Frédéric Bastiat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frédéric Bastiat
Klasický liberalismus
Bastiat.jpg
Datum narození 30. června 1801
Místo narození Francie Bayonne, Francie
Datum úmrtí 25. prosince 1850
Místo úmrtí Itálie Řím, Itálie
Národnost Francouzská
Pole oblasti Politická ekonomie
Filozofie
Vlivy Adam Smith
Richard Cobden
Ovlivnil Ludwig von Mises
Rakouská škola
Příspěvky Náklady obětované příležitosti

Claude Frédéric Bastiat (30. června 180125. prosince 1850) byl francouzský politik, klasický liberál, politický ekonom a člen francouzského Národního shromáždění. Je známý pro rozvinutí teorie nákladů obětovaných příležitosti.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bayonne ve Francii. Osiřel, když mu bylo devět let a byl svěřen do opatrování svým prarodičům. Ve věku sedmnácti let opustil školu a zapojil se do obchodních exportních aktivit svojí rodiny. Ekonom Thomas DiLorenzo předpokládá, že právě zkušenosti z rodinného podnikání byly zásadní pro Bastiatovy pozdější práce, protože dovolily mladému Bastiatovi získat zkušenost s obchodními regulacemi z první ruky.[1] Sheldon Richman poznamenává, že „pocházel z dob napoleonských válek, které byly dobou rozsáhlých intervenci státu do ekonomiky.“[2]

Když Bastiatův dědeček a mecenáš v jeho 25 letech umřel, zanechal mu rodinný majetek a umožnil mu tak věnovat se hlouběji teoretickým bádáním. Jeho zájmy byly rozličné a zahrnovaly filozofii, politiku, historii, cestování, poezii a politickou ekonomii, a biografii.[1]

Jeho veřejná kariéra ekonoma začala až v roce 1844 a byla předčasně ukončena úmrtím v roce 1850. Nakazil se tuberkulózou, pravděpodobně se tak stalo během jeho cest po Francii. V důsledku nemoci již nemohl pronášet projevy (obzvláště ve francouzském parlamentu, do kterého byl v roce 1848 a 1849 zvolen). Zemřel v Římě 24. prosince, 1850. Na smrtelné posteli ustanovil svého přítele Gustava de Molinariho (vydavatel Bastiatovy knihy Zákon v roce 1849) za svého duchovního nástupce. Byl pohřben v San Luigi dei Francesi v Římě.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Přestože zemřel ve věku 49 let a tvořil jen velmi krátce, francouzský žurnalista a politik Frédéric Bastiat popsal desítky chyb v logickém ekonomickém uvažování, které byly před 150 lety ve Francii v kurzu.[zdroj?] Bastiatovo dílo užívá satiru a ekonomické problémy vysvětluje často pomocí příběhů. Například jeho Petice výrobců svíček.

Texty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DiLorenzo, Thomas. „Frederic Bastiat (1801-1850): Between the French and Marginalist Revolutions.“ Mises.org.[1]
  2. Richman, Sheldon. „Frédéric Bastiat: An Annotated Bibliography.“ The Library of Economics and Liberty. 2000. [2]