Gustave de Molinari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Gustave de Molinari
Gustavedemolinari.jpg
Narození 3. března 1819
Lutych
Úmrtí 28. ledna 1912 (ve věku 92 let)
De Panne
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gustave de Molinari (3. března, 181928. ledna, 1912) byl belgický ekonom spojovaný s francouzskými klasickými liberálními ekonomy jako Frédéric Bastiat a Hippolyte Castille. Během svého pobytu v Paříži se účastnil hnutí za svobodný obchod "Ligue pour la Liberté des Échanges" (Free Trade League), vedeného Frédéricem Bastiatem. Na svojí smrtelné posteli v roce 1850, Bastiat popsal Molinariho jako svého ideového nástupce. V roce 1849, krátce po revoluci v roce 1848 , Molinari vydal své dvě práce - esej Trh a poskytovnání bezpečnosti[1], a knihu, Les Soirées de la Rue Saint-Lazare, které popisují, jak by tržní ekonomie mohla nahradit státem řízené aktivity.

V roce 1850 Molinari utekl do Belgie před nástupem Napoleona III.. Vrátil se do Paříže v šedesátých letech, aby pracoval na vlivných novinách, Le Journal des Debats, které editoval od 1871 do 1876. Dále Molinari editoval Journal des Économistes, publikaci Francouzské společnosti politické ekonomie (1881 - 1909). V jeho knize "Společnost zítřka", navrhoval federální systém kolektivní ochrany a znovu zdůraznil svojí podporu pro soukromé bezpečnostní agentury.

Molinariho hrob se nachází na hřbitově Père Lachaise v Paříži. Jedním z jeho obdivovatelů se stal i ve standardní ekonomii dobře známý Vilfredo Pareto.

Politická filosofie[editovat | editovat zdroj]

Někteří anarchokapitalisti považují Molinariho za zakladatele této ideologie. V úvodu k anglickému překladu z roku 1977 nazval Murray Rothbard knihu Trh a poskytování bezpečnosti "první prezentaci anarchokapitalismu v dějinách lidstva" ačkoli připustil, že "Molinari nepoužil termín anarchokapitalismus a pravděpodobně by se ho zalekl." Ekonom Rakouské školy Hans-Hermann Hoppe řekl, že článek "Trh a poskytování bezpečnosti" je pravděpodobně největší příspěvek do moderní teorie anarchokapitalismu."[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gustave de Molinari Trh a poskytování bezpečnosti
  2. Hoppe, Hans-Hermann. Anarcho-Capitalism: An Annotated Bibliography

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]