován pod současným jménem.[2] Institut v současnosti vede Petr Koblovský. Liberální institut byl založen s cílem rozvíjet a aplikovat ideje a klasického liberalismu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Institut byl založen v revoluční době na podzim 1989 jako Liberální spolek F. A. Hayeka, zaregistrován pod názvem Liberální institut byl 6. února 1990. Na postu jeho ředitele se vystřídali Miroslav Ševčík, Jiří Schwarz a Petr Koblovský. Miroslavu Ševčíkovi byl po jeho skandálech v čele Národohospodářské fakulty VŠE bylo ukončeno členství ve správní radě a poté i členství v institutu jako takovém.[3] Ševčík se s institutem stále soudí.[4]

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut publikuje ve směru klasického liberalismu, libertarianismu a anarchokapitalismu, věnuje se také snižování daní, odstraňování regulací, konkurenci, rušení státních úřadů a kritice Evropské unie.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut prosazuje svobodu jednotlivce, volný trh, soukromé vlastnictví a vládu práva. Jeho činnost se soustředí na publikaci knih, pořádání přednášek a osvětu v médiích.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Institut je financován ze sponzorských darů a nepřijímá žádné státní dotace.

Den daňové svobody[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut každoročně pořádá happening ke dni daňové svobody.

Výroční přednáška Liberálního institutu[editovat | editovat zdroj]

Každoročně pořádá Liberální institut přednášku s významnou světovou osobností klasického liberalismu, jíž je udělena cena „za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi“. Seznam přednášek:

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut za dobu své existence publikoval řadu překladů zahraničních knih a vlastních publikací. Mezi publikace vydané Liberálním institutem patří napt. Bohatství národů, Teorie mravních citů, Ekonomie v jedné lekci, Ekonomie státních zásahů a další. Kompletní seznam je k dispozici na webu institutu. Institut vydává časopis Terra Libera.

Významní experti Liberálního institutu[editovat | editovat zdroj]

S Liberálním institutem spolupracují např. rektor VŠ CEVRO Institut Josef Šíma, proděkan pro vědu a výzkum FSE UJEP Daniel Šťastný, prorektor pro studium Anglo-americké vysoké školy David Lipka, bývalý děkan NF VŠE Jiří Schwarz a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obchodní rejstřík a sbírka listin [online]. Ministerstvo spravedlnosti ČR, [cit. 2016-05-17]. Dostupné online.  
  2. Liberální institut. Dostupné online.  
  3. iDnes, [cit. 2016-05-17]. Dostupné online.  
  4. iDnes, [cit. 2016-05-17]. Dostupné online.