Gustave de Molinari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gustave de Molinari
Gustavedemolinari.jpg
Narození 3. března 1819
Lutych
Úmrtí 28. ledna 1912 (ve věku 92 let)
De Panne
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gustave de Molinari (3. března, 181928. ledna, 1912) byl belgický ekonom spojovaný s francouzskými klasickými liberálními ekonomy jako Frédéric Bastiat a Hippolyte Castille. Během svého pobytu v Paříži se účastnil hnutí za svobodný obchod "Ligue pour la Liberté des Échanges" (Free Trade League), vedeného Frédéricem Bastiatem. Na svojí smrtelné posteli v roce 1850, Bastiat popsal Molinariho jako svého ideového nástupce. V roce 1849, krátce po revoluci v roce 1848 , Molinari vydal své dvě práce - esej Trh a poskytovnání bezpečnosti[1], a knihu, Les Soirées de la Rue Saint-Lazare, které popisují, jak by tržní ekonomie mohla nahradit státem řízené aktivity.

V roce 1850 Molinari utekl do Belgie před nástupem Napoleona III.. Vrátil se do Paříže v šedesátých letech, aby pracoval na vlivných novinách, Le Journal des Debats, které editoval od 1871 do 1876. Dále Molinari editoval Journal des Économistes, publikaci Francouzské společnosti politické ekonomie (1881 - 1909). V jeho knize "Společnost zítřka", navrhoval federální systém kolektivní ochrany a znovu zdůraznil svojí podporu pro soukromé bezpečnostní agentury.

Molinariho hrob se nachází na hřbitově Père Lachaise v Paříži. Jedním z jeho obdivovatelů se stal i ve standardní ekonomii dobře známý Vilfredo Pareto.

Politická filosofie[editovat | editovat zdroj]

Někteří anarchokapitalisti považují Molinariho za zakladatele této ideologie. V úvodu k anglickému překladu z roku 1977 nazval Murray Rothbard knihu Trh a poskytování bezpečnosti "první prezentaci anarchokapitalismu v dějinách lidstva" ačkoli připustil, že "Molinari nepoužil termín anarchokapitalismus a pravděpodobně by se ho zalekl." Ekonom Rakouské školy Hans-Hermann Hoppe řekl, že článek "Trh a poskytování bezpečnosti" je pravděpodobně největší příspěvek do moderní teorie anarchokapitalismu."[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gustave de Molinari Trh a poskytování bezpečnosti
  2. Hoppe, Hans-Hermann. Anarcho-Capitalism: An Annotated Bibliography

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]