Liberální institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Liberální institut
PředchůdceLiberální spolek F. A. Hayeka
Vznik6. 2. 1990
Typthink tank
Právní formaústav[1]
Účelvzdělání a osvěta
SídloPraha
Souřadnice
PůsobnostČesko
ŘeditelMartin Pánek
Oficiální webwww.libinst.cz
IČO09324194 (VR)
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liberální institut je český klasicky liberální think-tank se sídlem v Praze. Byl založen Jiřím Schwarzem, Tomášem Ježkem a Miroslavem Ševčíkem na podzim 1989 jako Liberální spolek F. A. Hayeka, 6. února 1990 byl zaregistrován pod současným jménem.[2] Institut v současnosti vede Martin Pánek. Liberální institut byl založen s cílem rozvíjet a aplikovat ideje klasického liberalismu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Institut byl založen v revoluční době na podzim 1989 jako Liberální spolek F. A. Hayeka, zaregistrován pod názvem Liberální institut byl 6. února 1990. Na postu jeho ředitele se vystřídali Miroslav Ševčík (1990 až 2013), Petr Koblovský, Dominik Stroukal. a Martin Pánek. Jiří Schwarz působil jako prezident institutu, nyní je předsedou akademické rady. Miroslavu Ševčíkovi bylo po jeho skandálech v čele Národohospodářské fakulty VŠE bylo ukončeno členství ve správní radě a poté i členství v institutu jako takovém.[3] Ševčík se s institutem stále soudí.[4]

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut publikuje ve směru klasického liberalismu, libertarianismu, ordoliberalismu a anarchokapitalismu. Věnuje se také snižování daní, odstraňování regulací, konkurenci, rušení státních úřadů, otevřeným hranicím a kritice Evropské unie.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut prosazuje svobodu jednotlivce, volný trh, soukromé vlastnictví a vládu práva. Jeho činnost se soustředí na publikaci knih, pořádání přednášek a osvětu v médiích.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Institut je financován ze sponzorských příspěvků a darů a z prodejů knih a nepřijímá žádné státní dotace.

Letní školy[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1996 Liberální institut pořádá letní školy pro středoškolské a vysokoškolské studenty.[1] Poslední tři roky se letní škola konala v Českém Šternberku.

Den daňové svobody[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut každoročně pořádá happening ke dni daňové svobody.

Výroční přednáška Liberálního institutu[editovat | editovat zdroj]

Každoročně pořádá Liberální institut přednášku s významnou světovou osobností klasického liberalismu, jíž je udělena cena „za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi“. Seznam přednášek:

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Liberální institut za dobu své existence publikoval řadu překladů zahraničních knih a vlastních publikací. Mezi publikace vydané Liberálním institutem patří např. Bohatství národů, Teorie mravních citů, Ekonomie v jedné lekci, Ekonomie státních zásahů a další. Kompletní seznam je k dispozici na webu institutu. Institut vydával časopisy Laissez Faire a Terra Libera.

Knihy vydané v posledních letech:


Bludný balvan ekonomie[editovat | editovat zdroj]

Bludný balvan ekonomie je anticena udělovaná Liberálním institutem za výroky nesmyslné a pataekonomické[5]. Historicky první cena byla udělena za rok 2020 Janě Maláčové za výrok[5]: Strašně mě unavuje otázka, jestli si [mimořádný příspěvek důchodcům] můžeme dovolit, nebo ne a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme.

Významní experti Liberálního institutu[editovat | editovat zdroj]

S Liberálním institutem spolupracují např. rektor VŠ CEVRO Institut Josef Šíma, proděkan pro vědu a výzkum FSE UJEP Daniel Šťastný, prorektor pro studium Anglo-americké vysoké školy David Lipka, bývalý děkan NF VŠE Jiří Schwarz a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obchodní rejstřík a sbírka listin [online]. Ministerstvo spravedlnosti ČR [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. 
  2. Liberální institut. Dostupné online. 
  3. iDnes [cit. 2016-05-17]. Dostupné online. 
  4. iDnes [cit. 2016-05-17]. Dostupné online. 
  5. a b Liberální institut [online]. 2021-01-05 [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]